"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#1

Post by Arta » Thu Sep 03, 2009 11:03 pm

Nje poeme nga Shqiptaret e Morese, ku tregon me se miri sesi i kane mbajtur gjalle historite ne kenget e tyre qe ne koherat e hershme.


[col]Të këndonnë ndë arbërishte,
Ç ishtë gluhë trimmërishte,
Ç eflit nafarhu Miauli
Bocari, dhe gjithë Suli.

Duav diev ndë mal,
si të pa siprë ndë kal,
ufsheh bërdha ndë në re,
të ndritonjësh ti ndë dhe.


Kur ti vinje ka Tatojë,
Hëna dil ka Jmitojë,
tuke shtif sit e te pa,
ndrito për mua ti të tha.


Drita je çë sperëndon,
lulea e lulevet çë mblon
vendetë ka merudhi,
kado vete e kado rri.


Parnithi një krino nxuar,
e ka marudhia e hovë,
erdh një Dhuk e na emuar,
e ekev ndë Peterhovë.


Lulea e lulevet me fletë
bërdha ndë pallat jë vetë,
kur hin bërdha ndë një gardh,
ka gjithë luletë ti sbardh.


Drita luan ndë diamant,
çel e shqep ndë një perlandë,
bërdha ndë si tënd çë luan
edi vetëm aj çë ruan,
të sglidh më të mirën vajzë
për ti shkon ndë glisht unazë.


Ketu e tri milë vjet,
vasillopuv nëk uvjet,
të mos ngjitej ati lart,
të shih Lenënë ndë Spart


Lenënë çë njer pastaij
ka të bukurit e saij,
një çë dh asajë i pëlqev
vasillopuv e rrëmbev.Pastaij ka tri milë vjet,
na uleshe ti ç i glet
Lenesë, ndë kurm ndë si,
ndë t ecurë ndë bukuri.


Ndai menate del një ifth,
çë strros natën e embif,
për posh dheft e sjell ditë,
pra ja thonë Afrëditë.


Ti je aij ifthi çë na sjell
ditënë kur del si diell,
ka pallati, e na rruse
ndë në horë, si një nuse,
me të tëmë me të tatë,
e të mblonmë me uratë.|Të këndojmë në shqip
që është gjuhë trimërie,
që e fliste admiral Miauli,
Boçari, dhe gjithë Suli.


Doli dielli në mal,
si të pa sipër në kalë,
u fsheh brenda në re,
të ndriçohesh ti në dhe.
ndrito për mua ti të tha.


Kur ti vije nga Tatoi,* ( mal në Atikë)
Hëna dilte nga Imitos,* ( mal në Atikë)
duke hedhur sytë e të pa,
ndriço për mua ty të tha.


Drita je që sperëndon,
lulja e luleve që mbulon,
vendet nga kundërmimi,
nga do vete e nga do rrish.


Parnis* një zambak nxori, (mal në Atikë)
e nga aroma e hollë,
erdhi një duk dhe na e mori,
dhe e çoi në Petërburg.


Lule e luleve me fletë
brenda në pallat je vetë,
kur hyn brenda në një gardh,
nga gjithë lulet ti zbardh.


Drita luan në diamant,
çel e shqep në një perlandë,
brenda në sy tënd që luan?
E di vetëm ai që ruan,
të zgjedhë më të mirën vajzë
për ty shkon në gisht unazë.


Këtu e tremijë vjet,
princeshë nuk u gjet,
të mos ngjitej atje lart,
të shihnin Lenën në Spartë (Helena e Trojës)

Lenën që njeh pastaj
nga të bukurit e saj,
një që asaj i pëlqeu
princi e rrëmbeu.


Pas tremijë vjetësh,
na uleshe ti që i ngjan
Lenës, në trup, në sy,
në të ecur në bukuri.


Ndaj me natë del një yll,
që shtron natën e mbyll,
për poshtë dheut e sjell ditë,
pra ja thonë Afërditë.


Ti je ai yll që na sjell
ditën kur del si diell,
nga pallati, e na zbret
në qytet, si një nuse,
me të tëmë me të tatë,
e të mbulojmë me uratë.[/col]
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#2

Post by alfeko sukaraku » Sun Sep 06, 2009 2:30 pm

Para disa kohesh Niko Stylo i drejtoj nje leter rektorit te universitetit te tiranes ,duke i kerkuar studimin gjuhesore te dialektit arvanit.Pergjigjien ja "kthehu" ministri i arsimit Genc Ruli i cili inaguroj hapjen e shkolles greke ne himare.

Mbetet per tu studjuar hollesisht nga ana gjuhesore dialekti arvanit,edhe kete gje per momentin munde ta bente fare lehte tirana...por tirana e ka tradhetuar kombin prej koheve.

Vreni pak fjalet e lashta shqipe qe ne dialekte te shqipes nuk kane ndryshuar ashtu sikurse jane "shkaterruar" ne shqipen letrare.

Diavi=dielli

sial=siell etje etje.

Ka dhjetra libra me vjersha e poezi arvanite.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#3

Post by IllyriankinG » Mon Sep 21, 2009 7:23 pm

alfeko sukaraku wrote:Para disa kohesh Niko Stylo i drejtoj nje leter rektorit te universitetit te tiranes ,duke i kerkuar studimin gjuhesore te dialektit arvanit.Pergjigjien ja "kthehu" ministri i arsimit Genc Ruli i cili inaguroj hapjen e shkolles greke ne himare.

Mbetet per tu studjuar hollesisht nga ana gjuhesore dialekti arvanit,edhe kete gje per momentin munde ta bente fare lehte tirana...por tirana e ka tradhetuar kombin prej koheve.

Vreni pak fjalet e lashta shqipe qe ne dialekte te shqipes nuk kane ndryshuar ashtu sikurse jane "shkaterruar" ne shqipen letrare.

Diavi=dielli

sial=siell etje etje.

Ka dhjetra libra me vjersha e poezi arvanite.
Unë pajtohem plotësisht me ty, në atë që Tirana e ka "tradhëtuar" kombin, por gjërat nuk janë aq të thjeshta.
Çështja e Arvanitëve është shumë e komplikuar, dhe për fat të keq, komplikimi i saj vjen nga vet Arvanitët, të cilët mundohen të distanciohen sa më shumë më Shqipëria apo ç'fardo lloj gjëje që ka lidhje me Shqiptarë.
Në rast se Arvanitët do të afroheshin qoftë dhe pak, atëherë gjërat do të ishin ndryshe, dhe dashuria do të ishte reciproke.
Në fushën diplomatike këto janë lëvizje shumë të rrezikshme, dhe nuk mundtë kryhen në mënyrë të hapur....

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#4

Post by alfeko sukaraku » Mon Sep 21, 2009 7:35 pm

IllyriankinG wrote:
alfeko sukaraku wrote:Para disa kohesh Niko Stylo i drejtoj nje leter rektorit te universitetit te tiranes ,duke i kerkuar studimin gjuhesore te dialektit arvanit.Pergjigjien ja "kthehu" ministri i arsimit Genc Ruli i cili inaguroj hapjen e shkolles greke ne himare.

Mbetet per tu studjuar hollesisht nga ana gjuhesore dialekti arvanit,edhe kete gje per momentin munde ta bente fare lehte tirana...por tirana e ka tradhetuar kombin prej koheve.

Vreni pak fjalet e lashta shqipe qe ne dialekte te shqipes nuk kane ndryshuar ashtu sikurse jane "shkaterruar" ne shqipen letrare.

Diavi=dielli

sial=siell etje etje.

Ka dhjetra libra me vjersha e poezi arvanite.
Unë pajtohem plotësisht me ty, në atë që Tirana e ka "tradhëtuar" kombin, por gjërat nuk janë aq të thjeshta.
Çështja e Arvanitëve është shumë e komplikuar, dhe për fat të keq, komplikimi i saj vjen nga vet Arvanitët, të cilët mundohen të distanciohen sa më shumë më Shqipëria apo ç'fardo lloj gjëje që ka lidhje me Shqiptarë.
Në rast se Arvanitët do të afroheshin qoftë dhe pak, atëherë gjërat do të ishin ndryshe, dhe dashuria do të ishte reciproke.
Në fushën diplomatike këto janë lëvizje shumë të rrezikshme, dhe nuk mundtë kryhen në mënyrë të hapur....
Po e drejt kjo,por ne nuk duhet te rrime duarkryq ndaj historis.

Arvaniti me Bollanon kane te perbashketa keto gjera:

Shqipen si gjuhe te nenes
Greqishten si gjuhen e fese edhe te shkollimit.

E njohe shume mire egersin arvanite ,ashtu sikurse njohe shume mire se niqi xhavela ,mbesa e suliotve trima,sote eshte evrodeputete me partin fashiste greke,parti qe kerkon hapur lufte me shqiptaret.

Ne duhet te krijojm ura miqesie mindis kulturave tona edhe nuk duhet te heshtim ne kete drejtim.

ne se ne mbajm te njejtin qendrim armiqsore ,ateher cojm uje ne mullirin e grekut
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#5

Post by Arta » Wed Nov 18, 2009 12:47 am

Lexoni me vemendje te dyja keto kenge qe Arberoret e Greqise i kane bere per Princeshen Aleksander.


"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#6

Post by Mallakastrioti » Sun Dec 13, 2009 10:28 pm

Image

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#7

Post by arise6327 » Sat Jan 30, 2010 12:42 am

1000 here e kam thene ne cdo forum qe duhet te shpallim pavarsine nga keto qeveri pushtuese te vendosura nga Washington DC per Athinen .

Edhe dicka per temen , Arberishtja(nuk ka asgje si "Arvanitika") nuk eshte gjuhe -nono- ! Por nje varietet i Toskerishtes , pra nuk eshte as dialekt . Por mund te quhet nje nen-dialekt tosk .
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

User avatar
Eagle-Man
Junior Member
Junior Member
Posts: 6
Joined: Thu Jun 16, 2011 5:50 pm
Gender: Male

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#8

Post by Eagle-Man » Fri Sep 16, 2011 3:13 pm

alfeko sukaraku wrote:Para disa kohesh Niko Stylo i drejtoj nje leter rektorit te universitetit te tiranes ,duke i kerkuar studimin gjuhesore te dialektit arvanit.Pergjigjien ja "kthehu" ministri i arsimit Genc Ruli i cili inaguroj hapjen e shkolles greke ne himare.

Mbetet per tu studjuar hollesisht nga ana gjuhesore dialekti arvanit,edhe kete gje per momentin munde ta bente fare lehte tirana...por tirana e ka tradhetuar kombin prej koheve.

Vreni pak fjalet e lashta shqipe qe ne dialekte te shqipes nuk kane ndryshuar ashtu sikurse jane "shkaterruar" ne shqipen letrare.

Diavi=dielli

sial=siell etje etje.

Ka dhjetra libra me vjersha e poezi arvanite.
Une mendoj se Diavi=DITA VJEN dhe jo dielli!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Gjuha (Gluha) Arvanite dhe thesaret e saj

#9

Post by erix77 » Fri Sep 16, 2011 6:00 pm

Une mendoj se Diavi=DITA VJEN dhe jo dielli!
megjithate Diav do te thote diell
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”