"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Nje vrasje e katerfishte

Sillni artikullin më të fundit që ju ka bërë më shumë përshtypje diskutoni rreth tij, argumentoni qëndrimin tuaj.

Moderator: bardus

Post Reply
Zogu godites
Member
Member
Posts: 40
Joined: Tue May 11, 2010 9:10 pm
Gender: Male

Nje vrasje e katerfishte

#1

Post by Zogu godites » Tue Nov 04, 2014 9:23 pm

Sot nje vrases i njohur ne boten e krimit i lruar me 2011 vrau 4 vete pa ju dridhur dora. Pergjegjesia eshte e gjykates ne 2011qe I liroi kur ne pushtet ishte Sali Berisha. Edhe njehere duart e kriminelit Sali Berisha u lagen nga krimi.
Edi Rama, shanci perparimtar i vetem i Shqiperise.

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Nje vrasje e katerfishte

#2

Post by Phoenix » Tue Nov 04, 2014 11:42 pm

Ngjarja është shumë e rëndë. Edhe për rrethanat cilësuese.
Ajo çfarë duket e sigurtë është se një emër i përveçëm ka tërhequr këmbëzën e armës.
Se kush mund t'ia këtë plotësuar kushtet, nuk besoj se mjafton një emër i vetëm.
Ka disa pyetje që të vinë në mëndje për këtë rast.
Si është e mundur që fëmijët e folitikanëve janë përfolur shpesh si gangsterë dhe pjesëmarrës në përleshje me armë?
Si është e mundur që asnjëri prej tyre nuk është përndjekur apo dënuar?
Si është e mundur që një vrasës shëtit i lirë dhe i armatosur?
Si është e mundur që fëmijët e shtetarëve, folitikanëve në moshë shumë të, të lëvizin me mjete supër të shtrenjta dhe supër të fuqishme? Madje, të armatosur e pa u shqetësuar.
Nga e kanë burimin të ardhurat e tyre, kur nuk kanë punuar qoftë edhe një ditë?
Si është e mundur që për vjedhje rryme elektrike, nëse je i varfër bën 3 vjet burg dhe po të jesh i pasur apo me mbështetje politike, vazhdon të vjedhësh duke ndenjur në shtëpi?
Si është e mundur që po të vjedhësh bankën, shtetin dhe të vrasësh, shkon në shtëpi?
A mos është Shqipëria një burg i hapur?
Duke dëgjuar fjalën burg kohët e fundit, nuk mund të bësh një lidhje edhe me BurggjeZinë e sotme.
Ata që paguajnë folitikanët që të flasin për burgun dhe ligjet, që të denojnë pamëshirë të varfërit me taksa, sepse kështu pasurohen më shumë dhe më shpejt.
Ata që u bënë të pasur më para se të dinin se çfarë ishte pasuria. Ata që shtetin dhe pasurinë kombëtare e panë dhe me ligje e bënë mall pa zot! Ata që japin leksione jetë thënie të tilla si:"Faji juaj është se jeni të pafajshëm në këtë vend!"
E këta janë burggjezia e sotme, d.m.th njerëz që e kanë hak burgun për çfarë kanë bërë, por që lëvizin lirisht. Kështu, e kanë kthyer atë vend në një burg të hapur! E në këtë burg të hapur, zbatohen ligjet e burgut dhe jo ato të shtetit dhe vlerave më të mira. Që tani e tutje nuk thuhet më se burgu është për burrat, por për burggjezët!

Shqiptarët dinë ta vlerësojnë punën dhe ata që janë punëtorë. Dinë të vlerësojnë ata që punojnë ndershmërisht dhe i kanë shembull ata që pasurinë e kanë vënë me punë, të ndershme.
Ashtu siç neverisin llumit!
E sot, shoqëria shqiptare ka arritur në atë pikë sa është më të etur se kurrë për drejtësi! Nuk iu bën më përshtypje emri i përveçëm i ndonkujt.
Nëse do të lihet të shkojë në uri, në fushatën e ardhshme zgjedhore, një parti e re që do të këtë në flamurin e saj prangat, do të fitojë zgjedhjet bindëshëm!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Nje vrasje e katerfishte

#3

Post by Adriana » Wed Nov 05, 2014 7:49 am

Zogu godites wrote:Sot nje vrases i njohur ne boten e krimit i lruar me 2011 vrau 4 vete pa ju dridhur dora. Pergjegjesia eshte e gjykates ne 2011qe I liroi kur ne pushtet ishte Sali Berisha. Edhe njehere duart e kriminelit Sali Berisha u lagen nga krimi.


:o ( bjeri, se i bjen bukur)
Sipas kesaj ''teorie'' qe keni shpjeguar me siper i bije qe: krimet e atyre qe do lirohen nga qeveria ( gjykata ) e tanishme, duhet qe neser pasneser te quhen ''krime te laguara nga rilindja''?

Po te kisha kohe do me pelqente te sillnja ketu nje liste me krimet e bera gjate periudhes kur ne pushtet ishte qeveria e S.Berishes, thjesht per te lexuar ''opinionin tuaj'' se duart e kujt krimineli kan qene te lagura...
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Nje vrasje e katerfishte

#4

Post by Zeus10 » Fri Nov 07, 2014 6:59 pm

Zogu godites wrote:Sot nje vrases i njohur ne boten e krimit i lruar me 2011 vrau 4 vete pa ju dridhur dora. Pergjegjesia eshte e gjykates ne 2011qe I liroi kur ne pushtet ishte Sali Berisha. Edhe njehere duart e kriminelit Sali Berisha u lagen nga krimi.
Ti zog, ke nje problem te madh intelektual. Sa keq qe ndajme kete bote me ty.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Artikulli i ditës”