"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arvanitet

Këtu mund të bashkohen për të shkëmbyer mendime, pjesëtarë të diasporës ose komuniteteve të ndryshme arbërore.

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Arvanitet

#316

Post by Strokulli » Sat Dec 21, 2013 10:06 pm

[col]Nga Arbani i Poshtëm (Shqipëria e Jugut) i 12OOës-13OOës deri në 16OOën, zbriten shumë të arbëresh e vanë në viset e Greqisë jugore, andej u patnë thirrë edhe arbanìt prej presbiterash. -- Disa kësish, pas 2OO-3OO vite ndë Greqìt jugore, vanë në Italì jugore, nga 14OOta-16OOta.

Për se Republika e Shqipërisë dhe akademikët e Tiranës nuk mirren fare dhe i kanë lanë në harresë këta njerëz, përkah të kjenët e tyne, përkah fjallët dhe tradita e kultura e tyne, që ka nga 4OO deri në 8OO vite që ruhet jashtë Shqipëriet?|[/col]

Image

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#317

Post by rrëqebull » Sun Sep 14, 2014 3:57 pm

Gustav Raus - Greek(Arvanites) deputies, which the king Otto offered up the homage of their nation in the month of October 1832, in Munich.
Image
Arbërorët që çliruan Greqinë.

Mënyra se si "fuqitë e mëdha" e rrëmbyen Greqinë nga vendasit iliroshqiptarë që sapo e kishin çliruara atë, nuk është aspak e ndryshme nga mënyra se si "fuqitë e mëdha" të sotshme, e kanë rrëmbyer Shqipërinë Veriore nga duart e shqiptarëve, duke e shpallur shtet të ciganëve, turqve, sllavëve, gjyqtarëve ndërkombëtarë, burokratëve të huaj të pazgjedhur, dhe të mbështetësve të nacional-perandorizmit arab, që tani kanë edhe ulëse në kuvend.

Kur e gjithë kjo çorbë të jetë shkrirë në një popullsi të vetme të tru-shpëlarë me anë të ideologjisë kosovariste [e ngjashme me "nacionalizmin" brazilian, ku s'merret vesh se ç'do të thotë 'brazilian' përtej gjeografisë], Shqipëria Veriore do të jetë aq kundra-shqiptare saç është sot Greqia.

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#318

Post by rrëqebull » Tue Feb 17, 2015 4:22 pm

Veshje e një `Mbretëresheje Shtëpie` shqiptarojugore (arvanite),
nga ishulli i Specës.

Image


Me gjithë pyetjen tinëzare të një "rumelioteje":
Do you have this type of costume in Albania?
The question is in itself nonsensical and shows a very low knowledge and an extremely poor understanding of the ethnology/costumography of the indigenous Albanian population of the Illyrian Peninsula in particular (and of Albanianship in general).

This is the costume of Spetsa and no identical costume to this one is to be found anywhere else.
No illyro-Albanian costume is identical to another in appearance, but they're identical in origin, symbols, ritual/appartenence codification etc.; so to say: they're connected by the fact that they are all an integral part of the multi-variegated ethno-artistic result of the millenary craftsmanship and inventive proficiency of the same people: the autochthonous illyro-Albanians.

Furthermore, the variety of colours depends also on the trade-routes that certain Albanian tribes followed (i.e. where they bought the materials and textiles).

You can find every single part of this Arvanite House Queen's dress spread throughout Albanian inhabitated lands (but in different colours, variants and compositions).

Of course, in the galaxy of Albanian costumography, many similarities are to be found between this coustume and other south-south'Albanian (Arvanite) costumes.

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#319

Post by rrëqebull » Wed Mar 25, 2015 7:17 pm

Sot më 25 Mars 2015 është pervjetori i Pavarësisë së Greqisë nga Pushtuesit aziatik, Osmanët, festa që festohet në cdo cep të saj, kësaj toke të stërlashtë që në të katër anët e saj është e larë me gjakun e shtrenjtë Shqiptar!

Sot në Greqi me qindra fëmijë shqiptarë festuan festën grekomane duke ngritur flamurin grek. Në histori qe nuk thuhet e vërteta per arbërorët, për fustanelat dhe shum heronj shqiptarë që i kanë bërë grekë se ashtu iu intereson BE-së. Si Shqiptarë kemi të drejtë më shumë se vetë Grekët të ndjehemi krenar në këtë ditë dhe të përkujtojmë gjakun e Etërve tanë që çliruan dhe krijuan këtë vend dhe mundësuan themelin e një shteti!

Si sot,194 vjet më parë Arbërit Shqiptarë shembën dhe terrorizuan murtajën Osmane në Greqi!
Ishin Shqiptarët ata që bën këtë kryevepër pa të cilët Revolucioni Grek i vitit 1821 kurr nuk do mund të realizohej!

Ishin Shqiptarët britmat e të cilëve nga masakrat barbare që u bënë mbi ta në Mesolongji tronditën mbarë Europën!

Ishin Shqiptarët që pasi Mbreti i tyre Skënderbe çliroi Nënën Arbëri dhe ngriti flamurin në Krujën heroike.. përsëriten vite më vonë atë shpirt luftarak të pashmbullt të Mbretit të tyre duke çliruar Greqinë nga pushtuesit Osman!

95 deri në 100 nga Heronjtë kryesor të Revolucionit Grek ishin Arbër Shqiptar,disa nga emrat më të njohur të cilëve përfshinin Gjeorgjio Kunduriotin,Kiço Xhavellan, Andoni Kryezin, Teodor (Bythgura) Kollokotronin, Marko Boçarin, Noti Boçarin, Kiço Boçarin, Laskarina Bubulinën, Anastas Gjinokastritin, Dhimitër Vulgarin, Kostandin Kanarin, Gjeorgjio (Llalla) Karaiskaqin, Odise Andruçon, Andrea Miaulin, Teodor Griven, Dhimitër Plaputan, Nikolao Kryezotin, Athanas Shkurtaniotin, Hasan Bellushin, Tahir Abazin, Ago Myhyrdanin, Sulejman Meton, Gjeko Bein, Myrto Çalin, Ago Vasjarin, shumë e shumë shqiptarë të tjerë.

Lavdi të gjithë Etërve tanë që nuk pranuan kurr skllavëri por vdiqën e luftuan pa u ndalur për më të shtrenjtën gjë, LIRI!!
https://www.facebook.com/pages/Marko-Bo ... 9574239039

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arvanitet

#320

Post by Zeus10 » Thu Mar 26, 2015 1:50 pm

Nderkohe, qe fustanella jone e bukur(ne foton 2 dhe kostumet e grave shqiptare te malesise), perdoret si simbol i atyre qe mundesuan pavaresine e Greqise, gjate festimeve te djeshme te dites se pavaresise.
Image
Image

ne nuk duhet te harrojme, se kush ishin keta burra trima dhe prej nga vinin ata:

Image

Enciklopedia Greke "Papyrus Larousse"

Arvanitikos - a)Ajo qe u përket arvanitasve,shqiptarëve
b)Lloj kercimi i shqiptarëve
Arvanitika - Gjuha Shqipe

------------------------------------------
-(Histori), arvanitiko - emri i bataljonit të 1rë grek, i krijuar në Zakinthos gjatë sundimit Rus, nga refugjat Epirot(suljot) i përberë nga 10 njësi nën Foto Xhavellën,Kiço Boçarin,Dhimo
Dhrakon,Gushi Zervan dhe Jorgo Dangëllin
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arvanitet

#321

Post by Zeus10 » Sat Apr 25, 2015 10:29 pm

"Cafe d'Aphrodite, a Livadie" full page 24x16cm engr. & "Iconostase de Saint-Jean de Livadie" 16x18cm engr. on reverse, in "Le Tour Du Monde" 1876-1878 magazine pp.119-120, with part of corresponding article. Fine.

Kafe ne Athine viti 1876

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arvanitet

#322

Post by Zeus10 » Sat Apr 25, 2015 10:34 pm

Dy gra arvanitase ne Khalandri Attike Greqi 1876

"Femmes de Khalandri" full page 24x16cm engr. in "Le Tour Du Monde" 1876-1878 magazine pp.339-340, with part of corresponding article.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
GEORGIVS CASTRIOTTVS
Junior Member
Junior Member
Posts: 5
Joined: Thu Aug 13, 2015 8:19 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#323

Post by GEORGIVS CASTRIOTTVS » Thu Aug 13, 2015 9:32 pm

Sa shume pyetje, fillimisht do thoja qe te thuash 4 milion greke jane arvanite eshte disi shume apo jo? Po mendoja, Kolia tha jane 1,2 milion shqiptar ne Greqi, ai i llogariti 800 mije emigrant edhe 400 mije vendas. Pra i bie 10 here me pak sesa postuesi i temes tha. Nese ecet me llogjiken qe nuk ka nevoj qe ta identifikojne veten si shqiptar/cam/arvanit por mjafton qe te kene origjina shqiptare, ashtu cdo grek mundet te kete sado pak gjak shqiptari, secili grek. Ne keto raste identiteti ka me shume rendesi.

Pika e dyte, a ka ndonje faqe interneti nga arvanitasit me alfabet latin ose te pakten ne Anglisht ta perkthejme me Google.

Pika e trete, meqe e djathta konservatore nuk drejton me Greqine, meqe nacionalistet e majte te PASOK-ut nuk drejtojne me Greqine, a ka ndonje shanc qe te pakten tani me ekstremin e majte ne pushtet, Greqia te kete me shume te drejta per njeriun? A eshte premtuar ndonje njohje e ndonje minorance? Ne Greqi ka shqiptar, arumun, bullgar, turq, maqedonas, rom, hebrej etj. Ka minoritar katolik, musliman, edhe jo-fetar. Ndonje lajm per ndonje liberalizim kushtetues sipas normave te BE-se?

Pika e katert, njihni personalisht arvanitas, cfare thone? Kane frike apo jo? Kane frike shtetin, apo Agimin e Arte apo kane frik se mos humbasin punen pershkak te nacionalizmit? Cfare thone per te rinjte, e vertete qe nuk ja mesojne me shqipen/arvanitishten?

Pika e peste, ne veri te Greqise fjala arvanit nuk degjohet mes shqipfolesve, pse ne jug perdoret? Pse nuk u perhap kurre vete emerimi shqiptar?

Pika e gjashte, maqedonasit kane partine Ylberi, po keta kane ndonje parti? Ose te pakten ndonje prej tyre a eshte futur tek partia Ylberi qe ka ofruar ti mbroje te gjithe minoritaret e Greqise?

Pika e shtate, cfare problemi ka Wikipedia? Ka kaq shum materiale mbi arvanitasit, pse perdoren vetem 2-3 autor qe jane qartesisht filo-helen? Kjo organizate financohet prej shtetit grek, lobit grek apo e ka kryetarin filo-helen?

Pika e tete, u habita sa shume materiale keni sjellur ne forum. Sikur te kisha kohe ti lexoja te gjitha, disa prej tyre ishin ne gjuhe qe nuk i kuptoj dot, une vetem kuptoj pak Anglisht. Me te vertete e habitshme, tani pyetja rrjedh natyrale, anetaret e ketij forumi jane historian? Une mezi e kaloja ne shkolle historine, me nota minimale me mik. -hahaha-

Pika e nente, Jani Vardhis, Antoni Vardhis jane arvanit? Duke pare Wikipedian keta jane me origjina nga nje fshat afer me Athinen, ne Atike, ne zonat tipike arvanitase. Mbiemrin origjinal e kane Bardhi?

Pika e dhjete, pashe qe disa prej jush kishin postuar materiale sesi shume politikan grek kane origjina shqiptare, fatkeqesisht kjo nuk ka shume vlere, numri 2 i Agimit te Arte ka origjina came ortodokse, po nuk i intereson shume ai fakt, madje do autonomi per Epirin e Veriut. E dini si eshte ajo puna, eshte nje si pune legjende qe me eshte thene per Aleksandrin e Madh, thuhet qe kudo qe shkonte e quante veten vendas, ne Greqi ishte grek, ne Persi ishte pers, ne Egjipt ishte i biri i Horusit, ne Nabate ishte nabateas/arab, ne Indi ishte avatar i Vishnus etj. Tani une nga historia nuk mar vesh shum, keshtu qe nuk e di sa e vertete eshte kjo, por ka kuptim po ta mendosh, me beni mua mbret te Britanise, se dal anglez pa merak. :oops:

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Arvanitet

#324

Post by Prespar » Fri Aug 14, 2015 4:20 pm

in 1/2 of Greece are Albanians camouflaged as Greeks

User avatar
IllyrianLegend
Regular Member
Regular Member
Posts: 91
Joined: Wed Nov 02, 2016 12:55 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#325

Post by IllyrianLegend » Sat Sep 16, 2017 10:33 am

Nga Macedoniatruth

The Arvanites considered themselves to be Skipetars(Albanians) in 1814!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
IllyrianLegend
Regular Member
Regular Member
Posts: 91
Joined: Wed Nov 02, 2016 12:55 pm
Gender: Male

Re: Arvanitet

#326

Post by IllyrianLegend » Sat Sep 16, 2017 10:34 am

IllyrianLegend wrote:
Sat Sep 16, 2017 10:33 am
Nga Macedoniatruth

The Arvanites considered themselves to be Skipetars(Albanians) in 1814!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Arvanitet

#327

Post by TeuAL » Thu Dec 13, 2018 10:17 pm

Arvanitet dhe Lumo Skendo ne kujtimet e William Miller (1864 - 1945)
William Miller (1864 - 1945), historian, tregon per Mit'hat Frasherin(kur ishte ambasador i Shqiperise ne Athine) qe i fliste per rolin e arvanitasve ne jeten politike te vendit dhe jepte detaje, me humor, per ish kryeministrin nga Hydra qe fliste shqip edhe kur pergjigjej per vendimet e tij politike: " . . . ashtu dua un . . . " . Pasuesi i Frasherit i fliste me admirim per arvanitet e Salamis. Ngjitjet jane nga www,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 673
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Arvanitet

#328

Post by TeuAL » Thu Dec 13, 2018 10:34 pm

. . . vijon

Ngjitur eshte biografia e historianit William Miller qe kam cituar ne postin me lart.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Diasporë dhe komunitete”