"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shirat, rikthehen përmbytjet (video)

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Shirat, rikthehen përmbytjet (video)

#1

Post by Adriana » Sun Oct 11, 2015 2:13 pm

Te jetosh nen uje per shqiptaret tashme eshte refren i çdo vjeshte.... Ne kete teme( kliko ketu ) jan shenuar te gjitha problemet e stines se vjeshtes dhe dimrit ne shqiperi qe nga viti 2009-2010-2011-2012,... Sot jemi 11-TETOR -2015 dhe problemet vazhdojne perseri!....

Faji i shiut, apo i shtetit?

VIDEO: Përmbytjet, pamje të frikshme vijnë nga Vlora

11-Tetor-2015: Gjendje katastrofe civile është aktualisht në Vlorë dhe ende askush nuk ka marrë përgjegjësi. Të dhënat nga Vlora janë të frikshme. 80% e territorit të Vlorës është nën ujë e baltë. Janë më shumë se 200 shtëpi të përmbytura. Një i vdekur në Radhimë.

Vlora duket se është kthyer në një ishull duke u izoluar nga pjesa tjetër e Shqipërisë. Pamjet që vijnë nga qyteti bregdetar janë të frikshme. Makina të zhytura në ujë në mes të qytetit dhe njerëz që deri në mes janë të mbuluar nga uji.

Thirrjet për ndihmë që vijnë nga Vlora duket se ende nuk kanë mbërritur në Tiranë, që të dëgjohen nga qeveria që duket se ja ka lënë përgjegjësinë vetëm Ministrisë së Bujqësisë. Qindra banorë janë të izoluar në banesa. Mungon buka, uji i pijshëm dhe energjia elektrike, bën të ditur “Vlora Neës”.

Ndërsa ende askush nuk ka dërguar ndihma dhe kryeministri që është edhe deputeti i zonës, nuk ka ndërmarrë aksione për situatën e rëndë.


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Shirat, rikthehen përmbytjet (video)

#2

Post by Adriana » Mon Oct 12, 2015 12:54 pm

Jo më kot Vlora konsiderohet edhe si “qyteti i gomoneve”. Përmbytjet në këtë qytet kanë hyrë në ditën e tretë. Shikoni se si mundohet kjo trupë televizive që të sjellë pamje ekskluzive për teleshikuesit nga ambientet e përmbytyra të banesave.Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”