"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekziston”

Flisni për besime të tjera, mungesën e besimit ose paaftësinë për të kuptuar realitetin.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekziston”

#1

Post by Adriana » Fri Jun 15, 2012 6:48 pm

Një person nga Indonezia është dënuar me 2.5 vjet burg pse shkroi në faqen e tij në Facebook “Zoti nuk ekziston”.

Alexander Aan, 30 vjeç, u burgos të enjten pse kishte hapur një faqe ateistësh në Facebook.

Aan u rrah nga një turmë dhe u arrestua nga policia në qytetin e tij.

Akuzat ndaj tij janë blasfemi dhe përpjekje për të bindur të tjerët për të përqafuar ateizmin.

Prokuroria kishte kërkuar 3.5 vite burg.


Image

Image

( artikulli eshte nga mediat shqiptare, por jane vonuar pak per kete artikull sepse kjo ngjarje ka ndodh ne janar )
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: 2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekzis

#2

Post by Adriana » Fri Jun 15, 2012 6:57 pm

Nuk arrij te kuptoj cfare fituan me kete?!
Ne radhe te pare arrestuan ate dhe jo mendimin e tij, dhe e dyta me arrestimin e tij ata vet e perhapen me shume mesazhin
:)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: 2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekzis

#3

Post by erix77 » Sat Jun 16, 2012 3:03 pm

injorantet dhe fanatiket nuk humbasin kurre rastin per te treguar idiotesine e tyre.

per fat te keq mendimi i lire sulmohet kudo.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

drague
Junior Member
Junior Member
Posts: 5
Joined: Sun Feb 17, 2013 3:46 pm
Gender: Male

Re: 2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekzis

#4

Post by drague » Mon Mar 11, 2013 12:42 pm

une do isha kalb ne burg -haha-
mire e paska pas ingrati.ku ishte zoti kur ra cunami?

User avatar
GEORGIVS CASTRIOTTVS
Junior Member
Junior Member
Posts: 5
Joined: Thu Aug 13, 2015 8:19 pm
Gender: Male

Re: 2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekziston”

#5

Post by GEORGIVS CASTRIOTTVS » Thu Aug 13, 2015 9:42 pm

Ateizmi nuk eshte mohim i ekzistences se ndonje perendie, por status neutral. Shume njerez e ngaterrojne ateizmin me antiteizmin, ky i fundit eshte kunder ekzistences se perendive. A+teizem, pa+zot. Anti+teizem, kunder+zotit. Ky njeri ka ber gabim qe e ka quajtur veten ateist, gjithashtu eshte gabim qe eshte postuar ne kete forum sikur te ishte ateist. Nuk e kuptoj pse nje person qe jeton ne nje vend tiranik pa te drejta te njeriut duhet ta rrezikoje veten ashtu per nje popstim pa kuptim ne Facebook.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: 2.5 vjet burg pse shkruajti në Facebook: “Zoti nuk ekziston”

#6

Post by Zeus10 » Thu Aug 13, 2015 11:55 pm

GEORGIVS CASTRIOTTVS wrote:Ateizmi nuk eshte mohim i ekzistences se ndonje perendie, por status neutral. Shume njerez e ngaterrojne ateizmin me antiteizmin, ky i fundit eshte kunder ekzistences se perendive. A+teizem, pa+zot. Anti+teizem, kunder+zotit. Ky njeri ka ber gabim qe e ka quajtur veten ateist, gjithashtu eshte gabim qe eshte postuar ne kete forum sikur te ishte ateist. Nuk e kuptoj pse nje person qe jeton ne nje vend tiranik pa te drejta te njeriut duhet ta rrezikoje veten ashtu per nje popstim pa kuptim ne Facebook.
Eshte e vertete qe ateistet jane me neutrale se antiteistet, por ndoshta me e sakte do te ishte, te thoshim qe agnosticistet jane ata, qe jane vertete neutrale ne qendrimin ndaj fese. Eshte ceshtje definicioni, por per njerezit religjioze, ateisti eshte po aq i urryer sa antiteisti.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Ateizëm, agnosticizëm, besime të tjera.”