"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste

#1

Post by Zeus10 » Fri Jul 03, 2009 8:01 pm

Ligjvënësit e OSBE-së miratuan sot në Vilnius të Lituanisë një rezolutë, që barazon krimet naziste dhe atyre të Stalinit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Rezoluta, që u miratua nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së, kërkon që 23 gushti të deklarohet dita e kujtimit të viktimave të dy regjimeve, atij nazist, edhe atij stalinist. Regjimi i Adolf Hitlerit dhe ai i Stalinit akuzohen për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Delegacioni rus e bojkotoi votimin. Rusia tha se rezoluta nënvleftëson kontributin e sovjetikëve në fitoren kundër nazizmit.

Më 23 gusht të vitit 1939, Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik nënshkuran Paktin Molotov-Ribbentrop, një marrëveshje e cila e ndau Evropën në dy sfera influence dhe çoi në fillimin e Luftës së Dytë Botërore.
Zëri i Amerikës
03-07-2009

Kjo eshte shume domethenese, sepse shume parti komuniste e morren pushtetin ne emer te luftes kunder fashizmit, por ato kane kryer po aq krime sa dhe vete ata.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Hylli i Drites
Member
Member
Posts: 42
Joined: Fri Jun 05, 2009 7:08 pm
Gender: Male

Re: OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste

#2

Post by Hylli i Drites » Tue Jul 07, 2009 6:14 pm

"After visiting these two places (Berchtesgaden and the Eagle's lair on Obersalzberg), you can easily understand how that within a few years Hitler will emerge from the hatred that surrounds him now as one of the most significant figures who ever lived. He had boundless ambitions for his country which rendered him a menace to the peace of the world, but he had a mystery about him in the way that he lived and in the manner of his death that will live and grow after him. He had in him the stuff of which legends are made."
--John F. Kennedy 'Prelude To Leadership - The European Diary of John F. Kennedy - Summer, 1945. Regnery Publishing, Inc. Washingon, DC. p 74


Shumica e krimeve qe nazistet akuzohen ti ken kryer nuk jane te dokumentuara, thjeshte dalin nga goja e "deshmitareve" te cilet nga ngjyra e tymit te oxhakeve te dhomave te gazit kan qen te mundur te identifikojne rracen e njerezve qe po ekzekutoheshin nga nazistet. Kto deshmitare jane te se njejtese rrace qe shpiken komunizmin dhe drejtuan bashkimin sovjetik dhe qe jane pergjegjes per vdekjen e milionave njerez.

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste

#3

Post by qiellikaltër » Sun Jul 19, 2009 5:17 pm

Hylli i Drites wrote:"
Shumica e krimeve qe nazistet akuzohen ti ken kryer nuk jane te dokumentuara, thjeshte dalin nga goja e "deshmitareve" te cilet nga ngjyra e tymit te oxhakeve te dhomave te gazit kan qen te mundur te identifikojne rracen e njerezve qe po ekzekutoheshin nga nazistet. Kto deshmitare jane te se njejtese rrace qe shpiken komunizmin dhe drejtuan bashkimin sovjetik dhe qe jane pergjegjes per vdekjen e milionave njerez.


Mendoj qe s'ka vend per te diskutuar krimet e nazizmit. Ketu fjala eshte per te theksuar sa kriminale ka qene edhe politika staliniste e ndjekur ne vendet komuniste perfshire edhe Shqiperine, sesa per krimet e Hitlerit kete e dime shume mire e urojme te mos i perseriten me botes.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: OSBE barazon krimet naziste me ato staliniste

#4

Post by Patush » Mon Aug 03, 2009 2:35 pm

Dihet qe historia shkruhet nga fituesit.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”