"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

Flisni për folklorin tonë të mrekullueshëm si gojëdhënat, legjendat, këngët e trimërisë, anegdodat popullore, kostumë popullorë, etj.

Moderators: uck_aksh, Strokulli

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#31

Post by Arbëri » Fri Sep 10, 2010 10:05 pm

FLM. Mallakastriot se me interesonte , shkaku qe kesi melodi ka anemban kendej .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#32

Post by Mallakastrioti » Fri Sep 10, 2010 10:09 pm

Arbëri wrote:FLM. Mallakastriot se me interesonte , shkaku qe kesi melodi ka anemban kendej .

Paskan pasur te drejte te lashtet qe thoshin:Menyren e qethjeve te flokeve dhe gjuhen Maqedonasit e kishin te njejte me Epirotet,por jo vetem kaq por edhe zanafillen e kenges se keshtuquajtur polifonike do shtoja une... :)

Po pate mundesi interesohu dhe sill me teper nga keto materiale apo menyre te kenduari aty se me interesojne,pasi me pelqen kjo fushe studimi .Flm.
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#33

Post by Arbëri » Fri Sep 10, 2010 10:15 pm

Sa te duash , pa mundim e gjeta kete por do gjej me shume :

Ancient Macedonian Polyphonic Music

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#34

Post by Arbëri » Fri Sep 10, 2010 10:17 pm

Edhe ajo ke faqja e kaluar nga Prespa eshte disi Polifone ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#35

Post by Mallakastrioti » Fri Sep 10, 2010 10:26 pm

Arbëri wrote:Edhe ajo ke faqja e kaluar nga Prespa eshte disi Polifone ?

Per mendimin tim eshte e njejte me keto qe solle ti,pra si menyre te kenduari po te degjosh si kombinohet dyzereshi (gjithmone duhet marre parasysh kombinimi ne kenge,te zerit midis marresit dhe hedhesit apo shoqeruesit ne keto raste)...kam bindjen qe eshte e njeta menyre polifonie dyzereshe.
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#36

Post by Arbëri » Fri Sep 10, 2010 10:29 pm

kjo ?“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#37

Post by Mallakastrioti » Fri Sep 10, 2010 10:43 pm

Arbëri wrote:kjo ?

Diçka tjeter kjo menyre te kenduari...hyme ne ate qe quhet "katerzeresh"---pra polifoni me mbas se ato qe solle ti---pra "dyzereshi".Edhe "katerzereshi",apo edhe "pesezereshi" si p.sh ne disa zona te laberise (perdoret edhe ne Mallakaster kjo) eshte me e vonshme,por nuk dihet akoma koha per tu percaktuar saktesisht kur ka hyre si menyre kendimi.Baza ngelet gjithmone MONOFONIA---"njezereshi" apo thjesht RAPSODIA,aty kane zanafillen te tera.Ne lashtesi ka pasur Festivale ne Athine te ashtuquajtura "Festivale Rpasodesh"(e merrnin pjese nga gjithe "Bota e njohur" per ate pellg aty,pra Ballkani-ne ate kohe rapsodi shoqeronte rrefimet apo kenget me lire(Lira =vegel muzikore)---nder shqiptar sot kemi akoma Lahuten qe eshte nje vegel muzikore qe nuk kemi te dhena te sakta prejardhjen.pra monofonia apo rapsodia ngelet mema e te gjitha ketyre forma kendimi.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#38

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 11, 2010 2:56 pm

HE!---eeeeeeeeeeee----opaaaa---apapapapa...lol

Valle e kenduar luftarake nga Laberia."Shqiperi na ke ne kembe---mbrojme lirine dhe nderin tende!
Lidheme Bese e fjalen dhame!"Bem baba te te ngjaj,po ste ngjajta plaça.

Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#39

Post by Zeus10 » Sat Sep 11, 2010 4:37 pm

Mallakastrioti wrote: "Shqiperi na ke ne kembe---mbrojme lirine dhe nderin tende!
Lidheme Bese e fjalen dhame!"


Do te thosha se ngjashmeria e pozicioneve me kete vallen PYRRUS me poshte eshte e jashtezakonshme. Kurse nga ana gjuhesore
P<-->B (fare mire mund te jete shkronja perkatese per tingullin B)
Y--U (fare mire mund te lexohet dhe U)
Pra Πυῤῥίχη duke eliminuar χη qe eshte prapashtese jep:

Πυῤῥί=BURRI

Pra valle burrash.
Kurse artikulli i meposhtem tregon perdorimin e p-se se shkruar, ne vend te b-se se shqiptuar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#40

Post by Mallakastrioti » Sat Sep 11, 2010 4:54 pm

Kjo eshte nje perle e vertet:

"C'u keput nje kembe mali
o Stamboll te djegte zjarri
Djemte tane haj me det
djepi thate e vatra shkrete."


Kenduar nga i madhi Zeqir Hoxha:

http://ngarkovideo.com/video/290/zeqir- ... kembe-mali
Image

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#41

Post by Prespar » Fri Oct 01, 2010 3:21 pm

cousins of mine
Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#42

Post by Prespar » Fri Oct 01, 2010 4:11 pm

Aulona wrote:[col]|Nënë që më linde djalë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi

I shikoj ëndërrat me rradhë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi

Më vijn shtojzovallet pranë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi

Më thotë mendohu o djalë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi

Çobanesha që do çobanë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi


Studentesha kasabanë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi

Nënë do më bësh dermanë
kam shumë kohë që s'me zë gjumi
jo jo s'më zë gjumi[/col]seems like this would be the easiest one to learn for me ..... :mrgreen:

Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#43

Post by Prespar » Fri Oct 01, 2010 4:14 pm

this one is one of my favorites ....I only have the lyrics of 3/4 of it, the rest I cant understand the words
and it seems like a very hard style to sing as in video ...Prespar
Senior Member
Senior Member
Posts: 101
Joined: Thu Sep 09, 2010 6:35 pm
Gender: Male
Location: Chicago

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#44

Post by Prespar » Fri Oct 01, 2010 4:24 pm

esht keng per Enver /po kendur forte
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Kenge Tradicionale Polifonike te Jugut (Labe)

#45

Post by Mallakastrioti » Fri Oct 01, 2010 5:27 pm

Prespar wrote:this one is one of my favorites ....I only have the lyrics of 3/4 of it, the rest I cant understand the words
and it seems like a very hard style to sing as in video ...The Song of Çelo Mezani (Albanian: Kënga e Çelo Mezanit) is an Albanian polyphonic folk song. It is considered to be the best-known Cham Albanian song. The song increased the awareness in Albania about the Chameria region and its history.


---Kenge per Celo Mezanin---

Aman doli djelli ne Malavire
Qisi Celua ne Harile
Hajde Hajde, qisi Celua ne Harile

Hisi Celua ne Harile
Per te shkreten Pajgorile
Aman Aman, per te shkreten Pajgorile

Mu te pusi Sulejmanit
Pusin e Celo Mezanit
Aman Aman, pusi e Celo Mezanit

Kur na ra martine pare
Celua na ktheu surrane
Aman Aman, Celua na ktheu surrane

Kur na ra martine dyte
Celua gremisi syte
Aman Aman, Celua gremisi syte

Kur na ra martine trete
Celua u vra me te vertete
Aman Aman, Celua u vra me te vertete

Vane nenes e ja thane
Se Celon e kane vrare
Aman Aman, se Celon e kane vrare

Mos me thoni kete fjale
Se Celon e kam te gjalle
Aman Aman, se Celon e kam te gjalle
-----------

----A song for the Hero Celo Mezani-------


The sun rose over Malevile
and Çelo came near Harile
(repeat of last sentence)

Çelo came in Harile
For the woeful consolation

Right at Sulejman's trap
Çelo Mezani was ambushed

When the first gunshot came
Çelo wondered and looked at us

When the second shot came
Çelo closed his eyes

Then the third shot came
Çelo was really dead...
Ohh... he's really dead (with astonishment)

They went and told
to his poor mother they said
that Çelo was shot and dead

How dare you say this word to me,
my Çelo is still alive!
my Çelo is still alive...
Image

Post Reply

Return to “Folklori shqiptar”