"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Artistët: “Politika larg duart nga teatri”

Mund të flisni për filmat dhe kinemanë, yjet e saj, bukurinë e artit filmik

Moderator: Strokulli

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Artistët: “Politika larg duart nga teatri”

#1

Post by Adriana » Mon Feb 12, 2018 8:14 pm

Artistët: “Politika larg duart nga teatri” VIDEO

Mirela Kumbaro del bllof

Në përgjigjen që i dha Robert Ndrenikës dhe përmes tij, të gjithë aktorëve që protestojnë për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar, Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro kujtoi heshtjen e tyre kur në ambjentet e Teatrit ishte vendosur një Bingo.

Por ish-drejtori i Teatrit Eksperimental, Kastriot Çipi publikoi një dokument në rrjetet sociale që tregon se firmën për të shndërruar Teatrin në Bingo e kishte hedhur Edi Rama.

Image

Ndërsa për kullën te teatri, Çipi i shkruan ministres se ideja e ndërtimit të Teatrit brenda një kulle ishte e vëllait të saj, kur ishte këshilltar i ministrit të Kulturës, Blendi Klosi./MAPO/

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Kinematografi dhe televizion”