"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjendja politike në Vend

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#46

Post by rrëqebull » Thu Oct 15, 2015 5:43 pm

#OPOZITË_E_KONTROLLUAR #PSEUDOOPOZITË #GLOBALISTOKRACI #NEOBOLSHEVIZËM #PSEUDO_SHOQËRICIVILE #SHOQËRICIVILE_PROSTITUTIVE #PROSTITUCION_PSEUDOOPOZITAR
Sot në 16:30 para Parlamentit gjoja ka një Protestë të Pavarur :D

Kjo është protesta e organizuar nga Blendi Sala, Lutfi Dervishi dhe Afrim Krasniqi ose ndryshe e organizuar nga Dhoma Zgjedhore e Soros ;)
Të gjithë pjesmarrësit e herës së parë janë rrogëtarët e programit të drejtuar nga Arbjan Mazniku dhe Lart Kola me Andi Kanajn të financuar nga Soros & Olaf Palme & Friedrich Ebert. Qëllimi: krijimi I nuklit të Protestave të "Pavarura" të kontrolluara nga Soros ;)
Natyrisht që do I shajmë ata Lart se ndryshe s'na beso njeri poshtë :D

Image
https://www.facebook.com/oligarkiasoros ... 5500800471

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#47

Post by rrëqebull » Fri Oct 16, 2015 8:32 pm

Aksioni kundër informalitetit, Altin Goxhaj: Skenar falimentimi sipas modelit grek

Aksioni kundër informalitetit, duket se ka reflektuar negativisht ndaj konsumatorëve në vend, kjo pasi vihet re që tregtarët menjëherë kanë rritur çmimet për mallrat dhe shërbimet. Vetëm pak ditë pasi qeveria nisi aksionin në terren kundër bizneseve që nuk lëshojnë fatura të tatimore dhe që nuk janë të regjistruar, pasojat e para kanë nisur të ndihen tek konsumatori, i cili detyrohet të kursehet sa i përket blerjeve edhe në produktet ushqimore. Në disa pika shitjesh me shumicë dhe supermarkete, vihet re rritja e çmimeve, gjë e cila pohohet edhe nga vetë tregtarët dhe pronaret e bizneseve të vogla, të cilët thonë se kjo vjen si rezultat i frikës se në fund të vitit, bizneset e tyre rrezikojnë të falimentojnë. Përveç pikave me shumicë me rritje çmimi janë shoqëruar edhe lokalet, butiqet, permanentet, berberhanet, si dhe një sërë shërbimesh të tjera në vend. Tregtarët e disa pikave të shitjes me pakicë shprehen për gazetën “Telegraf” se ka vetëm dy rrugë ose të mbyllin aktivitetin ose të rrisin çmimet, ku kjo e fundit ka shkaktuar edhe tërheqjen e konsumatorëve ndaj blerjeve të produkteve të mishit dhe fruta-perimeve dhe zëvendësimit të tyre me produkte të tjera, kryesisht brumëra. Ndërkohë avokati Altin Goxhaj i pyetur rreth aksionit anti-informalitet dhe si ka ndikuar në tregun e produkteve ushqimore dhe shërbimeve të tjera, Goxhaj e ka cilësuar si një skenar të përgatitur me qëllim falimentimin ekonomik të Shqipërisë sipas modelit grek brenda 2017. Sakaq, edhe më i rend sipas tij është fakti që tregtarët e dyqaneve ushqimore në të gjithë vendin janë kërcënuar se do të futen në burg dhe do tu konfiskohet biznesi përveç një gjobe prej 5 milionë lekësh në se do të shesin me lista veresie.

A gjykoni se politikat qeveritare kanë përkeqësuar më tepër jetën e shqiptarëve?


Politika shqiptare këtë qëllim ka: Përkeqësimin, deri në falimentim personal të jetës së shqiptarëve! Kjo është pjesë e një skenari të përgatitur që në tetor 2013 në kuadër të një programi që quhet “Economic Growth of Albania” të financuar nga George Soros në Kennedy School of Government që menaxhohet nga miliarderi grek Sokrates Kokkalis me qëllim falimentimin ekonomik të Shqipërisë sipas modelit grek brenda 2017. Pranë Qeverisë Shqiptare kanë qenë dhe janë të atashuar në 7 ministri 21 këshilltarë të Soros dhe Kokkalis, të cilët kanë pasur për detyrë të studiojnë dhe të parapërgatitin gjithë bazën e nevojshme ligjore dhe administrative për falimentimin ekonomik të Shqipërisë me qëllim nxjerrjen në ankand të të gjithë pasurive kombëtare, me qëllim që ti blejë për 5 lekë Oligarkia Sorosiane dhe kushti i domosdoshëm për realizimin e këtij skenari është shkatërrimi ekonomik personal i shqiptarëve që të mos kenë fuqi për të reaguar për Hallin e Madh të Shqipërisë por të luftojnë me mish e shpirt për gavetën e groshës për vete dhe fëmijët e tyre.

2. Tregtarët ankohen se janë të detyruar të rrisin çmimet e produkteve ushqimore për shkak të aksionit anti-informalitet, sa do të ndikoj kjo tek konsumatori?

Ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në kuadër të të ashtuquajturës “luftë kundër informalitetit” është kërcënimi i të gjithë dyqanxhinjve të ushqimeve në të gjithë Shqipërinë se do të futen në burg dhe do tu konfiskohet biznesi përveç një gjobe prej 5 milionë lekësh në se do të shesin me lista veresie! Kjo është mjeti kryesor i prodhimit të urisë. Rënia e fuqisë blerëse dhe kërkesat e palogjikshme për pajisje me dokumente shpesh të pamundura për furnizimet e vjetra përfshi këtu edhe pagesat e gjobave të shtuara për të gjithë sjell automatikisht rritjen e kostos së produkteve ushqimore. Kësaj i shtohet edhe bllokimi i furnizimit nga fermerët e vegjël si pasojë e mungesës së kuponëve apo kasave nga vetë fermerët për produktet e tyre bujqësore dhe blegtorale. Ka një plan: rritjen e çmimeve të ushqimeve, bllokimi i shitjes së ushqimeve me lista veresie, bllokimi i furnizimit nga fermerët sjell automatikisht uri për 1 milionë shqiptarë, varfëri të menjëhershëm për 1 milionë të tjerë dhe terror për 1 milionë të tjerët. Askush nga këta s’mund të qajë hallet nesër se po e merr Sorosi apo Kokkalis, dreqi apo i biri Shqipërinë! Ata do të kenë vetëm një hall: të ushqejnë me gavetën e groshës fëmijët e tyre dhe të mos futen ne burg që ti lejnë fëmijët dhe gratë rrugëve!

3. A po ndikon ky fenomen varfërimin e shportës së qytetarëve?

Mjafton të shohësh statistikën më të tmerrshme që fsheh INSTAT! Rritjen e konsumit të bukës dhe rënien e konsumit të çdo produkti tjetër! Në Evropë kriza konsiderohet që ka filluar në momentin kur bien shitjet e mallrave të luksit! Në Shqipërinë e rilindur mesjetare matet me rritjen e konsumit të bukës dhe rënien e ushqimeve të tjera të shportës…Kjo e gjen shpjegimin te një anektodë që tregohet për Stalinin. Në 1948 i vjen për vizitë një udhëheqës i ri komunist i një vendi lindor të pushtuar nga Ushtria e Kuqe. Stalini e çon të vizitonte 2 stalla personale kuajsh arab. Në fillim e çoi te stalla e parë ku kishte 20 hamshorë të jashtëzakonshëm, të shëndetshëm, të bukur, të gjallë, krenarë dhe hiperaktivë. Kur udhëheqësi i ri komunist deshi t’i përkëdhelte kokën, kuajt refuzonin dhe ishin gati t’i kafshonin dorën në formë shumë agresive. Më pas Stalini e çoi te stalla tjetër. Aty kishte 20 kuajt të lodhur, kockë e lëkurë, të heshtur, të palarë, dukshëm të paushqyer. Kur i zgjati dorën t’i përkëdhelte të shkretët kuaj kockë e lëkurë zgjasnin kokën gjithë servilizëm që të përkëdheleshin me shpresë se do të shpërbleheshin me ndonjë dorë bar të thatë. “E sheh, i tha Stalini. Ata kuajt e harlisur në stallën e parë janë të ushqyer mirë dhe hedhin vickla! Këta të pangrënët janë të urtë dhe të binden verbërisht! Kështu duhet t’ua bësh edhe ti qytetarëve të tu nëse do t’i kesh si skllevër të bindur që të mos ngrenë kokë për asgjë! Lëri pa ngrënë!”. Prej këndej ka dalë dhe shprehja: “Skllavit hiqi bukën dhe shtoji drunë!
Kundër Oligarkisë Sorosiane
http://telegraf.al/sociale/altin-goxhaj ... delit-grek


#globalistokraci #plutokraci #globalizëm #kanibalizëmfinanciar #neobolshevizëm #KUNDRASHQIPTAROKRACI

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#48

Post by rrëqebull » Fri Oct 23, 2015 2:44 pm

Thellohet skandali, Ministria e Mbrojtjes greke i telefonoi shefit të kabinetit të Bushatit, ja çfarë shkruajnë mediat greke
Thellohet akoma dhe më tej skandali me shefin e kabineti të Ministrisë së Jashtme, Pirro Vengu, i cili është thirrur për të kryer shërbimin ushtarak në Greqi. Janë mediat greke ato që kanë hedhur më tepër dritë mbi këtë çështje, pasi kanë zbuluar lidhjet e tij me Athinën. Një sërë gazetash dhe portalesh greke, si “Protothema”, “Ethnos”, “Paraskhnio”, i kanë kushtuar një rëndësi të madhe kësaj çështjeje.

Disa prej tyre janë shprehur se zyrtari i MPJ ka marrë një telefonatë nga Ministria e Mbrojtjes greke, ku i kërkohej që të zbatonte detyrimin për të kryer gjashtë muaj shërbimin ushtarak. “Vengu ka marrë një telefonatë nga forcat e armatosura greke për të shërbyer në ushtri për një afat prej gjashtë muajsh, pasi ai është një shtetas grek. Kjo vjen në një kohë kur pala shqiptare dhe ajo greke po përpiqen të rrisin diskutimet për kërkimet e naftës në detin Jon dhe kufirin detar”, shkruan portali “Ethnos”, duke thënë gjithashtu se një ngjarje e tillë ka sjellë dhe përplasje politike në Shqipëri. Mediat e tjera greke janë shprehur se thirrja e Vengut për të kryer shërbimin ushtarak ka sjellë një “stuhi” në politikën shqiptare. Megjithatë, ato kanë zbardhur dhe të shkuarën e Pirro Vengut dhe lidhjet që ka pasur ai me Greqinë. “Nëna e 30-vjeçarit Pirro Vengu është me origjinë greke. Ajo është nga zona e Dropullit në jug të Shqipërisë. ndërsa babai i tij është shqiptar. Në një moshë shumë të hershme, ai erdhi në Greqi bashkë me familjen e tij, ku shkollën fillore dhe atë të mesme e kreu në Athinë, duke marrë dhe shtetësi greke. Ai erdhi në Athinë kur ishte vetëm fëmijë, dhe pasi përfundoi arsimin e mesëm, shkoi për të studiuar në Francë. Familja e tij kishte lidhje me politikën, pasi gjyshi i tij ka pasur poste në kohën e Enver Hoxhës. Pas kthimit nga Franca, ai u bashkua me elitën e Partisë Socialiste dhe gjendet në pozicionin e shefit të kabinetit të ministrit të Jashtëm”, janë detajet që kanë zbardhur mediat greke.
Përplasjet politike

Skandali me shefin e kabinetit të ministrit Ditmir Bushati, prej disa ditësh ka sjellë përplasje politike. Pas publikimit të lajmit, reagimet kanë qenë të forta nga ana e opozitës. Kjo nuk u ka shpëtuar mediave greke, pasi shumë prej tyre i kanë kushtuar një rëndësi të madhe kësaj përplasjeje, sidomos debateve të zhvilluara të mërkurën në Komisionin parlamentar për Politikën e Jashtme. Portalet kanë pasqyruar deklaratat e deputetit, Aldo Bumçi, i cili u shpreh se ky është një skandal, pasi të gjitha sekretet diplomatike kalojnë në dorë të shefit të kabinetit. Ndërsa sa i përket deklaratës së bërë të mërkurën nga zv/ministri i Jashtëm, Selim Belortaja, mediat greke janë shprehur se ai nuk bëri gjë tjetër, veçse pranoi faktin se ka pasur një thirrje ndaj shefit të kabinetit për të kryer shërbimin ushtarak. Nga ana e tij zoti Belortaja, tha gjithashtu se thirrje ndaj punonjësit të MPJ ka pasur edhe disa kohë më parë, por ai i ka refuzuar. Nga ana tjetër mësohet se MPJ ka nisur një verifikim për të zbuluar të vërtetën e kësaj historie. Kliti Topalli

23 tetor 2015 - 08:01

http://www.sot.com.al/politike/thellohe ... B-bushatit

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#49

Post by rrëqebull » Sat Oct 24, 2015 5:50 pm

Ja grabitja e Pasurive Kombëtare nga plutokracia kundrakombëtare globale e shërbyer nga oligarkia ultraetnomazokiste vendase (që është ngritur në pushtet dhe ka depërtuar në "shoqëri civile" e "media të pavarur" enkas për të mbrojtur interesat e globalistëve dhe për të përmbushur planet e tyre duke e kthyer Shtetin Shqiptar në një "dhomë private biznesi")!

Ja se si parazitët e huaj janë në simbiozë të plotë me parazitët vendas dhe të gjithë së bashku parazitojnë me shtatë palë mirakande dhe pa asnjë lloj opozite (meqenëse edhe atë e kanë të tyren!) në kurriz dhe në dëm të Kombit Shqiptar!

#‎parazitokraci‬ ‪#‎globalistokraci‬ ‪#‎globalizëm‬ ‪#‎plutokraci‬ ‪#‎kanibalizëmfinanciar‬ ‪#‎kundrashqiptarokraci‬

Image

Promo nga Dosjeri per Soros, Ramen dhe Kocodhimen qe del te Henen:
"OPERACIONI SOROS-OIL: KONTROLLI MBI GJITHE NAFTEN E SHQIPERISE!"
Ja se si Soros dhe kompania e tij Quantum Partners Ltd bleu 37.8 % te aksioneve te puseve te naftes te Petromanas ne Shpirag-Molisht ;)

Dikush me ndaloi ne rruge 10 dite me pare dhe me tha: "PSE SHKON RREGULLISHT RAMA DHE KONTROLLON PUSET E SHPIRAGUT DHE MOLISHTIT" Keshtu nisi dhe ky kerkim dhe ne fillim gjeta kete te dhene:
http://www.petromanas.com/Media/News-Ce ... 253D122539
Me pas me doli qe gjithe nafta e Shqiperise, ajo ne toke dhe ne det, e zbuluar dhe e pazbuluar kontrollohej nga George Soros ne bashkepunim me Edi Ramen dhe Koco Kokedhimen! Dhe une nuk flas per teori por vetem per fakte 100% ne anglisht te marra nga Rojter, NASDAQ, Financial Post, Bloomberg, Natural Gas Europe, New York Times, etj etj... Gjithe Bota e di pervec shqiptareve, si ajo historia qe i zoti i shpise e merr vesh i fundit...
Kujtojini atyre gazetareve "te pavarur" te BIRN ALBANIA me Reporter.al qe paguhen nga Fondacioni Soros pse e mbajten te fshehte pergjate 2015 kete Operacion te nisur nga njerezit e Kokkalis: Dritan Prifti dhe Enno Bozdo ne 2010 dhe te shumefishuar nga Rama-Gjiknuri qe ne 2013 dhe sot po mbyllen negociatat per blerjen e aksioneve nga Soros edhe me 2 kompanite e fundit ne Jon dhe Delvine ! Kujtojini atyre plehrave qe kane harruar keto 10 dite te bejne ironi me teorite konspirative me Soros sipas perfundimit logjik "C'pune ka Soros ne Shqiperi"... Ja pra bashke me Ramen dhe Kocodhimen, jane GRABITESIT E TE GJITHE NAFTES SE SHQIPERISE ku kompania Petromanas eshte vetem nje copez e depozitave te naftes qe tashme i ka marre ne kontroll Ai, Bamiresi i Shqiperise dhe rrogave te gazetareve te BIRN ALBANIA me Reporter.al... GEORGE SOROS!!!
P.s. gjths ju e keni mendjen te bythet e Bleones dhe pornot e Dritan Priftit...
Kundër Oligarkisë Sorosjane

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Gjendja politike në Vend

#50

Post by Adriana » Wed Oct 28, 2015 1:16 pm

  Si dreqin mund te jeni kaq te qete?!!!

Nga : Ida NURCE

C’po ndodh me ty vendi im?? Ku jane qytetaret? Perse qajne qosheve? Perse nuk dalin te bertasin? Ku? Ku dreqin jeni? E kuptoni c’po behet ne kete vend, ku marrim fryme cdo dite? Ne kete vend qe po leme koken duke punuar nate e dite? E kuptoni c’Fare kemi vene te na drejtoje? Flisni ore frikacake te mjeruar! Po luajne me buken e gojes se femijeve tuaj! Po luajne me jetet tuaja! Po ju marrin shpirtin e po ju largojne nga cdo gje, kete e kuptoni? Babi im punon si qeni, mamaja ime punon si dreqi, po per cfare? Qe te shetisin keto ***** me makinat me te mira? Qe ata te rehatojne familjet e tyre? Qe te veprojne me ne si t’u doje ****? Per kete do punojne prinderit e mi? T’u fryhet barku atyre si derra?! Jooo more jo! Flisni, bertisni, qahuni, tregohuni trima sic keni zerin, e boll qendruat ne kete heshtje te mallkuar! Po punoni si bij ***** gjithe diten per te marre ato 300 mije leksh te mallkuar, e ne fund gjysmat i coni per te shetitur ***** keta injoranter. Nuk keni kohe te shihni femijet tuaj teksa rriten, duke punuar ne dy a tre pune. Ziheni me grate, se nuk i nxirrni dot as ne nje darke, e care po prisni????!!!! Po si? Si dreqin mund te jeni kaq te heshtur?! LajmiShqip  


PA PIKE MORALI !!!!

Arsyja e kesaj thirje me duket me shume vend, por me nje mentalitet shume te varfer, nga menyra se si eshte pershkruar, si dhe nga fjalori qe ka perdorur kjo zonjush....


[notepad]Ida Nurçe është një autore këngësh e njohur. Ida Nurce ka mbaruar studimet e larta per Gazetari dhe Komunikim ne Universitetin "Luigj Gurakuqi" ne Shkoder. Ne 2014 ka qene pjesemarrese ne Festivalin e 53 te kenges ne RTSH me tekstin e kenges "Ne koma", te kenduar nga Ana Gramo. Aktualisht punon moderatore/gazetare ne nje televizion kombetar. Jeton dhe vepron ne Tirane[/notepad]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#51

Post by rrëqebull » Thu Oct 29, 2015 5:52 pm

Image

Kur mbaron debati me zotin Idiot Beqja ti kupton se kete debil e kane vene minister per te firmosur por shkresat i pergatit te gjitha Zv.Ministrja Milva Ekonomi themeluesja e MJAFTG99, nje nder Kokat Kryesore te Soros ne Shqiperi qe prej 1998 e cila po nderton platformen sorosiane e nje sistemi shteteror shendetesie te privatizuar 100% mbi baza koncensionare per 99 vjet dhe kontrollin e plote te barnave me nje FITIM TOTAL per Oligarkine Sorosiano-Bllokmene prej 500 milione dollare cdo vit! (George Soros prej 5 vjetesh konsiderohet nga NASDAQ si nje aksioner me peshe ne boten farmaceutike dhe ne fushen e shendetit).
P.s. Beqja vjedh shume por gjths eshte vetem miu ne kete hambar ku po grabitet jeta dhe gjaku i gjtihe shqiptareve....
Kundër Oligarkisë Sorosjane

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#52

Post by rrëqebull » Sun Nov 01, 2015 10:03 pm

Nga Avokati Altin Goxhaj
15 Mars 2009, 1 vit pas tragjedisë së Gërdecit prezantova para Bashkisë 33 Leje-Nderet e Turpit të Ndërtimit që Rama i kishte dhënë brenda një dite Delijorgjit! Sot duhet me protestu për gradacielën e re që Rama sapo i ka dhënë përsëri Delijorgjit mu te rruga e Kavajës (ndërkohë që premtimi elektoral i Zymbyl Ramës ishte që s'do të kishte më leje ndërtimi brenda Unazës)!

Kur dola të protestoja në 15 Mars 2009 në përvjetorin e tragjedisë së Gërdecit, kundër 33 lejeve te ndërtimit që i kishte dhënë Rama brenda një dite Delijorgjit langaraqët e "Rilindjes" e justifikonin që kjo kishte ndodhur para tragjedisë së Gërdecit. Në fakt që nga tragjedia e Gërdecit Delijorgji është i vetmi që vazhdon të marrë leje ndërtimi me shumicë kur të tjerët robtohen me vite të tëra vetëm e vetëm për një leje ndërtimi... sepse Delijorgji jo vetëm është ortaku i Ramës që i pastron dhe i shton atij pasurinë e përbashkët por edhe E NDIHMOI NË 15 MARS 2008 ME NDEZJEN E FITILIT TË GËRDECIT!!! Kjo ka qenë bindja ime gjithmonë dhe çdo ditë vërtetohet! Njësoj si fakti që komandanti i Policisë së 21 Janarit dhe gardisti kryesor i 21 Janarit ishin bashkëpunëtorët më të ngushtë të Ramës në zgjedhjet e 23 Qershorit 2013 dhe te 21 Qershorit 2015 në funksionet më të larta të partisë socialiste dhe të punësuar në sektorët më fitimprurës të grabitjes së popullit nga "Rilindja"!!!

https://www.facebook.com/oligarkiasoros ... 8413500513
Përse Partia Demokratike nuk denoncon Sorosin si financuesin e tenderit të Projektit të Spitallës ku denoncohet vetëm Olsi Rama dhe jo Sorosi??? Faktet? Ja tek i keni te këto 5 foto!!!
Apo ne e kemi mirë me xhaxhi Sorosin dhe nuk guxojmë ta prekim... ndaj dhe Eno Bozdo ia ka firmos puset e naftës së Shqiperisë xhaxhi Sorosit ;)


Gjths me shume hollesi do tju tregojme neser :)

Image
Kundër Oligarkisë Sorosjane

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#53

Post by rrëqebull » Fri Nov 13, 2015 8:34 pm

Image
2 OBJEKTIVAT E MI KRYESORE!
( si ne gjendje deliri edhe qetësie ;))
Nga Avokati Altin Goxhaj

OBJEKTIVI IM PROFESIONAL AFATGJATË?
Të çoj në një Gjykatë të Pavarur nga Oligarkia me një Prokurori njësoj të Pavarur një Dosje Penale, Civile dhe Administrative ku të ndëshkohen penalisht, administrativisht dhe mbi të gjitha financiarisht gjithë Kupola Mafioze e Oligarkisë Sorosiano-Bllokmene dhe gjithë minjtë që u shërbyen dhe u shërbejnë atyre pavarësisht kostumeve partiake apo statusit social që të dënohen për këtë shkretim dhe falimentim të shoqerisë civile (kjo që kemi nuk është shoqëri civile por një lukuni shërbëtorësh lëpirës), medias (këto që kemi nuk janë media të lira por pisqolla dhe roje të Oligarkisë), politikës (pa dallim), shtetit (të tërit), ekonomisë (falimentim të gjithshkaje për ta blerë me çmim të ulët siç blihet në çdo ankand falimenti), shoqerisë (si për eksodin dhe depresionin social duke prodhuar këtë gjendje ANOMIE siç e quan Dyrkheim)! Viti se kur do të ndodhë s'më intereson! Prita 12 vjet që ju të bindeshit për ekzistencën e këtij Network-u të Oligarkisë (Sorosiano-Bllokmene) mbytëse dhe jam gati të pres edhe 12 muaj apo edhe 12 vjet të tjera nëse do të jetë e nevojshme por e di që s'do lodhem asnjëherë ;)

OBJEKTIVI IM PROFESIONAL AFATSHKURTËR?
T'ju mbush mendjen juve me fakte dhe prova se si u kap dhe u shkretua Media, Shoqëria Civile, Politika dhe Pushteti nga Oligarkia Sorosiano-Bllokmene dhe se si kjo "ELITË SUNDUESE" është sa banale aq dhe shterpe e pjellë nga mitra e Sorosit me farën e qelbur të Komitetit Qëndror të Byrosë... Do të mësoni se si e gjithë nafta e zbuluar dhe ajo nën det apo nën tokë tashmë ka certifikatë pronësie aksionet e offshore-ve të Soros dhe s'po flasim për miliona, as dhjetra dhe as qindra por miliarda dollarë çdo vit, se si trojet e Shqipërisë po grabiten apo edhe shtetëzohen me hir e me pahir për t'ja dhënë Oligarkisë, se si gjithë tregjet po merren nën kontroll, se si po konçensionohet ekonomia dhe mbikqyrja shtetërore si gjthmonë nga Oligarkia, dhe se si po luhet gjeopolitikisht nga Soros me flamurin shqiptar në SHBA dhe Evrope... Dhe se si kontrolli orwellian policor, mediatik dhe shoqëror po synon mbytjen e çdo hapësire lirie jashtë kontrollit sorosian...
12 ditë apo 12 muaj kjo s'ka rëndësi, unë jam i përgatitur :)

Ditën që do t'ju mbushet mendja unë e di mire se çfarë do të bëni...
Kundër Oligarkisë Sorosjane


#globalistokraci #globalizëm #sorosizëm #kundrashqiptarokraci

#PërAtdheNukDorëzohemiPërballëAskujt! #Shqipnia_e_Shqiptarëve!

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#54

Post by rrëqebull » Tue Dec 08, 2015 8:43 pm

Bunkenveri ra në 20 shkurt 1991, Bunkedi rezistoi në 8 dhjetor 2015

Kur turma e protestuesve të opozitës, në 8 dhjetor 2015, iu drejtua bunkerit të ndërtuar, sipas idesë së Kryeministrit Rama, në cep të ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme, drejtuesit e protestës dhe protestuesit menduan se bunkeri do të shembej lehtë. Ata kishin menduar se Kryeministri Rama kishte ndërtuar një bunker dekorativ, të përbërë nga një shtresë e hollë betoni, e veshur me kartonxhez, që mund të thyhej lehtësisht. Ata u ndeshën me një të papritur të madhe kur panë se pas shtresës së kartonxhezit doli një bunker i vërtetë prej betoni, i trashë sa bunkerët e vërtetë të ndërtuar nga shteti komunist. Kur Kryeministri Rama ideoi dhe urdhëroi ndërtimin e bunkerit te Ministria e Brendshme, ai e dinte se opozita nuk mund të mos e sulmonte atë. Simbolika e bunkerit te Ministria e Punëve të Brendshme ishte thjesht një provokim dhe nuk kishte tw bwnte me denoncimin e diktaturws komuniste. Në kohën e shtetit komunist, bunkerët nuk i ndërtonte Ministria e Punëve të Brendshme, por Ministria e Mbrojtjes. Sigurimi i Shtetit nuk i ndrynte njerëzit në bunkerë. Ironikisht, bunkerët mund të frekuentoheshin lirisht dhe përdoreshin si nevojtore, një mënyrë kjo e disidencës masive të shqiptarëve në rrethanat e kohës.

Prandaj, ndërtimi i bunkerit te Ministria e Punëve të Brendshme nuk mund të ketë simbolikën e denoncimit të diktaturës komuniste, por atë të fuqisë së regjimit të sotëm të Edi Ramës. Prandaj bunkeri ishte një simbol që e joshte opozitën për sulm. Opozita e sulmoi bunkerin në të njëjtën mënyrë siç sulmoi shtatoren e Enver Hoxhës në 20 shkurt 1991. Atëherë monumenti i Enver Hoxhës ra me një lehtësi shumë të dyshimtë, i tërhequr me litar nga turma. Kjo ndodhi sepse gjate natës njerëzit e regjimit komunist ishin liruar vidat (kunjat) që e mbanin shtatoren të mbërthyer pas piedestalit. Pasardhësi i Enver Hoxhës, Ramiz Alia po e përdorte urrejtjen popullore ndaj diktaturës komuniste, për të pastruar simbolikën që kishte të bënte me paraardhësin e tij, dhe që i bëhej pengesë atij për t’ u paraqitur si drejtues i proceseve demokratike, duke u bërë i pari president i Shqipërisë paskomuniste. Prandaj i liroi vidat e shtatores.
Shtatorja e Enver Hoxhës ishte e ndërtuar me funksionin e simbolikës së izolimit që përfaqësohej nga bunkerët. Shtatorja e Enver Hoxhës ishte me shpinë nga Perëndimi dhe ecte drejt Lindjes. Rrëzimi me lehtësi të dyshimtë i shtatores së Enver Hoxhës ishte një tregues se përmbysja e diktaturës komuniste në Shqipëri ishte një skenar i vetë diktaturës komuniste, me synimin për të ruajtur atë që ishte instrumenti i pushtetit, partinë. Partia Komuniste, e quajtur Partia e Punës, u “reformua” me rastin e proceseve demokratike duke u bërë Parti Socialiste, kinse e llojit perëndimor. Kuptohet se në sistemin e ri politiko-shoqëror do të kishte dhe parti të tjera, për të cilat do të bëhej kujdes që të dilnin nga kulisat e Partisë Komuniste.

Bunkenveri ra, së paku simbolikisht. Atë vizion që kishte Ramiz Alia për përshtatjen e diktaturës komuniste me rrethanat e reja të pluralizmit politik dhe ekonomisë kapitaliste, në këta 25 vite, nuk ka arritur askush më mirë se Edi Rama, që ta ndërtojë si sistem të kontrollit të politikës, ekonomisë, shoqërisë, institucioneve të pavarura (Gjykata, Prokurori, shërbime të fshehta), medias etj. Këtë diktaturë të re e simbolizon bunkeri i ndërtuar te Ministria e Punëve të Brendshme. Ky bunker është në fakt Bunkedi. Dështimi i opozitës në sulmin e saj për të shkatërruar bunkerin është shumë domethënës. Bunkedi rezistoi në 8 dhjetor 2015, ndryshe nga Bunkenveri në 20 shkurt 1991. Kumti është i qartë për të gjithë. Simboli që ra në 20 shkurt 1991 u rindërtua dhe i rezistoi goditjes në 2015. Kjo është e vërteta e Rilindjes së Edi Ramës. Tërheqja e opozitës para bunkedit sot dhe shpallja si fitore e djegies së kartonxhezit me të cilin ishte i veshur bunkeri, është dështim fatal i saj, është ana tjetër e medaljes së rreme të meritës së saj për rrëzimin e shtatores së Enver Hoxhës, në shkurt 1991. Opozita duhet të kishte qëndruar përreth bunkerit dhe të ngrinte çadra atje, deri kur ta shkatërronte atë duke i hequr copëzë pas copëze. Ose të pajisej me mjete teknike që përdoren në raste të tilla. Por opozita e sotme është ajo që ka arritur fitoren e rreme të 20 shkurtit 1991 dhe është mësuar që në luftën me simbolet të arrijë fitore të rreme, të lehta.
Regjimi i sotëm, i dalë nga zgjedhjet e vitit 2013, me bunkedin i lejoi vetes një shprehje arrogance politike, me anë të simbolikës. Dhe nga arroganca bëri një gabim të madh duke e mbrojtur bunkerin te Ministria e Punëve të Brendshme me policë. Policia e Shtetit ka detyra të përcaktuara qartë në ligj dhe mbrojtja e bunkerit nuk lidhet aspak me atributet ligjore të saj.

Opozita sot tregoi paaftësinë e saj për të mposhtur regjimin që ka si simbolikë bunkedin. Jo se do të rrëzonte qeverinë me këtë protestë por së paku simbolikën e paligjshme të regjimit të sotëm duhet ta kishte rrëzuar. Nëse opozita pati sot një disfatë të qartë, qeveria pati një fitore shumë të dyshimtë. Qeveria e ruajti simbolin e saj bunkerin, që tashmë më tepër se kurrë është bunked. Dhe tashmë çdo veprim i kësaj qeverie do të shihet nën prizmin e këtij bunkeri, apo në sfondin e tij. Kjo e deligjitom regjimin në mënyrë katastrofale./Kastriot Myftaraj
https://www.facebook.com/kastriotmyftar ... 2534441884

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#55

Post by rrëqebull » Wed Dec 09, 2015 5:07 pm

Duke qenë se (në mbarë Perëndimin dhe jo vetëm tek ne) jemi në një epokë postideologjike për sa i përket partive politike, të cilat ngrihen në pushtet veçse për të përmbaruar dhe zbatuar urdhrat që u vijnë nga globalistët që i mbështesin ato [dhe të cilat, duke qenë se janë ideologjikisht një lesh-e-lisje e çorbanisur pa shtyllë botëkuptimore, një filozof bashkëkohor italian i quan me të drejtë "të skajit të qendrës" ("ekstremizëm i qendrës")], dordolecikanët që i përbëjnë ato — për të vazhduar farsën e "demokracisë" ndërkohë që janë duke i shitur (e madje falur!) gjithë Pasuritë Kombëtare që nga sovraniteti e deri tek toka, deti e nëntoka — përpiqen që të japin gjithsesi përshtypjen se "janë të zgjedhurit e popullit" apo se "gëzojnë mbështetjen e popullit"… dhe për ta arritur këtë, çdo ditë e çdo javë, me simbolika dhe «eshka» retorike dhe pseudokulturore (si kjo e "turizmit bunkeristik" apo "bunkart"-it), përpiqen që të bëjnë për vete sa më shumë njerëz të sa më shumë kategorive të ndryshme, në mënyrë të tillë që mos të dalë në pah se cilët janë zgjedhësit dhe mbështetësit e tyre të vërtetë (globalisitët).

Ndërtimi i këtij bunkeri duhet lexuar pikërisht si një lëvizje «eshkë» e këtij lloji: nga një anë kanë dashur që të tallen me zgjuarsinë e pjesës së popullit që ka vuajtur përgjatë asaj kohe duke thënë se ky bunker do të shërbejë gjoja "për mos të harruar dhimbjet e asaj kohe", por nga ana tjetër duan që të «mbajnë me ujë të ngrohtë» edhe nostalgjikët e asaj kohe duke iu sjellë mu në mes të kryeqytetit një "vepër monumentale" të asaj kohe. [Kjo përçapje e dordolecikanëve të skajit të qendrës (se, siç mund ta keni kuptuar edhe vet, për ta nuk ka kurrfarë kuptimi përdorimi i ndarjes "e majtë"-"e djathtë") për të mbledhur vota, vlen pothuajse për çdo kategori tjetër (përfshirë edhe ata që po shkombëtarizohen dita ditës me abrahamizëm turkoarabosllavogreqizues të cilëve iu premtohen e iu ndërtohen bunkere abrahamike, cigano-magjypët të cilëve iu hapen rrugët e punësimit pa kurrëfarë meritokracie dhe hordhimigrantët e tjerë që po duan të sjellin të cilët shihen si një kontingjent i madh votash). Një shembull i ngjashëm i kësaj përpëlitjes dordolecikane në kërkim të votave të të gjitha palëve është, së fundmi, edhe ai i dekorimit të një bolshevikeje të pjesës së parë të këtij sistemi 70 vjeçar kundrashqiptarokratik njëkohësisht me (sh)palljen se do të kërkohen të zhdukurit nga po ai regjim në të cilin bolshevikja e dekoruar ishte anëtare e Komitetit Qendror të PPSH-së.]

Por, jo më kot, lëvizjet e tilla janë shpesh të dykuptimta ose të turbullkuptimta, prandaj funksioni kryesor i ndërtimit të këtij bunkeri është shpjeguar saktësishëm në shkrimin e sotshëm të Kastriotit:
Kur Ambasada Amerikane e bën djegien e bunkerit një akt të ngjashëm me bombën te Ambasada Sovjetike në Tiranë

Reagimi i Ambasadës Amerikane në Tiranë pas protestës së djeshme të opozitës, ku ndër aktet e dhunës llogaritej edhe djegia e bunkerit të ndërtuar te Ministria e Punëve të Brendshme, ishte në logjikën e reagimit të Ambasadës Sovjetike në Tiranë, pas shpërthimit te selia e kësaj ambasade në 1951. Kundërshtimi ndaj bunkerit nuk është thjesht kauzë e opozitës, as e Bashës, Ndregjonit. Bunkeri përfaqëson shumë më tepër se dallimet politike mes dy palëve në Shqipëri. Bunkeri përfaqëson një të keqe të patolerueshme. Bunkeri është një simbol terrorist. Vetë autorët e deklaratës së djeshme amerikane, duke e kuptuar se këtu kishte diçka që nuk shkonte, nuk e ka emërtuar objektin, por ka abstraguar duke folur për “lighting structures on fire” (ndjezje flakë të strukturave). Dhe “struktura” që u ndez flakë ishte pikërisht bunkeri.
Bunkeri nuk u ndërtua te cepi i ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme me synim për të shërbyer për tërheqjen e turistëve. Edhe me këtë funksion bunkeri do të ishte perversion i së vërtetës së diktaturës komuniste. Sepse atje nuk ka pasur bunker. Sepse bunkeret nuk i ndërtonte Ministria e Punëve të Brendshme, por Ministria e Mbrojtjes. Sepse Ministria e Punëve të Brendshme e diktaturës komuniste kishte vetë hijen e një bunkeri dhe nuk kishte nevojë për një bunker në cep të saj, për të trembur njerëzit. Bunkeri u ndërtua për të simbolizuar vazhdimësinë organike të regjimit të sotëm me diktaturën komuniste që ndërtoi bunkerët. Bunkeri u ndërtua me një simbolikë që vjen nga logjika frikësimit të popullit. Domethënë rilindi diktatura e bunkerëve.
Bunkeri u ndërtua si provokim që ta sulmojnë qytetarët. Dhe pastaj ata që do të sulmonin bunkerin, të burgoseshin e populli kështu të kuptonte se ishte rivendosur diktatura e bunkerëve. Kjo ishte llogaria e Edi Ramës kur ndërtoi bunkerin. Por që ta arrinte këtë duhet t’ i bindej Prokuroria. E që t’ i bindej Prokuroria duhej diçka më tepër se fjala e tij. Duhej një deklaratë e Ambasadës Amerikane si ajo që citova më lart. Dhe pasi doli kjo deklaratë nuk kishte më nevojë që Rama ta nxiste Prokurorinë. Prokuroria u vu në lëvizje me zell të madh për të ndëshkuar ata që dogjën bunkerin. Ky është lloji i shtetit me simbol bunkerin që kërkon të ndërtojë Edi Rama.

Nëse Ambasada Amerikane e quan dhunë djegien e bunkerit, unë e quaj realiteti terrorist ekzistencën në Shqipëri të Ambasadës Amerikane që mbron bunkerin. Unë që kam lindur dhe jam rritur në kohën e diktaturës së bunkerëve kam të drejtë t’ i drejtohem Ambasadorit Lu, kinezit që përfaqëson SHBA në Tiranë, duke i thënë:
Mos na çoni përtej çdo limiti. Mos provokoni duke e identifikuar Ambasadën Amerikane me bunkerin, se kështu po na impononi bindjen se Shqipërisë nuk mund t’ i shkojnë punët mirë pa u djegur një herë Ambasada Amerikane. Nëse Ambasada Amerikane është barrikadë që mbron bunkerin atëherë për t’ u shkatërruar bunkeri le të digjet Ambasada Amerikane, të digjet me gjithçka ka brenda burra, gra, fëmijë, qen dhe mace. Sepse nga diktatura e bunkerëve në Shqipëri vdiqën shumë më tepër burra, gra dhe fëmijë të pafajshëm. Mos dëshiron të kujtohesh si ambasadori që vdiq në Shqipëri për mbrojtjen e bunkerit? Mos do një bunker si varr zoti Lu?
Mos i ndërseni prokurorët dhe gjykatësit ndaj atyre që kundërshtojnë simbolin e bunkerit sepse shkatërrimi i bunkerit është një kauzë që vlen më tepër se jeta e të gjithë prokurorëve dhe gjykatësve të Shqipërisë.
Mos iu bashkoni kauzës së bunkerit sepse ajo është kauzë sovjetike, jo amerikane. Duke iu bashkuar kauzës së bunkerit delegjitimoni kauzën amerikane në Shqipëri, madje e kompromentoni si terrorizëm. Kundërshtimi ndaj bunkerit është një akt antiterrorist. Mbrojtja e bunkerit është një akt terrorist, pavarësisht se kush e bën atë. Kush është në anën e bunkerit, është terrorist dhe duhet asgjësuar para se të bëjë të këqija të mëdha. Nëse do të kemi një diktaturë të re të bunkerit, me ambasadën amerikane në rolin e ambasadës sovjetike, atëherë më mirë të digjet e të shkatërrohet Ambasada Amerikane./Kastriot Myftaraj
https://www.facebook.com/kastriotmyftar ... 5494404588

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#56

Post by rrëqebull » Tue Dec 15, 2015 8:19 pm

Ndërkohë që Qeveria shpenzon miliona lekë për përshtatjen e bazës ushtarake të Grehotit (Gjirokastër) për të pritur refugjatët e ashtuquajtur sirianë, ndërkohë që klandestinët nuk dërgohen në shtetin nga i cili kanë shkelur kufirin shqiptar por mbahen në Tiranë duke shpenzuar miliona lekë të tjerë në ditë, ndërkohë që Qeveria shpenzon miliona për të përgatitur opinionin publik shqiptar për "detyrimet morale", shqiptarët ... shqiptarët vrasin veten për borxhe ndaj Qeverisë.
Por kjo nuk i shqetëson mendjendriturit... mendjendriturit i shqetëson vetëm fakti që hordhitë po vonojnë të shfaqen në portat tona.
Image
https://www.facebook.com/15008219869150 ... =3&theater

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#57

Post by rrëqebull » Fri Dec 18, 2015 10:57 pm

Kur ambasadorët kërkojnë që protestuesit të sillen si të burgosur që kanë dalë për ajrim në oborrin e burgut…

Sipas standardit që ka vendosur së fundmi ambasadori gjerman në Shqipëri Hoffman, në përgënjeshtrimin që i bëri Nebil Çikës, duhet që, lajmi i dhënë nga Top Channel në 14 dhjetor për paralajmërimin e disa ambasadorë të rëndësishëm (SHBA, Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe, Bashkimit Europian, OSBE) me rastin e protestës së opozitës në 17 dhjetor, të merret si i vërtetë, meqënëse atë nuk e kanë përgënjeshtruar të interesuarit. Sipas lajmit të Top Channel, që citoi një burim diplomatik anonim, ambasadorët janë shprehur se do të inkurajojnë Policinë e Shtetit të ndërmarrë vetpërmbajtje maksimale gjatë protestës së ardhshme, si dhe janë shprehur që partitë politike dhe drejtuesit e tyre që organizojnë protesta të dhunshme duhet të mbajnë përgjegjësi dhe të përballen me pasojat.
Duke konsideruar reagimet e këtyre ambasadorëve pas protestës së 8 dhjetorit, atëherë del se standardi i tyre për dhunën e papranueshme në protesta është ai i hedhjes së disa gurëve në xhamat e dritareve të disa ndërtesave qeveritare dhe i përplasjes dukshëm spontane të disa protestuesve me Policinë. Këtu duhet përjashtuar djegia e bunkerit që ambasadorët ua zunë për të madhe protestuesve, sepse bunkeri nuk e kishte vendin atje. Në 2015 shteti nuk mund të ndërtojë bunkerë atje ku nuk ka pasur të tillë, ndonëse për qëllime turistike, në pika të caktuara, mund të restaurojë bunkerë atje ku ka pasur të tillë, si në hyrjen e ish-bllokut të Udhëheqjes Komuniste, ku gjenden ende të shtatë bunkerët e fshehur pas kaçubeve. Prandaj do të ishte mirë që të restauroheshin dhe të nxirreshin në pah të shtatë bunkerët që mbronin Bllokun e Udhëheqjes Komuniste, nga ana e bulevardit qëndror, si dhe lidhja ndërmjet tyre me tunel. Këta bunkerë mbikqyrnin qytetarët e Tiranës, të cilët çdo mbrëmje Tiranës bënin shëtitjen e njohur si Xhiro.

Në të gjithë botën demokratike, kur ka protesta, ndërtesat shtetërore që gjenden në afërsi të vendit të mbajtjes së protestës mbyllin grillat e dritareve për të mbrojtur xhamet. Në Shqipëri, ndërtesat qeveritare në të cilat u thyen disa xhame janë të pajisura me grilla, kështu që nuk kishte arsye përse të thyheshin xhame. Por grillat u lanë qëllimisht të ngritura. Nëse në 21 janar 2011, ditën e protestës së PS që sot është në pushtet, nuk do të ishin ulur grillat, atëherë nuk do të kishte mbetur asnjë xham në dritaret e tyre. Protestuesit e 21 janarit, nga inati që ua hodhën duke ulur grillat, dogjën palmat. Dhe gurë hodhën pa kursim mbi policët dhe gardisteët. Ambasadorët e dinë mirë rregullin e uljes së grillave të dritareve në protesta, por bëjnë gjoja nuk e dinë se grillat nuk u ulën qëllimisht.

Ambasadorët duan që në 17 dhjetor të shohin protestues që sillen si të burgosurit, të cilët shëtisin në oborrin e burgut për ajrim, nën mbikqyrjen e policëve. Ky qëndrimi ambasadorëve është një tregues se ata mbështesin projektin e Edi Ramës të shtetit policor. Ambasadorët kanë arritur në përfundimin se me përkeqësimin e vazhdueshëm të gjendjes ekonomike në Shqipëri dhe me rritjen e destabilizmit dhe konflikteve në rrafsh global, stabiliteti në Shqipëri, që është shqetësimi i tyre kryesor, mund të ruhet vetëm nga një shtet policor. Sigurisht që në 2015 kjo gjë nuk thuhet hapur dhe qartë, por thuhet me simbole, siç është ndërtimi i bunkerit dhe mbrojtja e tij nga ambasadorët e SHBA dhe vendeve kryesore të Bashkimit Europian.

Ky skenar mund të jetë i mirë për karrierën e ambasadorëve, por nuk është aspak i mirë për shqiptarët që jetojnë në këtë vend.
Në këto rrethana, çdo protestë e organizuar në shesh duhet të nisë duke e shkulur bunkerin e ndërtuar te Ministria e Punëve të Brendshme dhe duke e dërguar atë te hyrja e Ambasadës Amerikane. Vetëm kështu opozita do të ndikojë atë linjë politike që ka prevaluar në Washington sa i përket Shqipërisë, dhe që e shikon shtetin policor të krijuar dhe sunduar nga Edi Rama si kusht për stabilitetin në Shqipëri. Nëse opozita do të bëjë një protestë të llojit të shëtitjes së të burgosurve në oborrin e burgut për ajrim, nën mbikqyrjen e policëve, siç duan ambasadorët, me këtë opozita vetëm sa do të bëhet bashkëfajtore për shtetin policor që po krijohet gradualisht. /Kastriot Myftaraj

https://www.facebook.com/kastriotmyftar ... 9464064191

Liberal-bolshevizmi në perëndim të Murit të Bolshevizmit në Berlin, i cili u zhvillua njëkohësisht me totalitar-bolshevizmin në lindje të atij muri, po shkon drejt toalitarizimit; dhe dordolecikanët që globalistët kanë ngritur në pushtet (pothuajse kudo në Evropë, jo vetëm tek ne) do të jenë mëkëmbësit e totalitarizmit globalist që po përgatitet që t'i japë goditjen përfundimtare sovranitetit, lirisë dhe vet ekzistencës së kombeve evropiane!

#liberalterrorizëm #totalitarliberalizëm #globalistokraci #kundrakombëtarokraci #kundrashqiptarokraci

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#58

Post by rrëqebull » Wed Dec 23, 2015 12:01 am

Këtij shkrimi mund t'i shtohet edhe ky zbërthim i shkurtër që vlen edhe si një ftesë, për çdo lexues, për përsiatje të mëtejshme:


Ndërsa në fazën pararendëse globalistët janë përpjekur që t'i keqpërdornin kombet si armë kundra shteteve të tyre (me retorika verbëruese të llojit «ngrihuni proletarë të të gjithë botës»… dhe bëjini shkrumb e hi institucionet tuaja), në fazën e tanishme ata kanë ndryshuar diametrikisht strategji dhe po i (sh)përdorin shtetet kundra kombeve.

Kjo shpjegon se përse po merr gjithnjë e më shumë formë tek ne (dhe në vende shumë afër nesh në Perëndim, si Italia) ai që (edhe mendimtarë të lirë, por më së shumti) liberaleshkot — të cilët janë shfrytëzuar nga globalistët në mënyrën më prostitutive të mundshme në fazën pararendëse por që, në këtë fazë, kanë filluar mos t'u pëlqejnë më — quajnë "shtet policor".

[Disa prej jush ndoshta mund ta kenë dëgjuar neologjizmin "demokraturë" (bashkëshkrirje e fjalëve demokr-|aci| dhe |dikt|-aturë) që tregon regjime formalisht kushtetuese por që në praktikë janë oligarkike. Kjo fjalë u përdor edhe në marsin e këtij viti nga një politikan opozitar italian për të përshkruar regjimin që po vendos atje kryeministri Renci, binjaku politik i kryesuesit të kundraRilindasve, i cili po e shkatërron Italinë ashtu siç ky po e shkatërron Shqipninë, me të njëjtat metoda dhe propaganda (që nga përdorimi i "tuiter"-it e deri tek "reforma" e arsimit). Fakti që asnjë prej "analistëve" të cirkut mediatik nuk ka bërë ndonjë shkrim për të tërhequr paralelet midis tyre, veçse e vërteton edhe një herë më shumë pamjaftueshmërinë e "lirisë së shprehjes" nëse kjo nuk është e themeluar në "liri mendimi" (pra në -liri vëzhgimi, zbërthimi e shjellimi- të dukurive dhe të realitetit).]

Por shpërdorimi dhe keqpërdorimi i forcave policore, nga ana e dordolcikanëve shërbëtorë të globalistëve, nuk është mënyra e vetme e shpërdorimit të shtetit si armë kundra Kombit. Ndër mënyrat kryesore është ajo e 'politikave kulturore': nxitja e multikulturalizmit dhe përmbytja e hapësirës artistiko-kulturore me sa më shumë degjenerim, helme botëkuptimore [ku përfshihet për shembull retorika 'hi-në-sy' të llojit «nëse nuk pranon që Shqipnia të përmbytet me "refugjatë" dhe Kombi të zëvendësohet prej tyre, je i lig» por sidomos kriminalizimi i Ajkës së Kombit dhe Mendimit Kombëtar, siç u bë së fundmi me Lef Nosin!] kundrakulturë dhe kundraart […porsi rasti ende i freskët i shpërblimit të një shkarravitëse postmoderne me çmimin "Lumo Skëndo" (yha!). Vetëm ky fakt — zaptimi dhe keqpërdorimi i emrit të një Mendimtari dhe Artisti të vërtetë, për veprimtari dhe vepra që janë krejt të kundërta, për nga cilësia, bukuria dhe thellësia e mendimit, me ato që ai i ka lënë trashëgimi Kombit Tonë — në vetvete është një dëshmi e qartë e thelbit kundraRilindas të atyre që, në po të njëjtën mënyrë, kanë zaptuar emrin e çmuar (dhe të panjollosshëm) Rilindje!]


Si në çdo rast, edhe kësaj radhe ka përputhje të shumta midis dy fazave dhe kjo është më se e kuptueshme nëse rroket fakti që globalistët i përshtaten, çdo herë, kombit dhe shtetit që kanë në shënjestër.
Pra, disa kombe evropiane po e përjetojnë këtë fazë për herë të parë, disa të tjera jo dhe këtu përfshieht sidomos Kombi Ynë! Ja pse:

Hapësira jonë politike po merr gjithnjë e më shumë ngjyrime dhe përmbajtje të pjesës së parë të këtij regjimi 70 vjeçar kundrashqiptarokratik [që nga falja e Shqipërisë Veriore (Dardanisë) serbëve e deri tek rindërtimi i bunkerëve!]; pra po ri-'enverizohet'.

Siç është thënë edhe herë të tjera, arsyeja kryesore se përse ka dështuar i ashtuquajturi "tranzicion" tek ne është kjo:
sepse, ndërsa tek ne, me thirrjen e cekët (sado "të çiltër'") «e duam Shqipërinë si Evropa», po kërkohej një shtyrje e pandërgjegjshme e vendit tonë drejt neobolshevizmit (diçka më se e justifikueshme nëse kihet parasysh se gjithë Ajka e Mednimtarëve Nacionaliste ishte spastruar dhe zëvendësuar për 50 vjet nga llumi i mendjeskllevërve të regjimit kundrashqiptarokratik dhe nuk kishte mbetur më asnjë i aftë për të dalluar dhe paralajmëruar për kuçedrën neosovjetike me strofkë në Bruksel dhe me maskë "liberale" që kishte mbërthyer Perëndimin "e shumëëndërruar"), shtetet evropiane po shtyheshin gjithnjë e më shumë drejt 'enverizimít' (pra "integrimit" në barkun e kuçedrës BE!).

Kjo do të thotë se dështimi i "tranzicionit" tonë nuk mund kurrsesi të shihet i shkëputur nga "tranzicioni" i përgjithshëm evropian i "integrimit në BE". (Dhe, për më tepër, kundërshtitë e burokratëve perëndimorë kundra shkrirjes së Jugosllavisë, asokohe, duhen lexuar mu në këtë dritë! Prandaj edhe duan ta rikrijojnë!)

[Për ta thënë simbolikisht: "tranzicioni" i vendit tonë mund të përfytyrohet si çasti kur, ringritja në fluturim e një shpendi — pas shërimit të pjesshëm nga një plagosje e vazhdueshme 50 vjeçare — ndalohet (duke ia rihapur plagët ende të pashëruara) nga ndeshja në ajër me shpendë të tjerë (lirinë e të cilëve ai e kishte "ëndërruar" deri në atë çast), të cilët janë duke rënë me shpejtësi në tokë ("tranzicioni integrues" në BE), të plagosur nga e e njëjta dorë dhe armë (globalizmi, bolshevizmi) që e kishte plagosur shpendin në fjalë përgjatë 50 vjetëve!]

Pra, kemi të bëjmë me një "ndeshje tranzicionesh" ku, "tranzicioni integrues" i Evropës perëndimore, ka mundur dhe rishtyrë drejt (neo)bolshevizmit pjesën tjetër të Evropës të sapodalë nga bolshevizmi (duke shpërfytyruar dhe penguar "tranzicionet" çbolshevizuese përkatëse me efetkshmëri të ndryshme në vartësi të vendeve; tek ne padyshim se ajo ka qenë e madhe nëse shihet se kanë mjaftuar dy vjet për të prurë gjendjen në të cilën jemi tash).
Dallimi i vetëm është se, ndërsa dje Hoxha na erdhi nga Beogradi dhe Moska, sot 'hoxhët' na vijnë nga Brukseli (por ç'është e drejta, pak ose aspak rëndësi ka ndryshimi i selive të globalistëve).

Domethënë:
nuk ka kuptuar asgjë nga epoka e sotshme ai që nuk kupton se, në këtë fazë të dytë — ku shtetet evropiane, me dorodolecikanë planzbatues të caktuar nga globalistët në krye, po shpërdorohen për t'i zhdukur kombet vendase me multikultizëm, multietnizëm e multiracializëm dhe për të censuruar e shtypur çdo zë burimor atdhetar nëpërmjet shpërdorimit të mediave dhe forcave të rendit — motoja e nënkuptuar e globalistëve është «ta bëjmë Evropën si Shqipëria (nën sundimin e Hoxhës)!».#globalizëm #globalistokraci #dordolecikanokraci #shtetkundrakombëtar #multikulti #neobolshevizëm #neohoxhizëm #kundrashqiptarokraci#globalizëm #globalistokraci #dordolecikanokraci #shtetkundrakombëtar #multikulti #neobolshevizëm #neohoxhizëm #kundrashqiptarokraci

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#59

Post by rrëqebull » Tue Jan 05, 2016 9:00 pm

Viti 2016- me tërmete gjeopolitike në Ballkanin Perëndimor

Në ditën e parafundit të vitit 2015, kryetari opozitës maqedone Zoran Zaev tha publikisht diçka shumë interesante, të padëgjuar deri më sot nga një lider sllavo-maqedon. Zaev, duke folur në hyrje të selisë së Prokurorisë Speciale, tha se Maqedonia nuk mund të shkojë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, që do të mbahen në prill, me më shumë votues se banorë. Zaev madje dha shifra të sakta duke thënë se nuk mund të lejohet që Maqedonia të shkojë në zgjedhjet e ardhshme me një trupë zgjedhore prej 1 milion e 750 mijë votuesish, kur popullsia e përgjithshme e vendit është më pak se 1 milion e 650 mijë banorë.

Me këtë thënie Zaev pohoi se në establishmentin politik sllavo-maqedon ka pasur një pajtim të dy partive të mëdha, SDSM dhe VMRO-DPMNE, që numri popullsisë sllavo-maqedone të rritet në letër, duke u llogaritur edhe emigrantët të cilët e kanë lëshuar vendin që prej shumë e shumë viteve, e shpesh edhe të vdekurit, në mënyrë që sllavo-maqedonët të përbëjnë, në letër, më shumë se gjysmën e popullsisë së vendit. Tashmë kur ky pakt po shkelet për interesa politike, duke u krijuar vota fiktive sllavo-maqedone për partinë në pushtet, çka është rasti me VMRO-DPMNE, që është në pushtet prej rreth dhjetë viteve, Zaev thotë se ky pakt arritur për shkak të interesit të përbashkët për ekzistencën e Maqedonisë të sunduar nga sllavo-maqedonët, nuk mund të jetë më në fuqi. Pra, Zaev dërgoi një kumt Gruevskit: Duhet të zgjedhësh mes pushtetit të fituar me vota maqedonësh inekzistues, dhe ekzistencës së Maqedonisë si shtet.

Nëse Zaev do të qëndrojë fjalës, atëherë ai do të pranojë që të hyjë në zgjedhje vetëm nëse numri përgjithshëm trupës zgjedhore zbret në 1 milion e 300 mijë vetë. Nëse Zaev do të pranojë që të hyjë në zgjedhje me një trupë zgjedhore prej afërsisht 1 milion e 750 mijë votuesish, do të thotë se është përtëritur marrëveshja e fshehtë për ekzistencën kombit maqedon që përbën shumicën e popullsisë në Maqedoni, duke u dhënë garanci të ndërsjellta se ky realitet rremë nuk do të interferojë në realitetin zgjedhor të vendit.

Nëse Maqedonia ka 400 mijë sllavo-maqedonë më pak, çka del nga thënia e Gruevskit, do të thotë, sipas censusit të vitit 2002 (i fundit mbajtur në vend), që në vend ka jo më shumë se 900 mijë sllavo-maqedonë. E nëse e llogarisim përqindjen e shqiptarëve atje, mbi një popullsi prej më pak se 1 milion e 650 mijë banorësh, do të thotë se shqiptarët, të cilët sipas censusit të vitit 2002 janë 509,000 banorë, përbëjnë rreth 31% të popullsisë, dhe jo 25% sa njihen zyrtarisht. E duke llogaritur rritjen demografike të këtyre 14 viteve, që është vetëm te shqiptarët dhe jo te sllavo-maqedonët, numri të cilëve vazhdon të zvogëlohet, atëherë del se, edhe sipas dinamikës së të dhënave të censusit të vitit 2002, pa marrë parasysh zvogëlimin e popullsisë shqiptare në këtë proces, shqiptarët janë sot rreth 40% të popullsisë në Maqedoni.

Nëse Zaev qëndron fjalës, dhe duhet besuar se do t’ qëndrojë ndryshe hyn paraprakisht si humbës në zgjedhjet e ardhshme, atëherë zgjedhjet e prillit të këtij viti do të jenë një provë për realitetin etnik në Maqedoni. Me këtë rast ka shumë gjasa që zgjedhjet politike të shkaktojnë një tërmet gjeopolitik në vendin fqinj, në kuptimin që e kam thënë më lart.
Tërmeti tjetër gjeopolitik ka shumë gjasa të ndodhë në tetor, me rastin e zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi. Tashmë është përfundimisht e qartë se ekzistenca e Malit të Zi, si shtet pavarur, madje edhe ekzistenca e kombit malazez, si bashkësia më e madhe etnike në këtë vend, është e kushtëzuar organikisht me qëndrimin në pushtet të Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi, të kryesuar nga Kryeministri Milo Gjukanoviç. Sipas censusit të fundit, atij të vitit 2011, 45% e popullsisë së vendit janë deklaruar malazezë etnikë, ndërsa 28% janë deklaruar serbë etnikë. Por, nga 278,865 vetë sa janë deklaruar malazezë etnikë, vetëm pakësia prej 122, 491 kanë deklaruar malazezishten si gjuhë amtare. Të tjerët, shumësia, 156,374 vetë kanë deklaruar serbishten si gjuhë amtare!

Opozita, e cila në këtë vend është opozitë etnike serbe, e shpjegon këtë mospërkim me trysninë e regjimit të Gjukanoviçit mbi popullsinë. Sado teperuar që të jetë ky mëtim opozitës, realiteti mirëfilltë etnik në Mal të Zi nuk mund të verifikohet sa kohë është në pushtet partia e Gjukanoviçit, e cila është shndërruar në parti-shtet. Që prej vitit 1991, Gjukanoviç ka qenë për rreth 15 vite kryeministër, post të cilin vazhdon ta mbajë ende. Përveç kësaj ka qenë katër vite President Republikës. Aleati tij, Filip Vujanoviç është President Malit të Zi që nga viti 2003 dhe në 2013 është rizgjedhur me një mandat të ri katërvjeçar. Vujanoviç më herët ka qenë për katër vite kryeministër (1998-2002). Ende më herët, Vujanoviç pati qenë Ministër Drejtësisë (1993-1996) dhe Ministër Punëve të Brendshme (1996-1998).

Në tetor të këtij viti në Mal të Zi do të mbahen zgjedhjet parlamentare ku 54 vjeçari Gjukanoviç, me ndihmën e aleatit të tij, do të kërkojë një mandat të ri, pas 19 viteve në pushtet si kryeministër dhe president. Ky rekord Azisë Qendrore, nuk mund të arrihej nga Gjukanoviç, së paku jo me mbështetjen e Perëndimit, nëse në vendin e tij, politika nuk do të ishte e ndarë ndërmjet malazezëve dhe serbëve. Opozita ka dhënë shenja se nëse do të vazhdojë sundimi partisë-shtet, në aleancë me minoritetet etnike, boshnjakët, shqiptarët, kroatët, do të jetë e detyruar që të kërkojë zgjidhje të tjera. Nuk është e vështirë të kuptohet se përse e ka fjalën. Për një ndarje të Malit të Zi, sipas një vije etnike serbo-malazeze, duke u krijuar fillimisht një republikë serbe brenda Malit të Zi, në territoret e verilindjes, veriut dhe perëndimit të Malit të Zi, që mund t’ bashkohen lehtë Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjë-Herzegovinës, që eventualisht do të shkëputet nga federata për t’ iu bashkëngjitur Serbisë. Mali Zi do të mbijetojë si shtet duke ruajtur zonën përreth kryeqytetit Podgoricës dhe pjesën më të madhe të bregdetit, me rreth gjysmën e sipërfaqes që ka sot.

Edhe në rast se zgjedhjet e këtij viti në Maqedoni dhe Malin e Zi nuk do të sjellin drejtpërdrejt ato zhvillime që kam parashikuar unë këtu, përsëri zgjedhjet do të bëjnë që këto vende të hynë edhe më thellë në këto procese. Sigurisht që këto procese ndodhin nën mbikqyrjen dhe ndikimin e fuqive të mëdha ndërkombëtare, që më së shumti janë të angazhuara në zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Por, për këto forca, është duke u bërë gjithmonë e më e vështirë që të mbajnë në jetë krijesat artificiale të tyre gjeopolitike, si Mali Zi i pavarur, me një komb malazez, dhe Maqedonia.

Një sprovë pak a shumë të ngjashme me atë të Maqedonisë dhe Malit të Zi do të kalojë edhe Kosova në 2016, me rastin e zgjedhjes së Presidentit të Republikës, në prill, për shkak të rrethanave të posaçme politike në të cilat do të ndodhë kjo gjë. Hashim Thaçi e kërkon postin e Presidentit si shpërblim për përkushtimin e tij për realizimin e projektit të Zajednicës, domethënë të institucionizimit të një republike serbe brenda Kosovës, të tillë që shtrihet si gjendër kanceroze gjithandej territorit të Kosovës, me metastazat e saj. Sendërtimi i idesë së Zajednicës ka një synim të dyfishtë, nga njëra anë ta hipotekojë Kosovën në Serbi dhe në anën tjetër, të krijojë një konflikt afatgjatë ndërmjet shqiptarëve në Kosovë. Ky konflikt ndërshqiptar në Kosovë do të skicohet midis atyre që do të pranojnë të qeverisin Kosovën e mbetur, si shpërblim për realizimin e projektit të Zajednicës, që ende është bërë vetëm paksa njohur, nga njëra anë, dhe shqiptarëve që nuk do ta pranojnë këtë, gjë në anën tjetër. Nga kjo pikëpamje, ky konflikt ka shumë gjasa që në ardhmëri ta çojë republikën e re në luftë civile ndërshqiptare./Kastriot Myftaraj
https://www.facebook.com/kastriotmyftar ... 4442877693

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Gjendja politike në Vend

#60

Post by rrëqebull » Sat Jan 09, 2016 9:29 pm

ALMANAKU I TE KEQES: E NJEJTA HISTORI SI KOMUNIZMI EDHE SOROSIZMI!
Nga Avokati Altin Goxhaj
Enver Hoxha u zgjodh ne krye te PKSH ne 8 nentor 1941 dhe e mori pushtetin ne 29 Nentor 1944 sipas skemes se Josif Broz Titos te realizuar nga serbi Miladin Popovic! Edhe e personi i perzgjedhur i serbeve Nexhmije (Xhuglini) Hoxha (drejtuese e PKSH qe ne 1941 dhe e levizjes se grave komuniste) u martua me Enver Hoxhen ne 1 Janar 1945 sipas rekomandimeve te Miladin Popovic!
Ramiz Alia ishte i zgjedhur i PKJ (Partise Komuniste Jugosllave edhe si pasoje e Masakres se Tivarit) sipas te njejtes skeme se perzgjedhjes se Enver dhe Nexhmije Hoxhes, dhe qe e filloi ne 1941 angazhimin me Organizaten e Rinise Komuniste te organizuar sipas modelit te PKJ dhe mbuloi sektorin e propagandes dhe u zgjodh ne pushtet sipas skemes serbe ne 11 Prill 1985.
Edi Rama u zgjodh ne Bordin Drejtues te Soros ne 6 Qershor 1992 dhe e mori pushtetin ne 23 Qershor 2013 sipas skemes se Soros te realizuar nga Spiuni i Sigurimit Frohn Nazi! Edhe e personi i perzgjedhur i soros, Linda (Basha, Xhillari) Rama (drejtuese e Soros qe ne 1992 dhe kryetare e Bordit te Soros) u martua me Edi Ramen ne 22 Tetor 2010 sipas rekomandimeve te Jonas Rolet (keshilltari i pare politik i George Soros).
Erion Veliaj eshte i zgjedhur i Soros i rekomanduar nga Jonas Rolett keshilltari i pare politik i George Soros, sipas te njejtes skeme se perzgjedhjes se Edi dhe Linda Rames, filloi veprimtarine ne 15 Mars 2003 i angazhuar me Levizjen Rinore MJAFT sipas modelit te Soros, dhe mbuloi setorin e propagandes dhe po zgjidhet ne krye te PS dhe Qeverise sipas Skemes Soros. Kjo ka shume gjasa te ndodhi brenda 2016. Edhe personi i perzgjedhur i Soros, Endri Fuga, (bashkethemelues i Levizjes Rinore MJAFT ne 2003 dhe Kryetar i Bordit Rinor te Soros qe ne 2000) eshte mik intim me Erion Veline dhe Arbjan Maznikun dhe dikur i keshilltarit elektoral te Soros homoseksualit Finkelshtejn.

Image
https://www.facebook.com/altingoxhaj/ph ... 398585429/
Dje Erion Veliaj ka darkuar me George Soros dhe Ricardo Hausman (administratori teknik i Skemës 4 vjeçare për Falimentimin Ekonomik të Shqipërisë). Aty ka marrë bekimin për të zëvendësuar Ramën për të kaluar në fazën e ankandeve të Falimentimit Ekonomik të Shqipërisë. Kshu Rama po e mbyll ciklin e tij të Kryeministrit më të Urryer në 100 vjet për t'ja lënë vendin varrmihesit të tij, Personazhit më të Neveritshëm në 500 vjet

Image
https://www.facebook.com/altingoxhaj/ph ... 095267826/
#sorosizëm #neobolshevizëm #globalistokraci #kundrashqiptarokraci

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”