"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#91

Post by Arbëri » Sat Oct 18, 2014 11:41 pm

(Sot)
Ku është UEFA: Incidente Partizan-Zvezda, kësaj radhe pa flamur


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, i ka kërkuar UEFA-s të marrë sanksione të ashpra kundër Serbisë pas shprehjeve raciste nga tifozët serbë gjate ndeshjes me shqiperine.

Duke qenë se vetë Anglia është përballur me fyerje raciste nga ana e tifozëve serbë në ndeshjen mes Kombetareve U21, Cameron ka kerkuar që ksaj here të mos tolerohet më dicka e tillë.

Më 17 tetor 2012 në qytetin serb Krusevacë, lojtarët anglezë u fyen gjatë gjithë ndeshjes dhe thirrjet “majmun” për lojtarët me ngjyrë u dëgjuan gjatë këndimit të himnit anglez në stadium. Pas përfundimit të ndeshjes 1-0 për Anglinë, shpërthyen përleshjet mes tifozëve, lojtarëve dhe stafit.

Federata Angeleze e Futbollit tha se nuk do të lejojë më ekipet e saj të luajnë në Ballkan në të ardhmen ndërsa nga ana e saj Serbia mohoi racizmin duke akuzuar futbollistët miq.

Pas vëzhgimit të pamjeve të ndeshjes Serbi-Shqiperi kryeministri i Britanisë, David Cameron u shpreh se është i “tmerruar” nga skenat e incidentit në ndeshjen e së martës në Beograd.

Për këtë arsye ai i ka dërguar një letër presidentit të UEFA-s Michel Platini ku i ka kërkuar që të dënojë Serbinë për racizëm. Në letër, ndër të tjera shkruhet që UEFA të ndërmarrë “sanksione të ashpra” kundër Serbisë për fyerje, dhunë dhe racizëm.


Keta kane deshtu nga te gjithe anet ...deifinitivisht !!!
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#92

Post by Socio » Sun Oct 19, 2014 3:42 pm

Arbëri wrote:(Sot)
Ku është UEFA: Incidente Partizan-Zvezda, kësaj radhe pa flamur


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, i ka kërkuar UEFA-s të marrë sanksione të ashpra kundër Serbisë pas shprehjeve raciste nga tifozët serbë gjate ndeshjes me shqiperine.

Duke qenë se vetë Anglia është përballur me fyerje raciste nga ana e tifozëve serbë në ndeshjen mes Kombetareve U21, Cameron ka kerkuar që ksaj here të mos tolerohet më dicka e tillë.

Më 17 tetor 2012 në qytetin serb Krusevacë, lojtarët anglezë u fyen gjatë gjithë ndeshjes dhe thirrjet “majmun” për lojtarët me ngjyrë u dëgjuan gjatë këndimit të himnit anglez në stadium. Pas përfundimit të ndeshjes 1-0 për Anglinë, shpërthyen përleshjet mes tifozëve, lojtarëve dhe stafit.

Federata Angeleze e Futbollit tha se nuk do të lejojë më ekipet e saj të luajnë në Ballkan në të ardhmen ndërsa nga ana e saj Serbia mohoi racizmin duke akuzuar futbollistët miq.

Pas vëzhgimit të pamjeve të ndeshjes Serbi-Shqiperi kryeministri i Britanisë, David Cameron u shpreh se është i “tmerruar” nga skenat e incidentit në ndeshjen e së martës në Beograd.

Për këtë arsye ai i ka dërguar një letër presidentit të UEFA-s Michel Platini ku i ka kërkuar që të dënojë Serbinë për racizëm. Në letër, ndër të tjera shkruhet që UEFA të ndërmarrë “sanksione të ashpra” kundër Serbisë për fyerje, dhunë dhe racizëm.


Keta kane deshtu nga te gjithe anet ...deifinitivisht !!!
Jo Arberi, jo ... deri sa na shesin dhe deri sa ju hame apo varemi nga prodhimet e tyre, ata asnjehere nuk kane per te deshtuar ... respektivisht deri sa ne nuk behemi patriote ne cdo sfere te jetes tone shqiptare ... ata asnjehere nuk kane per te deshtuar.


Te pershendes

Socio
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#93

Post by Phoenix » Sun Oct 19, 2014 4:05 pm

Arbëri wrote:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, i ka kërkuar UEFA-s të marrë sanksione të ashpra kundër Serbisë pas shprehjeve raciste nga tifozët serbë gjate ndeshjes me shqiperine.

Duke qenë se vetë Anglia është përballur me fyerje raciste nga ana e tifozëve serbë në ndeshjen mes Kombetareve U21, Cameron ka kerkuar që ksaj here të mos tolerohet më dicka e tillë.

Më 17 tetor 2012 në qytetin serb Krusevacë, lojtarët anglezë u fyen gjatë gjithë ndeshjes dhe thirrjet “majmun” për lojtarët me ngjyrë u dëgjuan gjatë këndimit të himnit anglez në stadium. Pas përfundimit të ndeshjes 1-0 për Anglinë, shpërthyen përleshjet mes tifozëve, lojtarëve dhe stafit.

Federata Angeleze e Futbollit tha se nuk do të lejojë më ekipet e saj të luajnë në Ballkan në të ardhmen ndërsa nga ana e saj Serbia mohoi racizmin duke akuzuar futbollistët miq.

Pas vëzhgimit të pamjeve të ndeshjes Serbi-Shqiperi kryeministri i Britanisë, David Cameron u shpreh se është i “tmerruar” nga skenat e incidentit në ndeshjen e së martës në Beograd.

Për këtë arsye ai i ka dërguar një letër presidentit të UEFA-s Michel Platini ku i ka kërkuar që të dënojë Serbinë për racizëm. Në letër, ndër të tjera shkruhet që UEFA të ndërmarrë “sanksione të ashpra” kundër Serbisë për fyerje, dhunë dhe racizëm.


Keta kane deshtu nga te gjithe anet ...deifinitivisht !!!
Arbër, ky lajm është i tjetërsuar. Mos u besoni lajmeve që nuk kanë të shoqëruar edhe lidhjen e burimit të lajmit, sepse është shumë e lehtë të biesh pre e genjeshtrave.
Këto ditë po thuhen shumë. Sidomos mos merrni lajme nga gazetat pa i vërtetuar vetë lajmet. 99% e gjerave që botohen në shtypin shqiptar, por jo vetëm, janë thashetheme.

Ja lajmi i vërtetë: http://www.independent.co.uk/sport/foot ... 14906.html

Është mirë që këta tanët mos të bëjnë hartime në FB, por të shkruajnë letra zyrtare atje ku duhet.
Nuk duhet harruar se FSHF është më shumë e varur nga UEFA sesa nga shteti shqiptar.
Besoj se ju kujtohet kur në prill të 2008-s, për shkak të ndërhyrjes së Ministrisë së Kulturës dhe Sporteve në statutin e FSHF-së, Shqipëria u përjashtua nga aktivitet ndërkombëtare nga FIFA dhe UEFA.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#94

Post by Zeus10 » Sun Oct 19, 2014 5:28 pm

Vetem 4 dite me vone, ndeshja Partizan-Crvena Zvezda, parulla politike "Kosova eshte Serbi' dhe djegja e flamurit shqiptar:

Image
Image
Image

UEFA ka aq shume prova, sa mund ta zboje Serbine nga futbolli per 100 vjetet e ardhshme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#95

Post by Arbëri » Sun Oct 19, 2014 7:53 pm

Phoenix wrote:
Arbëri wrote:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, i ka kërkuar UEFA-s të marrë sanksione të ashpra kundër Serbisë pas shprehjeve raciste nga tifozët serbë gjate ndeshjes me shqiperine.

Duke qenë se vetë Anglia është përballur me fyerje raciste nga ana e tifozëve serbë në ndeshjen mes Kombetareve U21, Cameron ka kerkuar që ksaj here të mos tolerohet më dicka e tillë.

Më 17 tetor 2012 në qytetin serb Krusevacë, lojtarët anglezë u fyen gjatë gjithë ndeshjes dhe thirrjet “majmun” për lojtarët me ngjyrë u dëgjuan gjatë këndimit të himnit anglez në stadium. Pas përfundimit të ndeshjes 1-0 për Anglinë, shpërthyen përleshjet mes tifozëve, lojtarëve dhe stafit.

Federata Angeleze e Futbollit tha se nuk do të lejojë më ekipet e saj të luajnë në Ballkan në të ardhmen ndërsa nga ana e saj Serbia mohoi racizmin duke akuzuar futbollistët miq.

Pas vëzhgimit të pamjeve të ndeshjes Serbi-Shqiperi kryeministri i Britanisë, David Cameron u shpreh se është i “tmerruar” nga skenat e incidentit në ndeshjen e së martës në Beograd.

Për këtë arsye ai i ka dërguar një letër presidentit të UEFA-s Michel Platini ku i ka kërkuar që të dënojë Serbinë për racizëm. Në letër, ndër të tjera shkruhet që UEFA të ndërmarrë “sanksione të ashpra” kundër Serbisë për fyerje, dhunë dhe racizëm.


Keta kane deshtu nga te gjithe anet ...deifinitivisht !!!
Arbër, ky lajm është i tjetërsuar. Mos u besoni lajmeve që nuk kanë të shoqëruar edhe lidhjen e burimit të lajmit, sepse është shumë e lehtë të biesh pre e genjeshtrave.
Këto ditë po thuhen shumë. Sidomos mos merrni lajme nga gazetat pa i vërtetuar vetë lajmet. 99% e gjerave që botohen në shtypin shqiptar, por jo vetëm, janë thashetheme.

Ja lajmi i vërtetë: http://www.independent.co.uk/sport/foot ... 14906.html

Është mirë që këta tanët mos të bëjnë hartime në FB, por të shkruajnë letra zyrtare atje ku duhet.
Nuk duhet harruar se FSHF është më shumë e varur nga UEFA sesa nga shteti shqiptar.
Besoj se ju kujtohet kur në prill të 2008-s, për shkak të ndërhyrjes së Ministrisë së Kulturës dhe Sporteve në statutin e FSHF-së, Shqipëria u përjashtua nga aktivitet ndërkombëtare nga FIFA dhe UEFA.
Falemnderit per korgjimin Phoenix !
Ta bej me BEJ-e qe mos te lexoj me gazeta online "shqiptare" se vertete ska ngel per tju besuar me tutje dhe nje Zot e din se kush qendron pas tyre qe jane bere shume dhe aq me keq qe bejne shpifje dhe hapin dezinformata , si kjo qe u kap disa muaj me pare :http://www.telegrafi.com/lajme/islamizm ... 43234.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#96

Post by Arbëri » Sun Oct 19, 2014 8:00 pm

Dje (Liga UEFA-Basketboll|) ne Beograd

Thirrje raciste në takimin Crvena Zvezda-Galatasaray: Vrit, prit, që shqiptari të mos ekzistojë
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#97

Post by Phoenix » Mon Oct 20, 2014 8:27 am

Arbëri wrote:
Phoenix wrote:
Arbëri wrote:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameron, i ka kërkuar UEFA-s të marrë sanksione të ashpra kundër Serbisë pas shprehjeve raciste nga tifozët serbë gjate ndeshjes me shqiperine.

Duke qenë se vetë Anglia është përballur me fyerje raciste nga ana e tifozëve serbë në ndeshjen mes Kombetareve U21, Cameron ka kerkuar që ksaj here të mos tolerohet më dicka e tillë.

Më 17 tetor 2012 në qytetin serb Krusevacë, lojtarët anglezë u fyen gjatë gjithë ndeshjes dhe thirrjet “majmun” për lojtarët me ngjyrë u dëgjuan gjatë këndimit të himnit anglez në stadium. Pas përfundimit të ndeshjes 1-0 për Anglinë, shpërthyen përleshjet mes tifozëve, lojtarëve dhe stafit.

Federata Angeleze e Futbollit tha se nuk do të lejojë më ekipet e saj të luajnë në Ballkan në të ardhmen ndërsa nga ana e saj Serbia mohoi racizmin duke akuzuar futbollistët miq.

Pas vëzhgimit të pamjeve të ndeshjes Serbi-Shqiperi kryeministri i Britanisë, David Cameron u shpreh se është i “tmerruar” nga skenat e incidentit në ndeshjen e së martës në Beograd.

Për këtë arsye ai i ka dërguar një letër presidentit të UEFA-s Michel Platini ku i ka kërkuar që të dënojë Serbinë për racizëm. Në letër, ndër të tjera shkruhet që UEFA të ndërmarrë “sanksione të ashpra” kundër Serbisë për fyerje, dhunë dhe racizëm.


Keta kane deshtu nga te gjithe anet ...deifinitivisht !!!
Arbër, ky lajm është i tjetërsuar. Mos u besoni lajmeve që nuk kanë të shoqëruar edhe lidhjen e burimit të lajmit, sepse është shumë e lehtë të biesh pre e genjeshtrave.
Këto ditë po thuhen shumë. Sidomos mos merrni lajme nga gazetat pa i vërtetuar vetë lajmet. 99% e gjerave që botohen në shtypin shqiptar, por jo vetëm, janë thashetheme.

Ja lajmi i vërtetë: http://www.independent.co.uk/sport/foot ... 14906.html

Është mirë që këta tanët mos të bëjnë hartime në FB, por të shkruajnë letra zyrtare atje ku duhet.
Nuk duhet harruar se FSHF është më shumë e varur nga UEFA sesa nga shteti shqiptar.
Besoj se ju kujtohet kur në prill të 2008-s, për shkak të ndërhyrjes së Ministrisë së Kulturës dhe Sporteve në statutin e FSHF-së, Shqipëria u përjashtua nga aktivitet ndërkombëtare nga FIFA dhe UEFA.
Falemnderit per korgjimin Phoenix !
Ta bej me BEJ-e qe mos te lexoj me gazeta online "shqiptare" se vertete ska ngel per tju besuar me tutje dhe nje Zot e din se kush qendron pas tyre qe jane bere shume dhe aq me keq qe bejne shpifje dhe hapin dezinformata , si kjo qe u kap disa muaj me pare :http://www.telegrafi.com/lajme/islamizm ... 43234.html
Arbëri, të faleminderit për mirëkuptimin!
Ajo çfarë doja të thoja ka të bëjë me luftën psikologjike që janë duke përjetuar shqiptarët, jo vetëm në këtë rast. Fatkeqësisht disa e kanë paguar me jetë mashtimin, sepse askush nuk i edukoi që të mos binin pre e tij. Thjesht se disa pak kanë, poshtërsisht, qellime dhe përfitime ekonomike! Jetojmë në shoqërinë malliste, ku mallrat kanë më shumë të drejta se qeniet njerëzore. Lëvizin më lirë mallrat se njerëzit. Edhe marrëveshjet midis vendeve, për mallrat bëhen. Veçse kur ka krizë ekonomike, fillon konsumimi i mallrave të veçantë, armëve.
Ky është mendimi im, duke u nisur nga ato pak njohuri që kam rreth PSYOP-it:

http://www.military.com/ContentFiles/te ... PSYOPS.htm
http://www.psywarrior.com/psyhist.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_warfare
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_propaganda

Shëndet e gjithë të mirat!
8-)

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#98

Post by bardus » Tue Oct 21, 2014 2:12 pm

Nje nga anetaret e forcave te sigurise serbe qe duhej te sillte siguri ne ndeshje duke qelluar fort me grusht futbollistin tone Canaj,mu perpara syve te gjyqtarit kryesor te ndeshjes Atkinson.http://images.kurir-info.rs/slika-900x6 ... 582189.jpg
Image

http://thefirms.co.uk/wp-content/upload ... nia_17.jpg
Image

http://www.pressonline.rs/sw4i/thumbnai ... Id=2251547
Image

https://bobbygeedefutebol.files.wordpre ... _betwe.jpg
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#99

Post by Zeus10 » Tue Oct 21, 2014 3:37 pm

Une nuk e di, pse ai flamur konsiderohet nga Europa nje provokim. Le ti hedhim nje sy atij:

Image

Ai ka daten e shpalljes se pavaresise dhe ajo date eshte nje date jo false por historike. Ai ka harten me troje ku banojne shqiptare dhe jo harten e "Shqiperise se Madhe", me shenimin AUTOKTONE. Pra harta tregon qe banoret e ketyre trojeve jane autoktone dhe ata qe mendojne ndrushe, do ta kene gati te pamundur te provojne te kunderten. Ndryshon puna me kete flamur:

Image

Aty eshte nje mesazh i paster politik "Kosova eshte Serbi", gje qe jo vetem tashme s'eshte e vertete por dhe ne te shkuaren ka shume pak gjasa te kete qene e tille. Por dhe sikur te ishte, rregullat sportive e perjashtojne ate.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: KOMBETARJA

#100

Post by Adriana » Tue Oct 21, 2014 8:37 pm

Studenjta shqiptare në Paris: Sot takova M. Platini -ne !


[quoteemNga: Ada Stefani]Sot takova M. Platini -ne ! Nuk e kam parë asnjëherë me interes të veçantë, të shkruaj në facebook, faktin që Z. Platini banon përballë punës time, madje vjen shumë shpesh aty, siç bëri dhe sot. E kisha menduar këto ditë, qe nese do te vinte nuk do te rrija gojekycur, te pakten per t’i thene dhe une qofte dhe nje fjale per ate politike nacionaliste – futbollistike qe iu be vendit tone nga ana e Serbise.

Pasi pranoi te benim nje foto , duke ikur i them :

– Zoti Platini, une jam Shqiptare….

Me kthehet me nje buzeqeshje dhe me thote :

Platini ; – Nuk ishte gje e bukur ajo qe bene shqiptaret

I them : – Keni vetem pak sekonda kohe te shikoni nje foto ? ( dhe i tregoj foton ku serbet kishin futur nje fuci te madhe ne stadium…) – kjo a mund te ishte bombe Z. Platini ? sepse kjo fuci ka ardhur ne ruge tokesore dhe eshte lejuar pikerisht nga focat e rregullit…droni erdhi nga qielli , ndersa kjo fuci erdhi nga toka ne menyre mese koshiente…

Platini – Droni mund te ishte bombe….

Une : – Po si mund te denoni Shqiperine , kur ju nuk e keni vertetuar akoma dhe se keni kapur akoma autorin. Ai gjest mund te vinte dhe nga nje serb…

Platini : – por flamuri ishte shqiptar

Une : – kjo se perjashton faktin qe mund te jete provokim nga serbet…

Platini duke ikur : – vendimin do ta marre komisioni

Une ; – Une kam besim te ju … (dhe e putha me dore).

Kjo ishte biseda e atyre sekondave qe arrita te beja me Z. Platini. Secili nga ju mund ta gjykoje vete dhe ta analizoje vete nese do kete penalizim apo jo per Shqiperine. Une dua te jap vetem nje ide timen rreth kesaj bisede.

Ajo qe synova te ato momente , ishte fakti qe t’i tregoja Presidentit Platini, qe prononcimet e tij ishin te parakoshme dhe dukeshin haptaz qe lobi serb kish bere pune me te madhe ne kete dretim.

Zoti Platini , ju falenderoj ne rradhe te pare qe u kthyet nga rruga per te me degjuar. Ky fakt me dha me shume kurajo t’ju flisja. Vetem se ajo qe me beri pershtypje ishte fakti qe fjalise time , – une jam shqiptare – ju kthyet me fjaline –

– C’était pas bien ce qu’ils ont fait…. (s’ishte mire ajo qe ata bene) .

I nderuar Z. Platini , ju jeni presidenti i Uefas dhe jo presidenti i komisionit qe e jep vendimin perpara kohe…

I nderuar Z. Platini , – T’i kthesh nje pergjigje te tille nje vajze shqiptare, kur ajo spo te pyet fare per sport , por po te thote vetem se eshte shqiptare, eshte pak avokati e tepruar serbe, ne dem te shqiptareve.

I nderuar Z. Platini, te mundohesh te bindesh nje vajze shqiptare qe veprimi s’ishte i mire kur me nje pergjigje fare te thjeshte te tipt ( verifikimet dhe denimet te ia leme autoritetit perkates ) do te ishte me e hijshme nga ana juaj.

– I nderuar Z. Platini , sjellja juaj kritikuese ndaj shqiptareve e tregon me se miri qe komisioni i ka marre vendimet para se te shqyrtoje faktet.

I nderuar Zoti Platini, ju do vini prape tek une , do rishihemi prape dhe pas vendimit te komisionit. Do me buzeqeshni si gjithmone dhe do me thoni si je ??? dhe une do iu pergjigjem : – Jam gjithmone SHQIPTARE![/quoteem]

*Emigrante në Paris. Shkrimi u mor nga profili i saj në fejsbuk. Ajo shkruan se ka kryer Master 2 / Sociologie- Philosophie Politique à Paris- Diderot

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#101

Post by ALBPelasgian » Tue Oct 21, 2014 9:04 pm

Adriana wrote:
Me kthehet me nje buzeqeshje dhe me thote :
Platini ; – Nuk ishte gje e bukur ajo qe bene shqiptaret
Mjerimi ma i madh i njerezimit eshte kur derra si Platini vendosen ne pozita te ''arbitrit te panashem". Padrejtesia me e madhe eshte drejtesia e te padrejtit. Ky derr merret ende me nje flamur e akoma nuk eshte i bindur qe 30.000 kafshe ulerinin e kerkonin vrasjen e nje populli te tere, akoma s'eshte i bindur qe kjo turme kafshesh qe flisnin serbisht ishte e gatshme te versulej ne fushe per te vrare e prere, ashtu sic plot u futen ne fushe me mjete te mbrehta e gjesende te forta. Ky derr akoma s'eshte i bindur qe kjo turme e eger shkaktoi incidente me fishkellima e me sjellje jo-njerezore. Por per derrin qe e kemi ne krye te UEFA-s, provokimi i pafalshem qe rrezikon te shkaktoje luften e trete boterore, eshte flamuri i Shqipnise Etnike. Nuk jane tankset ruse qe dhunojne Ukrainen e kercenojne te gllaberojne Evropen, nuk eshte teofashizmi i ISIS-it qe po ben kerdine ne Levant, nuk eshte Ebola qe rrezikon asgjesimin e njerezimit, por eshte flamuri i Shqipnise Etnike problemi kryesor qe cenon paqen boterore.

I lumte kesaj studenteje shqiptare, edhe pse po te isha ne vend te saj, s'besoj qe do te kisha fuqine t'i argumentoja nje derri se kush eshte fajtori e kush viktima. Derri do plumb edhe ne atë ne fecken e tij te ndyre. Se jane derrat si Platini ata qe e cojne peshe dynjane me perkushtimin e rreme per anti-racizem:
The new president of the Italian Football Federation was last night facing a Uefa ban of up to three months for referring to African players as “banana eaters” during his election campaign.
Pra, nje stigme si "banana-eaters" qenka e denje per t'u inicuar hetime te posacme nga nje komision i ngritur me ngut per kete ceshtje, kurse ulerimat raciste te "Ubi Ubi siptara", "Ubi zakolji da siptar ne postoji" dhe "Ko ne skače, taj je šiptar" tolerohen, bile as nuk jane te denja te flitet per to.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: KOMBETARJA

#102

Post by Adriana » Fri Oct 24, 2014 8:56 am

Skandal i UEFA-s, Shqipëria humbet 3-0, dënohet edhe me një gjobë financiare

Skandal i vërtetë i Uefa-s që në vend të drejtësisë ka zgjedhur diplomacinë politike duke shkelur mbi faktet e pakundërshtueshme në lidhje me ndeshjen Serbi-Shqipëri. Në mënyrë surprizuese për mbarë opinionin ndërkombëtar, Komisioni Disiplinor i qeverisë europiane të futbollit në një tentativë të qartë për të ruajtur ekuilibrat në kurriz të të vërtetës vendosi në fakt ta kthejë në nul ndeshjen e turpshme të Beogradit,
pasi nga njëra anë vendosi që ndeshja të fitohet në tavolinë nga Serbia me rezultatin 3-0, ndërsa nga ana tjetër për aktet e dhunës në Beograd vendosi t’i heqë 3 pikë Serbisë pra praktikisht është sikur ndeshja të mos ishte luajtur.

Përveç humbjes në tavolinë me rezultatin 3-0 Shqipëria është dënuar edhe me një gjobë financiare prej 100 mijë eurosh, ndërkohë që Federata Serbe e Futbollit dënohet me 100 mijë euro gjobë, si dhe zhvillimin me dy ndeshje pa tifozë nga ana e përfaqësueses serbe të futbollit. Pavarësisht dhunës që u pa në sytë e gjithë botës nga ana e tifozëve serbë, pavarësisht turpit që ndodhi në Beograd dhe precedentëve botërorë të huliganizmit nga ana e serbëve Uefa ka vendosur të mbyllë sytë, gojën dhe veshët duke zgjedhur balancat politike, me Shqipërinë që tashmë do ta apelojë këtë vendim fillimisht në Komisionin e Apelit dhe pas ezaurimit të këtij hapi, për të synuar që drejtësia të vihet në vend në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: KOMBETARJA

#103

Post by Prespar » Tue Oct 28, 2014 3:35 pm

The real Spartans have been found ....11 vs 35,000

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#104

Post by Zeus10 » Wed Oct 29, 2014 2:59 pm

(A Victory For Violence)

Eleven men set out across the northern borders
To represent their people in a game
Through the physical skill and competition of football
They hoped to elevate their nation’s name

But when they all arrived their race was not let through the doors
They met the opposition of a stadium in force
And with 4000 guns employed to keep them in their skin
Eleven brave men had to begin

Before a goal was ever scored the air grew full of hatred
And cries of “kill Albanians” rang out in Serbian tongue
Eleven men alone inside an overcrowded stadium
Who came to play a game and not to damage anyone

Then over the walls came flying an automated drone
Flying symbols of Albania above the heaving dome
A double headed eagle soaring high upon the wind
Likely sent by those who could not enter in

Down upon the field the fans attacked with brutal force
A rain of glass and chairs and even fireworks were hurled
The violence ascended as the crowd pressed hard upon them
Eleven football players up against a hateful world

They fled to safety battered, but they all left with their lives
The game was terminated at a zero zero tie
But the violent tale spread out into the corners of the world
And all awaited what would be unfurled

A weeks deliberation by the authorities ensued
To award a victory after the angry feud
The decision that was finally made should not shock me alone
The victory goes to defending Home

A victory for violence, a victory for hatred
A victory to show the world how racists are rewarded
And though you may be tempted to believe it’s just a game
You should wonder if the victims feel the same


Vargje te bukura dhe me ndjenje.
Tani, le ti hedhim nje sy komenteve te serbeve, ne faqen e UEFA-s, pasi nje vajze e bukur shqiptare, kritikon UEFA-n, per vendimin e saj:

Image

Tani te gjithe e mesuam, se cdo te thote: 'ubi siptara', por kjo nuk perben ndonje cudi, duke pasur parasysh kulturen e kombit serb. Cudia e vertete eshte, qe pas vendimit te padrejte te UEFA-s dhe para mbylljes se syve kundrejt RACIZMIT serb, pikerisht ne faqen e saj ne facebook, serbet ju bejne karshillek shqiptareve, duke vazhduar me thirrjen e shemtuar, ne gjuhen e shemtuar serbe: 'ubi, ubi siptara'. Kjo vazhdon dhe tolerohet, duke e bere UEFA-n pale me racizmin dhe kjo eshte jo vetem e cuditshme por edhe absurde. UEFA mbyll syte per interesa financiare, te dyje Serbia dhe Shqiperia, nuk jane aq te vlefshme financiarisht per UEFA-n, nese ato kalojne ne fazen finale(vetem Ronaldo I vetem, mund te vleje mijera here me shume, per biznezin qe ben UEFA). Prandaj UEFA u kujdes ti demtonte te dyja ekipet, por serbet jane te trashe, ata ju ka mbuluar gjykimin urrejtja per shqiptaret.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#105

Post by rrëqebull » Sat Nov 15, 2014 2:55 pm

Ndeshje tepër tepër e bukur!
Kombëtarja jonë po luan gjithmonë e më mirë!
60 minutat e para të lojës kanë qenë jashtë mase cilësore.
Duhet të vazhdojmë kështu derisa të jemi në gjendje të mbajmë një cilësi të tillë loje përgjatë gjithë ndeshjes.


Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”