"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#76

Post by Zeus10 » Thu Oct 16, 2014 10:07 pm

Do ju lutesha te sillnit ca material, ne kete faqen:

http://www.history-forum.org/showthread ... 0#post1110

sepse cdo material ne anglisht, ka nje impact shume te madh.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#77

Post by Arbëri » Fri Oct 17, 2014 1:18 am

Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Edhe une mendoj, qe ai flamur atje ishte nje inskenim alla-UDB.
Disi edhe une fillova te heshti qe e shkrova ate lajm ne lidhje me flamurin shqiptar ne faqet e kaluara , qe mund te ishte nje dezinformate edhe pse keta djem ketej i njofi personalisht dhe disi isha i sigurte qe keta e bene , por kur e publikuan haptas ne youtube skemi pse te fshehim me tutje :

Ndoshta edhe me mire qe e publikuan se serbet filluan ta propagandojne qe shteti Shqiptare kishte gishte ketu ?
Ishin dy persona , ky qe shifet ne video eshte nga Kukesi me nje emer tjeter dhe me uniforme te ashtuquajturve "Shvercera" , simpatuzues te KF -Shkupi por i ky i dyti (nga Shkupi)nuk don qe ti shifet fytyra .

Per tu bindur qe keta dy jane ata , ja ku e kane shkruar ne faqet e tyre 2 muaj me heret :
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Por aty gjeni edhe tjera video duke u pergaditur.

Jam ne forumet sllave keto dite pas nje kohe te gjate , dhe nuk pajtohem me ate qe frigoheni qe Shqiperia do te kete donje DEM nga UEFA , derisa , edhe futbolllistet Kroat kane kerkuar nga kryeatari i tyre ti shkruaj UEFA-s kunder serbise se ky shtet i kaloi gjitha kufijte ..
Ishin te denuar keta per Racizem disa vite me pare , kishin humbur loja 0-3 pa luajtur sepse kishin denim nga UEFA , kane vrare vitin e kaluar simpatizuesin franaqes ne mes Beogradi pa asnje arsye por vetem pse ishte simpatizues i Frances .

Keta i frigohen vetem shqiptareve !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#78

Post by ALBPelasgian » Fri Oct 17, 2014 8:38 am

Derrave serb e evropianeve arrogante qe e mbrojne racizmin serb dhe me mediet e tyre perpiqen qe ''dronin'' ta bejne casus belli te incidenteve, le t'i perkujtojme dicka qe nuk e dine ose behen sikur nuk e dine:

Image

Do ta perkthej kete ne anglisht e do ta shprendaj gjithandej!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#79

Post by Zeus10 » Fri Oct 17, 2014 11:52 am

Nje 'steward' serb, duke goditur Canen me grusht, ne momentin qe ky dylufton me huliganin serb. Kjo eshte nje prove skandaloze, se si ata qe jane atje per te siguruar rregullin, jane pjese aktive e dhunes:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#80

Post by Zeus10 » Fri Oct 17, 2014 12:45 pm

Arbëri wrote:
Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Edhe une mendoj, qe ai flamur atje ishte nje inskenim alla-UDB.
Disi edhe une fillova te heshti qe e shkrova ate lajm ne lidhje me flamurin shqiptar ne faqet e kaluara , qe mund te ishte nje dezinformate edhe pse keta djem ketej i njofi personalisht dhe disi isha i sigurte qe keta e bene , por kur e publikuan haptas ne youtube skemi pse te fshehim me tutje :

Ndoshta edhe me mire qe e publikuan se serbet filluan ta propagandojne qe shteti Shqiptare kishte gishte ketu ?
Ishin dy persona , ky qe shifet ne video eshte nga Kukesi me nje emer tjeter dhe me uniforme te ashtuquajturve "Shvercera" , simpatuzues te KF -Shkupi por i ky i dyti (nga Shkupi)nuk don qe ti shifet fytyra .

Per tu bindur qe keta dy jane ata , ja ku e kane shkruar ne faqet e tyre 2 muaj me heret :
Por aty gjeni edhe tjera video duke u pergaditur.

Jam ne forumet sllave keto dite pas nje kohe te gjate , dhe nuk pajtohem me ate qe frigoheni qe Shqiperia do te kete donje DEM nga UEFA , derisa , edhe futbolllistet Kroat kane kerkuar nga kryeatari i tyre ti shkruaj UEFA-s kunder serbise se ky shtet i kaloi gjitha kufijte ..
Ishin te denuar keta per Racizem disa vite me pare , kishin humbur loja 0-3 pa luajtur sepse kishin denim nga UEFA , kane vrare vitin e kaluar simpatizuesin franaqes ne mes Beogradi pa asnje arsye por vetem pse ishte simpatizues i Frances .

Keta i frigohen vetem shqiptareve !
Arberi, per here te pare nuk jam nje mendje me ju. Nese ate dron e komandonin shqiptare, ai veprim, eshte se paku papjekuri, mendjelehtesi dhe nje argument i forte ne doren e serbeve, per te na fajesuar si provokatore. Serbet ndaluan me urrejtje cdo gje tonen por kjo ishte nje bumerang per ta, sepse ajo cka po ndodhte ne ate stadium ishte thjesht nje ndeshje futbolli, te cilen ne dhe mund ta humbnim, por kjo nuk perbente disfate morali per ne, sepse cunat po jepnin zemren ne fushe. Perkundrazi kesaj, ne i vume perpara serbet dhe ne fushe, ato ishin momente fantastike qe ai dron i shkaterroi. Ai shkaterroi momentin, ai shkaterroi gjithe entuziazmin tone, per tu perballur si te barabarte me serbet ne fushe, qe sic po rridhte loja mund ti fuste ata ne panik dhe te na jepte nje rezultat pozitiv.
Gjate gjithe historise, jemi perballur me serbet si te pabarabarte, ata me ushtri, milici urrejtje e cmenduri, ne me nje grusht burrash trima. Ky ishte momenti, qe ishim ne pozite te barabarte dhe fatmiresisht ishte thjesht nje eveniment sportiv. Ne tregonim shpirtin tone fisnik, kurse ata si gjithmone, demonstruan urrejtje, racizem dhune. Detyra jone ishte te luanim ndeshjen deri ne fund pavaresisht rezultatit. Ky ishte nje mision qe ai dron e shkaterroi. Ai dron dhe ai "flamur", nuk me bejne mua krenar. Ai ishte atje te nxehte gjakrat, duke i vene cunat tane te mrekullueshem, ne nje pozite, qe mund te humbisnin dhe jeten, te rrethuar nga nje turme teper hostile, qe kerkonte te vriteshin shqiptaret. Te vetmit shqiptare atje, qe mund te sakrifikoheshin ishin cunat tane dhe kushdo qe e vuri ate ""flamur"", turp ti vij, ai ishte ""flamuri"" i provokimit, flamuri i dhunimit te njerezve tane me te mire. Flamuri jone eshte thjeshte fusha e kuqe me zhkaben e zeze dykrenore, jo ai qe pame atje, dhe ajo zhkabe nuk ulet tinez me lodra femijesh, por ajo ulet me dinjitet dhe per rastin konkret, ajo ishte tashme ne zemrat e futbollisteve ne fushe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#81

Post by bardus » Fri Oct 17, 2014 1:09 pm

Per te kuptuar me mire se cfare ndodhi ne Beograd me ekipin tone po sjell nje analize te gazetes ''The Gardian'' me titull:

There was a familiar face in Serbia v Albania riot – but why was he there?

Ivan Bogdanov is one of Serbia’s most notorious football hooligans who has been jailed for his past offences. But there he was in the stadium on Tuesday, and even on the pitch...
..His name is Ivan Bogdanov and he last made the news one October night in 2010, sitting on a fence with a balaclava covering his face, his body covered in tattoos, wire cutter in his hands. That night he was slicing open the fence separating Serbian supporters from their Italian hosts in Genoa’s Stadio Comunale Luigi Ferraris, during another abandoned European qualifier...
..Later on we found out that the incident had been prepared long in advance, that Bogdanov and his friends arrived in Genoa three days ahead of the game ..
.. Media speculated that both Bogdanov and his friends had been paid to stop the game in Genoa,..
..Some of them were looking for connections with right-wing extremists in Serbia, who wanted to prevent the country from joining the EU while others implied that it was another attempt at overthrowing the unpopular Serbian FA president, Tomislav Karadzic...
..His exploits in Italy had brought him recognition on the terraces and only three months after his release, he was on TV again. Red Star played Chornomorets Odessa in a Europa League qualifier, and a small riot began in the away stand after a controversial penalty decision.
The Ukrainian police quickly managed to get the situation under control, but most of the people watching the game in Serbia could not help but notice Bogdanov was there. “How on earth did he get to Ukraine?” was the most popular comments on one of Serbia’s top websites. And then came the Albania game and there Bogdanov was again.Artikulli i plote : http://www.theguardian.com/football/blo ... n-bogdanov

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#82

Post by Phoenix » Fri Oct 17, 2014 1:39 pm

Ky rast nuk duhet lënë pa nxjerrë disa mësime sesi punon propaganda e shpifjes, sesi lajmërohen dhe sa dinë për gjendjen në Brukses e gjëtiu.
Por, kjo duhet të ndodhë më vonë!
Ta mbajmë larg politikën nga kjo ndjeshje futbolli. Kombëtarja jonë nuk ishte atje për politikë!
E le të merremi me gjetjen e fakteve për të provuar fajësinë e organizatorëve në mos mbarëvatjen e ndeshjes së futbollit. Të tjerat nuk kanë punë me shqiptarët. UEFA do të gjykojë ndeshjen dhe s'ka lidhje me politikën. E nëse kështu qoftë, ne marrim tre pikëshin.
Ta nisim me ata që e kanë ndjekur ndeshjen nga afër dhe i përshkruajnë ngjarjet me përpikmëri.
Ta fillojmë nga ky dëshmitar:Loja e futbollit njeh edhe vendodhje jashtëloje. Propaganda serbe është në një vendodhje të tillë.

Ne t'ia lëmë politikën Ministrisë së Jashme dhe Kryeministrit.
Unë do të doja shumë që Kryeministri në vizitën e tij në Beograd të falenderonte shumë ata lojtarë të pëfaqësueses serbe që mbrojtën lojtarët tanë. Në atë stadium vrasësish të mbetetur në tentativë, ata besoj se përfaqësonin serbët e ndershëm, që u frikësohen njësoj asaj bande që e ka marrë peng atë vend.
E kur lojtarët e përfaqësueses serbe të vijnë në Shqipëri, jo vetëm të priten si miq, por edhe të duartrokiten për atë që bënë.
Miqtë duken në çastet e vështira. Lojtarët dhe serbët e ndërshëm, mund të cilësohen të tillë. Jam i sigurtë që janë ndjerë keq e të fyer dhe ata, nga sjella e tifozëve të tyre. Besoj se nuk i meritojnë ata tifozë.
Ne e kemi të qartë se me ata që provokohen posa shohin një shqiptar, nuk mund të jemi miq. Me gjithë të tjerët, po!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#83

Post by ALBPelasgian » Fri Oct 17, 2014 2:57 pm

Nejse ne nuk duhet te lejojme me asnje kusht qe diskutimi te zhvendoset tek droni, e qe ai te sherbeje si nxites per hamendje nese ky veprim ishte i mire ose jo, nese nje dore makaber e armikut fshihej pas tij ose jo. Them qe edhe sikur droni te barte vertet nje bombë, ai eshte nje hicgje kur krahasohet racizmi serb, thirrjet barbare 'Ubi Ubi Sipatara'', "ubi zakolji da siptar ne postoji" e te tjera si keto.

Une mendoj qe do te ishte fatlumesi per ne sikur armikun tone ta fusim ne kete gracke, pra qe ai te kembengul me budallallekun e tij se *vetem* shfaqja e dronit provokoi situaten. Mos me keqkuptoni poenten, se ajo cka dua te them eshte kjo: eshte mire qe delegacioni e propaganda serbe te kembengul ne ''fajesine'' e dronit sepse keshtu e cajme ne dysh kete progagande kur i prezantojme nje mal fotografish e incizimesh kur tifozet serb hyjne ne fushe (shume minuta para se te paraqitej droni), u hodhen fishekzjarre ne fushe si dhe u hodhen ne drejtim te lojtareve tane gjesende te forta.

Qysh ne minuten e 8 te lojes shfaqet transparenti Kosova eshte Serbi:

Image

ne minuten e 35 fillojne hedhjet e gjesendeve:

Image

ashtu si ne minuten e 41:

Image

Pra kemi prova te pathyeshme qe e zhbejne pretendimin serb per ''dronin''. Nese e ri-studiojme gjendjen para se te shfaqej droni, pra ulerima e publikut serb kur ekipi yne kishte epersi te mahnitshme ndaj Serbise, hedhjet e fishekzjarreve dhe dalja e huliganeve ne fushe, atehere ketu kemi nje prove qe flet ne te mire te asaj qe droni nuk eshte lansuar nga nje dore serbe. Perkundrazi, une mendoj qe kete e ka shfrytezuar mire ai shqiptari qe ndodhej jashte stadiumit me dronin, i cili per gjendjen ne stadium duhet te jete njoftuar imtesisht nga te tjere qe ndiqnin ndeshjen ne stadium, dhe ne kete menyre, ai thjesht e ka kapur momentin e mire per t'i dhene nje dush te forte jo vec te pranishmeve ne stadium po krejt Serbise.

Edhe pretendimi tjeter i pales serbe (dmth Platinise), nese ky dron mund te kishte bombe :lol: atehere i pergjigjemi thjesht cka nese cetniket ne stadium kishin kallashnikov (cka nuk eshte jashte mendsh, kur ka fotografi qe evidentojne thika si dhe nje fuqi, e cila dyshohet se ka pasur lende shperthyese brenda).

Vellezer une mendoj se mencuria qendron qe propaganden e armikut ta fusim ne nje gracke, prej te ciles do ta thyejme ne mes. Pra, serbet duhet te "inkurajohen" qe te kembengulin tek droni ''casus belli', le te krijojne iluzione se kjo eshte "prova" me e forte e tyre, nderkohe qe ne kemi incizime e foto qe flasin qe lufta kishte filluar kur cetniket serb hyne ne fushe dhe shperthyen kangjellat e hekurta.

E sa i perket prapavjes se zeze te flamurit, une mendoj qe ajo nuk eshte bere me asnje prapamendim apo kontacion (gjithnje nese i permbahemi supozimit se autori eshte shqiptar). Thjesht e zeza ashtu-keshtu eshte e padukshme nga harta e Shqiperise qe ze pjesen me te madhe si dhe fotot e Ises dhe Ismailit. Di te them qe edhe ne raste te tjera nga tifozet perdoren baneret me prapavije te zeze.

Por nese pala serbe, ose apologjetet e tyre, kembngulin ne konotacionin e ngjyres se zeze, atehere kjo neve na jep dore per t'i pyetur thjesht sa per kuriozitet: cka shenjezon ngjyra e zeze ne fanellat e tifozeve serb (shumica e stadiumit kishte veshur te tilla)? Ato shenjezojne qarte fashizmin, levizjen cetnike dhe lufte-nxitjen!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#84

Post by Phoenix » Fri Oct 17, 2014 3:44 pm

Provokimi politik kundrejt Europës e më gjërë, duke pasur parasysh marrëveshjen e armatimit midis Serbisë dhe Rusisë:

http://www.b92.net/eng/news/politics.ph ... v_id=91942

Rroftë apo lavdi Putinit!

ImagePlus: Say No to Racism with Vojislav Šešelj !!!


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#85

Post by Zeus10 » Fri Oct 17, 2014 5:04 pm

Eshte shume e rendesishme, te thuhet se pse u nderpre ndeshja. Ndeshja u nderpre, sepse ARBITRI KERKOI NDIHMEN E ZJARRFIKESVE, per shuar fishekziaret ne minuten 41:

Image

droni erdhi 1 minute me pas kur ndeshja ishte tashme e nderprere:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#86

Post by Arbëri » Fri Oct 17, 2014 8:11 pm

Zeus10 wrote:
Arbëri wrote:
Zeus10 wrote:
Mallakastrioti wrote:Nuk ka asnje lidhje simbolikisht fusha e zeze qe rrethon trojet tona etnike, plus faktit qe ne rame pre i nje provokimi, i cili per mendimin tim, u inskenua mbreme.
Pritja e serbeve eshte nje çeshtje tjeter per tu diskutuar, por ne njehere duhet te gjykojme veprimet tona pasi u kthyem ne nje shoqeri histerike!
Edhe une mendoj, qe ai flamur atje ishte nje inskenim alla-UDB.
Disi edhe une fillova te heshti qe e shkrova ate lajm ne lidhje me flamurin shqiptar ne faqet e kaluara , qe mund te ishte nje dezinformate edhe pse keta djem ketej i njofi personalisht dhe disi isha i sigurte qe keta e bene , por kur e publikuan haptas ne youtube skemi pse te fshehim me tutje :

Ndoshta edhe me mire qe e publikuan se serbet filluan ta propagandojne qe shteti Shqiptare kishte gishte ketu ?
Ishin dy persona , ky qe shifet ne video eshte nga Kukesi me nje emer tjeter dhe me uniforme te ashtuquajturve "Shvercera" , simpatuzues te KF -Shkupi por i ky i dyti (nga Shkupi)nuk don qe ti shifet fytyra .

Per tu bindur qe keta dy jane ata , ja ku e kane shkruar ne faqet e tyre 2 muaj me heret :
Por aty gjeni edhe tjera video duke u pergaditur.

Jam ne forumet sllave keto dite pas nje kohe te gjate , dhe nuk pajtohem me ate qe frigoheni qe Shqiperia do te kete donje DEM nga UEFA , derisa , edhe futbolllistet Kroat kane kerkuar nga kryeatari i tyre ti shkruaj UEFA-s kunder serbise se ky shtet i kaloi gjitha kufijte ..
Ishin te denuar keta per Racizem disa vite me pare , kishin humbur loja 0-3 pa luajtur sepse kishin denim nga UEFA , kane vrare vitin e kaluar simpatizuesin franaqes ne mes Beogradi pa asnje arsye por vetem pse ishte simpatizues i Frances .

Keta i frigohen vetem shqiptareve !
Arberi, per here te pare nuk jam nje mendje me ju. Nese ate dron e komandonin shqiptare, ai veprim, eshte se paku papjekuri, mendjelehtesi dhe nje argument i forte ne doren e serbeve, per te na fajesuar si provokatore. Serbet ndaluan me urrejtje cdo gje tonen por kjo ishte nje bumerang per ta, sepse ajo cka po ndodhte ne ate stadium ishte thjesht nje ndeshje futbolli, te cilen ne dhe mund ta humbnim, por kjo nuk perbente disfate morali per ne, sepse cunat po jepnin zemren ne fushe. Perkundrazi kesaj, ne i vume perpara serbet dhe ne fushe, ato ishin momente fantastike qe ai dron i shkaterroi. Ai shkaterroi momentin, ai shkaterroi gjithe entuziazmin tone, per tu perballur si te barabarte me serbet ne fushe, qe sic po rridhte loja mund ti fuste ata ne panik dhe te na jepte nje rezultat pozitiv.
Gjate gjithe historise, jemi perballur me serbet si te pabarabarte, ata me ushtri, milici urrejtje e cmenduri, ne me nje grusht burrash trima. Ky ishte momenti, qe ishim ne pozite te barabarte dhe fatmiresisht ishte thjesht nje eveniment sportiv. Ne tregonim shpirtin tone fisnik, kurse ata si gjithmone, demonstruan urrejtje, racizem dhune. Detyra jone ishte te luanim ndeshjen deri ne fund pavaresisht rezultatit. Ky ishte nje mision qe ai dron e shkaterroi. Ai dron dhe ai "flamur", nuk me bejne mua krenar. Ai ishte atje te nxehte gjakrat, duke i vene cunat tane te mrekullueshem, ne nje pozite, qe mund te humbisnin dhe jeten, te rrethuar nga nje turme teper hostile, qe kerkonte te vriteshin shqiptaret. Te vetmit shqiptare atje, qe mund te sakrifikoheshin ishin cunat tane dhe kushdo qe e vuri ate ""flamur"", turp ti vij, ai ishte ""flamuri"" i provokimit, flamuri i dhunimit te njerezve tane me te mire. Flamuri jone eshte thjeshte fusha e kuqe me zhkaben e zeze dykrenore, jo ai qe pame atje, dhe ajo zhkabe nuk ulet tinez me lodra femijesh, por ajo ulet me dinjitet dhe per rastin konkret, ajo ishte tashme ne zemrat e futbollisteve ne fushe.
Shume me vend eshte ajo qe e ke shkruar por une jam gjak nxehte dhe ne moshen me te re kisha marre pjese ne kesi lloj rastesh :) Nese shkruaj me gjakenzehetesi donjehere besoj qe me kuptoni ..
Per boten e moderuar ashtu eshte si thua ti , por simpatite ne mbare Evropen e sidomos te popujt e Ballkanit jane nga ana jone , pikerishte per kete flamur dhe me pas mbrojtjen e tij te cilit i dolen Zot lojtaret tane dhe e sjellen ne Tirane .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#87

Post by Phoenix » Fri Oct 17, 2014 10:59 pm

Ky është Emir Lenjani!
Kur UEFA të hetojë ekipin shqiptar për mos
fillim të ndeshjes, uroj mos të jetë e verbuar nga
etja për para.
E dimë që UEFA më shumë se me futboll, merret
me paratë e të drejtave televisive. Nëse aty
argëtimi i saj me jetët e lojtarëve shqiptarë do të
kishte përfunduar në tragjedi, do të kishte pasur më
shumë shikues, dhe më shumë para!


Image

Sa i përket gazetarëve tanë , që ishin të pranishëm,
por nuk janë të aftë të përshkruajnë me profesionalisëm juridik
të vërtetën, ky është mendimi më i bukur që kam gjetur sot në fb:


"Këta janë yjet tanë. Kane lindur jashtë dhe luajnë në stadiume me nga 100.000 shikuesë. E nuk jane si "analistët", që kur qeveria ua ndal rrymen, frikësohen nga lugati.
Punën e parë që e mëson njeriu dhe nga qyteterimi, është guximi. Jo ai ordiner, por ai besim që ka bazë vlerat dhe seriozitetin. Prandaj, këta djem janë trima, sepse janë seriozë. Kurse "analistet" janë njerëz gethoje dhe të mbyllur. Shumë të mbyllur. Gjë që këta djem nuk janë. Ata Beogradin e shohin si një paralagje Berlini,Parisi,Londre,Vjene etj.
Ata kanë një radius tjetër pervoje dhe jetojnë në dimensione të tjera kulturore dhe sportive. Prandaj ia dolen me sukses midis Beogradit, e do t'ia dalin me sukses edhe në Stamboll, Athine apo kudo tjetër. Janë lindur e rritur, shumica nga ata, në LIRI.
E liria është mbretereshë që shkel edhe kriminelët!"

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: KOMBETARJA

#88

Post by Adriana » Fri Oct 17, 2014 11:09 pm

Me mendjen dhe syrin e nje femre, une personilsht nuk e kam perjetur me gezim (patriotik) kete ngjarje. Mbase tek disa nga ju mund te krijoj nje pershtypje jo te mire, mund te me quani jo-atdhetare, apo dicka tjeter... Por une ne te vertet u frikesova jashte mase, aq sa mendova qe djemt tane te kombetares si edhe tifozat ne stadium mund te kishin len jeten ate nate. Ne fakte (per arsyje shendetesore) kisha plote nje jave qe nuk isha ne dijeni per lajmet e fundit, dhe gjithcka me erdhi e papritur, aq me shume qe ndeshjen po e ndiqnja ne tv nga nje kanal hollandez, te cilet si gjithmon nuk humbin rastin duke mbajtur anen e serbeve...

Une personalisht 99% besoj se ketu ka dore serbe, dhe jo faktit qe ka dore ''patrioti''. Cili ''patriot'' i vertet do vinte ne rrezik jeten e vellezerve tane? Nese qofte keshtu me falni po per mua nuk eshte patriot!!! Nuk mund te quaj dike patriot qe ve ne rrezik jeten e patrioteve te tij.


Dyshimet te cilat me bejne te mendoj qe ketu ka dore serbe jane te shumta, ja disa:

- po te shikojme me vemendje mire videon, ne kohen kur u ngrit aji dron, serbet do kishin mundesine per ta ndalur ate person, sepse duket shume qarte nga u leshua aji droni, ndersa ata perkundrazi shikohen ne video qe nuk kan reaguar aspak...

- mendoj qe ketu nuk ka nje dore ''patrioti'' po nje dore provokuese serbe, sepse dihesh shume mire qe shqiptaret lojtaret apo tifozat do reagonin, dhe kjo do ishte gracka e dyte...

- do besonja me shume qe kjo do ishte nje ratesi per serbet nese do revoltohesh i gjithe stadiumi dhe do kerkonin te hynin ne fushe, ( sic ndodh ne rastet e shumta te ketyre ngjarjeve ), dhe jo vetem ATA uligan qe kan udhehequr kete gracke, dhe te cilet hyren shume lirshem ne stadium, pa pasur as edhe nje pengese nga focat speciale, apo policia, perkundrazi...

- dhe nje nga pikat me kryesore eshte:
KU ISHIN POLICET gjate gjitheasaj kohe?!
Ku ishin deklaratat KEMI MARRE MASAT E DUHURA nga pala serbe qe flitesh gati nje muaj me pare?!
Cfare kekonin ne stadium ( fushe) uliganet e njohur dhe pikerishte te ''denuar'' per veprime te tilla?!

(FOTO/VIDEO) Fotot dhe Videot tregojnë çfarë bëri Serbia
Ndersa sa per FIFA, UEFA, bufa, ufa, mendoj qe edhe njehere po tregojne veten e tyre antishqiptare, sepse nese do kishte ndodhur nje gje e tille me shtetet e tjera do kishin vepruar shume me ndryshe. Por keto pune i takojne qeverise tone, e cila si gjithmon ....
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: KOMBETARJA

#89

Post by Prespar » Fri Oct 17, 2014 11:23 pm


User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#90

Post by ALBPelasgian » Fri Oct 17, 2014 11:26 pm

I nisa nje leter UEFA-s, ne te vetmin email qe gjeta. Edhe kontaktet duket se i kane krejt te pamundshme, qe te le pershtypjen e nje institucioni jo fort kredibil, te mbyllur e te njeanshem. Permbajtja e letres eshte kjo:
I don't want to introduce my letter with any heartful word considering your reluctance to condemn the anti-Albanian racism displayed by Serbian fans. Its regrettable to see that a reputable institution like UEFA, which is supposed to be impartial in its judgments, gives unstinting support to Serbia in spite of horrific violence incited willingly by Football Association of Serbia (FAS) and other relevant institutions. To put it simple, Serbia did not guarantee normal conditions for the match between national team of Serbia and Albania. It deployed some measures never seen before in history of football. No peaceful Albanian fan was allowed to enter on the ''Partizani'' stadium on Belgrade, while in meantime there was no prohibition for extremist fan-groups like ''Grobari'', a well-organized Serbian fascist group which maintains close relations with certain criminal circles on Belgrade. Its beyond any doubt that ''Grobari'' furnished during 90's Serbian paramilitary units with thousands of volunteers. The history of this fun-club is riddled by numerous incidents, unbridled violence and racism in Serbia and abroad. Your institution is well aware of such facts, yet you never took any serious measure to give an end to this menacing force which jeopardize all Europe. It would be too time consuming to give a timeline chronology of events on 14 October match between Serbia and Albania. Your statements are alarmingly biased because you're trying to pass into silence the racism and other wrongdoings of both Serb fans and FAS. It's more than worrying that you turn a blind eye to the unbridled violence of Serbs. The number of deliberate assaults on Albanian players are too big to not notice. When the Albanian anthem was intoned, Serbian fans booed and heckled to the point it could barely heard the Albanian anthem. From this moment onwards, everything went awry. There were numerous banners carrying the overly provocative slogan ''Kosovo je serbija'' (Kosovo is Serbia) in spite of several rules of UEFA to not allow political messages during a match. Moreover, Serbian fans threw concretes to Albanian players in order to wound them. The Serbian fans tried all the time to enter in the field while Serbian authorities did not lift a finger to halt them out. It must be noted that there was no provocation by the Albanian side because not a single Albanian fan was allowed to enter within ''Partizani'' stadium. The flying drone which appeared at around 41:00 minute did not cause turmoil because the unrest commenced much earlier. Serbian fans threw objects more and more, even the official referee was compelled to interrupt the game more than one time. It's very disappointing your mindless statement which tend to blatantly condone the Serbian violence. There is no basis to put the blame on a single drone carrying a flag with Albanian symbols, while sweeping under rug the black fascist t-shirts of Serbian fans, whose inclination towards fascism and racism is evident. It is unfair to point the finger to Albanians while there is still no investigation to reveal the author of the flying drone. The disgruntled Serbian mob reached the nadir of insanity when they chanted ''Ubi Ubi Siptara'' (Kill, Kill Albanians) and "“Ubi, zakolji, da Šiptar ne postoji” (Kill and slain, so no Albanian will exist). Is it possible that UEFA officials are deaf when it comes to such racist slogans? You heard them too well but never condemned them. It must be emphasized that the term '' Šiptar" to denote Albanians is profoundly derogatory and stretch its origin back to the Milosevic's fascist regime during 1990's. The basic principles of UEFA are at stake as long as its officials do not react to racist slogans of Serbs but draw the main attention to a single drone whose author is still unknown. I warn you to not employ double standards because you're about to lose once for all your already tarnished reputation as UEFA! Serbia must be punished, there are no ifs, ands, or buts. The recent history of Serbia is replete with racism shown during several matches (similar situations were seen also during Italy-Serbia match, Serbia-England, Serbia-Croatia and so forth). Don't you see any pattern or are you still itching to pluck things out of the air and invent some imaginary Albanian villain perpetrators who came out of the blue and disturbed the "heavenly peace'' on Partizani stadium? Both Serbian Government and Football Association of Serbia were unwilling to give an end to the ever-growing fascism and hooliganism during soccer matches. If UEFA dithers to act properly and hesitate to punish FAS on account of hideous racism, then the basic principles of UEFA have been gone once for all. Last but not least, Michel Platini must retract his callous statement and apologize to all Albanians!
Ju inkurajoj qe edhe ju t'i shkruani te tilla letra, ankesa, etj. Email-i eshte ky media@uefa.ch. Duhet te gjejme edhe email adresa te zyrtareve te saj!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”