"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Koronavirusi në shqipëri

Flisni për shkencat humane si mjekësia dhe shërbimet humane, mund të ndihmoni komunitetin me të dhëna si psh dokumenta tëndryshme, aplikime etj.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Koronavirusi në shqipëri

#1

Post by Adriana » Mon Mar 09, 2020 8:26 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Koronavirusi në shqipëri

#2

Post by Zeus10 » Thu Mar 12, 2020 5:03 pm

Fatkeqesisht kryeministri i meshon idese, qe nuk ishte e gabuar të mos mbylleshin kufijtë:
Duhet marrëm e maskë mbrojtëse. Të zbatojmë këshillat në këtë situatë, higjienë të shtuar, hapjen e dritareve, vetëizolimin 14 ditë nëse kemi ardhur nga jashtë. Moslejimin e të moshuarve të dalin nga shtëpia. Ky grip i pazakonshëm nuk ndalet të shkojë kudo. Ndryshe nga çdo grip i zakonshëm, ky grip luftohet me masa shtrënguese që përshkallëzohen deri në forma drastike të ngjashme me mbrojtjen e shoqërisë. Mbyllja e kufijve nuk e ndalon epideminë, por vetëm e ngadalëson. Ajo bëhet vetëm kur shpfaqet.’ – tha Rama.
Nuk e di si arsyeton kryeministri, qe mbyllja duhet bere kur virusi shfaqet, por llogjika e shëndoshë, do të sugjeronte, që do ishte me mire, të nderpritej contakti me jashte(sidomos me Italinë), në menyre qe virusi mos futej Brenda. Eshte absurd ti mbyllesh kufijte, pasi ai futet Brenda, a thua se nuk deshiron qe ai te lere vendin.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Koronavirusi në shqipëri

#3

Post by Arbëri » Sun Mar 15, 2020 11:20 pm

Italia si duket eshte prekur shume keq nga ky virus , sikur ka dale gjithcka jashte kontroli ?!
Nga 14 persona te prekur ne Maqedoni nga ky virus , qe te gjithe te ardhur nga Italia , nga 9 te prekur ne Kosove , te gjithe te ardhur nga Italia !!! E njejta histori eshte edhe me 50 te prekur ne Serbi dhe disa tjere ne Bosnje.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Shkencat humane dhe shoqërore”