"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ-greket e piset

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ-greket e piset

#1

Post by Adriana » Mon Dec 20, 2010 11:15 am

Image
Disa vite me pare, ne nje nga zonat qe i perket Pireut (Παλαιό Κεραμίδι), kerkuan te ndalohesh rreptesisht kalimi i SHQIPTAREVE. Kjo qeshtje nuk po rreagonte mire nga te dy palet si nga greket gjithashtu dhe nga Shqiptaret.
Saktesisht nje vite me vone nje reportazh tv (Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα) menduan te benin nje dukumentar ne kete zone te titulluar ''ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ'' (greket e piset), edhe pse ne fillim banoret nuk ishin dakord te mblidheshin per kete reportazh (sepse e kuptuan nga vet titullit te reportazhit qe behesh fjale per vet grekerit) ky reportazh u zhvillua.

Qellimi i reportazhit ishte tu kujtonte grekerve qe dhe ata quheshin dikur ''ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ'' (ne emigrim nga amerikanet), ashtu qysh ata sot quajne shumicen e emigranteve ne ditet e sotme, po ne kete reportazh theksohet vetem diskriminimin qe u behet emigranteve Shqiptare.

Ne pjesen e pare ( Pjesa-1) te reportazhit do ndiqni bashkimin e banoreve ne nje vend te caktuar per te pare keto videot qe Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα kishte pergatitur per ta, dhe me tej ne pjesen e fundit (Pjesa5-6) do ndiqni reagimet e tyre, gjithashtu dhe nje Shqiptar i cili punon dhe banon ne ate zone!Ah Adriana Adriana, mire e ke ate thenjen, '"VETEM I OFENDUARI TE OFENDON"
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: ΟΙ ΒΡΩΜΟΕΛΛΗΝΕΣ-greket e piset

#2

Post by Adriana » Mon Dec 20, 2010 11:18 am
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”