"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lebër

Flisni për shkencat humane si mjekësia dhe shërbimet humane, mund të ndihmoni komunitetin me të dhëna si psh dokumenta tëndryshme, aplikime etj.

Moderator: Adriana

Post Reply
maccc
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Wed Feb 15, 2012 12:15 am
Gender: Male

Lebër

#1

Post by maccc » Wed Feb 15, 2012 1:00 am

Paqja mbi ju anëtarë të respektuar e Forumit
I Dërguari i Allahut paqja qoftë mbi të ............................

SHUME I DJALLEZUAR JE OR MACCCCE. KERKON TE FYESH LABERINE, TE IDENTIFIKOSH SHQIPTARET ME NJE FE DUKE FOLUR NE NJE GJUHE TE CALE, DUKE PERDORUR PERKTHMIN ELEKTRONIK.
POSTIMI YT ESHTE MODERUAR, DHE TI DO PERJASHTOHESH NE RASTIN ME TE PARE QE DO TENTOSH PERSERI, PAVARESISHT SA HERE DO RREGJISTROHESH

MODERATORI


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Lebër

#2

Post by Zeus10 » Wed Feb 15, 2012 1:16 pm

U perpoqen shume Porta e Larte dhe Kisha Greke te mbillnin faren e urrejtjes midis, klaneve te Shqiperise se Jugut, sidomos arvanitasve dhe labeve dhe ne nje fare mase ja arriten, ta shperbejne racen shqiptare, por vetem pjeserisht ama. Me mosbindjen e tyre natyrore dhe me identitetin e tyre te spikatur, LABET u bene nje pengese njerezore e pakaperxyeshme per keto synime shkaterruese. Laberia ose Arberia(sic quhej ndryshe), hodhi ne fushen e luftes trimat e saj te pamposhtur, duke mundur jo vetem taborret turke, por "taborret" e gjakprishurve shqiptare, qe ndrruan aq kollaj identitet dhe harruan faren e tyre, qe ju dha dhe emrin. Kjo eshte arsyeja, pse i urreni aq shume leberit e parakomunizmit dhe nemni ose vini me postime pathetike, si ky i mesipermi.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Lebër

#3

Post by Socio » Thu Feb 16, 2012 10:31 am

Une e lexova postin e ''macce'' por asnje ofendim ndaj popullit shqiptar nuk verejta.

Nuk shoh arsye per fshirjen e ketij posti !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1017
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Lebër

#4

Post by Hymniarber » Thu Feb 16, 2012 2:15 pm

Socio wrote:Une e lexova postin e ''macce'' por asnje ofendim ndaj popullit shqiptar nuk verejta.

Nuk shoh arsye per fshirjen e ketij posti !
Megjithese ne kemi nje seksion tjeter per verrejtjet, si ish pjesetar i stafit po te rifreskoj kujtesen, per rregullat e forumit:

Neni10

Gjithashtu ndërsa këto rregulla mbulojnë më të zakonshmet e situatave, ata nuk mund të parashikojnë çdo gjë. Si rrjedhim ne rezervojmë të drejtën për të marrë veprimet ne besojmë të përshtatshme për të siguruar këto forume nuk do të ndërpriten apo abuzohen në ndonjë mënyrë.

Pra moderatori, nese e gjykon te arsyeshme, mund ta moderoje forumin perkates ne sasine dhe cilesine e gjykimit te tij.

Pastaj lejo hapesin e temes te ankohet per kete pune, nese nuk ke te besh me te. Por meqe ra fjala, dikush qe perdor perkthimin elektronik ose eshte njohes tmerresisht i keq i shqipes, vjen ne forum dhe ne postimin e pare fare, shkruan ne menyre te cale, te merzitshme dhe gati te pakuptueshme, per nje semundje te peshtire te njerezimit(ndoshta te tejkaluar tashme, ne pjesen e zhvilluar) dhe fare "rastesisht", vetem ne titull, "ngaterron" shkronjen qe ja ndryshon plotesisht kuptimin kesaj fjale, kurse gjate shkrimit perdor germen e duhur ne shumicen derrmuese te rasteve, nese nuk do ishte dashakeq te pakten do te kerkonte sqarim, per reagimin tone ndaj veprimeve te tij dyshimta.
E dyta, forumi yne eshte sekular, shume njerez mund ta marrin per ofensife, perdorimin aspak familjar per ta, te gjuhes te nje besimi te caktuar. Une personalisht nuk pelqej, qe t'ja humbase karakterin normal forumit, pra te nje shoqerie te emancipuar. Deshiroj qe fjalime qe nisin ne menyre te tille:
I Dërguari i Allahut.........
dhe qe perdoren rendome ne institucionet e trushplarjes ne Lindje, apo ne cdo institucion trushplarje ne cdo drejtim te horizontit, do te jene subjekt moderimi te vazhdueshem.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

Post Reply

Return to “Shkencat humane dhe shoqërore”