"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime lufte

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime luft

#16

Post by Sally » Wed Dec 01, 2010 9:06 am

:roll: Dicka me thote qe kjo WIKILEAKS, nuk eshte asnjegje me teper se sa nje vet sajim i politikaneve, pse kjo wikileaks nuk i nxorri keto dokumenta ne kohen e duhur, po tani qe mishi ka mbaruar: (merre me lenge se mishi mbaroj) le te kete dhe populli tani me cfar debatesh te merret.

;) I paska shpetuar wikileaks amerikaneve dhe evrenjve nga duart :lol:
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

qiellikaltër
Honored Member
Honored Member
Posts: 358
Joined: Sat Jul 18, 2009 6:22 pm
Gender: Female
Location: Shqipëri

Re: Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime luft

#17

Post by qiellikaltër » Wed Dec 01, 2010 7:16 pm

Kurse une perkundrazi mendoj qe me globalizimin, edhe problemet duhet te shihen ne rang nderkombetar, ndaj edhe informacioni duhet te qarkulloje ne menyre me masive. Ky mund te jete nje hap i pare per t'i bere gjerat me transparente nga qeverite e gjithe botes. une kam besim qe ne natyren njerezore gjendet pjesa qe do t'i perparoje e permiresoje marredheniet njerezore, une kam besim se njerezimi kerkon vazhdimisht liri me te madhe shtypi e veprimi. Ne mos do ishte wikileaks, do vinte dikush tjeter...mbetet qe koha ta tregoje si qendrojne gjerat tamam.
"Du t'jem zot, n'timen tok,
dje dhe sot, sot e neser."

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime luft

#18

Post by Sally » Wed Dec 01, 2010 8:03 pm

Po populli te gjitha keto gjera i DINTE, mos duhet te prisnim nje veprim te tille ne qe te besojm keto gjera?!

Nuk e dinim ne: korrupsion e politikes boterore, ose te tones?!
Nuk e dinim ne: se cfar beren ne Afganistan, Irak, Afrik, etj, etj, etj, , pse shkunan, cfar morren, dhe cfar qellime te tjera kane?!
Nuk e dinim ne: etj, etj.

Wikileaks pse nuk nderhyri me pare...""po priti sa te merrte urdherin"", tani do filloj populli te ket nje shkak per debat, do kalojn disa vite me gjygje me hetime deri sa autoret te ken shkuar ne boten tjeter (gje qe gjithmon ne denimin ju a japim mbas vdekjeve). me pas do krijojn nje politike te re per te mposhtur ate qe paskan bere keta te tjeret tani.
Po perseri keta autor te tanishem asnjegje nuk do ti gjej, perseri ne si popull do i paguajme, po vetem me nje ndyshim te vogel po me kuptim te madh "demokrat"
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime luft

#19

Post by Adriana » Fri Mar 04, 2011 9:42 am

Spielberg do të ekranizojë luftën kundër sekreteve

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Wikileaks: dokumentet sugjerojnë se janë bërë krime luft

#20

Post by CERMENIKASI » Sat Sep 03, 2011 9:37 pm

http://www.cablegatesearch.net/search.p ... ia+&sort=1

Wikileaks bani publikimin e plotë të 251.287 dokumentëve që kishte.
Në linkun e sipërshënuem mund të lexoni të gjithë dokumentet që kanë të bajnë me Shqipninë dhe Shqiptarët në përgjithësi.
Dokumentet janë në anglisht.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”