"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#1

Post by Sally » Thu Dec 08, 2011 10:02 pm

Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

Ndërkohë që ministrat e NATO-s janë duke zhvilluar takimin e tyre në Bruksel, Rusia deklaron se do të pozicionojë raketat që kanë objektiv Europën, si përgjigje ndaj planeve të NATO-s për të instaluar sistemin e mbrojtjes nga raketat në Europën Lindore.


Tema kyresore në axhendën e ministrave të jashtëm të NATO-s në takimin e Brukselit është një rishikim i disa çështjeve që u diskutuan në konferencën për Afghanistanin në Bonn, në fillim të kësaj jave. Misioni ushtarak atje është planifikuar të përfundojë në fund të vitit 2014, por kjo nuk do të thotë që NATO do të largohet tërësisht nga Afghanistani.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmusssen u rikujtoi ministrave premtimin e dhënë në konferencën për Afghanistanin. "Komuniteti ndërkombëtar theksoi përfshirjen e tij afatgjatë në Afghanistan në konferencën e Bonn-it. NATO do të vazhdojë të japë kontributin e tij të plotë. Ne do të vleresëojm se si mund të ofrojmë mbështetje pas përfundimit të misionit në vitin 2014, "tha ai.Kujtime nga Lufta e Ftohtë

Përqëndrimi tek çështja e Afghanistanit avulloi shpejt, pasi Moska zyrtare një ditë para takimit të NATO-s tha se do të vendoste raketa në enklavën e saj balltike të Kaliningradit si përgjigje ndaj planeve të NATO-s, për të instaluar një sistem mbrojtjes nga raketat në Europën Lindore.

Për Rasmussen, ky veprim nuk është asgjë tjetër veçse harxhim parash. Ai tha sa se sistemi mbrojtës i raketave nuk ka si objektiv Rusinë. Por Aleanca varet nga Rusia për rrugët e ndihmës drejt Afghanistanit.

Mund të jetë kjo një “garë”? Ministri i Jashtëm norvegjez Jonas Gahr Störe e kundërshton këtë sugjerim. “Unë mendoj se palët nuk duhet të debatojnë për çështje që nuk iu përkasin drejtpërdrejt. Është në interesin e Rusisë dhe NATO-s që operacioni ndërkombëtar në Afghanistan të vazhdojë,” tha ai.

Disa nga ministrat e NATO-s kishin deklaruar para mbledhjes se ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, do të ishte në Bruksel për sistemin e mbrojtjes ndaj raketave, por pas njoftimit nga Rusia gjërat u bënë më të qarta.“Gara e armatimit”

Të Mërkurën, Shefi i Forcave të Armatosura Ruse, Gjenerali Nikolai Makarov, deklaroi se vendi i tij po “vihet nën presion” në një garë armatimi kundër mburojës së NATO-s.

Dmitry Rogozin, përfaqësuesi i Rusisë në NATO, tha se Moska mund të reduktojë operacionin e saj në Afghanistan, si pasojë e shqetësimeve se marrëveshja për sistemin e mbrojtjes ndaj rakteva nuk është respektuar.

Sidoqoftë Rasmussen, hodhi poshtë sugjerimin e Rogozin duke e cilësuar si “një kërcënim bosh”. Ai tha se suksesi në Afghanistan është në interesin e vetë Moskës.

Uashingtoni, përkrahësi kryesor i mbrojtjes nga raketat, argumenton se sistemi ka për qëllim kundërvënien në rast të një sulmi të mundshëm nga Irani dhe në asnjë mënyrë objektiv nuk është Rusia.Kosova nuk gjen qetësi

Një tjetër çështje e diskutuar ishte edhe Kosova dhe misioni i paqeruajtjes atje.

Ministri i Jashtëm, Guido Westerwelle, edhe njëherë dënoi sulmet e serbëve mbi ushtarët e KFOR-it në veriun e Kosovës në muajin Maj, mes të cilëve u plagosën edhe disa ushtarë gjermanë.

Westerwelle tha se NATO pret “që sulme të tilla të mos përsëriten, por mbi të gjitha politikanët në rajon duhet të bëjnë gjithëçka për të sigurar se situata të tilla të mos përsëriten sërish.”

“Kur ushtarët tanë sulmohen, atëherë jemi sulmuar edhe ne. Kjo gjë nuk mund të tolerohet,” tha Westerwelle.Nuk do të ketë reduktim trupash

Në një kohë që dhuna është ende e pranishmë në veriun e Kosovës Rasmussen tha se NATO nuk do të reduktojë numrin e trupave të KFOR me gjysëm e tyre, ashtu siç ishte parashikuar të ndodhte në muajin Shkurt, por rreth 6000 ushtarë do të vazhdojnë të qendrojnë atje.

Përkundër të gjithë pengesave, Rasmusen premtoi se do të angazhohej për të ndihmuar të gjithë shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor për t'u integruar në strukturat perëndimore. “Ne jemi shumë të përkushtuar në integrimin Euro- Atlantik të të gjithë vendeve në rajon, por kjo kërkon më shumë reforma demokratike dhe këto reforma duhet të bëhen realitet.”Statusi i kandidatit për në BE i Serbisë?

Vërejtjet e tij mund të lexohen si një rekomandimin indirekt për Bashkimin Europian për t'i dhënë statusin e kandidatit të BE-së Serbisë, për të cilin liderët e BE duhet të vendosin në takimin e së premtes.

Kryeministri i Luksemburgut, Jean Asselborn, shkoi edhe më tej në deklaratat e tij. Ai tha se duke i dhënë Serbisë statusin e kandidatit do të ishte në interes jo vetëm të Serbisë, por edhe të NATO-s dhe BE. “Unë besoj se nuk ka zgjidhje tjetër. Nuk dëshriojmë që tendencat nacionaliste të mbizotërojnë në Serbi dhe konflikti me Kosovën të bëhet më shumë intensiv ", tha Asselborn.

Komentet e Asselborn janë në kontrast me ato të Kancelares gjermane Angela Merkel, e cila pas sulmeve të Nëntorit tha se Serbia nuk ishte ende gati për të nisur bisedimet me Bashkimin Europian.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#2

Post by Stilian » Thu Dec 08, 2011 10:09 pm

mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#3

Post by Socio » Thu Dec 08, 2011 10:19 pm

Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
Last edited by Socio on Thu Dec 08, 2011 10:47 pm, edited 3 times in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#4

Post by Sally » Thu Dec 08, 2011 10:25 pm

Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!


Jo Stilian, une e solla temen qe ta bisedojme, -nono- jo pse me kapi meraku, se frike eshte te lindesh dhe jo te vdesesh!!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#5

Post by Stilian » Fri Dec 09, 2011 8:32 am

Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#6

Post by Stilian » Fri Dec 09, 2011 8:34 am

Sally wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!


Jo Stilian, une e solla temen qe ta bisedojme, -nono- jo pse me kapi meraku, se frike eshte te lindesh dhe jo te vdesesh!!
e kisha me shaka, por them qe ishte nje farse e para, me siguri do jete nje farse e dyte, ne qofte se do ket. Luftate e ardhshme te sigurta jane ato mes amerikes dhe iranit, dhe amerikes ndaj korehes te veriut!!!
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#7

Post by Socio » Fri Dec 09, 2011 2:13 pm

Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Last edited by Socio on Fri Dec 09, 2011 2:50 pm, edited 1 time in total.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#8

Post by Sally » Fri Dec 09, 2011 2:18 pm

Putin fajëson Uashingtonin për protestat në Rusi

Putini merr për bazë si akuzë kundër amerikanëve deklaratat e Clintonit pas zgjedhjeve. Të shtunën (10.12) përsëri do të ketë një protestë të miratuar kundër zgjedhjeve në afërsi të Kremlinit.


Mijëra njerëz protestojnë në Rusi kundër zgjedhjeve parlamentare dhe fallsifikimeve të mundshme të rezultateve. Kryeministri Vladimir Putin ditën e enjte (08.12) për herë të parë ka marrë një qëndrim. Për atë është më se e qartë se: Ministrja e Jashtme amerikane Hillary Clinton është bashkëpërgjegjëse për demonstratat. Më parë edhe vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve kishin dhënë vlerësimet e tyre negative për këtë proces për zgjedhjen e Dumës. "Unë kam ndjekur reagimin e parë të partnerit tonë amerikan. Fillimisht ministrja e Jashtme amerikane shprehu një vlerësim të zgjedhjeve tona. Ajo ka thënë se ato nuk ishin as të ndershme, as të drejta. Edhe pse vëzhguesit e OSBE-së nuk kishin paraqitur ende asgjë. Me këtë ajo i dha disa aktivistëve në vendin tonë një sinjal. Dhe ata e kanë marrë këtë sinjal dhe janë bërë aktivë - të mbështetur përmes Ministrisë së Jashtme të SHBA-së”.


Zemërgjerësia e Putinit:
Zgjedhësit rusë kishin të drejtë të dinin se vota e tyre ishte numëruar në mënyrë të drejtë dhe që ishte marrë parasysh, tha Clinton në kuadër të Konferencës ndërkombëtare për Afganistanin në Bon. Vetëm pasi OSBE kishte dhënë vlerësimin e zgjedhjeve, ministrja e Jashtme amerikane kritikoi zgjedhjet si jo të lira dhe të pandershme. Prej tre ditësh mbahen protesta në Rusi dhe në gjithë vendin janë arrestuar mbi 1000 njerëz. Edhe për këtë Putin tani thotë: "Për protestat në rrugë demokratike, unë dëshiroj të komentoj si më poshtë: Nëse qytetarët veprojnë brenda ligjit, ata kanë natyrisht të drejtë të shprehin mendimin e tyre. Ne nuk mund të kufizojmë asnjërin në të drejtat e tij.““


Putini kritikon opozitarët:
Megjithatë pas demonstratës së parë në ditën pas zgjedhjeve të gjitha protestat e mëpasme në Moskë u ndaluan. Të shtunën (10.12) përsëri do të ketë një demonstratë të miratuar në afërsi të Kremlinit. Numrin e pjesëmarrësve autoritetet e kanë kufizuar në 300 - por rrjetet sociale në internet tashmë kanë njoftuar për një pjesëmarrje me më shumë se 30.000 njerëz. Disa nga ata që mbështesin protestat veprojnë nga motive egoiste, deklaroi Putin.


Në mënyrë indirekte ai e ka fjalën për përfaqësuesit e partive opozitare. Por njerëzit në Rusi nuk kanë interes për një revolucion ose për një grusht shteti. "Ne e dimë gjithashtu se njerëzit në vendin tonë nuk duan asnjë zhvillim si ato në Kirgistan apo në Ukrainë. Askush nuk dëshiron kaos këtu".

Opozita dënoi të enjten (08.12) përsëri arrestimin dhe dënimin e një mase kritikësh të Kremlinit. Këto veprime mbahen si represionet më masive qysh prej fillimit të epokës së Putinit para 11 vjetësh, deklaroi ish-zëvendës- kryeministri rus Boris Nemzov.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#9

Post by Adriana » Sat Dec 10, 2011 5:04 pm

Rusi, mijëra persona në shesh, protesta më e madhe që prej rrëzimit të BS-së
Më shumë se 50 mijë persona kanë mbushur ditën e sotme rrugët e Moskës, duke shënuar protestën më të madhe në Rusi që prej rënies së Bashkimit Sovjetik.

Ata kanë dalë me parrulla kundër kryeministrit Vladimir Putin, të cilin e akuzojnë se ka vjedhur zgjedhjet.

Protesta janë zhvilluar edhe në disa qytete të tjera të Rusisë, por me një pjesmarrje më të vogël.

Protestat kanë bërë që policia ruse të arrestojë më shumë se një mijë persona, mes të cilëve edhe tribuni i luftës kundër korrupsionit, Alexei Navalny, i cili ndodhet në burgim.

Kryeministri Vladimir Putin nuk është përballur kurrë më parë me protesta kaq të mëdha, deklaron korrespondenti i BBC në Moskë, Steve Rosenberg.

Gjatë dekadës së tij në pushtet, fillimisht si president dhe më pas si kryeministër, ai është konsideruar si politikani më popullor dhe më i pushtetshëm në Rusi.

Por, siç ka thënë një protestues për rrjetin informativ britanik, Rusia tani ka hyrë në rrugën e ndryshimit dhe Putin nuk është më një figurë e përshtatshme për vendin.

Putin pas protestave të zhvilluara në Rusi, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara si nxitëse të tyre.


Image

Image

Image

Image

Image

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#10

Post by Stilian » Sat Dec 10, 2011 5:43 pm

Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Ajo e luftes te ftohte ishte nje "farse" qe dihej qe nuk do perfundonte nje nje lufte te vertet!!! Sa per "same old story" atje ska lidhje skllaverimi i klases puntore, se vet rivolucioni "bolshevik" u be nga çifute (lenin, trotzky), dhe sidomos u financjua nga ata!!! E di ti gje "gosbank", banka qendrore e bs, ishte nje banke private? ne shtetin meme te komunizmit, ku gjithçka eshte shteterore, banka qendrore, organi me i fuqishem i nje shteti, ishte private!!! ah, midis aksionerve te saj, ishte edhe nje i "varfer" amerikane, Armand Hammer!
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#11

Post by Socio » Sun Dec 11, 2011 10:13 am

Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Ajo e luftes te ftohte ishte nje "farse" qe dihej qe nuk do perfundonte nje nje lufte te vertet!!! Sa per "same old story" atje ska lidhje skllaverimi i klases puntore, se vet rivolucioni "bolshevik" u be nga çifute (lenin, trotzky), dhe sidomos u financjua nga ata!!! E di ti gje "gosbank", banka qendrore e bs, ishte nje banke private? ne shtetin meme te komunizmit, ku gjithçka eshte shteterore, banka qendrore, organi me i fuqishem i nje shteti, ishte private!!! ah, midis aksionerve te saj, ishte edhe nje i "varfer" amerikane, Armand Hammer!
Nuk di se a dihej apo jo se si do te perfundonte lufta e ftohte, megjithate luftat ishin me se te verteta. Protagonistet (SHBA/BS) lane namin e te vdekurve te vete - Korea, Vietnam, Afganistan, you name it ... apo mos deshe te kishte lufte te drejteperdrejte (lufte te nxehte, me atom) qe ti ta klasifikoje si te vertete ?!


Natyrisht se eshte same old story ... gjithemone dhe gjiithekund ka te beje me skllaverimin e klases punetore e masave te gjera. Paranoja antikapitaliste nuk ka te ndalur edhe sot, sic edhe po e konfirmon vete, pasi u deshtoi ideologjia, e arsyetoni me 'consipiracy theory' te cifuteve. Perseri kapitalistet kane faj. Keni nderruar ngjyren por jo zanatin, te gjithe, komunista, anarkista, islamista etj kunder sistemit me te drejte e me te sukseshem qe ka njohur historia e njerezimit.


Hajt vella mos ma hup kohen me, e shko e vraje ni shka.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#12

Post by Stilian » Sun Dec 11, 2011 10:23 am

Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Ajo e luftes te ftohte ishte nje "farse" qe dihej qe nuk do perfundonte nje nje lufte te vertet!!! Sa per "same old story" atje ska lidhje skllaverimi i klases puntore, se vet rivolucioni "bolshevik" u be nga çifute (lenin, trotzky), dhe sidomos u financjua nga ata!!! E di ti gje "gosbank", banka qendrore e bs, ishte nje banke private? ne shtetin meme te komunizmit, ku gjithçka eshte shteterore, banka qendrore, organi me i fuqishem i nje shteti, ishte private!!! ah, midis aksionerve te saj, ishte edhe nje i "varfer" amerikane, Armand Hammer!
Nuk di se a dihej apo jo se si do te perfundonte lufta e ftohte, megjithate luftat ishin me se te verteta. Protagonistet (SHBA/BS) lane namin e te vdekurve te vete - Korea, Vietnam, Afganistan, you name it ... apo mos deshe te kishte lufte te drejteperdrejte (lufte te nxehte, me atom) qe ti ta klasifikoje si te vertete ?!


Natyrisht se eshte same old story ... gjithemone dhe gjiithekund ka te beje me skllaverimin e klases punetore e masave te gjera. Paranoja antikapitaliste nuk ka te ndalur edhe sot, sic edhe po e konfirmon vete, pasi u deshtoi ideologjia, e arsyetoni me 'consipiracy theory' te cifuteve. Perseri kapitalistet kane faj. Keni nderruar ngjyren por jo zanatin, te gjithe, komunista, anarkista, islamista etj kunder sistemit me te drejte e me te sukseshem qe ka njohur historia e njerezimit.


Hajt vella mos ma hup kohen me, e shko e vraje ni shka.
Cilen nga fjalet "komunizmin e financiuan kapitalistet" nuk kuptove???? si munde te ishte BS "antikapitaliste" kur organi me i fuqishem i shteti, banka qendrore, ishte prone e financierve amerikane??? lufta ne kore, vietnam etc???? ato jane lufta te bere per çeshtje paraje, si te gjitha luftat. Lufta e ftohte ishte thjeshte preteksti, siç eshte sote "lufta kunder terrorizmit"!!!
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#13

Post by Socio » Sun Dec 11, 2011 10:55 am

Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Ajo e luftes te ftohte ishte nje "farse" qe dihej qe nuk do perfundonte nje nje lufte te vertet!!! Sa per "same old story" atje ska lidhje skllaverimi i klases puntore, se vet rivolucioni "bolshevik" u be nga çifute (lenin, trotzky), dhe sidomos u financjua nga ata!!! E di ti gje "gosbank", banka qendrore e bs, ishte nje banke private? ne shtetin meme te komunizmit, ku gjithçka eshte shteterore, banka qendrore, organi me i fuqishem i nje shteti, ishte private!!! ah, midis aksionerve te saj, ishte edhe nje i "varfer" amerikane, Armand Hammer!
Nuk di se a dihej apo jo se si do te perfundonte lufta e ftohte, megjithate luftat ishin me se te verteta. Protagonistet (SHBA/BS) lane namin e te vdekurve te vete - Korea, Vietnam, Afganistan, you name it ... apo mos deshe te kishte lufte te drejteperdrejte (lufte te nxehte, me atom) qe ti ta klasifikoje si te vertete ?!


Natyrisht se eshte same old story ... gjithemone dhe gjiithekund ka te beje me skllaverimin e klases punetore e masave te gjera. Paranoja antikapitaliste nuk ka te ndalur edhe sot, sic edhe po e konfirmon vete, pasi u deshtoi ideologjia, e arsyetoni me 'consipiracy theory' te cifuteve. Perseri kapitalistet kane faj. Keni nderruar ngjyren por jo zanatin, te gjithe, komunista, anarkista, islamista etj kunder sistemit me te drejte e me te sukseshem qe ka njohur historia e njerezimit.


Hajt vella mos ma hup kohen me, e shko e vraje ni shka.
Cilen nga fjalet "komunizmin e financiuan kapitalistet" nuk kuptove???? si munde te ishte BS "antikapitaliste" kur organi me i fuqishem i shteti, banka qendrore, ishte prone e financierve amerikane??? lufta ne kore, vietnam etc???? ato jane lufta te bere per çeshtje paraje, si te gjitha luftat. Lufta e ftohte ishte thjeshte preteksti, siç eshte sote "lufta kunder terrorizmit"!!!
Cka do te thote fjala 'paranoje' dhe cka do te thote 'conspiracy theory' ?!!

Do te thote kur anti-sistemistet perdorin lloj-lloj shpikjes e trillimesh per te influencuar masen e gjere ne humbje te besimit, civilitetit, ko-operimit etj, etj per te sjellur ndryshimin e deshiruar ne shoqeri.
Natyrisht, se sistemi kapitalist (demokratik) eshte i hapur ndaj ndryshimeve shoqerore, bile edhe i inkurajon ato, por ky ndryshim mund te arrihet duke punuar me sistemin e jo duke ju kundervuar atij balle per balle.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#14

Post by Stilian » Sun Dec 11, 2011 2:00 pm

Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:
Socio wrote:
Stilian wrote:mos ki merak se nuk kthehet, lufta e ftohte ishte nje farse e perdorure thjeshte per tu vene friken njerzve!!!
Nuk ka merak ajo Stilian ! Ajo dhe une vetem gezohemi ne kete rast. Ku te na doj fati qe te kthehet kjo ''farse ...''
Ku te na doj fati qe Perendimi te kapet me sllavet edhe njehere.

Megjithate, ti mos ke merak ! se ndryshe nga ti, shqiptaret kane nderruar, ndryshe jane te pozicionuar tani. Viti 2012, edhe pak !
une nuk kam merrak, nuk munde te keshe merrak nga nje "farse"!!! si ne amerike, po ashtu ne rusi komandojne te njeitat persona!!! ç___te!!!!
Si nuk mund te kesh merak nga nje ''farse'' ?!

Tere historia e njerezimit eshte me farsa, por farsa qe ndikuan e ndikojne ne luftera e zhdukje te kombeve e edhe racave ... loja vazhdon por ti ku qendron ?!!


Po, po, same old story ... ''cifutet ne Amerike, cifutet ne Rusi .. rendi i ri boteror ... skllaverimi i klases punetore dhe masave te gjera ... lindja e antikristit'' .. etjTe gjoret skan te ndalur ... :D
Ajo e luftes te ftohte ishte nje "farse" qe dihej qe nuk do perfundonte nje nje lufte te vertet!!! Sa per "same old story" atje ska lidhje skllaverimi i klases puntore, se vet rivolucioni "bolshevik" u be nga çifute (lenin, trotzky), dhe sidomos u financjua nga ata!!! E di ti gje "gosbank", banka qendrore e bs, ishte nje banke private? ne shtetin meme te komunizmit, ku gjithçka eshte shteterore, banka qendrore, organi me i fuqishem i nje shteti, ishte private!!! ah, midis aksionerve te saj, ishte edhe nje i "varfer" amerikane, Armand Hammer!
Nuk di se a dihej apo jo se si do te perfundonte lufta e ftohte, megjithate luftat ishin me se te verteta. Protagonistet (SHBA/BS) lane namin e te vdekurve te vete - Korea, Vietnam, Afganistan, you name it ... apo mos deshe te kishte lufte te drejteperdrejte (lufte te nxehte, me atom) qe ti ta klasifikoje si te vertete ?!


Natyrisht se eshte same old story ... gjithemone dhe gjiithekund ka te beje me skllaverimin e klases punetore e masave te gjera. Paranoja antikapitaliste nuk ka te ndalur edhe sot, sic edhe po e konfirmon vete, pasi u deshtoi ideologjia, e arsyetoni me 'consipiracy theory' te cifuteve. Perseri kapitalistet kane faj. Keni nderruar ngjyren por jo zanatin, te gjithe, komunista, anarkista, islamista etj kunder sistemit me te drejte e me te sukseshem qe ka njohur historia e njerezimit.


Hajt vella mos ma hup kohen me, e shko e vraje ni shka.
Cilen nga fjalet "komunizmin e financiuan kapitalistet" nuk kuptove???? si munde te ishte BS "antikapitaliste" kur organi me i fuqishem i shteti, banka qendrore, ishte prone e financierve amerikane??? lufta ne kore, vietnam etc???? ato jane lufta te bere per çeshtje paraje, si te gjitha luftat. Lufta e ftohte ishte thjeshte preteksti, siç eshte sote "lufta kunder terrorizmit"!!!
Cka do te thote fjala 'paranoje' dhe cka do te thote 'conspiracy theory' ?!!

Do te thote kur anti-sistemistet perdorin lloj-lloj shpikjes e trillimesh per te influencuar masen e gjere ne humbje te besimit, civilitetit, ko-operimit etj, etj per te sjellur ndryshimin e deshiruar ne shoqeri.
Natyrisht, se sistemi kapitalist (demokratik) eshte i hapur ndaj ndryshimeve shoqerore, bile edhe i inkurajon ato, por ky ndryshim mund te arrihet duke punuar me sistemin e jo duke ju kundervuar atij balle per balle.


E DI VETE SI PERFUNDOJE PASTAJ!!!
"IN GOLD WE TRUST"

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Rikthehet “Lufta e Ftohtë”?

#15

Post by Socio » Sun Dec 11, 2011 5:28 pm

^ Ha ... Illuminati vrane Kennedin ne planin e tyre gjigand per kontrol shoqeror dhe rend te ri boteror ! :D

I tere interneti eshte i mbushur me keso gjepura propagandistike, shoku Stilian ! Ja ku i ke edhe nja dhjete te tjera ketu:

http://theoriesofconspiracy.com/2010/09 ... eories.htm

Te thashe edhe me heret, anti-sistemistet provojne ne menyra te dryshme, ndonjehere edhe shume bindese, te krijojne huti e mosbesim ne mase ndaj sistemit. Ata edhe e bejne kete me gjithe lirine qe ua jep sistemi, sepse, sistemi kapitalist eshte sistemi me lire, me i drejte, me mire qe njerzimi ka njohur ndonjehere, jo si sistemet tjera,; komunismi, monarkia absolute apo teokracia. Ti si individ ke zgjidhje te besh e besosh cka duash, por kur perballesh me vepra te experteve akademik te lemise perkatese, atehere artikujt propagandistik dhe videot e you-tubit qe ke i takojne koshit te pleherave.

Ja ketu, nga Professor G. William Domhoff, departamenti i Sociologjise, Universiteti i Kalifornise Mars 2005 'Kush e udheheq Ameriken'

Te lutem lexo tere artikullin, qe mos ta shpalos ketu, flet edhe per vrasjen e Kenedit.

'THERE ARE NO CONSPIRACIES'

http://www2.ucsc.edu/whorulesamerica/th ... iracy.html
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”