"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#61

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 3:32 pm

Nje moment domethenes, kur nje tjeter hooligan serb, sulmon lojtaret tane, nen veshtrimin indifferent te forcave te sigurise:

Image

Sigurisht, ai morri ate qe meritonte, nga nje futbollist i yni.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#62

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 4:16 pm

[quoteem"Endri Ahmeti, Gazeta Standart"]1. Albanian fans were not allowed to attend the match. Serb authorities said they would arrest anyone who showed any symbol of the visiting team in the stadium — restrictions that are almost unheard of in international football. A few Albanian supporters were able to get in, but the crowd was more than 99 percent Serb.

2. The Serb crowd chanted “Ubij, Ubij Siptar” – “Kill, Kill the Albanians,” throughout the 40 minutes the game was played. They used the Milosevic-era derogatory term for Albanian, which is akin to the n-word in North America.

3. The stadium was filled with Serb nationalistic political banners, like “Kosovo is Serbia” and other slogans relating to Bosnia and Croatia. The Serb fans loudly booed the Albanian national anthem.
4. Hard objects and fireworks were thrown on Albanian players well before the drone started flying. The few Albanian journalists who had dared to go to Belgrade also reported that they were pelted with hard objects throughout the first half.

5. Ivan Bogdanovic, the Serb hooligan who led the 2010 Italy match riot, was seen invading the pitch. He served jail time in Serbia after the Italy incident, in which he burned an Albanian flag. That game had to be abandoned as well. Yesterday he led a group of masked supporters into the pitch before being kicked out by police.

6. More than half of Albania’s national team has roots in Kosovo, which split from Serbia in the late 90s in a violent conflict in which about 10,000 ethnic Albanians were killed or went missing and more than 800,000 were displaced. In addition, more than 2,000 ethnic Serbs were also killed or went missing in the war, which ended through a NATO intervention 15 years go. The alliance’s flag was also burned in Belgrade last night. (Albania has been a NATO member since 2009. Serbia is officially EU-minded, but also Russia-friendly.)

7. Despite the harsh political atmosphere in the stadium, the Albanian national team went to play football, and it managed to overcome a shaky first few minutes, moving to gain the upper hand in the field when the interruption happened.[/quoteem]
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#63

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 4:31 pm

Dy momente shume domethenese:

1. Balaj shkon ne menyre JO-violente, kerkon te marre flamurin me simbolet shqiptare prej serbit Darko Vojinovic. Ai ka te gjitha arsyet ne Bote, te kerkoje qe ti kthehet objekti me simbolet e tij kombetare dhe e ben kete ne menyre energjike por jo te dhunshme:

Image

2. Marko Drobnjakovic nga stoli, shkon dhe ne menyre agresive, kerkon ti rrembeje Bales, flamurin me simbolet tona kombetare. Ai eshte nje lojtar stoli, qe nuk ka pune te nderhyje dhe per kete duhej te pakten te ndeshkohej me te kuqe;

Image

ja ku eshte ai se bashku me ndihmen e nje huligani, qe qartazi "arriti" te cante rrethimin policor, duke goditur me cte munden, futbollistin tone, nen hunden e arbitrit :

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#64

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 4:53 pm

Per njerezit e paanshem dhe te drejte dhe profesioniste, nuk ka 'perde' qe do ti pengonte, per te pare realitetin dhe per te qendruar drejte ndaj tij:

[quoteem"Jurgen Klopp, Borussia's coach"][/quoteem]

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#65

Post by Zeus10 » Wed Oct 15, 2014 7:10 pm

Ja dhe vendimi I UEFA-s ne rolin e prokurorit:

[quoteem]Serbian and Albanian FAs charged by Uefa over abandoned qualifie

The Serbian and Albanian football associations have been charged by Uefa after violent incidents caused their Euro 2016 qualifier to be abandoned.

Albania are charged with "refusing to play" and the "display of an illicit banner"

while Serbia face five charges :

The Serbian FA (FSS) is charged with insufficient organisation, crowd disturbance, setting off/throwing of fireworks and missiles, field invasion by supporters and the use of a laser pointer.

Uefa's Control, Ethics and Disciplinary Body will hear the case on 23 October.

BBC Sport[/quoteem]

Refusing to play?! --Pas terrorit fizik dhe psikologjik ne fushe, kerkohet prej skuadres tone, te vazhdoje lojen?

Display of an illicit banner?! ---Edhe sikur ta supozojme qe kete gje e ka bere nje shqiptar, a nuk eshte pergjegjesi kjo e organizatoreve, qe kjo gje te mos ndodhte? Sidomos pas kontrolleve te imtesishem qe policia serbe, kreu bile dhe ndaj lojtareve tane:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#66

Post by ALBPelasgian » Wed Oct 15, 2014 8:14 pm

Me nje vonese te pafalshme erdhi reagimi i pare, disi i zbehte e jo i plotesuar i FFSH:
FSHF: Shqiptarët u goditën me

Reagon Federata Shqiptare e Futbollit, jep te verteten e saj per perleshjen gjate ndeshjes Serbi-Shqiperi ne stadiumi e Beogradit.

Deklarata zyrtare e FSH-se
FSHF, jep përpara opinionit publik, mediave dhe tifozerisë, qëndrimin e saj në lidhje me ndeshjen Serbi – Shqipëri, të ndërprerë pa u mbyllur pjesa e parë e ndeshjes.

Është goditur gjatë udhëtimit për në stadium, autobuzi i kombëtares. Mjetit lëvizës, ju gjuajtën tre gurë, të hedhur nga tifozët serbë.
Para fillimit të nxjemjes nga ana e ekipit tonë, një pjesë e delegacionit zyrtar shqiptar e drejtuar nga presidenti Armand Duka është goditur me një copë betoni, e cila është marrë në dorëzim nga ana e delegatit të UEFA-s.

Në çdo dalje të ekipit shqiptar apo individëve të tij, në fushën e lojës gjithçka bëhej agresive dhe tejet acaruese nga ana e tifozerisë vendase.
Pas përfundimit të nxjemjes, lojtarët janë goditur me një breshëri monedhash, çakmakësh dhe sendesh të tjera, përpara se të hynin në tunelin e hyrjes në stadium.

Për të gjithë periudhën që u zhvillua nxjemja zyrtare përpara ndeshjes, koret fyese prej afro 30.000 zërash me fjalët “vritini shqiptarët” apo “vdekje shqiptarëve” ishin mbizotëruese.

Në rrethimin anësor të tribubës së majtë, mbi kangjella ishin me dhjetra tifozë, të cilët në sytë e policisë, vazhduan të qëndroin të paprekur deri në fund të minutave që u luajtën.

Përpara fillimit të ekzekutimit të himnve, banda frymore, ekzekutoi një marsh nacionalist, i cili nuk ishte i përfshirë në programin zyrtar dhe krijonte një emocion të jashtëzakonshëm nacionalist në stadium.

Himni kombëtar i Shqipërisë, është vërshëllyer masivish, aq sa ishte i padëgjueshëm për të pranishmit në tribuna dhe TV.

Në fushë janë hedhur gurë, sende të forta, çakmakë dhe fishekzjarrë, të cilat kanë ndikuar për keq në atmosferën e lojës dhe janë evidentuar nga pamjet filmike. Tre lojtarët që dolën në nxjemje, pas fillimit të ndeshjes u goditën me sende të forta aq, sa zyrtarët e ndeshjes u detyruan që të ndërronin pozicionin e zhvillimit të saj.

Në fushë, kanë hyrë civilë dhe kanë goditur lojtarët shqiptarë me grushta dhe karrige. Për më shumë, lojtarët tanë janë goditur edhe nga personeli i sigurisë.
Gjatë tunelit, që të çon në dhomat e zhveshjes, futbollistët shqiptarë janë goditur vazhdimisht nga tifozë, forca e sigurisë në stadium dhe policë.

Gjithashtu, para se futbollistët shqiptarë të lejoheshin të dilnin nga stadiumi, me urdhër të prokurorit të Beogradit (sipas deklaratës së policisë) i gjithë stafi dhe lojtarët e ekipit kombëtar u kontrolluan fizikisht një për një, së bashku me sendet personale.

FSHF, është e mendimit se të gjitha veprimet e renditura më lart nuk i kanë shërbyer mbarëvatjes dhe zhvillimit normal të ndeshjes, e cila nuk arriti të përfundonte.
Ne nje kohe kur propaganda pro-serbe ka pushtuar pjesen me te madhe te mediave te huaja, madje kur rrezikon te ndikoje te hetuesit e UEFA-s, Federata Shqiptare duhet te pergatis nje dosje prej mijera faqesh, materiale, incizime, fotografi, deshmi e gjithcka tjeter per te dokumentuar kafsherine e publikut serb. Monstrumet serbe jane pikerisht ata monstrumat horrore qe kur e dine se u ka ardhur fundi, perpiqen ta marrin edhe dike me vete.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

GjoNi
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Fri Sep 13, 2013 2:55 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#67

Post by GjoNi » Thu Oct 16, 2014 2:03 am

Ja ku e ka nje DOKUMENT Federata SHqipetare per ti treguar UEFA-s dhe mbare botes sesi eshte ofenduar skuadra jone Kombetare nga barbaret sllav. Kjo video eshte DOKUMENT shikoni sesi kendojne LOJTARET serb bashke me tifozat e tyre "ubi ubi siptara" ne momentin qe KENDOHET HYMNI YNE KOMBETAR, e keni ne minuten 0:45. JU LUTEM SHPERNDAHENI KTE VIDEO DOKUMENT NE RAST SE JENI PERDORUES TE MIRE TE ANGLISHTES APO TE NDONJE GJUHE TJETER.

http://www.youtube.com/watch?v=B25eCeBjZ9I

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#68

Post by ALBPelasgian » Thu Oct 16, 2014 11:03 am

Eshte mire qe t'i bombardojme adresat e ketyre zyrtareve te pandershem te Brukselit, te cilet me deklaratat e tyre te peshtira bejne avokatin e racizmit serb. Une nje leter i nisa asaj imbeciles, Maja Kocijancic si dhe disa adresave te tjera!
I have been taken aback by the outrageous statement made by Maja Kocijancic, spokesperson to HRVP Catherine Ashton, when she praised Serbian authorities for “professionalism” in “handling the situation” in regard with recent riots on Belgrade. This biased and slovenly statement clearly display how ill informed are EU officials when it comes to the incidents incited by Serbia. The soccer match between national teams of Serbia and Albania in Belgrade was interrupted by the hideous provocations of Serbian fans. When the Albanian anthem was intoned, a crowd of more than 30.000 Serbian hooligans and thugs not only heckled and booed, but chanted the most fascist slogan “UBI UBI SIPTARA”, a profoundly racist chant which means ''Kill kill Albanians”. All of Serbian fans wore fascist black t-shirts with the portrait of war criminals, Ratko Mladic and Vuk Karadzic.

Serbian security forces did nothing to prevent hostile crowds to enter in the field and assault mercilessly Albanian players. There are plenty of images showing that even Serbian security forces attacked Albanian team. Is this the professionalism implied by Kocijancic? Most worryingly, no Serbian official has condemned the hideous racism displayed by Serbs, yet they are attempting desperately to put the blame on Albanians, implying even the most paranoid claims ever heard. There is no doubt that there was no provocation by Albanians as not a single Albanian fan was allowed to enter in the Belgrade stadium. One is tempted to ask how on earth come that Albanians in a quite ghostly fashion are the villain perpetrators of all wrongdoings shown in stadium (without being present in stadium), while more than 30.000 rabid fascists were blameless?

Instead of such ignorant statements, EU officials must condemn the racism of Serbs, which is so well-rooted in Serbia. Its getting nowhere to turn a blind eye in regard with Serbian racism. Why Kocijancic and other EU officials dither to condemn the racism of a country which aspires to be part of EU? The dreadful statement of Kocijancic tries to sweep under the rug the hideous racism of Serbia towards Albanians. It should be borne in mind that Serbian racism rears repeatedly its ugly head all the time (racist incidents occur too often in Belgrade). The anti-Albanian, anti-Semitic and anti-Western sentiments are growing steadily in Serbia, yet EU officials are indulging Serbs to publicly demonstrate racism without even being punished. Its regrettable that the majority of Serbian society is still embedded on their fascist ideology for they seem unfit to embrace European values. The bitter truth that seems hard to be swallowed by EU officials is that most of Serbs perceive themselves as part of Russia. Therefore it is more than infuriating the mindless policy of EU to condone the racist being of Serbian society because of some vague hopes that Serbia will be divorced from Russia or the stupid obstinacy to satisfy the demands of a criminal elite on Belgrade.

Its up to Brussels to condemn the anti-Albanian racism of Serbia because this fearful racism menace the peace of all Europe. The clouds of war are gathering as long as Serbia demonstrate hostile intentions towards its neighbors and EU just keep condoning the anti-Albanian racism. Kocijancic should apologize immediately and retract her callous statement!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#69

Post by Zeus10 » Thu Oct 16, 2014 11:58 am

Qendrim i qarte , i prere dhe i drejte i amerikaneve:

[quoteem]well it's very unfortunate that this football match was interrupted by violence[/quoteem]

PYETJE: Serbia ka akuzuar Shqipërinë për atë që ajo e quan një provokim të qëllimshëm politik dhe e kanë fjalën për një banderolë shqiptare që fluturoi gjatë një ndeshje futbolli me Serbinë. Kjo çoi në përplasje gjatë lojës. Keni ndonjë reagim?

PSAKI:Është diçka shumë e pafat që kjo ndeshje futbolli u ndërpre nga dhuna. Sportet kanë një potencial shumë të madh dhe të vërtetuar për të bashkuar njerëzit kudo, edhe përtej kufijve. Dhe kur dhuna dhe mungesa e tolerancës shkelin një potencial të tillë, është zhgënjyese për të gjithë – sportistët, spektatorët, tifozët, dhe vendet e tyre. Ambasada e SHBA, sigurisht, nuk pati asnjë rol në asgjë që mund të ketë ndodhur mbrëmë.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#70

Post by Zeus10 » Thu Oct 16, 2014 1:06 pm

ALBPelasgian wrote:Eshte mire qe t'i bombardojme adresat e ketyre zyrtareve te pandershem te Brukselit, te cilet me deklaratat e tyre te peshtira bejne avokatin e racizmit serb. Une nje leter i nisa asaj imbeciles, Maja Kocijancic si dhe disa adresave te tjera!
I have been taken aback by the outrageous statement made by Maja Kocijancic, spokesperson to HRVP Catherine Ashton, when she praised Serbian authorities for “professionalism” in “handling the situation” in regard with recent riots on Belgrade. This biased and slovenly statement clearly display how ill informed are EU officials when it comes to the incidents incited by Serbia. The soccer match between national teams of Serbia and Albania in Belgrade was interrupted by the hideous provocations of Serbian fans. When the Albanian anthem was intoned, a crowd of more than 30.000 Serbian hooligans and thugs not only heckled and booed, but chanted the most fascist slogan “UBI UBI SIPTARA”, a profoundly racist chant which means ''Kill kill Albanians”. All of Serbian fans wore fascist black t-shirts with the portrait of war criminals, Ratko Mladic and Vuk Karadzic.

Serbian security forces did nothing to prevent hostile crowds to enter in the field and assault mercilessly Albanian players. There are plenty of images showing that even Serbian security forces attacked Albanian team. Is this the professionalism implied by Kocijancic? Most worryingly, no Serbian official has condemned the hideous racism displayed by Serbs, yet they are attempting desperately to put the blame on Albanians, implying even the most paranoid claims ever heard. There is no doubt that there was no provocation by Albanians as not a single Albanian fan was allowed to enter in the Belgrade stadium. One is tempted to ask how on earth come that Albanians in a quite ghostly fashion are the villain perpetrators of all wrongdoings shown in stadium (without being present in stadium), while more than 30.000 rabid fascists were blameless?

Instead of such ignorant statements, EU officials must condemn the racism of Serbs, which is so well-rooted in Serbia. Its getting nowhere to turn a blind eye in regard with Serbian racism. Why Kocijancic and other EU officials dither to condemn the racism of a country which aspires to be part of EU? The dreadful statement of Kocijancic tries to sweep under the rug the hideous racism of Serbia towards Albanians. It should be borne in mind that Serbian racism rears repeatedly its ugly head all the time (racist incidents occur too often in Belgrade). The anti-Albanian, anti-Semitic and anti-Western sentiments are growing steadily in Serbia, yet EU officials are indulging Serbs to publicly demonstrate racism without even being punished. Its regrettable that the majority of Serbian society is still embedded on their fascist ideology for they seem unfit to embrace European values. The bitter truth that seems hard to be swallowed by EU officials is that most of Serbs perceive themselves as part of Russia. Therefore it is more than infuriating the mindless policy of EU to condone the racist being of Serbian society because of some vague hopes that Serbia will be divorced from Russia or the stupid obstinacy to satisfy the demands of a criminal elite on Belgrade.

Its up to Brussels to condemn the anti-Albanian racism of Serbia because this fearful racism menace the peace of all Europe. The clouds of war are gathering as long as Serbia demonstrate hostile intentions towards its neighbors and EU just keep condoning the anti-Albanian racism. Kocijancic should apologize immediately and retract her callous statement!
A e imagjoni tani, sa te disinformuar kane qene burokratet europiane gjate masakrave ne Kosove, shto ketu dhe qendrimin e njeanshem te tyre antishqiptar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#71

Post by bardus » Thu Oct 16, 2014 1:40 pm

Nuk e di sa do te jete e afte UEFA te peshtyje mbi anti racizmin qe e reklamon ,kurse sharjet , thirrjet per te vrare shqiptaret te serbeve i quajti ''crowd disturbance (Art. 16(2h) DR),'' dhe rrahjet me karrike, goditjet me shishe e sende te tjera te forta te lojtareve tane nga tifozet serbe i quan '', field invasion by supporters (Art. 16(2a) DR),'' dhe pastaj kerkon qe perfaqesuesja jone duhej te vazhdonte lojen ''for refusing to play (Art. 27(1) ''. Huliganet serbe jane te njohur tashme ne Europe dhe me tej,sesa do ti lejoje UEFA do ta marrim vesh .Nje gje nuk kalohet lehte dhe ajo eshte hyrja ne fushe dhe dhuna e huliganeve serbe ndaj lojtareve tane qe shkaktoi nderprerjen e lojes dhe jo flamuri ne stadium .


http://www.uefa.com/uefaeuro/qualifiers ... 66339.html
Image

http://www.uefa.com/uefachampionsleague ... oplay=true

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#72

Post by Zeus10 » Thu Oct 16, 2014 2:00 pm

Skandal, BBC-ja perpiqet te disinformoje publikun, sikur FSHF-ja, ka marre persiper, futjen e flamurit ne fushe, : "si te vetmen menyre per te shfaqur simbolet tona" dhe "dhe si te vetmin flamur qe ne kishim". Kjo eshte nje GENJESHTER e madhe, FSHF-ja shqiptare asnjehere, nuk eshte shprehur keshtu, ne deklaraten e saj zyrtare. Deklarate ne te djathte e verteton kete:

[col]BBC------When the drone flew over the stadium, as the only way to fly national colours in an aggressively hostile environment, the mayhem was more than 40 minutes old," said the statement. "The Albanian flag was considered a provocation, but that is the only flag we've got|FSHF------AFA, expresses to the public opinion, the media and supporters, it’s stand regarding the Serbia – Albania match, abandoned before the end of the first half.
Making our way to the stadium the Albania Side bus was hit with stones thrown by Serbian fans.
Before the team warm-up, a part of the Albanian delegation led by the AFA President Mr. Armando Duka was hit with a piece of concrete which was received as evidence by the UEFA delegate present.
Each time the team or a member of the team appeared on the pitch, the atmosphere became extremely hostile and aggressive on the part of Serbia supporters.
At the end of warm-up Albanian players were hit by a shower of coins, lighters and other objects thrown at them as they were making their way to the tunnel that takes players inside.
For the entire duration of warm-ups before the game, the offensive chants of 30,000 strong repeated “Kill the Albanians” and “Death to Albanians”. Tens of Serbian supporters went over the lateral fence at the left side and were not apprehended by police for the entire duration of the minutes played.
Before the national anthems were played the official band played a nationalistic march, that was not part of the program, which created extreme chauvinistic emotions in the stands.
The Albanian Anthem was terribly booed and whistled over, so much so that it was impossible to hear it in the stands or on television.
Stones, hard objects, lighters and pyrotechnics were thrown in the pitch, negatively influencing the game atmosphere, as it was made evident by video footage. Three Albanian players that got up to warm-up during the game were hit by hard objects, causing UEFA official to move them further away from the stands.
Civilians entered the pitch causing a melee, punching Albania players and hitting them with stools. Furthermore, our players were also hit by stewards and security personnel serving at the game.
Making their way to the dressing rooms, in the tunnel, Albania players were repeatedly hit by Serbia supporters, security personnel and the police.
Also, before the Albanian players were allowed to leave the stadium, with orders from Belgrade Prosecutor General (according to the Police) the entire staff and players of the Albania National Side were physically searched. Police went through each member’s and player’s personal belongings.
The AFA, is of the opinion that the above mentioned actions negatively impacted the normal conduct of the match, which was ultimately abandoned.
http://www.fshf.org/index.php/en/news2/ ... ania-match[/col]

Linku i genjeshtareve, qe po citohet nga shume media: http://www.bbc.com/sport/0/football/29642545
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#73

Post by Zeus10 » Thu Oct 16, 2014 2:34 pm

Falenderimet me te medha per Erisa Zyken, nga ana ime:


(ABC NEWS)

Bruksel – Zëdhënësja e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç nuk e përsëriti vlerësimin e saj për “një menaxhim te mire te ndeshjes” nga ana e autoriteteve serbe gjate konferencës për shtyp.

E pyetur nga gazetarë shqiptarë për këtë deklaratë, Kocijançiç tha se Bashkimi Evropian pret qe Kryeministri Rama të zhvillojë vizitën e tij në Beograd.

Një ditë më parë, zëdhënësja tha se duheshin vlerësuar veprimet profesionale të policisë. Por, me sa duket, zëdhënësja dha një deklaratë kuturu pa e ditur se çfarë kishte ndodhur në të vërtetë në stadiumin “Partizani” në Beograd.

Erisa ZYKA -Si mund të konsideroni ju një menaxhim profesional të situatës, ku tifozët shqiptarë nuk u lejuan të merrnin pjesë në këtë ndeshje, koret serbe ulërinin: “Vrisni dhe prisni shqiptarët” , sende të forta dhe fishekzjarrë u hodhën mbi futbollistët shqiptarë shumë kohë përpara mbërritjes së dronit, huligani Ivan Bogdanovic, i cili shkaktoi dhe anulimin e ndeshjes Itali-Serbi në 2010-n, u pa në fushë, kur futbollistët shqiptarë ishin subjekt i dhunës jo vetëm nga tifozët serbë por dhe nga forcat serbe të sigurisë. Si mund ta konsideroni ju këtë, “një menaxhim profesional” të situatës, kjo është pyetja?

Maja Kocijançiç--Faleminderit Erisa! Mendoj se ti ke humbur mesazhin kryesor të deklaratës së djeshme, mesazh i cili kishte të bënte e faktin se stadiumet nuk duhet të jenë pjesë e provokimeve politike. Në këtë aspekt, mesazhi ishte shumë i qartë, dhe unë gjithashtu theksova se kemi nevojë për bashkëpunim rajonal, dhe se mirëpresim vizitën e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Beograd. dhe mendoj se ky ishte meszhi kryesor. kështu që të ftoj që të fokusohesh në atë që ishte dhe mesazhi kryesor.

Erisa ZYKA -Unë nuk jam e vetmja që e kam humbur këtë mesazh, sepse edhe Kryeministri shqiptar, dhe Ministri i Jashtëm shqiptar, kanë shprehur shqetësimet e tyre për këtë. Një ditë më parë Ministri i Jashtëm shqiptar deklaroi se homologu i tij serb as nuk i përgjigjej në telefon. Dhe kryeministri Rama u shpreh se nuk e dinte ende nëse do të shkonte në Beograd. Dhe më vjen keq, por ajo që normalisht ne presim nga ju nuk është kjo, kjo është kompetencë e UEFA-s. Pse ju dolët të jepnit një deklaratë që nuk është fare në kompetencat tuaja. Pse u shprehët në atë mënyrë një ditë më pare?


Maja Kocijançiç--Erisa ti e di se si funksionon. Unë u pyeta për diçka dhe u përgjigja. E përsërita dhe njëherë më shumë mesazhin kryesor, dhe vazhdoj që të mbroj këtë mesazh, pasi kjo është gjëja më e rëndësishme, dhe vërtet mendoj se ju duhet të fokusoheni në mesazhin kryesor. Dhe mendoj se e bëra shumë, shumë të qartë.

Erisa ZYKA -Si mund të prisni që të kemi një bashkëpunim rajonal, kur mesazhi juaj anon vetëm nga njëra anë, “Ju mund të rriheni, nuk ka asnjë problem, ju jeni thjesht shqiptarë, por mjafton që serbët nuk janë lënduar çdo gjë është në rregull.” Si mund të prisni atëherë një bashkëpunim rajonal?

Maja Kocijançiç--Unë nuk kam thënë këtë, mendoj se duhet të dëgjoni atë që thuhet këtu në mënyrë më të detajuar. Unë e thashë shumë qartë se jemi të zhgënjyer me atë që ndodhi, dhe theksova se politika nuk mund të përçohet nëpërmjet provokimeve në stadiume, dhe theksova rëndësinë e bashkëpunimit rajonal, rëndësinë që ka kjo për politikat evropiane dhe mirëpres vizitën e planifikuar të Edi Ramës në Beograd. dhe vërtet që dua ta përsëris dhe njëherë më shumë dhe ta bëj shumë të qartë që të mos ketë asnjë keqkuptim, ju e dini shumë mirë se çfarë mbështet Bashkimi Evropian, ajo që po bëjmë ne nuk do të ndryshojë, dhe e përsëris dhe njëherë se ishte ai mesazhi i saktë
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#74

Post by ALBPelasgian » Thu Oct 16, 2014 4:20 pm

Nderkohe peticioni me shpejtesi shqiponje po vazhdon te nenshkruhet nga mijera e mijera shqiptare. Hidhni edhe ju firmen tuaj ketu:

https://secure.avaaz.org/en/petition/UE ... dFAKE&pv=1
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#75

Post by ALBPelasgian » Thu Oct 16, 2014 4:22 pm

Ne keso situate thjesht kemi te bejme jo vec me agresivitetin kafsheror te Serbise, por edhe me arrogancen e padurueshme te evropianeve. Me se miri kjo permbledhet ne kete karikature te Kohes Ditore:

Image

Deklarata e asaj zyrtares se Departamentit Amerikan te Shtetit, eshte inkurajuese dhe ogur i mire. Duhet vetem nje intrasigjence si ajo e amerikaneve qe t'i jepet grusht turinjve te BE-se. Sepse arrogances te BE-se se qelbur i duhet pergjigjur vetem me prepotence, ashtu sic beri zyrtarja e Departamentit te Shtetit, Victoria Nuland kur ne nje bisede telefonike u shpreh:
...you know, Fuck the EU
Arroganca e BE-se nuk sprapset me qyqari e me perulje, sic bejne elitat ne Prishtine e Tirane, por vetem me prepotence, gje qe e perdorin mjaft mire amerikanet ndaj seciles krijese artificiale ne Evrope:
Fuck your parliament and your constitution. America is an elephant. Cyprus is a flea. Greece is a flea. If these two fleas continue itching the elephant, they may just get whacked good...

nga biseda e ish-presidentit amerikan, Lindon Jonson drejtuar nje diplomati grek
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”