"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

United europe or united nazist?

Flisni për diplomacinë dhe të drejtën ligjore ndërkombëtare, lidhjen dhe ndikimin e saj në politikën dhe ekonominë e vendit dhe komunitetit tuaj.

Moderator: Strokulli

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#16

Post by Kolivilor » Sat Nov 07, 2009 4:30 pm

Paralelja Nazizëm-Serbizëm, njëmend nuk është me vend.

Serbët asnjëherë nuk kanë qenë as komunistë, as nazistë, as demokratë, as socialistë, ata gjithëmonë kanë qenë serbë. Ideologjia e tyre është serbizmi.

E pos kësaj nazistët gjermanë kanë qenë kundër racës sllave sepse e kanë shpallur atë inferiore.

Vetëm një gjë nuk pajtohem me Aleksandrin, që thotë se serbët u dëbuan nga SS Skenderbegu, jo se u frikësuan shqiptarët të bëjnë diçka, por se serbët janë një racë aq e ligë sa posa ta marrin pushtetin shqiptarët, nuk ka gjasa që t'i gjesh andej pari.

Besoni që kur fitoi UÇK luftën në qershor 1999, serbët e veriut menjëherë kanë përgatitur valixhet, dhe kanë dalur nëpër pika kyçe (rrugë, pyje etj), duke pritur, për të shikuar se çfarë po bëhet; poqese vijnë UÇK, serbët të ikin menjëherë për Serbi, poqese vjen ndokush tjetër, atëherë të kthehen nëpër shtëpi. Fatkeqësisht erdhi KFOR-i francez, dhe serbët u stabilizuan aty, ku ende e mbajnë kontrollin.

Lufta e Hitlerit kundër çifutëve ka qenë luftë e Evropës kundër Azisë. Shqiptarët gjithëmonë kanë qenë kundër Azisë, Leka i Madh, Skenderbeu, etj. Në L2B rrethanat ishin pak më ndryshe se Çifutët nuk paraqisnin ndonjë forcë të madhe, ndërsa Shqipëria ishte shtet neutral i respektuar si i tillë edhe nga vetë Gjermania.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#17

Post by Adriana » Mon Nov 09, 2009 7:54 pm

alfeko sukaraku wrote:Ne kete teme do na duhet te hedhim me shume dokumente edhe foto nga masakrrat serbe te kryera keto 20 vitet e fundit ndaj shqiptarve kryesisht,por edhe ndaj boshnjakve.Na duhet patjeter ti kujtojme evropes qellimet e saja jondeshkuese ndaj barbarizmit edhe nazizmit serbe.Ne se evropa ju hape deren gjakatarve me pare se viktimave ,ateher ajo ka nje problem madhore ideologjik pro fashist.
""Serbia's Crimes in Kosova""


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#18

Post by Adriana » Tue Nov 10, 2009 6:35 pm

Aleksandër wrote: Ndërhyrja ime nuk ishte për të shprehur keqardhjen e popullsisë serbe të vrarë nga forcat gjermane nazizte, por për të evidentuar një gabim trashanik nga ana juaj që keni cilësuar sllavët e jugut si nazist. Nazizmi nuk është një metodë shfarrosjeje apo mënyrë luftimi siç e pereceptoni ju në atë trurin tuaj sa një kokërr bizeleje por një ideologji mjaft e ndërlikuar që i takon sferës së shkencëtarve historiko-politik dhe jo të apasionuarve të filmave me luftë. Kur e kam lexuar unë Fridiq Niçen ju domosdo duhet të keni qënë duke kontribuar me kova me llaç në ndërtimin e ndonjë pallati në shtetin fqinj jugor.

Ndërsa për sa i takon ambasadës serbe që paska ndikuar në Bruksel për mos liberalizimin me viza të shqiptarve, atëherë kjo është një fitore e qartë diplomatike e palës serbe. Mgjth nuk i besoj fort këtyre burimeve të kafeneve virtuale, edhe demokracia ka mangësitë e veta. Dhe problemi madhor qëndron tek injoranca e individëve në demokraci sepse sot gjithsecili ka rolin e vet në vendimarrje dhe në barazinë shoqërore. Vota e një injoranti në demokraci rrezikon sigurinë e të gjithëve shprehej Xhon Kenedi. Këtu dola sepse desha të bëja një paralele (jo nga ato që priten, siç dini të bëni ju) me rolin tuaj në forumet shqiptare. Psh lejimi i pjesmarrjes së individëve injorantë në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare, si në rastin e paaftësisë së diplomacisë shqiptare ndaj asaj serbe, sjell mangësi dhe inferioritet në politikën e jashtme. Mos harrojmë se Serbia ka trashëguar diplomatët e Ish-Jugosllavisë që ishin nga më të mirët në Europë. Nga ana tjetër caktimi juaj si analist politik do sillte gajasjen e fqinjëve sllavë ditë e natë.

Liberalizimi kërkon standarte, dhe Serbia i ka plotësuar këto standarte. Ku qëndron problemi në këtë mes? Apo për hir të sindromës së viktimës ti liberalizojmë vizat edhe Ruandës?


Problemi ne kete mes qendron qe te shtojn dhe keto video tek lista e plotesimit te standarteve!!Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#19

Post by Adriana » Tue Nov 10, 2009 6:44 pm

Aleksandër wrote:Së pari genocidi boshnjak u neglizhua sepse në fund të fundit serbët dhe boshnjakët janë e njëjta etni. Flasin të njëjtën gjuhë dhe janë e njëjta rracë pavarsisht se feja bën dallimin dhe formon disa njësi kombëtare artificiale tek sllavët e jugut. Kjo e bën edhe problem të brëndshëm jugosllav genocidin boshnjak. Nga ana tjetër genocidi në Kosovë nuk u la të merrte ato përmasa të frikshme që kishin ndjekur genocidi boshnjak dhe ai ruandez por u frenua që në origjinë për arsye se serbët nuk dinin të ruanin raportin ndërmjet ekuilibrit të masës dhe ekuilibrit të forcës ndaj një popullsie jo-sllave.

Dhe për analogji do të shtoja se kur të shkruani për nazizmin si ideologji dhe duke bërë lidhjen e gabuar me popullatën sllave të jugut të cilësuar si naziste, merrni mundimin dhe lexoni diçka nga historia se kush ishin armiqtë e vërtetë të nacional-socializmit. Po ilustroj me dy shembuj, ''Srbosjek'' dhe kampi nazist i përqëndrimit Jasenovac në Kroaci ku humbën jetën mbi 600 000 serbë.


Po keto fakte mos ti besojm ne?!
Apo dhe ata qe kan bere videot nuk kane lexuar dicka nga historia?!
Cfar dallimi shikon Ti nga fotot e nazisteve-gjerman me ato te serbeve, ja me thuaj?!


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#20

Post by Kolivilor » Tue Nov 10, 2009 7:16 pm

Dallimi kryesor qëndron në atë se serbët përfshihen në taborrin anti-nazist dmth krah për krah me Enver Hoxhën.

Ato tre gishta, mu më duken si montazh, se gjermanët nuk i kanë pas tre gishta, gjermanët e kanë pas përshëndtjen e tyre me dorë përpjetë sikur Augusti.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#21

Post by Adriana » Tue Nov 10, 2009 7:55 pm

Nuk e di nese ne video i kan bere me montazh, po ama nje gje e di te sigurd qe pershendetja naziste per te mos rene ne sy qe ishin nazo, dhe te kuptoheshin me njeri tjetrin, kan pasur dhe kete simbol "pershendetjen me tre gishta", e kan falur dhe diskutuar dhe ketu ne Holland disa here kete ceshtje, ja p.sh dhe nje artikull tjeter ku tregojn tre gishta, po kjo do te te duket montazh?!

Image

Mund te shikosh ketu mbi artikullin origjinal.

Dhe nje tjeter ketu http://gerdabergsma.web-log.nl/photos/u ... 46839c.jpg
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#22

Post by Adriana » Tue Nov 10, 2009 8:23 pm

Po me simbolin "no war" qe e shikojm ketu me poshte:

Image

Nese e duam te bejm te kunderten e fjales "no war" do te thot qe duam "yes war" apo jo?!
po sikur te kthjem ne te kunderten dhe simbolin e fjales "no war" me ke shenje mund te jet e ngjashme?!


Image

Nuk ju duket dhe kjo nje dore me tre gishta qe do te thot te kunderten e fjales "no war" ?!

Ja pra qe dhe ne video fotografit e vendosura kan nje kuptim.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#23

Post by alfeko sukaraku » Wed Nov 11, 2009 9:36 am

Kolivilor wrote:Dallimi kryesor qëndron në atë se serbët përfshihen në taborrin anti-nazist dmth krah për krah me Enver Hoxhën.

Ato tre gishta, mu më duken si montazh, se gjermanët nuk i kanë pas tre gishta, gjermanët e kanë pas përshëndtjen e tyre me dorë përpjetë sikur Augusti.
kolivar

do te lutesha shume te kuptoje qellimin e hapjes se kesaj teme.Kjo eshte nje lufte interrnetore , edhe ne kete lufte ne duhet te kalojm iden tone per menyren se si duhet ta shohin evropianet serbin.Mua me duket se ne shqiptaret kemi interes te drejtperdrejt ta bejm nje gje te tille.Ne asnje menyre une nuk jame nje i cmendur qe po refuzokam evropen-apo..qe nuk njohe parimet evropiane..jo ore jo,jame pro evropian deri ne palce,por duhet te ngrej dikush zerin per padrejtsin qe na eshte bere edhe po na behet.Duhet qe tja mbajme te fresket memorjen evropes edhe ti kujtojm se gjakataret nuk e meritojn te jene ne evrope para nesh.E di shume mire se c eshte nazizmi ashtu sikurse e di shume mire se c eshte serbizmi,por ne se do e titulloja temen ndryshe ,nuk do dergoja mesazhin e duhur,pasi evropa nuk e ka vuajtur serbizmin edhe nuk e ka iden iden se c do te thote serbizem.besoj jame me i qarte tani.Faleminderit Adriana...idhe jete edhe kuptim kesaj teme.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#24

Post by Kolivilor » Wed Nov 11, 2009 1:21 pm

Nuk e di nese ne video i kan bere me montazh, po ama nje gje e di te sigurd qe pershendetja naziste per te mos rene ne sy qe ishin nazo, dhe te kuptoheshin me njeri tjetrin, kan pasur dhe kete simbol "pershendetjen me tre gishta", e kan falur dhe diskutuar dhe ketu ne Holland disa here kete ceshtje, ja p.sh dhe nje artikull tjeter ku tregojn tre gishta, po kjo do te te duket montazh?!
A e din qi qaj simbol me tre rrema përpjetë osht simbol i lashtë pellazg qysh nga kultura e Vinçës, e kan mbart ilirët, edhe e kan ba tatuazhe malsorët deri në ditët tona?

Nuk ngriten paralele, duke marrë për shembull simbole ose gishta.

Ideologjia duhet të studiohet. Nazisti e ka shpall serbin racë e ulët, e si mundet serbi të jetë nazist???
Last edited by Kolivilor on Fri Nov 13, 2009 4:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#25

Post by Adriana » Wed Nov 11, 2009 3:23 pm

Kolivilor wrote:
Nuk e di nese ne video i kan bere me montazh, po ama nje gje e di te sigurd qe pershendetja naziste per te mos rene ne sy qe ishin nazo, dhe te kuptoheshin me njeri tjetrin, kan pasur dhe kete simbol "pershendetjen me tre gishta", e kan falur dhe diskutuar dhe ketu ne Holland disa here kete ceshtje, ja p.sh dhe nje artikull tjeter ku tregojn tre gishta, po kjo do te te duket montazh?!
A e din qi qaj simbol me tre rrema përpjetë osht simbol i lashtë pellazg qysh nga kultura e Vinçës, e kan mbart ilirët, edhe e kan ba tatuazhe malsorët deri në ditët tona?

Je e vogël për këto gjona me çka merresh, e them këtë në bazë të asaj çfarë shkruan ti, në bazë të mënyrë që arsyeton.

Je e vogël për faktin, që ende nuk e ke mësu se nuk ngriten paralele, duke marrë për shembull simbole ose gishta.

Ideologjia duhet të studiohet. Nazisti e ka shpall serbin racë e ulët, e si mundet serbi të jetë nazist???

Kur të studiosh këto ideologji atëherë flasim.


Pergjigjen mund ta lexosh ketu
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#26

Post by Kolivilor » Wed Nov 11, 2009 4:47 pm

Mirë po a nuk iu shkon mendja, se duke përdorë gjermanët për të sharë serbët iu po bëni të kundërtën, po përdorni serbët për të sharë gjermanët.

E çfarë iu kanë bërë gjermanët që po i shani?

Ata që na kanë bërë keq janë serbët. Dhe nuk ka nevojë të bëhet krahasim i tyre me popuj tjerë, sepse serbët nuk kanë shembull në këtë botë.

Ata kanë detyru nanën e babën me hangër mushkëritë gjysmë të pjekura të foshnjes së tyre. Kanë shumë të këqija shizofrene. Nuk mund të krahasosh me gjermaninë.

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#27

Post by Kolivilor » Thu Nov 12, 2009 8:00 am

Adriane këto janë simbolet që janë gjetur në Kulturën e Vinçës. Kjo popullësi njësoj sikurse stërnipërit e tyre (shqiptarët), ka pasur si kulte qëndrore kultin e diellit dhe kultin e gjarpërit, që vërtetohet nga simbolet e shumta diellore e gjarpërore.

Sipas gjenetikëve njëri ndër haplogrupet e mundshme që kanë pasur njerëzit e Vinçës, është haplogrupi E3b që iu takon shqiptarëve të sotëm. http://www.eupedia.com/europe/origins_h ... ml#Ancient

Këtu mund t'i shohësh simbolet e diellit, sfastikat e kulturës së Vinçës: http://www.omniglot.com/writing/vinca.htm

Kurse këtu mund të gjesh për simbolet e gjarpërit në kulturën e Vinçës:
http://www.daimonas.com/pages/snake-worship.html

Përveç këtyre, edhe territori ku shtrohej kjo kulturë, Shqipëri lindore, Dardani, Maqedoni, Serbi, si dhe zgjerohej rreth këtyre territoreve herë pas here, është fakt që kjo ishte kulturë e jona.

Dhe e fundit Kjo kulturë, u trashëgua nga Kultura e Vuiçedollit, e cila u dallua për përdorimin e gjerë të bakrit, dhe kjo e Vuçedollit u pasua nga ilirët e bronzit.

E pra kjo kulturë e jona kishte edhe këtë simbolin me tre rremba, shiko në foto figura e tretë:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Kolivilor
Senior Member
Senior Member
Posts: 123
Joined: Tue Nov 03, 2009 9:19 pm
Gender: Male

Re: United europe or united nazist?

#28

Post by Kolivilor » Thu Nov 12, 2009 8:05 am

Sa i përket nazizmit, ka qenë një ideologji që krejt gabimisht është krijuar në bazën e kulturës ilire, dhe është përdorur për gjermanët.

Vetë Hitleri ka qenë dinarik për kah raca (shqiptar i gjermanizuar), sikurse janë 80% e austriakëve. Sfastika është simbol ekskluzivisht ilir. Simboli i "drurit", ai me tre rremba, pra simbol ilir. Edhe vetë Hitleri gabimisht ka mendu se ilirët kanë qenë gjermanë, prandaj i ka marrë simbolet e tyre dhe i ka përdor për nazizmin.

E vetmja e keqe për të cilën urrehet Hitleri është çështja e çifutëve. Për mua nuk ka fare rëndësi a ka ndodh holokausti me të vërtetë a jo. Për mua është me rëndësi se kjo ishte luftë e Evropës kundër Azisë. Popujt e 'ulët' sipas nazizmit ishin çifutët, magjupët, dhe së fundi sllavët të cilët ndonëse europianë, kanë gjithashtu edhe gjene mongolësh.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#29

Post by Adriana » Thu Nov 12, 2009 7:32 pm

Kolivilor wrote:Sa i përket nazizmit, ka qenë një ideologji që krejt gabimisht është krijuar në bazën e kulturës ilire, dhe është përdorur për gjermanët.

Vetë Hitleri ka qenë dinarik për kah raca (shqiptar i gjermanizuar), sikurse janë 80% e austriakëve. Sfastika është simbol ekskluzivisht ilir. Simboli i "drurit", ai me tre rremba, pra simbol ilir. Edhe vetë Hitleri gabimisht ka mendu se ilirët kanë qenë gjermanë, prandaj i ka marrë simbolet e tyre dhe i ka përdor për nazizmin.

E vetmja e keqe për të cilën urrehet Hitleri është çështja e çifutëve. Për mua nuk ka fare rëndësi a ka ndodh holokausti me të vërtetë a jo. Për mua është me rëndësi se kjo ishte luftë e Evropës kundër Azisë. Popujt e 'ulët' sipas nazizmit ishin çifutët, magjupët, dhe së fundi sllavët të cilët ndonëse europianë, kanë gjithashtu edhe gjene mongolësh.

Faleminderit per materialin e mesiperm, dhe ja vlen te hapesh nje teme ku mund te flitet per prejardhjen e atyre simboleve.

Po qellimit i autorit ne kete teme, nuk eshte te bejm barazimin dhe te verifikojm se kush ishin / jane nazistet dhe kush ishin / jane serbet.
Qellimi i autorit per hapjen e keasj teme eshte qe: si europa u hapi dyert nje populli qe beri pothuajse ne njejtat krime ( dhe me te ashperta akoma ) si ato te luftes se dyte boterore.
Dhe aji i barazon keto krime me te nazisteve thjesht nga fakti sepse krimet e nazisteve jane si me te njohurat dhe me te gjykuarat ne europe. Dhe keshtu duke u bazuar mbi historin / luftrat / krimet qe kan ndodhur ne europe aji e barazoj me krimet e nazisteve.
Kaq e veshtire eshte te kuptohet qellimi temes?!
Po te te pelqej kjo teme si nje teme qe kerkon te flasesh mbi nazistet dhe serbet a kan ngjashmeri, ose kush ishin nazistet kush ishin serbet, ateher mund te hapesh nje teme tjeter.
Ketu duhen materiale/artikuj/video nga maskrat serbe.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: United europe or united nazist?

#30

Post by Adriana » Thu Nov 12, 2009 8:05 pm

SERBET DUKE DJEGUR FSHATRAT NE KOSOVE

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Diplomaci dhe e drejtë ndëkombëtare.”