"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Facebook

Diskutoni për teknologjinë, arritjet e saj, ndikimi i saj në jetën tonë të përditshme.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Facebook

#1

Post by Adriana » Wed Jun 08, 2011 10:08 pm

Facebook të njeh nëpërmjet fotos


Jepi një foto dhe do të të thotë se kush je. FB falë një algoritmi të ri të njohjes së fytyrës, po krijon polemika brenda dhe jashtë rrjetit.
Aplikacioni lejon identifikimin automatik të personave që gjenden në fotot e postuara nga përdoruesit.Iniciativa e re, e filluar në dhjetor në SHBA, është shtrirë në pjesën me të madhe të vendeve evropiane dhe kërkon ruajtjen e privatësisë.


http://peopleradio.al/index.php?option= ... Itemid=150
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Facebook

#2

Post by Arbëri » Wed Jun 08, 2011 10:12 pm

...po me dhimben kriminelet ne kete rast :)
Pasaportave fallco u paska shkuar koha :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Facebook

#3

Post by Adriana » Wed Jun 08, 2011 10:22 pm

-lol- -lol- , edhe une qesha kur e lexova. Po kjo nuk eshte cudi, pritesh qe do vinte puna deri ketu, po mundohem te gjej nje video tjeter qe facebook bashkpunon me kompanin coca cola, ne hyrjen e disa pishinava, me ane te regjistrimit ne facebook emrin dhe fjale kalimin, comapnia e coca coles ka bere disa chip karte qe mund te hysh ne pisha :lol: ne dore e kisha para disa diteve videon, hajde tani ta gjej ku eshte :roll: , po do ta gjej ama -haha-
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Facebook

#4

Post by Adriana » Mon Nov 21, 2011 3:22 pm

Harroje privatësinë, Facebook monitoron gjithçka!

FACEBOOK po bëhet i frikshëm. Rrjeti më i madh social saktësisht mund ta di secilin prej website-ve që 800 milionë përdorues në botë e kanë vizituar në 90 ditët e fundit. Këtë e tramsneton USA Today në një shkrim eksluziv. Madje Facebook mund të monitoroj edhe ata që nuk kanë një profil të tyre. Drejtori për zhvillime, Arturo Bejar ka pranuar se Facebook mund të monitoroj njerëzit që përdorin interenetin përmes teknologjisë e njohur si ”cookies”.
”Është e njëjta teknologji që përdoret për qëllime marketingu nga Google, Adobe, Microsoft, Yahoo dhe kompani të tjera. Ju mund të shqetësoheni pse cdo kush mund ta dinte cfarë web-site po vizitoni? Për para, natyrisht” ka thënë drejtori Bejar.
Megjithatë ai ka pranuar se të dhënat mbesin shumë konfidenciale dhe Facebook është shumë i vetëdijshëm. por kus do të garantonte se një ditë, ato nuk do të bëhen publike apo edhe të përdoren pa e ditur njerëzit
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Facebook

#5

Post by Sally » Thu Dec 08, 2011 11:43 pm

Koha për të rregulluar këto defekte të sigurisë në FB
Disa fotografi personale të themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg janë hedhur online nga disa hakera të cilët ia dolën ti merrnin nga profili i babait të rrjetit social.
Në total, 14 fotografi private u postuan në faqen imgur nën titullin Është koha për të rregulluar këto defekte të sigurisë në Facebook

Facebook dhe Zuckerberg kanë qenë shpesh pjesë e sulmeve dhe kritikave lidhur me sigurinë që ofron rrjeti social për të dhënat personale të mbi 700 milionë përdoruesve. Vetë Mark, është shprehur se është gjithnjë në përmirësim të sistemit.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Teknologji”