"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Ndihme kerkon AlbPelasgian :)

Diskutoni për informatikën, rolin e saj, ndani eksperiencat tuaja në këtë fushë, mund të ndihmoni persona të veçantë për probleme te ndryshme te informatikës dhe internetit.

Moderator: uck_aksh

Post Reply
User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Ndihme kerkon AlbPelasgian :)

#1

Post by ALBPelasgian » Tue Jan 31, 2012 11:27 pm

Mikut tuaj, AlbPellazgut i ka ndodhur nje katastrofe e vertete, prej te ciles nuk e ka marre veten prej ditesh. Eshte bere thuajse si i cmendur ( ;) ;) :shock:

Jave me pare, motra e AlbPellazgut e formatizoi kompjuterin e tij, meqe prej kohesh ishte ngadalesuar e renduar prej materialeve te shumta. Per fat te keq, nje numer jashtezakonisht te madh materialisht, AlbPelasgian i kishte te ruajtura ne 'bookmarks'in e Google Chrome (te cilen e kishte perdor gjer atehere). Pas formatizimit, provoi te rikthente por me kot. Jane humbur me qindra e qindra faqe, materiale e referenca, per te cilat me jane dashur muaj te tere per t'i gjetur.

Ato kisha ne plan qe pasi t'i analizoja me gjeresisht t'i hidhja ketu ne forum. Por tani me duket gjithcka e mbaruar.

Valle ekziston fare menyre ne Google Chrome per t'i rikthyer bookmarks'at e humbur?

Sikur te mund te riktheheshin ato, faqet e ArberiaOnline do te ishin begatuar si kurre me pare...

Kerkoj ndihmen tuaj vellezer e motra!?
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Ndihme kerkon AlbPelasgian :)

#2

Post by Zeus10 » Wed Feb 01, 2012 2:01 am

Nese dicka eshte ruajtur ne PC -ne tende eshte me extension Bookmarks.bak. Zakonisht ato jane ne filen
C:\Documents and Settings\Owner\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\bookmarks
nese ke Windows Vista, atehere ato jane ne AppData:
C:\Users\(emri yt)\AppData\Local\Chromium\User Data\Default Then
nese gjen file me Bookmarks.bak, bej nje kopje, por rename ato pa bak ne fund.
Hap Bookmarks Manager dhe kliko Tools > Export Bookmarks.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ErjonH.
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 219
Joined: Tue Apr 13, 2010 5:56 pm
Gender: Male

Re: Ndihme kerkon AlbPelasgian :)

#3

Post by ErjonH. » Wed Feb 01, 2012 9:21 am

Nqofse ke pasur chromin e perditsuar duhet ti kete ruajtur ne akontin tend te googlit, beje signin dhe shko te produktet nga kjo adres: https://accounts.google.com/b/0/ManageAccount?nroma=1 pastaj shiko a e ke aty Google Chrome Sync.

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Ndihme kerkon AlbPelasgian :)

#4

Post by ALBPelasgian » Wed Feb 01, 2012 3:56 pm

I provova menyrat e mesiperme por nuk funksionuan, per fat te keq. Krejt cka ishte ruajtur jane te dhenat e ruajtura ne bookmarks pas formatizimit.

Packa se nje katastrofe e tille (humbja e materialeve kaq te vlefshme) eshte e dhimbshme, le te jete ky nje mesim qortues per mua qe herave tjera te jem me i vemendshem ne ruajtjen e tyre ne vende ku s'mund te asgjesohen.

Gjithsesi, miq u falenderoj nga zemra per ndihmen!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Informatikë”