"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#1

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 12:03 pm

Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi


BEOGRAD- Permbyllje e nje kapitulli te zi, heqje e faqes se zeze per te gjithe serbet dhe hapje e rruges integruese per vendin ne BE. Keshtu e ka quajtur presidenti serb, Boris Tadic aksionin me te fundit qe ka vene ne pranga te kerkuarin per krime lufte, Ratko Mlladic.

Ne nje konference per mediat, presidenti serb ka njoftuar se i arrestuari eshte pikerisht Mlladic.

Ai ka falenderuar te gjithe njesite e agjensise informative, policise dhe gjithe te tjeret qe kane ndihmuar ne kete arrestim. “Kjo faqe eshte mbyllur dhe eshte hapur ardhmeri e re e Serbise per integrime europiane”- tha ai, pa zbuluar asgje rreth detajeve te arrestimit.

Ky arrestim, sipas tij, tregoi përkushtimin e Serbsë në bashkëpunimin e mirë me Tribunalin e Hagës që të mbyllë këtë kapitull.

Duke folur për mundësinë e protestave, Tadic tha se nuk do të përfshihet në spekulime të këtilla dhe se të gjitha institucionet shtetërore po bëjnë punën që duhet.

“Serbia vazhdon të përmbushë detyrimet e saj. Institucionet po bëjnë punën e tyre dhe Serbia do të bëjë gjithçka të mundur që të mbetet stabile”, tha presidenti serb. Ai premtoi se së shpejti do të arrestohet edhe Goran Haxhiq.

Arrestimi

Mediat e huaja raportojnë se një person që dyshohet se është i arratisuri nga Tribunali i Hagës për krimet e luftës në ish Jugosllavi, Ratko Mlladic, është arrestuar në Serbi.

Sipas mediave, policia serbe ka arrestuar një person që dyshohet të jetë i kërkuari për krime lufte, Mlladic.

“Ai ka disa karakteristika fizike të Mlladicit. Jemi duke analizuar ADN-në e tij tani”, transmeton Reuters deklaratën e një zyrtari të Ministrisë së Brendshme serbe.

Mediat në këtë vend raportojnë se i arrestuari ka identifikuar veten e tij si Millorad Komadiq.

Prokuroria serbe për krime lufte ka refuzuar të konfirmojë ose hedhë poshtë lajmin, ndonëse Rrjeti CBS News njofton se ai është konfirmuar nga Qeveria në Beograd.

KE: Presim konfirmim
Komisioni Evropian tha se pret konfirmimin e policisë serbe nëse personi i arrestuar është Ratko Mlladiq dhe se një hap i tillë do të dëshmonte se ky vend synon të ecë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Kemi arsye të besojmë se ky vërtetë mund të jetë Ratko Mlladiq, por jemi në pritje të konfirmimit”, tha zëdhënësja e KE-së, Natasha Butler.

“Nëse konfirmohet, ne mendojmë se Serbia e ka kuptuar rëndësinë e pajtimit me historinë dhe popullin e saj dhe se ka vendosur në mënyrë konkrete të ecë para në rrugën e saj evropiane”, tha ajo.

Mlladici kërkohet nga Tribunali për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, për “kryerje të gjenocidit” gjatë luftës në Bosnjë. Arrestimi i tij është kusht për Serbinë për t’iu bashkuar Unionit Evropian.

I kërkuar nga 1995, Ratko Mlladiç, ish gjenerali serbo-boshnjak akuzohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për genocidin e 8 mijë myslimanëve të Srebrenicës, në Bosnje, në korrik të 1995-s.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#2

Post by ALBPelasgian » Thu May 26, 2011 1:05 pm

Edhe njehere Evropa budallaqe bie pre e lojerave t'Serbise. Autoritetet serbe per nje dekade e kane fshehur qellimisht kriminelin Mlladiq, ne menyre qe permes tij te korrin perfitime politike. Nje 'arrestim' i tille vie pikerisht ne kohen e bisedimeve skandaloze Kosove-Serbi, te cilat Serbise i japin nje aset te vlefshem ne rrugen e saj drejt integrimit ne BE dhe fuqizimit te rolit te saj n'Ballkan. S'dyti, Serbia me kete arrestim synon qe ta heqe barren e pergjegjesise se saj kriminale ne gjenocidin qe iu be shqiptareve, kroateve e boshnjakeve. Tash po del qe fajtore s'paska qene as Serbia, as politika e saj, as ushtria, as qellimet e saj, por vetem dy-tre individe qe me ne fund po marrin denimin e merituar. Ajme! Ne te njejten kohe, ne shqiptaret po gjykohemi si faktor fajtor ne luften e fundit, Evropa zhgreh shpifjet me te ndyta (qe vetem mendja e saj eshte e afte t'i prodhoje) kunder luftes se paster clirimitare te shqiptareve. Ajo don ta zhvleresoje luften e shqiptareve, duke u munduar ta satanizoje permes 'droges' dhe 'trafikimit te organeve'....
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#3

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 1:30 pm

Srebrenica: A Cry from the Grave

+ 18“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#4

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 1:35 pm

+18

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#5

Post by Adriana » Thu May 26, 2011 5:10 pm

Arbëri wrote: KE: Presim konfirmim
Komisioni Evropian tha se pret konfirmimin e policisë serbe nëse personi i arrestuar është Ratko Mlladiq dhe se një hap i tillë do të dëshmonte se ky vend synon të ecë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Kemi arsye të besojmë se ky vërtetë mund të jetë Ratko Mlladiq, por jemi në pritje të konfirmimit”, tha zëdhënësja e KE-së, Natasha Butler.

“Nëse konfirmohet, ne mendojmë se Serbia e ka kuptuar rëndësinë e pajtimit me historinë dhe popullin e saj dhe se ka vendosur në mënyrë konkrete të ecë para në rrugën e saj evropiane”, tha ajo.

Mlladici kërkohet nga Tribunali për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, për “kryerje të gjenocidit” gjatë luftës në Bosnjë. Arrestimi i tij është kusht për Serbinë për t’iu bashkuar Unionit Evropian.
I kërkuar nga 1995, Ratko Mlladiç, ish gjenerali serbo-boshnjak akuzohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për genocidin e 8 mijë myslimanëve të Srebrenicës, në Bosnje, në korrik të 1995-s.
;)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#6

Post by Mallakastrioti » Thu May 26, 2011 5:17 pm

ALBPelasgian wrote:Edhe njehere Evropa budallaqe bie pre e lojerave t'Serbise. Autoritetet serbe per nje dekade e kane fshehur qellimisht kriminelin Mlladiq, ne menyre qe permes tij te korrin perfitime politike. Nje 'arrestim' i tille vie pikerisht ne kohen e bisedimeve skandaloze Kosove-Serbi, te cilat Serbise i japin nje aset te vlefshem ne rrugen e saj drejt integrimit ne BE dhe fuqizimit te rolit te saj n'Ballkan. S'dyti, Serbia me kete arrestim synon qe ta heqe barren e pergjegjesise se saj kriminale ne gjenocidin qe iu be shqiptareve, kroateve e boshnjakeve. Tash po del qe fajtore s'paska qene as Serbia, as politika e saj, as ushtria, as qellimet e saj, por vetem dy-tre individe qe me ne fund po marrin denimin e merituar. Ajme! Ne te njejten kohe, ne shqiptaret po gjykohemi si faktor fajtor ne luften e fundit, Evropa zhgreh shpifjet me te ndyta (qe vetem mendja e saj eshte e afte t'i prodhoje) kunder luftes se paster clirimitare te shqiptareve. Ajo don ta zhvleresoje luften e shqiptareve, duke u munduar ta satanizoje permes 'droges' dhe 'trafikimit te organeve'....
Shqiptare te vrare ne Kosove, viti 1999

Brutaliteti i popullit kriminel serb:

Image

Image
Image

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#7

Post by ALBPelasgian » Thu May 26, 2011 5:27 pm

Mallakastrioti wrote: Brutaliteti i popullit kriminel serb:
Ka plot ne mesin e shqiptareve qe thone se ne duhet te dime te dallojme serbin e keq dhe serbin e mire. Sipas ketij arsyetimi, fajtor nuk eshte i tere populli serb, por vetem elitat e tij politike, religjioze e ushtarake qe kane injektuar te tille antishqiptarizem ne popullin serb. Dikur pajtohesha me kete. Por jo edhe tash. Me keqardhjen me te madhe me duhet te shtoj qe pikerisht keto elitat politike-ushtarake-religjioze jane perfaqesim i asaj fryme qe jeton ne popullin serb. S'ka qelluar deri me tani te gjej nje serb, qe te jete i penduar per krimet qe u bene ndaj shqiptareve. 'Pendimi' i tyre konsiston pse nuk u bene krime me te medha ndaj shqiptareve. Prandaj, 'arrestimi' i ca individeve (Karaxhiq & Mlladiq, etj) synon te amnistoje kriminalitetin kolektiv ne Serbi.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#8

Post by Mallakastrioti » Thu May 26, 2011 5:30 pm

Do u lutesha gjithe antareve te sjellin ne kete teme sa me teper materiale se tepermi fotografi .
Harresa vret me teper dhe ne nuk duhet te harrojme kurre ate qe na beri populli serb!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#9

Post by Mallakastrioti » Thu May 26, 2011 5:36 pm

GENOCIDE AGAINST ALBANIANS (Kosove 1999)

Image

Image

Image

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#10

Post by Mallakastrioti » Thu May 26, 2011 5:38 pm

Nuk mund te mungonin vellezerit e tyre grekoevgjite sigurisht ne keto masakra:

Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#11

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 5:41 pm

" Moj Evrop oj Kurv e vjeter " , pleqet tane shume here i ceknin keto fjale !

Jo per kot , por sepse ishin me patriot e me vizionar se ne sot !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#12

Post by Mallakastrioti » Thu May 26, 2011 5:44 pm

Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#13

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 5:47 pm

+18Masakra në Krushë të Vogel-Dokumentar eksluziv II-(2)Serbia's war crimes Ethnic Cleansing and the Dardania/Kosovo GenocideDie Massaker von Krusha e Madhe- War Crimes in Kosova - 3 Deshmoret e Fam. HOTI.avi
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#14

Post by Arbëri » Thu May 26, 2011 5:50 pm

+18

DREN CAKA,i mbijetuari i nje masakre serbe
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arrestohet Mlladiç, Tadiç: Mbyllet kapitulli i zi

#15

Post by Adriana » Fri May 27, 2011 9:13 am

Studenti: "Kam punuar shumë kohë me Mlladiçin e maskuar"

Dalin historitë e para "të pabesueshme" të njeriut më të kërkuar të Evropës, Ratko Mlladiç. Një student 20-vjeçar ka treguar për mediat serbe sesi ka punuar bashkë me atë që e njihte si Milorad Komadiç.


"Nuk mund ta besoj...Milorad Komadiç. Po, unë e kam njohur atë, kam punuar me të! Madje edhe e kam pyetur nëse e di sesa shumë i ngjan Mlladiçit, por e kam bindur veten se nuk është ai", ka deklaruar për Blic student me inicialet R.R nga Zrenjanini.


Ai ka theksuar se e ka njohur Mlladiçin, ose Milorad Komadiçin korrikun e kaluar në një objekt që po ndërtohej në Zrenjanin që po financohet nga Bashkimi Evropian.


http://www.shekulli.com.al/2011/05/27/s ... skuar.html
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”