"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Talentet shqiptare.

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Talentet shqiptare.

#1

Post by Zeus10 » Thu Nov 05, 2009 4:23 pm

Shkurtaj, talenti i ri shqiptar 17 vjecar, 192 cm eshte thirrur prej trajnerit te Shpresave.
Vlonjati eshte nje talent i madh dhe mund te sherbeje ne te ardhmen si pjesetar i Kombetares.
Trajneri i U-21 të Shqipërisë, Artan Bushati ka grumbulluar për herë të parë në skuadrën e tij talentin e Olimpiakosit, Vasil Shkurtaj. 17-vjeçari konsiderohet si një gjeni ndaj dhe drejtuesit helenë kanë kërkuar që ta bëjnë të tyre sikundër vepruan me Sotir Ninin. Por familja e Shkurtaj ka preferuar Shqipërinë, edhe pse djali i tyre, sipas informacioneve, ka lindur në Greqi dhe nuk flet shqip. Shkurtaj është një zbulim i trajnerit brazilian të Olimpiakosit, Ziko, i cili e mori menjëherë në skuadrën e parë sapo e pa në një ndeshje të të rinjve të këtij ekipi. U-21 do luajë më 13 nëntor ndaj Austrisë dhe më 17 nëntor me Bjellorusinë, që të dyja takime në fushën tonë.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Talentet shqiptare.

#2

Post by Arbëri » Thu Mar 03, 2011 10:06 pm

"Bekami i ri", Adnan Januzaj nënshkruan me Mançesterin për katër vite


Manchester United ka firmosur një kontratë 4-vjeçare me talentin 16-vjeçar Adnan Januzaj. Ish mesfushori i Anderleht-it do të përfitojë 120 000 paund në sezon në skuadrën e angleze. Januzaj është cilësuar si pasardhësi i David Beckham. Futbollisti me origjinë nga Kosova luan për kombëtaren e Belgjikës.


Me këtë kontratë Januzaj, i cili sapo ka mbushur 16 vjeç do të futet në grupin e lojtarëve më të pagur në botë sa i takon grup-moshës së tij. Ai luan në pozicionim e mesfushorit të djathtë. Fillimisht ai pritet t'i bashkohet akademisë së skuadrës së Machesterit për të qenë kështu në gatishmëri për ndonjë thirrje të trajnerit Ferguson. Për blerjen e tij ishin në tratativa Aston Villa dhe Lille.

http://www.shekulli.com.al/2011/03/02/b ... er-in.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

JetkoBallisti
Member
Member
Posts: 10
Joined: Sat Dec 31, 2011 8:06 pm
Gender: Male

Re: Talentet shqiptare.

#3

Post by JetkoBallisti » Mon Jan 02, 2012 9:54 pm

Do pershkruaj ketu shume nga talentet tone qe jane ne Europe !

Do filloje me "tradhtaret" e Baselit , vellezrit Tulant e Granit Xhaka , qe jane lojtare me teknike dhe zhvillim shume te mire , por qe ata zgjodhen Zvicren perpara SHQIPERISE per shume aryse!

Vazhdoj me talentin I CILI MENDOHET TE JETE NJERI NDER ME TE MEDHENJTE per momenin , behet fjale per XHERDAN SHAQIRIN , nje super lojtar , qe per fat te keq , luan per kombetaren zvicerane :S! E Pret nje e ardhme shume e madhe , jo me kote Real , Bayern , Man Utd , e shume te tjera jane te interesuara per sherbimet e lojtarit aktualisht tek Baseli !

Ahmed Januzi - Aktualisht tek Vorska ne Ukraine , kohet e fundit i aktivizuar dhe tek Kombetarja jone , eshte premtues !

Odise Roshi - 20 vjecari karieren e filloi tek Apolonia ne Fier ,e vazhdoj tek Flamurtari , ku prej aty per momentin luan per Koln ne Gjermani dhe ne kete gjysem sezone ne Bundes Liga eshte aktivizuar mjafuteshem , saqe per mendimin tim eshte SHPRESA ME E MADHE E SHQIPERISE !

Armando Sadiku - Nje tjeter talent , sulmues , aktualisht aktivizohet tek Lokarno ne ligen e 2 zvicerane , luan dhe per Shpresat U21 , ne te ardhmen do e shohim tek Kombetarja A !

Emiljano Vila - Ende se ka treguar plotesisht veten , pas ekperiences jo te mire ne Zagreb tek Dinamo e Lokomotiva , aktualisht aktivizohet tek PAS GIANNINA ne Greqi dhe tek Kombetarja A !

Jahmyr Hyka - Edhe ky nje talent i madh , kohet e fundit e ka treguar veten shume mire tek Kombetarja A , aktivizohet tek Luzern ne Zvicer!

Sigurisht qe nuk mungojne dhe ARMANDO VAJUSHI , KLODIAN SEMINA , Ferhan Hasani ( aktualisht ne Wolfsburg , Shqiptari nga Tetova por qe luan per Maqedonine !

Ka dhe shume te tjere!!! Ato qe i kam harruar , i cekni ju :D !!!

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”