"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Patriku i fese ortodokse officer i ushtrise turke

Flisni për besime të tjera, mungesën e besimit ose paaftësinë për të kuptuar realitetin.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
arvaniti.korca
Member
Member
Posts: 17
Joined: Wed Sep 23, 2009 7:13 pm
Gender: Male

Patriku i fese ortodokse officer i ushtrise turke

#1

Post by arvaniti.korca » Sat Sep 26, 2009 8:15 pm

Sipas marveshjes per lejimin e patriarkanes krishtere ortodokse ne Istanbul turqi,
patriku duhet te jet nenshtetas turk edhe te kryoj sherbemin ushtarak ne turqi.
Kur presentohet patriku turqit per godoshluk grekve, i japin grada edhe e veshin officer.
Asnje grek nuk do te pranoj ket realitet, bejn sikur nuk digjojn.
Doshta kan edhe te drejt se si ta konceptosh kryepatrikun si agjent turk?

Por ne panoramen e feve kemi realitete nje lloi si te patriarkut.
Popi ne Rome, ish tankist ne vermacht te hitlerit i njohur si Panzer pope;
edhe tjetri i transformuar ne kamikazi neper bananistane.

Si te shpetoj njeriu nga kjo karma per te prokopsur?

Behu shqiptar dhe jeto rahat.
Investo trut ne skencat

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: Patriku i fese ortodokse officer i ushtrise turke

#2

Post by Aleksandër » Sat Sep 26, 2009 11:20 pm

Nën juridiksionin e Patriarkanës përfshiheshin martesat, divorcet, trashëgimia, arsimi. Patriarku shpallej vezir në rangun e një pashai. Ai zgjidhej me ankand, që do të thotë se kush i jepte më shumë sulltanit bëhej patriark. L.Stavrianos, në “Ballkani pas 1453″, f.104, shkruan: “Peshkopët ortodoksë funksiononin në dioqezat e tyre si prefektë edhe si klerikë”. Pra Patriarkana ishte e lidhur kokë e këmbë me Portën e Lartë. Kjo përbën një fakt të pamohueshëm.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Patriku i fese ortodokse officer i ushtrise turke

#3

Post by Arta » Sun Sep 27, 2009 12:04 am

Pa diskutim qe ata do lidheshin kembe e koke me 'Porten e Larte', vetem ashtu mund te mbanin gjalle ofiqet e tyre. Nje nga pikat me kryesore qe Gjergj Kasterjot-Skenbderbeg nuk i kerkoi ndihme kishes Ortodokse, por u lidh me Vatikanin dhe Papen mbasi Kisha Ortodokse ishte e lidhur me Porten e Larte, si te gjithe shtetet e tjera qe kishin kete fe.

Me poshte tregon Kryebishopin e Kastorias, duke mireseardhur Ushtrine Otomane.

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Ateizëm, agnosticizëm, besime të tjera.”