"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Koreja e Veriut / Koreja e Jugut

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Koreja e Veriut / Koreja e Jugut

#1

Post by Sally » Mon Aug 17, 2009 1:24 pm

ImageGati marrëveshja për hapjen e kufirit midis dy KoreveSeul - Koreja e Jugut i përgjigjet pozitivisht një marrëveshjeje të mundshme me fqinjin e saj verior në lidhje me rihapjen e kufijve për turistët, kontrolle më të lehta kufitare dhe më pak procedura për bashkimin midis familjarëve.
Megjithatë, Seuli kërkon fillimisht negociata në nivel qeveritar, para marjes së vendimit për të hapur kufirin. “Deklarata e Hyundai Group në lidhje me një marrëveshje me Korenë e Veriut është një hap pozitiv, por është në nivel jo-qeveritar,”- tha zëdhënësi i Ministrisë së Bashkimit, Chun Hae-sung. “Për të qenë realistë, nevojitet një dialog midis qeverisë së Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut, në mënyrë që të arrihet një marrëveshje konkrete përmes dialogut”.

Hyundai koordinon të gjitha projektet e turizmit dhe ato të biznesit midis dy Koreve. Arritja e marrëveshjes do të pasohet nga një takim midis udhëheqësit koreano-verior, Kim Jong-il dhe drejtorit të Hyundait, Hyun Jeong-eun.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Koreja e Veriut / Koreja e Jugut

#2

Post by Sally » Tue Aug 18, 2009 2:33 pm

Bill Clinton dhe Obama kokë më kokë për Korenë


Takimi mes ish-presidentit dhe atij aktual të Shteteve të Bashkuara do të zhvillohet në orën 16:00 (20:00 GMT) në "Situation room", një sallë mbledhjesh mjaft e izoluar.

Një këshilltar i Obamës konfirmoi se gjatë bisedimeve do të trajtohet udhëtimi i Clinton në fillim të gushtit në Phenian, gjatë të cilit ish-presidenti arriti të sigurojë lirimin e dy gazetareve amerikane Laura Ling dhe Euna Lee, të dënuara nga drejtësia koreanoveriore me 12 vjet punë të detyruar për hyrje të paligjshme në territorin e Koresë së Veriut.

Gjatë kësaj vizite të shkurtër, Bill Clinton është takuar gjithashtu për tri orë kokë më kokë me liderin koreanoverior Kim Jong-Il
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Koreja e Veriut / Koreja e Jugut

#3

Post by Sally » Fri Aug 28, 2009 12:59 pm

Dy Koretë lejojnë vizitat e familjeve të ndara


Seul - Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut ranë dakord për lejimin e familjeve të ndara të kryejnë vizita te njëri-tjetri, tregues i qetësimit të tensioneve mes dy vendeve.
''Këto bashkime familjare, për herë të parë që prej dy vjetësh, do të nisin më 26 shtator deri më 1 tetor'', theksuan dy vendet në një komunikatë, në ditën e tretë të bisedimeve ndërkoreane

Koreja e Veriut pranoi më 17 gusht rifillimin e udhëtimeve mes dy Koreve, zbutjen e kontrolleve kufitare me Korenë e Jugut dhe rritjen e numrit të bashkimeve familjare
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Koreja e Veriut / Koreja e Jugut

#4

Post by Sally » Fri Aug 28, 2009 1:04 pm

Kam deshire te kuptoj qellimin e ketyre marrveshjeve, dy zgjidhje ka:
1- e kan kuptuar te dyja anet qe duhet te jen te bashkuar, K/veriut-K/jugut!
2-po i pergatitet nje kurth Kores/Veriut!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”