"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Mbishkrimet e vjetra.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Mbishkrimet e vjetra.

#1

Post by Zeus10 » Fri Jun 26, 2009 11:37 pm

Rreth 45 km ne jugperendim te rrethit Irakliaon(Krete) ne Greqi, gjendet nje site arkeologjike qe quhet Gortyna. Brenda saj gjenden disa blloqe guresh gjigande, ne siperfaqen e disave prej tyre gjendet nje mbishkrim i gjate, i cili mendohet te jete 2500 vjecar. Ky mbishkrim mendohet te jete shkruar ne gjuhen Dorisht, por kjo ngelet per tu provuar.

Image

Mbishkrimi eshte shume i qarte dhe ftoj te gjithe ata qe kane aftesi deshifruese te ndihmojne ne zberthimin e tij.
Kjo do te jete nje teme ku mund te postoni foto me mbishkrime te ndryshme dhe ti interpretoni ato.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#2

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:43 pm

problemi kryesore me kete mbishkrim qendron gjetja e alfabetit me te cilin eshte shkruajtur.Perdorja e germes "S" eshte nje problem shume i nderlikuar,megjithse nuk na prish shume pune .Se shpejti do kemi edhe nje punime me te gjere nga nje autore arvanit per kete ceshtje.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#3

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:46 pm

ky eshte muri mbi te cilin eshte shkruajtur ky mbishkrim.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#4

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:49 pm

kjo eshte zona e njohur arkeologjike e cila ka nje jete te gjere edhe te vjeter arkeologjike.Ketu prane Gjendet edhe Festos me diskun e tij te famshem..si edhe Agia triadha e linearit A
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#5

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:55 pm

Vreni fushen e Mesaras=mes ara.Vreni aty pran edhe Festos =Phestos.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#6

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 7:56 pm

Ne festos eshte gjendur edhe disku misterioz qe mbetet ende i padeshifruar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#7

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 8:01 pm

ketu pran gjendet edhe Agia Triada..emri i vjeter nu njihet.Ky qytet eshte i njohur boterisht sepse ketu jan gjendur mbishkrime nga lloji shkrimore lineari A...1750 p e s..1500 p e s..kujtojm se disku i Festos eshte shume me i vjeter ..i perket mijvjecarit te trete ..llogjikisht duhet te jete i koheve te Lepenices ose dicka me ma vone.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#8

Post by alfeko sukaraku » Fri Jul 24, 2009 8:03 pm

ja edhe lloji shkrimore linear a nga qyteti i Agia triades
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#9

Post by Arbëri » Fri Nov 20, 2009 9:59 pm

Kjo është gjetur ne Gostivar ,
Image
Ka lidhje me ate që shkruan forumisti , se është ne kuptimin shqip:
Αννία τῷ υἱῷ
᾿Επικάδῳ μνή-
μης χάριν

“Ania, të birit Epikado, në kujtim” ,
Sa mund të jet e vërtet ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#10

Post by Zeus10 » Fri Nov 20, 2009 10:14 pm

Arbëri wrote:Kjo është gjetur ne Gostivar ,
Image
Ka lidhje me ate që shkruan forumisti , se është ne kuptimin shqip:
Αννία τῷ υἱῷ
᾿Επικάδῳ μνή-
μης χάριν

“Ania, të birit Epikado, në kujtim” ,
Sa mund të jet e vërtet ?
Kjo gjuhe quhet Greqisht, por e verteta eshte qe ajo ka qene gjuha e pellazgeve, dhe njerezit me keto emra i gjeje si ne Dardani, Maqedoni, Iliri dhe Epir. Socio sapo solli nje shembull per kete:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#11

Post by Arbëri » Fri Nov 20, 2009 10:17 pm

Zeus10 wrote:
Arbëri wrote:Kjo është gjetur ne Gostivar ,
Image
Ka lidhje me ate që shkruan forumisti , se është ne kuptimin shqip:
Αννία τῷ υἱῷ
᾿Επικάδῳ μνή-
μης χάριν

“Ania, të birit Epikado, në kujtim” ,
Sa mund të jet e vërtet ?
Kjo gjuhe quhet Greqisht, por e verteta eshte qe ajo ka qene gjuha e pellazgeve, dhe njerezit me keto emra i gjeje si ne Dardani, Maqedoni, Iliri dhe Epir. Socio sapo solli nje shembull per kete:


Falm..
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#12

Post by Arbëri » Sat Nov 21, 2009 7:07 pm

Për këtë shkrim që është gjetur në Berat , si më i vjetri në botë , dini diçka më shumë ?
Image


http://evangelicaltextualcriticism.blog ... es-of.html

E zmadhova pak , shifet më mirë tash .
Last edited by Arbëri on Sat Nov 21, 2009 10:01 pm, edited 2 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#13

Post by Zeus10 » Sat Nov 21, 2009 8:37 pm

Ky eshte kodiku i purpurt i Beratit, nje nga me te vjetrit ne Bote, por jo me i vjetri. Duke qene se eshte literature kishtare, nuk mbart te njejtat vlera qe do te mbarte po te ishte sekulare, megjithate eshte te pakten 300 vjete me i hershem se kopja me e vjeter e Iliades per nga koha qe eshte hedhur ne leter(papirus). Hyn ne 5 dokumentet me te cmuara te Botes, por jo per interesat tona.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#14

Post by Arbëri » Sat Nov 21, 2009 8:44 pm

Më intereson se a ka kuptim shqip ne atë shkrim , a është lexuese ?
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Mbishkrimet e vjetra.

#15

Post by Zeus10 » Sat Nov 21, 2009 9:04 pm

Arbëri wrote:Më intereson se a ka kuptim shqip ne atë shkrim , a është lexuese ?
Mesa di une libri eshte ne greqishten kishtare dhe nuk ka fare shqip ne te, megjithate do te doja te shihja faqe te tij per ta konfirmuar kete. Libri eshte shume i vjeter per te qene shqip.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”