Page 1 of 1

Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

Posted: Sat Sep 22, 2012 9:03 pm
by Sally
Facebook” shton vuajtjet e ndarjes, shohin profilet e ish-ve të tyre.

Përpara se interneti të shkurtonte distancën midis njerëzve në vetëm një klikim larg, fundi i një marrëdhënie pasionante nënkuptonte ndërprerjen e çdo kontakti midis partnerëve dhe secili vazhdonte jetën e tij.

Por, “Facebook” e ka dëmtuar këtë proces, siç theksoi një studimi i ri, me shumë të sapondarë që mbeten miq dhe në kontakt me jetën e ish-patnerit të tyre.

Si rrjedhojë, kjo tendencë ka ndikuar në krijimin e një problemi të ri social, me rritjen e problemeve emocionale dhe vështirësi për të rifilluar jetën pas një ndarje.

Kërkuesja Tara Marshall, e Universitetit të Londrës, sugjeroi se të paktën një në tre persona kanë pasur probleme emocionale apo i kanë shtuar vuajtjet vetes, pikërisht për të këtë arsye.

Me 900 milionë përdorues të “Facebook” në botë, rrjeti është një mundësi e shkëlqyer njohjesh, por njëkohësisht edhe mundësi për t’u përballur vazhdimisht me ish-të dashur, siç tregoi edhe një anketë në Britani, ku më shumë se gjysma e përdoruesve të anketuar pranuan se shohin profilet e ish-ve të tyre. /TCH/

Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

Posted: Sat Sep 22, 2012 9:11 pm
by Sally
Hiqeni ish-in tuaj nga facebook-u


Nese ju doni te harroni ish-in tuaj, ju keni me shume interes te mos shikoni faqen e tij te facebook-ut. Keshtu keshillojne disa studiues ne nje studim.
Ish-I juaj ju ka thyer zemrem? Per te qetesuar dashurine tuaj, evitoni te konsultoni profilin tij te facebook-ut. Pas nje ndarjeje, jeni shume te tunduara te dini se cfare po ndodh me partnerin tuaj te vjeter.Facebook-u eshte menyra me e mire per te hedhur nje sy tek ai. Per tu siguruar… ! Ju dyshoni nga aktualitetet e tija ( miqte e tij, cfare ben, fotot), kjo ju ben keq.
Zgjidhja? Hiqeni nga Facebook-u per te kthyer me mire nje faqe te jetes tuaj- keshtu siguron nje psikolog I Universitetit te Brunel ne Angli. Ky specialist kishte mberritur ne kete perfundim duke analizuar rreth 464 te rinj te rritur. Studimi bente fjale te vleresonin perdorimin e tyre te facebook-ut dhe ndikimi qe mund te kete kjo ceshtjeje sociale mbi sherimin emocional pas nje ndarjeje. Pjesemarresit jane pergjigjur disa pyetje te tipit : “ Sa here e shikoni ju faqen e Facebook-ut te ish-it tuaj ? ; “ A verifikoni me shpesh listen e miqve te tij?” . Gjendja e tyre shpirterore dhe ndjenjat e tyre , perballe me ish te dashurit eshte gjithashtu vleresuar ( jo deshire seksuale, ndjenjat negative si zemerimi , trishtimi etj). Ndryshimi I jetes pas ndarjes eshte marre gjithashtu parasysh.
Rezultati, ato qe shkonin me shpesh tek profili I Facebook-ut te ish-it te tyre kane mbetur te perqendruar mbi ndarjen e tyre, me shume se te tjeret. Dicka tjeter mbi kete veshtiresi, ndjenjat negative te shprehura nga te njejtat persona. Por ka dhe nga ato qe vazhdojne te ndjeken ish-in e tyre ne Facebook kane thene qe nuk ndiejne me zemerim, zhgenjim dhe c’rregullime si pjesemarresit e tjere. Pak moralitet per te kaluar me thjeshte ndarjen. “ Do te ishte me mire te evitoni kontaktet me ish-in, si ne internet dhe ne jeten reale” , permbledh psikologu. Pra a duhet te hiqni ish-in tuaj nga Facebook-un? Nuk eshte dhe aq e nevojshme. Kjo menyre nuk do e bej, qe ta hiqni nga koka juaj. Ne te kundert, heqja nga lista e miqve, rrezikon te idealizoni ish-in tuaj dhe te rrezikoni te jeni perseri e terhequr nga ai person , besojne kerkuesit. Mund te mbeteni miq ne Facebook, por jo shume ?

Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

Posted: Sun Sep 23, 2012 2:43 pm
by Sally
-eek- Online ne facebook edhe ne diten e dasmes...Image

Ja c'fare thote nje fotograf:

'Artan Zeneli' Eshte shume e vertet nje gje e tille.
Para dy muajve isha fotograf ne nje dasem dhe per nje moment shikoj nusen qe po shikonte komentet e disa fotove qe kishte vendose me ane te telefonit, ndersa dasma kishte dhe 3 ore per te mbaruar


Re: Facebook” shton vuajtjet e ndarjes

Posted: Tue Jul 14, 2015 7:35 pm
by Zeus10
Sally wrote:-eek- Online ne facebook edhe ne diten e dasmes...

Ja c'fare thote nje fotograf:

'Artan Zeneli' Eshte shume e vertet nje gje e tille.
Para dy muajve isha fotograf ne nje dasem dhe per nje moment shikoj nusen qe po shikonte komentet e disa fotove qe kishte vendose me ane te telefonit, ndersa dasma kishte dhe 3 ore per te mbaruar

Martesa eshte nje lajm, qe njerezit, sidomos vajzat e reja, nuk mund te durojne dot pa e ndare me gjithe boten :), prandaj jane aq aktive ne diten e dasmes.