"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#1

Post by Sally » Wed Aug 28, 2013 6:23 pm

Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja e hetimeve

Ministria greke e Drejtësisë ka urdhëruar që të fillojë një proces hetimi në mënyrë që të mblidhen informacione sa më të sakta për skandalin e zhdukjes se rreth 500 fëmijëve shqiptare nga instituti i bamiresise “Agjia Varvara” në Athinë gjatë viteve 1998-2002.

Cështjen e fëmijëve shqiptarë te zhdukur, e ka sjelle ne parlamentin grek deputetja e se Majtes Demokratike Maria Gianakou, pas shqetesimeve qe kishte shfaqur ne nje raport te tij ne vitin e kaluar, Komisioni Kunder Torturave i OKB, raporton Top Channel.

Ky komision i ka kerkuar Athines ne se ka hapur nje proces hetimi per rastin kur 502 nga 661 femije rome nga Shqiperia, jane zhdukur nga ky institut shteteror brenda kater viteve, te bashkepunoje me organet shqiptare ne menyre qe te hidhet drite mbi kete ceshtje si dhe te percaktohen pergjegjesite ligjore te atyre qe jane perfshire ne kete skandal.

Vetem ne vitin 2004 organet greke kane publikuar raportin per zhdukjen e femijeve shqiptare dhe ne 2007 gjithe dosja me dokumentet e kesaj çeshtjeje i eshte dorezuar organeve shteterore. Por prej atehere kjo çeshtje ka qendruar e harruar dhe e mbyllur ne sirtar. Ministri i Drejtesise Harallambos Athanasiou ka kerkuar menjehere prej organeve te drejtesise te bejne me dije se ne ke faze gjenden hetimet dhe eshte pergjigjur para parlamentit se, se shpejti do te kete nje informacion te gjere per gjithe proceduren nga organet perkatese.

Skandalin e zhdukjes se femijeve së 502 fëmijëve shqiptar në Institutin Bamirës në “Agjia Varvara”e zbuloi organizata ndërkombëtare “The Sëiss Terre Des Hommens” ne vitin 2003. Pasi OKB eshte tronditur nga ky zbulim eshte derguar ne Greqi komisioneri Zhan Miguel Peti,por me shume se dhjete vjete me pas ky skandal eshte pothuajse i mbyllur.

Te dhenat e kesaj organizate bejne me dije se ekzistojne edhe shume raste te tjera te ngjashme ne Greqi, ku ne 15 vitet e fundit jane futur ne menyre te paligjshme, mbi 3800 femije shqiptare, prej te cileve me shume se nje e katerta nuk eshte gjetur kurre.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet riha

#2

Post by Sally » Wed Aug 28, 2013 6:29 pm

Me kujtohet qe edhe vjet folen per kete teme, me ka mbetur ende nje material qe postuan ne 2012-ten: :

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Kastrioti1443
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Thu Jan 03, 2013 10:35 pm
Gender: Male

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#3

Post by Kastrioti1443 » Fri Nov 21, 2014 4:39 am

Sally sic e thua edhe ti vete, le te bejme nja dallim te lutem se keshtu na eshte ulur reputacioni neve keto 25 vjet.

Sic e thua edhe vete kta jane femije Rome, dhe jo femije Shqiptare. Pra kta jane thjesht femije me nenshtetesi shqiptare por jo shqiptare.

Te lutem shume le te bejme nje dallim, se na ka dale nami se zhdukim femijet tane e shesim femrat tone neper rruge, kur shumica ktyre personave nuk jane as shqiptare etnike.


Bol probleme kemi, le mos ta ulim me shume nderin tone te nperkembur keto 25 vjet.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#4

Post by Zeus10 » Fri Nov 21, 2014 12:42 pm

Gjithesesi Kastrioti, ata jane qenie njerezore, qe duhen mbrojtur. Per me teper, mbrojtja e tyre i rrit dinjitetin shtetit shqiptar dhe gjithe shqiptareve. Jane femije, jane njerez qe nuk bene zgjedhje etnie kur erdhen ne kete Bote.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

dralos
Junior Member
Junior Member
Posts: 4
Joined: Tue Nov 18, 2014 6:35 pm
Gender: Male

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#5

Post by dralos » Fri Nov 21, 2014 10:03 pm

Zeus10 wrote:Gjithesesi Kastrioti, ata jane qenie njerezore, qe duhen mbrojtur. Per me teper, mbrojtja e tyre i rrit dinjitetin shtetit shqiptar dhe gjithe shqiptareve. Jane femije, jane njerez qe nuk bene zgjedhje etnie kur erdhen ne kete Bote.
dakord por a jemi na ne pozit mi mbrojt kur skemi mundsi mi mbrojt femijet shqiptare neper trojat e tona?

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#6

Post by Sally » Sun Nov 23, 2014 6:14 pm

Kastrioti1443 wrote:Sally sic e thua edhe ti vete, le te bejme nja dallim te lutem se keshtu na eshte ulur reputacioni neve keto 25 vjet.


-Nuk e kam thene une qe ato femije jane Rome, por artikulli, (une thjeshte kam shperndare artikullin).
Kastrioti1443 wrote:Sic e thua edhe vete kta jane femije Rome, dhe jo femije Shqiptare. Pra kta jane thjesht femije me nenshtetesi shqiptare por jo shqiptare.


-As ne artikull nuk eshte mohuar, por theksohet qarte 'ALBANIAN ROMA CHILDREN
-Mendoj qe kane te drejten e tyre te mbrohen, perderisa jane nenshtetasit tane, dhe aq me teper qe jane FEMIJE.
-Mendoj se nuk duhet ti trembemi kesaj rrace kaq shume, mbasi egziston ne shume shtete, dhe nuk mohojne rracen e tyre (origjinale), thjeshte kerkojne te drejtat e tyre (sic kerkojme edhe ne sot ne emigrim).
-Une do ti trembesha me shume disa rracave te tjera qe kan hyre me thell (me dinakeri) tek ne shqiptaret dhe me qellime .....

Kastrioti1443 wrote:Te lutem shume le te bejme nje dallim, se na ka dale nami se zhdukim femijet tane e shesim femrat tone neper rruge, kur shumica ktyre personave nuk jane as shqiptare etnike.
Bol probleme kemi, le mos ta ulim me shume nderin tone te nperkembur keto 25 vjet.-Kastrioti1443, nderi nuk mbrohet duke mbyllur nje sy, nje vesh, apo duke mos lejuar te flitet dicka qe mund te ket gisht edhe nje shtetasi yne, por perkundrazi vetem duke e zbardhur (pastruar) qeshtjen ne mund te luftojme ''namin qe na ka dale'', dhe ata qe kerkojne te na hedhin kete nam...
-Megjithate nuk shikoj pse duhet te ngurremi ne shqiptaret per kete akuze, sepse akuza NUK ben fjale qe ''shqiptaret kane zhdukur femijet '' por ben fjale: zhdukjes se 502 nga 661 femije rome nga Shqiperia, ne institutin i bamiresise “Agjia Varvara” në Athinë gjatë viteve 1998-2002.
Pra ne kete skandal perfshihen grekerit, se instituti eshte nen kujdesin e tyre.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#7

Post by Kolivilor » Wed Mar 11, 2015 12:53 am

Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#8

Post by Zeus10 » Wed Mar 11, 2015 8:50 pm

Kolivilor wrote:Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.
Kolivilor, nje shtet qe pretendon te jete demokratik, nuk mund te perdor standarte te ndryshme, ne sjelljen ndaj shtetasve te vet, duke i diferencuar ata, nga prejardhja etnike. Romet, evgjitet apo raca te tjera, qe perbuzen aq shume ne Shqiperi, jane shtetas shqiptare dhe ne si shqiptare etnike, i bejme nder vetes duke i trajtuar ata me seriozitet dhe me te drejta.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Zhdukja e 500 fëmijëve shqiptarë në Greqi, kërkohet rihapja

#9

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 12, 2015 1:15 am

Zeus10 wrote:
Kolivilor wrote:Mbroni edhe jepeni jeten për ta.

Veç mos i quni shqiptarë se nuk janë shqiptarë.
Kolivilor, nje shtet qe pretendon te jete demokratik, nuk mund te perdor standarte te ndryshme, ne sjelljen ndaj shtetasve te vet, duke i diferencuar ata, nga prejardhja etnike. Romet, evgjitet apo raca te tjera, qe perbuzen aq shume ne Shqiperi, jane shtetas shqiptare dhe ne si shqiptare etnike, i bejme nder vetes duke i trajtuar ata me seriozitet dhe me te drejta.
Meriton big like
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”