"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Adriano Celentano dorëzohet më fund: bëhet pjesë e rrjeteve

Mund të sillni lirikat e këngëve tuaja më të pëlqyera, si dhe krijimet tuaja.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Adriano Celentano dorëzohet më fund: bëhet pjesë e rrjeteve

#1

Post by Adriana » Fri Dec 02, 2011 12:37 pm

Adriano Celentano dorëzohet më fund: bëhet pjesë e rrjeteve socialeNë Shqipëri e njohin të gjithë Adriano Celentano-n, por ndoshta jo të gjithë e dinë që në Itali ai nuk njihet vetëm për këngët që ka kënduar e për filmat ku ka luajtur. Ai është një personazh i pranishëm në debatin publik, bën e udhëheq beteja të vetat, shfaqet në TV, shkruan për të përditshmen Corriere della Sera, bën programe televizive në të cilat alternon rolin e këngëtarit me atë të predikatorit.

Këtë të dytin nuk e bën aq mirë sa të parin. Madje, në disa raste e bën shumë keq. Ka marrë kritika lidhur me këtë, por ai nuk heq dorë. Çudia është se ka këmbëngulur gjithë këto kohë ta bëjë predikatorin publik në stilin e qëmotshëm, dmth me ndihmën e gazetave e të televizionit. Dhe vetëm tani është ftilluar se kohët high-tech kanë sjellë mundësi të reja komunikimi, të cilat kolegë të tij kanë kohë që i shfrytëzojnë (Beppe Grillo ka bërë namin me blogun e vet).

Para dy javësh ka vendosur të bëhet pjesë e botës demokratike online. Ka tanimë një profil në facebook, një llogari në twitter, e një blog të vetin. Në pak ditë i janë bërë 200 mijë friends në facebook. Ata po presin se ç’do të shkruajë Celentano në profilin e vet, por ai ende nuk e ka përuruar me ndonjë mesazh. Duket sikur bota online e tremb me kurthet e veta.http://www.gazetatema.net/web/2011/12/0 ... e-sociale/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Adriano Celentano dorëzohet më fund: bëhet pjesë e rrjet

#2

Post by Sally » Fri Dec 02, 2011 12:42 pm

:? Me iku dhe nje favorit qe mburresha, tani u be pjes e ''makineris per leke'', kemi akoma Vasco Rossin, mbahu Vasco dhe kendo gjithmon realitentin, mos na le ne balte !!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Muzike, këngë”