"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Rreziqet qe i kanosen Gjuhes Shqipe

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Rreziqet qe i kanosen Gjuhes Shqipe

#16

Post by Sally » Wed Sep 27, 2017 5:58 pm

  “Akademi e përbashkët Shkencash, gjuha shqipe po kërcënohet”

Kryeministri i ri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka nisur të mërkurën 27/09/2017 vizitën e tij të parë zyrtare në Tiranë pas marrjes së detyrës.

Kryeministri Edi Rama organizoi një pritje me ceremoni zyrtare para takimit. Ndërkohë Rama ka zbuluar projektin e ri për Akademinë e Shkencave, të cilën ai e ka konsideruar tashmë të mbyllur. Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin kosovar, Ramush Haradinaj, Rama ka kërkuar krijimin e një Akademie të Shkencave, të përbashkët për të dyja shtet.

“Na duhet një Akademi shqiptare pa kufi, ku të gjitha mendjet e ndritura të kombit të jenë nën një çati për të gjitha vlerat shqiptare. Na takon ne si dy qeveri të dy shteteve shqiptare të konsiderojmë seriozisht kërcënimin që i bëhet gjuhës shqipe, të folur dhe të shkruar, dhe domosdoshmërinë që ne t’i bëhemi mburojë kësaj arritje të jashtëzakonshme dhe të pakrahasueshme”, tha Rama.

Rama kërkoi gjithashtu angazhim të përbashkët me Kosovën për datat e rëndësishme të historisë së kombit shqiptar./MAPO/  


...e thena me te beren jane shume larg!
Per kete teme shume kan diskutuar, projektuar, premtuar, por asnjehere skan vepruar...

Kercenimi i gjuhes shqipe fillon nga Ministria e Arsimit, ku ne Shqiperi kater femije ( shoke te nje lagje ) nuk mesojne te njejten ABETARE, pa permendur lendet e tjera, qe tashme ne Shqiperi jane kthyer ne......:

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”