"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Poezi Dashurie

Flisni për dashurinë si një ndjenjë, për eksperiencat tuaja, ndani me te tjerët njohuritë tuaja.

Moderator: Adriana

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Poezi Dashurie

#1

Post by Sally » Mon Jun 15, 2009 2:31 pm

Vetem per ty do te shkruajImageDora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Poezi Dashurie

#2

Post by Adriana » Wed Jun 17, 2009 12:29 pm

Image

Si Ndihem Pa Ty


Ku me ike ku humbe ku u trete
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur të dy vetëm rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur të shtrengoj por s'them të dua
Kur them se vdes për buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
Sikur të mos jem me me ty
Sikur kjo ender të ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë të dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të të dua
Sa kohe këto buze do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne të vërtetë
Por diçka di me siguri

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum për bezdisjen
nëse të thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime që sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
nëse shpirti sme buzeqesh
nëse dhimbja me trete
rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Po shkoj me the
dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t'me trete për ty!

Do shkosh të thash
po un cfar të t'jap si kujtim?
Para se t'nisesh
trete n'zemër mallin tim!

Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m'ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall për Ty
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#3

Post by Sally » Wed Jul 29, 2009 3:59 am

Image


O zemer e mjere


O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#4

Post by Sally » Wed Jul 29, 2009 5:24 pm

ImageEh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
se ndoshta ajo te tregon

Sa e bukur Jeta kur di si jetohet,
sa e bukur Nata kur me ty kalohet,
sa e bukur Puthja nga Buzet e tua!
ti je shpirti im e une shume TE DUA

Te Dua Shqip--I Love You Anglisht
Jeta ime Frangjisht--Seni Seviyorum
Turqisht--Habibi Arabisht--Te dua seriozish

Mos me pyet si jetoj
kur dit e nat ne ty mendoj
kur e din se jam i vetmuar
kur e din qe jam i lenduar.
mos me pyet pse kam lot ne sy
kur e din qe jan per ty.

E dashur!
tani ndodhem ne spital,
mos te vij Çudi.
Mjeket me thone se:
kam 1 semundje te pasherueshme ne zemer,
dyshojne se je ti!

Pa ty botoa e humb kuptimin,
pa ty djelli e humb shkelqimin,
pa ty dita nuk errsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty endrra nuk enderrohet,
pa ty jeta jo jo nuk kalohet.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#5

Post by Sally » Wed Jul 29, 2009 5:33 pm

Image

Të dua me ZEMER

I shkruaj asaj që kurrë nuk e takova,
asaj qe ne zemer e mbaj dhe që nga
fillimi e dashurova,I shkruaj zerit që
kurrë nuk e degjova,I shkruaj dashuris
qe vetem ne mendje e mbaj,Asaj që
vetem e ënderrova,I shkruaj nje
femre qe e dua shum,
I shkruaj I shkruaj ,doren sun e ndaloj
I shkruaj ne mengjes,I shkruaj diten,I
shkruaj ne mbremje,ne mesnatë,I
shkruaj edhe kur jam ne gjum.I
shkruaj pa zemer se zemren time ajo
e ka te falur nga unë
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Zemrushja
Member
Member
Posts: 22
Joined: Mon Jul 20, 2009 10:27 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#6

Post by Zemrushja » Wed Jul 29, 2009 8:28 pm

Sally wrote:Vetem per ty do te shkruajImageDora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!
Nje pyetje, keto poezite jane krijimet e tua dhe nese po kujt ja kushton?

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#7

Post by Sally » Wed Jul 29, 2009 8:54 pm

Nje pyetje, keto poezite jane krijimet e tua dhe nese po kujt ja kushton?Pershendetje Zemrushja

Jo, nuk jan punuara nga une, jane thjesht poezi qe me kan pelqyer me shume nga te gjtha poezit (Dashurie) qe kam lexuar.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#8

Post by Sally » Sun Aug 02, 2009 12:02 am

Image

Dashuro


Shëko lisi si me flet
Fjale t’embla si me ushton,
Deget unj e me therret
Dashuro, se koha shkon!

Maj’ e plepit gjithënje,
Kur tunt kryet me qorton,
Perpjek flete me çon ze
Djale ç’pret e s’dashuron!

Er’ e malit me nje ushtim
Dhe mburimi qe kullon,
Gjithe me thone plot gezim:
Dashuro, se koha shkon!

Kopeshtit vasha qe po pret
Si zog pylli qe kendon,
Buzeqeshur me therret,
Djale ç’pret e s’dashuron!

Mua zemera gjith me rreh
Brenda gjaku me valon
Ma ndes mallin me ve re
Dashuro, se koha shkon!

Çdo gje rrotull me pyet
Djale ç’pret e s’dashuron
Ditet shkojn, jeta shket
Dashuro, se koha shkon!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#9

Post by Sally » Tue Aug 25, 2009 10:58 am

Image


Dashuria e humbur


Veshtro drejt qiellit
Shiko lotet e diellit
Jane lote te sinqerte
Qe do te derdhen perjete
Dielli humbi nje dashuri
Sdo ta gjej me perseri
E humbi henen perjete
Ska me dashuri te sinqerte
U thye dashuria me e madhe ne bote
Po ne njerzit a do te dashurojme dot
Pasi u thye dashuria me e sinqerte ne jete
Ne njerzit smund te dashurojme vertete!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#10

Post by Sally » Tue Aug 25, 2009 11:02 am

Image


Zemrat qe dashurohenzemra jote edhe zemra ime
na kane zhytur ne mendime
si do t’j'a bejme nuk e di
sepse une pa ty nuk mund te rri
pse valle keshtu te na ndodh ne te dy
perse duhet te mendoj une per ty
si ndjehesh kur une largohem?
fajn e kane *zemrat qe dashurohen*
as vete nuk e di
fajn se kam une as ti
kudo qe vemi, kudo qe shkojme
zemrat tona gjithmone do te na bashkojne
s’ka rendesi sa larg jemi
s’ka rendesi sa larg ndodhemi
fati jot eshte i imi
dhe fati im eshte i yti
as vetmia kurre s’do te na mbyti
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#11

Post by Sally » Tue Aug 25, 2009 11:16 am

Image

Na ndau dashuria


Nga ti vec vdekja me ndan,
Thane buzet e tua.
Nga ti vec jeta me ndan,
Tha shpirti im.
Vdekja dhe Jeta!
Kush nga keto te dyja na ndau?
As njera,as tjetra,
na ndau dashuria
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#12

Post by Sally » Sun Aug 30, 2009 2:49 pm

Image
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#13

Post by Sally » Sun Aug 30, 2009 2:53 pm

Image
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#14

Post by Sally » Sun Aug 30, 2009 2:54 pm

Image
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Poezi Dashurie

#15

Post by Sally » Sun Aug 30, 2009 2:55 pm

Image
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Dashuria”