"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

A jane keto festime te denja per pavaresine?

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

A jane keto festime te denja per pavaresine?

#1

Post by Zeus10 » Mon Apr 08, 2019 7:56 pm

Para disa ditesh, kombi grek festoi ne te gjithe boten, festen e Pavaresise. Natyrisht deri ketu nuk ka asgje te jashtezakonshme, por nje paradoks eshte i dukshem, kur sheh menyren si festohet ajo. Gjithkush do te priste te shihte episode te nje feste, qe revokojne pikerisht momentet qe lidhen me pavaresine e ketij kombi nga pushtuesit e huaj. Por ne fakt ajo qe sheh vertete, jane demonstrime rudimentale, te nje politike shoviniste qe ben thirrje per ekspansionizem dhe urrejtje, kryesisht ndaj shqiptareve, qe per arsye te pozites se tyre te dobet, jane objektiv i lehte i shovinizmit.
Ne nje manifestim Mars 2019, ne Boston USA, kortezhit festues i prin nje dyshe qe mban nje flamur te Vorio-Epirit:

Image

ne qender te te cilit, ndodhet fotografia e te ndjerit Konstandin, qe sipas te gjitha gjasave, i ishte nenshtruar nje trushplarjeje kriminale, per te urryer token qe e lindi. Ky individ nuk eshte nje hero dhe kauza per te cilen ai ""luftoi"", eshte nje kauze e stisur. Shqiperia dhe Greqia nuk jane vende armike, por politika greke shfrytezon cdo gje per te krijuar nje imazh konflikti midis dy kombeve, atij shqiptar me nje tradite etno-kulturore te spikatur dhe atij grek, qe ne pamundesi per te demonstruar nje identitet etnik te vecante, vjedh ate te shqiptareve. Nga e njejta ceremoni:

Image

kostumet e burrit dhe gruas me siper, jane thelbesisht shqiptare dhe perdorimi i imazhit te tyre, neper festat greke, eshte nje paturpesi e madhe propagandistike, qe nuk duhet te ndodhe.
Nderkohe, ne po te njejtin festim "pavaresie", kjo propagande nuk harron ti vendos nje emer tashme bajat, ate te Vorio-Epirit, nje krahine qe i perket nje shteti tjeter, asaj qe qartazi eshte nje pretendim territorial dhe ne asnje menyre nuk i eshte hequr, asaj qe sot quhet Greqi ne asnje moment te kohes:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”