"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Spanjë -Shqipëri do të luhet në Afrikë?

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Spanjë -Shqipëri do të luhet në Afrikë?

#1

Post by Sally » Tue Feb 14, 2017 6:50 pm

“Spanjë, eja në Afrikë, eja dhe ti Shqipëri”.Në parim mund të konsiderohet një kërkesë në mos e çmendur, disi e pazakontë gjithsesi tani i takon Federatës Spanjolle të Futbollit për të marrë një vendim.

Spanjë-Shqipëri ende nuk është përcaktuar në cilin stadium do të luhet, ndërkohë që qyteza atunnome e Meliës në Afrikë në kufi me Marokun, është ofruar që ky takim të zhvillohet në stadiumin e tyre.

Prej 22 vitesh kjo qytezë ka marrë autonoinë dhe duke qenë në juridiksionin e Spanjës, kërkon t’i japë një kënaqësi tifozëve të tyre.

Stadiumi në fakt është i vogël, 12 mijë vendësh, megjithatë krerët e qytetit bëjnë me dije, sipas mediave spanjolle, se do ishte një mrekulli nëse Spanja vendos ta luajë aty ndeshjen e eleminatoreve të Botërorit ‘Rusi 2018’ me Shqipërinë.

Tanimë pritet reagimi i Federatës Spanjolle nëse kjo e fundit do vendosë apo jo që ta luajë ndeshjen me kuqezinjtë në Afrikë në një qytet interesant me një histori të mbushur gjeopolitike. Shqipëria?

Nëse Spanja dhe UEFA thonë Ok, Shqipëria duhet të udhëtojë për në Afrikë për të luajtur një ndeshje luksi jashtë fushës sonë./SuperSport/
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”