"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Propaganda Greke

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

Post Reply
KAONIAN
Member
Member
Posts: 24
Joined: Mon Sep 05, 2016 6:44 pm
Gender: Male
Location: United Kingdom

Propaganda Greke

#1

Post by KAONIAN » Mon Oct 22, 2018 8:30 pm

Propaganda Greke ne mediat dhe politiken Shqiptare.

Ministri i mbrojtjes P.Kamenos dhe ish ministri i jashteshem i Greqise N.Kotzias nzorren te pa larat e njeri tjetrit ne drite mbas sherrit qe plasi javen e kaluar.
Tani kemi dhe vertetim nga vet qeveria Greke qe ekzistojne fonde sekrete per te bere propagande ne Shqiperi per interesa te ndryshme qe kuptohet jan percarjet ndermjet Shqiptarve ose midis fes ose midis vendlinjes, jug-veri-Kosove,etj Oret e fundit ka dal dhe nje list me emrat e atyre qe kan perfituar lek nga qeveria Greke, Mustafa Nano luftetari me i mire i Grekve dhe Serbve perfshihet ne listen.

http://www.ocnal.com/2018/10/shocking-c ... tzias.html

https://www.protothema.gr/blogs/antwnis ... rouvikona/
kjo gazete flet per turp nderkombtare te Greqise mbas sjelljes te dy ministrave

https://www.altsantiri.gr/politiki/i-am ... es-tsipra/
kjo gazet thote qe fondet e fsheta kan filluar ne 1992in.
Ndersa ne periudhen 2009-2011 kan pasur ngritje te jashte zakonshme dicka qe e kishte ven ne pyetje atehere kryeministri i sotme, Tsipras.
(nrgitja e jashte zakonshme ndoshta lidhet me marrveshjen per detin midis Saliut dhe Karamanlis ne 2009en)


https://www.naftemporiki.gr/story/14044 ... a-kondulia
minister i jashteshem i Greqise eshte tani vet kryeministri Tsipras, i cili pranoj fondet sekrete si domosdoshme, por beri te qart se kosto e tyre eshte tashme 5-6 here me ulet se sa ishte.

Kush mund te perhap me teper kete teme do bente mire, sidomos ne eupedia / apricity

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Propaganda Greke

#2

Post by Prespar » Tue Oct 23, 2018 7:29 pm


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Propaganda Greke

#3

Post by Zeus10 » Sun Oct 28, 2018 9:44 pm

Eshte e cuditshme, si nderlikohen marredheniet shqiptaro-greke, nga ngjarje te tilla si ajo e sotme, per qellime politike nga ekstremi ne Greqi. Radikalizimi i disa te rinjve, per shkak te trushplarjes se vazhdueshme qe ju behet atyre ne Greqi, eshte i pashmangshem. Pastaj ata kalojne ne veprime iracionale, qe jo vetem mund te perfundojne keq per ta si individe, por dhe acarojne marredheniet midis dy kombeve, ne menyre te panevojshme. Vetem politike, politike asgje logjike.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

KAONIAN
Member
Member
Posts: 24
Joined: Mon Sep 05, 2016 6:44 pm
Gender: Male
Location: United Kingdom

Re: Propaganda Greke

#4

Post by KAONIAN » Tue Oct 30, 2018 11:11 pm

Profili i trushplarit ne FB quhet Katsifas Konstantinos, ne profilin e tij duket se cilat portale ndiqte ai njeri, personalisht une portalit Himara.gr i bera report ne FB per nzitje dhune mire do ishte kush do i lexoj keto postime te bej te veproj njesoj.

Pa dashur te mbroj partite politike ne Shqiperi besoj se nzitja e nacionalizmit ndaj Shqiperise nga greket eshte acaruar kohet e fundit. Propaganda qe i behet E.Rames ne Greqi eshte e temershme.. dhe ka ne shenjester emigrantet Shqiptar. Para 2013es mediat Greke nuk jan marr kurr me politikanet Shqiptar, nuk kan folur kurr per ta sic flasin sot keq per PSen.
Perse ndodh kjo..
Greqia aleat i fort i Serbise bashke me Qipron nuk e njohin Kosoven si shtet te pa varur, me pretendimet qe sipas traktatit te Elsinkit kufijt nuk mund te ndryshohen.
Realisht ata kan frike nga elementi Shqiptar, dhe se kush eshte ne krye te shtetit te Shqiperise.
Zgjedhjet e 2017es i dhane fuqi pa limit PSes, dhe per shkak te ketij rezultati Greqia u detyrua te hap dialog me Shkupin per emrin, dhe beri kompromis per emrin Macedonia se ndryshe Shkupi do perfundonte te ndahej midis Shqiperise dhe Bullgarise, duke pasur gjithmone ndermend qeverine aktuale te Tiranes.. Kurr me pare Greqia nuk ka folur per ''faljen'' e emrit, kjo ndodhi nga frika e tyre per elementin Shqiptar.
Pastaj kemi temen e bashkimit me Kosoven, dhe hyrjen e Shqiperise ne BE.
Greket i din qe keto dy gjera po afrohen, dhe ata nxisin nacionalizmin dhe nje propagand te pa pare qe te krijojne imazh te keq per Shqiperine. Ajo qe po mundohen te bejne Greket eshte te kene dicka qe te kapen per te pasur mundesi te vendosin VETO ne hyrjen e Shqiperise ne BE. Biles, nje teori qe qarkullon eshte qe keta politikanet Shqiptare qe flasin per ceshtjet e Çamve te jen te paguar nga vet Greqia per krijimin e nje konflikti qe do sjell mundesi per VETO. Vitin tjeter Greqia ka zghedhje dhe Tsipras sic duket do dal ne opozite, kjo do te thote qe Shqiperia do kete rruge me te veshtir se sot ne marrveshjet e saj ne qoft se ato nuk mbyllen sa eshte Tsipras.

Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”