"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Islanda heq dorë nga anëtarësimi në BE

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Islanda heq dorë nga anëtarësimi në BE

#1

Post by Adriana » Fri Jun 14, 2013 8:19 pm

Bruksel, 14 qershor - Islanda është tërhequr nga procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ka deklaruar ministri i Jashtëm i këtij vendi, Gunnar Bragi Svejnson, tre javë pasi qeveria e re ka marrë detyrën.

“Kështu funksionon demokracia. Ne jemi pjesë e Evropës dhe duam të forcojmë marrëdhëniet tona në mënyra të tjera”, ka thënë ai, gjatë vizitës në selinë e BE-së.

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, ka pranuar se tërheqja e Islandës nga anëtarësimi në bllok, paraqet goditje personale për të.

“Nuk e kam pasur të lehtë të pranoj këtë vendim. Por, jam profesionist dhe respektoj dëshirën e përfaqësuesve të zgjedhur dhe të qytetarëve, pa ndonjë dyshim”, ka thënë Fule.

Qeveria e kaluar e Islandës ka nisur negociatat për anëtarësim në BE më 2010, me besimin se hyrja në këtë bllok do t’i sjellë siguri ekonomike vendit, pas kolapsit të sistemit bankar më 2008.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Islanda heq dorë nga anëtarësimi në BE

#2

Post by Adriana » Fri Jun 14, 2013 8:26 pm

Jam e mendimit qe nuk do te pendoheni SUKSESE.

Filluan hapat e para te largimit nga BE :?:
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Islanda heq dorë nga anëtarësimi në BE

#3

Post by ALBPelasgian » Fri Jun 14, 2013 10:08 pm

Veprim tejet i logjikshem e tejpames, ne mbrojtje te shendetit shteteror e ekonomik te Islandes. Sa keq qe keta debillat, qe jemi denuar t'i kemi ne krye, kane arritur kaq sukses ne ngulitjen e idese nder shqiptar se integrimi ne BE eshte 'interesi me i madh' i shqiptareve.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”