"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Come and join us.

Discuss about members and yourself, welcome new members, greet other people.
Post Reply
EmagsWapFeema
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue May 11, 2010 11:19 pm
Gender: Male

Come and join us.

#1

Post by EmagsWapFeema » Thu May 20, 2010 1:35 am

We have a respected greek forum macedoniaontheweb.com
Come and join us there
We have
Most users ever online was 206, 04-16-2010 at 05:25 PM.

Threads: 8,634, Posts: 117,857, Members: 3,504, Active Members: 22
Last edited by ErjonH. on Thu May 20, 2010 6:38 am, edited 1 time in total.
Reason: i hoqa formen URL, por jo fshirjen komplete.

EmagsWapFeema
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue May 11, 2010 11:19 pm
Gender: Male

Re: Come and join us.

#2

Post by EmagsWapFeema » Thu May 20, 2010 1:37 am

You will get answers for most of your question and for Albanian culture coming from the exiting Greek one.
We are the most tolerant people in the World.

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1015
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Come and join us.

#3

Post by Hymniarber » Thu May 20, 2010 1:43 am

Ju lutem moderatoreve mos ti fshine postimet e ketij Grekut, sepse tema qe ka hapur eshte bumerang per te.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#4

Post by Arban Blandi » Thu May 20, 2010 1:58 am

Avash - avash i kemi marrë këto punë, avash - avash do të bien kështjellat e tyre. A ka njerëz mes nesh që duan të na pengojnë? Mizat në bythë të kalit atë punë kanë [1].

[1]Rron ariu në majë të malit, siç rron edhe miza në bythë të kalit. (Populli)
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#5

Post by Arban Blandi » Thu May 20, 2010 2:18 am

EmagsWapFeema wrote:Albanian culture coming from the exiting Greek one.
Greket dhe evropianet shpresonin se Rrumpalla qe ata kane bere me Historine e Shqiptareve do te funksiononte per jetë. Greket kane patur shprese se pas miliona librave te shkruara per mitologjine dhe historine e Greqise, pas kodeve te fshehta historike dhe pas mjeteve repressive, nuk do tronditet trashegimia grekomadhe. Ne realitet, puna nuk qendron keshtu, megjithe mundimet tona, ne po provojme krejt te kunderten.

Evropa ka hedhur gjithmonë gurin dhe kanë fshehur dorën. Ajo nga shqiptarët krijoj palcën e kombeve të reja grekortdokse dhe jugosllavortodokset rreth trojeve shqiptare.
Last edited by Arban Blandi on Thu May 20, 2010 2:36 am, edited 1 time in total.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#6

Post by Arban Blandi » Thu May 20, 2010 2:27 am

EmagsWapFeema wrote:Albanian culture coming from the exiting Greek one. We are the most tolerant people in the World.
Kështu, grekët të llastuar nga Evropa bërtasin me të madhe, jemi ne ata që i kemi dhënë mendje e dituri botës! Një popull i tërë i llastuar pa të drejtë e që eshtë shndërruar i tëri në ndyrësirë!
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#7

Post by Arban Blandi » Thu May 20, 2010 2:37 am

Per te realizuar renien e mbreterise shqiptare, vendi yne u la i vetem perballe fuqise me te eger te kohes, asaj te turqve. Qe projekti te funksiononte, shqiptaret duhet te pushtoheshin nga turqit, dhe te asimiloheshin. Meqe ky projekt, megjithe pushtimin 500 vjecar, nuk u realizua, atehere u vune ne pune edhe makinat shoviniste greke dhe serbojugosllave, per te copetuar edhe me trojet shqiptare dhe per ta rralluar edhe me popullsine shqiptare, ne mos per ta shuar kete komb.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Come and join us.

#8

Post by ALBPelasgian » Thu May 20, 2010 10:30 am

Forumi per te cilin na fton ky 'Tarzan' nuk rron me! -haha-
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Come and join us.

#9

Post by Arta » Thu May 20, 2010 6:49 pm

Giulio22 wrote:
EmagsWapFeema wrote:Albanian culture coming from the exiting Greek one. We are the most tolerant people in the World.
Kështu, grekët të llastuar nga Evropa bërtasin me të madhe, jemi ne ata (shkërdhata) që i kemi dhënë mendje e dituri botës! Një popull i tërë i llastuar pa të drejtë e që eshtë shndërruar i tëri në ndyrësirë! Grekët, që nuk arrijnë të shqiptojnë pastër asnjë gjuhë të huaj për faj të defekteve që kanë në të folur!
Kjo eshte mese e vertete! Te degjosh nje grek qe flet anglisht ketu, njesoj si ruset kur flasin anglishten, te trashe, te rendomte!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Come and join us.

#10

Post by Arbëri » Thu May 20, 2010 7:11 pm

Më habit se si na thëret në forumin e tyre kur nuk mund ti përballojnë dhimbjes -haha-
Nuk i bëra 3-4 ditë ke ky forum gjerman , dhe mi bllokuan gjithë temat që mos te shkruaj më , pa asnjifarë arsye edhe avatarin ma hjeken se , he-he : http://www.balkanforum.info/f16/nachbar ... dex21.html :mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Come and join us.

#11

Post by Zeus10 » Fri May 21, 2010 1:47 pm

EmagsWapFeema wrote:We have a respected greek forum macedoniaontheweb.com
Come and join us there
We have
Most users ever online was 206, 04-16-2010 at 05:25 PM.

Threads: 8,634, Posts: 117,857, Members: 3,504, Active Members: 22
To be sincere, all I see for now is:

Database error
The database has encountered a problem.

I don't see any member, any post, actually I don't see a forum at all.........anyway thank you for your invitation joining your spooky forum.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

EmagsWapFeema
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: Tue May 11, 2010 11:19 pm
Gender: Male

Re: Come and join us.

#12

Post by EmagsWapFeema » Fri May 21, 2010 1:55 pm

Zeus10 wrote:
EmagsWapFeema wrote:We have a respected greek forum macedoniaontheweb.com
Come and join us there
We have
Most users ever online was 206, 04-16-2010 at 05:25 PM.

Threads: 8,634, Posts: 117,857, Members: 3,504, Active Members: 22
To be sincere, all I see for now is:

Database error
The database has encountered a problem.

I don't see any member, any post, actually I don't see a forum at all.........anyway thank you for your invitation joining your spooky forum.
Give us some time and you will find it stronger than before.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#13

Post by Arban Blandi » Fri May 21, 2010 3:59 pm

Akoma ky farë greku me pseudonim "Egmas Wap Feema".. Njërezit si ky tregojnë qartë inteligjencën e tyre dhe sa frikë kanë nga Gjuha Shqipe. Greket e sotem shpallin me te madhe se Greqishtja Eshte Gjuha Meme e te Gjitha Gjuheve Evropiane. Dhe jo vetem qe s'i ndalon kush te pohojne gomarlleqe te ketilla, por greket e rinj nxiten e perkrahen nga gjithë Evropa qe te thone Genjeshtra sa me te Medha. Ngase u lind kjo shpirtmiresi Evropës, kjo deshire kaqe e madhe?

Kundër Genjeshtrave te Grekëve - Ne shqiptarët kemi arritur të kuptojmë që kanë bërë çmos që gjerat që krijuan në kurriz të shqipes të ishin sa më origjinale, të papërsëritshme, të pazbërthyeshme, sepse vetëm kështu ne shqiptarët do ta "hanim" vjetërsinë e tyre, do të pranonim kokëulur dhe pa u kthyer asnjë fjalë gjithçka që bënë ata, kur ne lëngonim nën peshën e rëndë të turkut, të gjitha teoritë e tyre mbi historinë.

Pallaçolleqe shkruajne edhe plot shqiptare, te cilet hedhin balte mbi veten me shume se c'hedhin te hujat, dhe lartesojne te huajt me shume se c'e vleresojne ata veten.

Problemi është shumë i thjeshtë. Për sa kohë që nuk denoncohet vetë Greqia, një produkt i vitit 1821, dhe Miti i Saj, një Mit dhe një Shtet i krijuar me frymëzimin direkt të Evropës, ne kurrë s’do të mund të dalim nga ky qerthull armiqësie.
Last edited by Arban Blandi on Fri May 21, 2010 4:24 pm, edited 3 times in total.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#14

Post by Arban Blandi » Fri May 21, 2010 4:00 pm

[quoteemWikipedia]History of modern Greek dialects
The first systematic scholarly treatment of the modern Greek dialects took place after the middle of the 19th century, mainly thanks to the work of the prominent Greek linguist Georgios Hadjidakis.[13] The absence of descriptive accounts of the speech of individual regions made the efforts of the researchers of the 19th century more difficult.[14] Therefore, the dialects' forms are known to us only during their last phase (from the middle of the 19th century, and until the panhellenic dominance of the Standard Modern Greek). http://en.wikipedia.org/wiki/Varieties_of_Modern_Greek[/quoteem]..Kjo don te thote se studimi shkencor i dialekteve te Greqishtes moderne filloi vetem pas mesit te shekullit te 19-te. Dhe s'kishte sesi te ndodhte ndryshe, pasi greqishtja ne keto kohe nuk ka patur asnje ndikim ne Ballkan ku mungonin plotesisht greket, dhe Greqia ishte thjesht nje nocion qe duhesh realizuar ashtu sic u realizua me vone dhe ideja tjeter, Izraeli.
Last edited by Arban Blandi on Fri May 21, 2010 4:27 pm, edited 1 time in total.
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Come and join us.

#15

Post by Arban Blandi » Fri May 21, 2010 4:02 pm

Si grekët dhe latinët i kanë pasur në mes të tyre shqiptarët e ditur dhe shqipen e bukur dhe shumë të pasur.

Edhe sot e kësaj dite mjaft shqiptarë detyrohen të ndërrojnë identitetin e tyre në dhe të huaj në mënyrë që atje t’u hapen rrugët e dijes dhe të jetës. Përpjekja e ethshme dhe sot e kësaj dite për të greqizuar shqiptarët është një provë më shumë se grekët si keta modernet sot nuk kanë ekzistuar më parë. Përse, ndryshe, gjithë kjo ngutje?
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

Post Reply

Return to “Member spotlight, greetings, welcomes”