"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vllahët

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Vllahët

#16

Post by Mallakastrioti » Sun Jan 31, 2010 10:29 pm

Kjo marre nga Encyclopedia Britannica:

"The Vlachs

The Vlachs played an important role in central and southern Thessaly. They have generally been identified with the indigenous, pre-Slav populations of Dacian and Thracian origin, many of whom migrated into the less accessible mountainous areas of Greece and the northern Balkan region because of the Germanic and Avar-Slav invasions and immigration of the 5th–7th centuries. The Vlachs maintained a transhumant, pastoral economy in those areas. Their language belongs to the so-called Macedo-Romanian group and is closely related to that known from the 13th century on as Romanian Daco-Romanian; it is essentially rooted in late Latin but heavily influenced by the Slavic dialects with which the Daco-Thracianpopulations were in regular contact. By the 11th century the Vlachs are described as communities of shepherds who moved with their flocks between their winter pastures in Thessaly and summer pastures in Mount Gramoz and the Pindus range; they are found in Byzantine armies and are mentioned in many documents dealing with landholdings in northern Greece, where—as is often the case in relations between settled and nomadicpopulations —they were regarded as troublemakers and thieves. Byzantines were often imprecise in their use of ethnic names; the Vlachs seem frequently to have been confused with the Bulgarians, through whose territory they also wandered on their seasonal routes and pasturage. A major modern debate about the role of the Vlachs in the establishment of the second Bulgarian empire after 1185 continues and is strongly marked by nationalist sentiment."

Pa kerkuar te hap debate,por kam pasur mendimin qe ekzistojne dy kategori Vllehesh-ata me prejardhje me te hershme pra Tracian dhe ata me te vonshem Dacian(keta te fundit te romanizuar)... ata me prejardhje Trake(ku thuhet qe gjuha e tyre ishte e afert me maqedonishten-jane me te afert me shqiptaret,permendur edhe nga Thunmann)
Image

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#17

Post by OPTIMUS SILENS » Sun Jan 31, 2010 11:10 pm

Vllahet kisha sa shoke te cilet ishin vllehe na gjirokastra gjuen e tyre e mesonin ne shpi me menyre shume strikte prindrit nuk i lejonin ta haronin sidomos kur un isha ne greqi me ata e ruani gjuhen e etyre dhe shqipe me shume sesa un ne shpin time{ketu hap nje tem te ri me problemin e brezit e dyte ne greqi qe nuk dine shqip}sidomos un.Kur flisnin me tingelonte si latine dhe pas kur beme latinisht ne shkoll nuk kishin problem te pershtateshin me gjuhen un e kisha shume veshtire.Ne korce dhe gjirokaster ta dini shume vllehe marin pension na greqia sespe greku i njeh si greke ata si do pergjigjen ne 2011 tek regjistrimi pas krijimit e shtetit Romune gjithe vllahet ne te gjithe ballkan jan ne kujdesin e tyre per zhvillim e tyre kulturore nuk e di nese e ka firmisur shqiperia kete greqia e firmosur por mire greku po perpiqet te unifikoj vllehet si nje populle greke me menyre qe te mos lejoj fonde romune te hyne ne greqi dhe nuk do qe europa qe greqia ka nje minoritet vlleh sepse greku sidomos ku vete ne muhabeti tek minoritete sic jan arbororet vllehet romet gjiftet dhe turket e thrakit njejten pergjigje NE GREQI NUK KA MINORITETE VETEM DIALEKTE GJITHE JAN GREKE DHE NUK KA GJUHE MINORITETE. -iiiii- -lol- -dance- -itsok- -winer- -bravo- -dona-

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#18

Post by Zeus10 » Mon Feb 01, 2010 2:08 pm

arise6327 wrote:
Erdhen me mijera kolonist kur e themeluan qytetin , ne nder te nje zoti qe iliret nuk e njihnin fare , Apolloni .
Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .
Dua referencen e Apollodorit per shek.XII p.e.s. ?
Pastaj nuk e kuptova postimin , cfare lidhje ka me vllehet ?
Cfare te ben ty te sigurt te deklarosh qe Iliret nuk e njihnin fare Apollonin?
Cfare te ben ty te sigurt te deklarosh qe tregtaret e Korinthit te quajtur "Greke", ishin te paret qe vendosen guret e themeleve te Apollonise?
Cfare te ben te sigurt ty te ndash me thike ne dy etni te ndryshme Iliret dhe Helenet, duke perdorur standarte bashkekohore ne percaktimin e etnive, gje qe eshte e pavlefshme per rastin e "popujve" te antikitetit?
A e di ti qe jeta "helenike" e Apollonise nuk i kaperxen 300-350 vjete?
A e ke shqyrtuar ndonjehere mundesine qe zotat e heleneve te jene jo vetem te tyre, por dhe te Ilireve, Thrakasve Epiroteve?
A e di ti qe termi helen eshte shume i mjergullt, ai nuk percakton nje etni, por nje bashkesi individesh nen sundimin e nje aristokracie te caktuar, per nje periudhe kalimtare ne histori?
A e di ti qe termi helen u "rishpik" vetem ne shek e 19 , per qellime politike te fuqive te medha?

Helene eshte quajtur nje popullsi pagane e lashte, qe ashtu si u shfaqen ashtu dhe humben ne histori, dhe qe ndryshon kryekeput nga ata qe ti nenkuptove me ate shprehje, duke u vetequajtur te tille.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#19

Post by Zeus10 » Mon Feb 01, 2010 2:15 pm

arise6327 wrote:
Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .
Nese kjo e meposhtmja eshte helenishtja, atehere pse perpiqen "shkencetaret" greke dhe filogreke ta deformojne kete mbishkrim te gjendur ne Apolloni?

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

OPTIMUS SILENS
Regular Member
Regular Member
Posts: 50
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:38 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#20

Post by OPTIMUS SILENS » Tue Feb 02, 2010 11:10 am

Zeus10 wrote:
arise6327 wrote:
Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .
Nese kjo e meposhtmja eshte helenishtja, atehere pse perpiqen "shkencetaret" greke dhe filogreke ta deformojne kete mbishkrim te gjendur ne Apolloni?

Image
Dhe ca domethene fimia hye.... prap ka xaipe ne fund

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#21

Post by alfeko sukaraku » Tue Feb 02, 2010 8:35 pm

HITLERI SHQIPETAR wrote:
Zeus10 wrote:
arise6327 wrote:
Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .
Nese kjo e meposhtmja eshte helenishtja, atehere pse perpiqen "shkencetaret" greke dhe filogreke ta deformojne kete mbishkrim te gjendur ne Apolloni?

Image
Dhe ca domethene fimia hye.... prap ka xaipe ne fund
edhe pastaj?njihni ju ndonje fjale greke "femija hyjneron"?


mjafton ti hidhni nje sy antikitetit qe te kuptoni se sa te njeanshem jane shkruajtesit e kohes greko romake.une bej cudi si nuk e kan zhdukur kete mbishkrim ashtu si kan zhdukur plote te tjera nga kohet me te vjetra .
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#22

Post by alfeko sukaraku » Tue Feb 02, 2010 8:46 pm

Kolivilor wrote:
vetem ne perralla munde te besohet se "erdhen 200 kolonist edhe ndertuan qytetin"...me kujton ata 200 petritat e enverit ky muhabet.
Mos hap debate të panevojshme. Askund nuk thuhet se erdhën 200 kolonistë e krijuan qytetin.

Shkrimi thotë se Durrësi u takon Latinëve, po me sa duket, ka kuptimin që aty banojnë shqiptarët, por sundon ndonjë shtet italik. Shkrimi është i viti 1304.

Pra a ka pasur popullësi latino-folëse, para se të vinin vllehët nga Romania?
kolivar

fjalet " u derguan aty kolone greke e nderuan qytetin jane me se te njohura edhe kudo permenden si per finikun-orikun-apollonin-durrsin lisin etje", mjafton ti hedhesh nje sy antikitetit.

fjalet me 200 petrita permenden kur flasin per apollonin.

edhe fillestari e di se greqishtja ishte gjuha e shkollimit edhe e ligjeve te murgimit e perandoris romake deri ne fund te bizantit.Ka pasur influence greko romake edhe kryesisht romake .kjo influence ushtarake ka sherbyer per te mbledhur pasurin edhe per ta kaluar ate te sigurt drejt italis,ndersa iliria kryesisht ka sherbyer si leme ku mbaheshin ushtrit qe sulmonin mesdheun ..ketu ushqeheshin me taksat e grabtjet nen iliri
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#23

Post by alfeko sukaraku » Tue Feb 02, 2010 8:57 pm

arise6327 wrote:
alfeko sukaraku wrote:vetem ne perralla munde te besohet se "erdhen 200 kolonist edhe ndertuan qytetin"...me kujton ata 200 petritat e enverit ky muhabet.
Apollonia ka nje shtrirje prej 38 hektar toke keshtu qe 200 petritat nuk munde te na thone se "qytete ishin greke apo romake.

Apollodori e quan apollonin qytet qe nga shek 12 p e s,kohe qe nuk kishte as fare greke e as fare latine, biles "ketu shfaqen greket" si lutetaret e Akilit qe vinin nga Fthia.

eshte e vertet influenca greko romake ne bregdetin shqiptare ashtu si zakonisht ne qytetet bregdetare te cilata ata i pushtonin edhe vendosnin aty kolone edhe ushtareqe ti ruanin si ura ndermjetse ne ekspeditat e tyre gjakatare.

Polibi kur flet per Teuten na kujton se "ajo i shpalli lufte anedetjes", por nuk na jep as arsye edhe as luften , vecse na kujton se kur Demeter Pari -komandant i Agronit- e dorzoj me tradheti ushtrin ilire tek romaket...ne vijim polibi thote se "me Demeter Farin ne krye romaket u nisen te clirojn Apollonin edhe Durrsin"..kjo do te thote se Teuta e goditi influencen grekoromake ne qytetet bregdetare ndaj edhe u sulmua edhe u fitua me tradheti.
Erdhen me mijera kolonist kur e themeluan qytetin , ne nder te nje zoti qe iliret nuk e njihnin fare , Apolloni .

Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .

Dua referencen e Apollodorit per shek.XII p.e.s. ?

Pastaj nuk e kuptova postimin , cfare lidhje ka me vllehet ?
Antikiteti ben fjale forte mire per 200 kolonist qe erdhen nder iliret.Ne se 200 petritat e tu perbejn helenizmin e apollonis ateher kthehu pak mbrapa edhe na verteto ekzistencen e gjuhes greke ne shek 7 ne athine-620 p e s.

2 shekuj me vone edhe djepi i helenizmit -athina - nuk fliste akoma greqisht por jonishten e panjohur edhe sote e kesaj dite .e verteton kete vete shkrimi iveprave homerike nga nje gjuhe e panjohur edhe e "pafolur" nga asnje popull.greqishtja doli jashte mureve te athines si gjuha e shkollimit me 322 p e s,ndersa para 427 p e s nuk ekzistonte ndonje greqishte...kete e stisi Gorja nga leondinet e siqelis.

Apolloni ishte perendi pellazge edhe greket flasin gjuhe te ndryeshme nga pellazget,

sa per referencat do te duhet te lexosh Apollodorin se e kan hedhur edhe ketu ne forum ..gjeje lexoje

po nuk dite greqisht a latinisht ..futi nje te lexuar shqipes ketu poshte edhe pastaj hajde na trego perralla me mijra kolonist.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#24

Post by Zeus10 » Tue Feb 02, 2010 9:13 pm

HITLERI SHQIPETAR wrote: Dhe ca domethene fimia hye.... prap ka xaipe ne fund

Duke u nisur nga HAIRE ne fund, gjithkush do te mendoj qe kjo eshte shkruar ne gjuhen greke. Pritshmeria eshte qe edhe dy fjalet e tjera te shfaqen "greqisht", por ato nuk shfaqen te tilla nga ana gramatikore. Megjithese une jam i sigurte qe HIYNERON eshte nje infleksion i kesaj fjale ne ""greqisht"":

Image

ne te gjithe e dime qe HYJNI eshte nje fjale SHQIP dhe HYJNEROJ eshte folja perkatese:

Image

Image

Filologet angleze e kane kuptuar qe fjala e-hyë ka te beje me nje lutje, por po te dinin shqipen do ta kuptonin fare mire se cdo te thote HYU. Po ashtu ne nje menyre shume te djallezuar eshte 'fiksuar' ne mendjen tone qe HAIRE eshte fjale "greke", por kjo nuk eshte e tille, greket vetem e kane adoptuar ate. Ajo eshte aq sa greke, aq dhe shqiptare arabe dhe turke. Ajo eshte nje fjale e lashte e popullit te madh qe ka banuar Mesdheun qe ka ardhur ne ditet tona nepermjet shume gjuheve. Persa i perket FIMIA, nuk di cte them. Ndoshta eshte emer njeriu, ndoshta eshte CIMIA=simia por pak rendesi ka. E rendesishme eshte qe greqishtja e vjeter eshte ne thelbin e saj shqip, pavaresisht ne ka qene gjuha e koloneve korinthas apo ilireve taulantas.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#25

Post by Zeus10 » Tue Feb 02, 2010 9:22 pm

alfeko sukaraku wrote:
arise6327 wrote:
alfeko sukaraku wrote:vetem ne perralla munde te besohet se "erdhen 200 kolonist edhe ndertuan qytetin"...me kujton ata 200 petritat e enverit ky muhabet.
Apollonia ka nje shtrirje prej 38 hektar toke keshtu qe 200 petritat nuk munde te na thone se "qytete ishin greke apo romake.

Apollodori e quan apollonin qytet qe nga shek 12 p e s,kohe qe nuk kishte as fare greke e as fare latine, biles "ketu shfaqen greket" si lutetaret e Akilit qe vinin nga Fthia.

eshte e vertet influenca greko romake ne bregdetin shqiptare ashtu si zakonisht ne qytetet bregdetare te cilata ata i pushtonin edhe vendosnin aty kolone edhe ushtareqe ti ruanin si ura ndermjetse ne ekspeditat e tyre gjakatare.

Polibi kur flet per Teuten na kujton se "ajo i shpalli lufte anedetjes", por nuk na jep as arsye edhe as luften , vecse na kujton se kur Demeter Pari -komandant i Agronit- e dorzoj me tradheti ushtrin ilire tek romaket...ne vijim polibi thote se "me Demeter Farin ne krye romaket u nisen te clirojn Apollonin edhe Durrsin"..kjo do te thote se Teuta e goditi influencen grekoromake ne qytetet bregdetare ndaj edhe u sulmua edhe u fitua me tradheti.
Erdhen me mijera kolonist kur e themeluan qytetin , ne nder te nje zoti qe iliret nuk e njihnin fare , Apolloni .

Qyteti ishte helen , edhe aty flitej helenishtja .

Dua referencen e Apollodorit per shek.XII p.e.s. ?

Pastaj nuk e kuptova postimin , cfare lidhje ka me vllehet ?
Antikiteti ben fjale forte mire per 200 kolonist qe erdhen nder iliret.Ne se 200 petritat e tu perbejn helenizmin e apollonis ateher kthehu pak mbrapa edhe na verteto ekzistencen e gjuhes greke ne shek 7 ne athine-620 p e s.

2 shekuj me vone edhe djepi i helenizmit -athina - nuk fliste akoma greqisht por jonishten e panjohur edhe sote e kesaj dite .e verteton kete vete shkrimi iveprave homerike nga nje gjuhe e panjohur edhe e "pafolur" nga asnje popull.greqishtja doli jashte mureve te athines si gjuha e shkollimit me 322 p e s,ndersa para 427 p e s nuk ekzistonte ndonje greqishte...kete e stisi Gorja nga leondinet e siqelis.

Apolloni ishte perendi pellazge edhe greket flasin gjuhe te ndryeshme nga pellazget,

sa per referencat do te duhet te lexosh Apollodorin se e kan hedhur edhe ketu ne forum ..gjeje lexoje

po nuk dite greqisht a latinisht ..futi nje te lexuar shqipes ketu poshte edhe pastaj hajde na trego perralla me mijra kolonist.
Shume e sakte Alfeko:

[quote2="----"]In Greek mythology, Elephenor (Greek: Ἐλεφήνωρ, -ορος) was the son of Chalcodon and king of the Abantes of Euboea. He received the sons of Theseus of Athens, Acamas and Demophon, when they fled the usurper Menestheus. He was the leader of the Euboean force of fifty ships which joined the Greek expedition to Troy, but on the day the truce was broken by Pandarus, was killed by Agenor whilst trying to drag off the body of Echepolus. On their way home, Elephonor's men were driven off course and shipwrecked off the coast of Epirus, where they founded the city of Apollonia.[/quote2]

Fjala Greek expedition duhet zevendesuar me Pelasgian of Morea expedition.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#26

Post by Zeus10 » Tue Feb 02, 2010 9:25 pm

Kurse Elephonori sipas Iliades libri 2.536 eshte:

οἳ δ' Εὔβοιαν ἔχον μένεα πνείοντες Ἄβαντες
Χαλκίδα τ' Εἰρέτριάν τε πολυστάφυλόν θ' Ἱστίαιαν
Κήρινθόν τ' ἔφαλον Δίου τ' αἰπὺ πτολίεθρον,
οἵ τε Κάρυστον ἔχον ἠδ' οἳ Στύρα ναιετάασκον,
τῶν αὖθ' ἡγεμόνευ' Ἐλεφήνωρ ὄζος Ἄρηος
Χαλκωδοντιάδης μεγαθύμων ἀρχὸς Ἀβάντων.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vllahët

#27

Post by Zeus10 » Tue Feb 02, 2010 9:41 pm

arise6327 wrote: Dua referencen e Apollodorit per shek.XII p.e.s. ?
Patjeter, do te ta japim ne """greqisht""" dhe anglisht:

APOLLODORUS Epitome 6.15/b
“ After the sack of Ilium, Menestheus, Phidippus and Antiphus, and the people of Elephenor, and Philoctetes sailed together as far as Mimas. Then Menestheus went to Melos and reigned as king, because the king there, Polyanax, had died. And Antiphus the son of Thessalus went to the Pelasgians, and having taken possession of the country he called it Thessaly. Phidippus with the Coans was driven first to Andros, and then to Cyprus, where he settled. [color=#0000FF][u]Elephenor died in Troy, but his people were cast away in the Ionian gulf and inhabited Apollonia in Epirus.[/u][/color] And the people of Tlepolemus touchedat Crete; then they were driven out of their course by winds and settled in the Iberian islands. ...The people of Protesilaus were cast away on Pellene near the plain of Canastrum.4 And Philoctetes was driven to Campania in Italy, and after making war on the Lucanians, he settled in Crimissa, near Croton and Thurium5; and, his wanderings over, he founded a sanctuary of Apollo the Wanderer (Alaios), to whom also he dedicated his bow, as Euphorion says.μετὰ δὲ τὴν Ἰλίου πόρθησιν Μενεσθεὺς Φείδιππός τε καὶ Ἄντιφος καὶ οἱ Ἐλεφήνορος καὶ Φιλοκτήτης μέχρι Μίμαντος κοινῇ ἔπλευσαν. εἶτα Μενεσθεὺς μὲν εἰς Μῆλον ἐλθὼν βασιλεύει, τοῦ ἐκεῖ βασιλέως Πολυάνακτος τελευτήσαντος. Ἄντιφος δὲ ὁ Θεσσαλοῦ εἰς Πελασγοὺς ἐλθὼν καὶ τὴν χώραν κατασχὼν Θεσσαλίαν ἐκάλεσε. Φείδιππος δὲ μετὰ Κῴων ἐξωσθεὶς περὶ τὴν Ἄνδρον, εἶτα περὶ Κύπρον ἐκεῖ κατῴκησεν. [color=#0000FF]Ἐλεφήνορος δὲ ἀποθανόντος ἐν Τροίᾳ, οἱ σὺν αὐτῷ ἐκριφέντες περὶ τὸν Ἰόνιον κόλπον Ἀπολλωνίαν ᾤκησαν τὴν ἐν Ἠπείρῳ[/color]. καὶ οἱ τοῦ Τληπολέμου προσίσχουσιΚρήτῃ, εἶτα ὑπ᾽ ἀνέμων ἐξωσθέντες περὶ τὰς Ἰβηρικὰς νήσους ᾤκησαν. ... οἱ τοῦ Πρωτεσιλάου εἰς Πελλήνην ἀπερρίφησαν πλησίον πεδίου Κανάστρου. Φιλοκτήτης δὲ ἐξώσθη εἰς Ἰταλίαν πρὸς Καμπανοὺς καὶ πολεμήσας Λευκανοὺς πλησίον Κρότωνος καὶ Θουρίου Κρίμισσαν κατοικεῖ: καὶ παυθεὶς τῆς ἄλης Ἀλαίου Ἀπόλλωνος ἱερὸν κτίζει, ᾧ καὶ τὸ τόξον αὑτοῦ ἀνέθηκεν, ὥς φησιν Εὐφορίων
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vllahët

#28

Post by alfeko sukaraku » Thu Feb 04, 2010 7:45 pm

po keshtu edhe Bylisi eshte i nderuar nga Djali i akilit -sipas Stefan Bizantinit edhe dy tre dijetarve te tjere.Po keshtu edhe Oriku edhe Butrinti...cuditerisht keto te dhena nuk permenden nga dijetaret shqiptar pervec Pilikes ne kete raste.

ja c na thote Dhimiter Pilika per datat historike

Image
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: Vllahët

#29

Post by arise6327 » Mon Feb 22, 2010 12:10 am

Zeus10 wrote:Cfare te ben ty te sigurt te deklarosh qe Iliret nuk e njihnin fare Apollonin?
Thashe qe e kane muarre nga greket ! Edhe keshtu eshte ! Apolloni nuk ekziston mes perendive ilire ! Shfaqet shume me vone se perendite ilire(mes ilireve) !
Cfare te ben ty te sigurt te deklarosh qe tregtaret e Korinthit te quajtur "Greke", ishin te paret qe vendosen guret e themeleve te Apollonise?
Me jep nje reference historike ose arkitektonike qe te demostroje qe Apollonia nuk u themelua nga greket ? Deri tani eshte greke em referenca , kur te provohet e kunderta atehere mund te thuhet ndryshe ! Sipas historise qyteti u themelua nga greket ! Qe i vune edhe emrin e nje perendie greke . Gjithashtu arktitektura e qyteti deri ne themel eshte greke ! PIKE !
Cfare te ben te sigurt ty te ndash me thike ne dy etni te ndryshme Iliret dhe Helenet, duke perdorur standarte bashkekohore ne percaktimin e etnive, gje qe eshte e pavlefshme per rastin e "popujve" te antikitetit?
Helenet flisnin gjuhe kentum . Iliret nuk eshte shume e qarte ! Domethene eshte si te thuash qe Tosket flasin shqip , kurse geget nuk dihet mire , por aman edhe keta jane shqiptare(<<<shembull banal) . Ka kuptim ? JO ! FAKTET E BEJNE TE VERTETEN ! Faktikish iliret flisnin gjuhe tjeter nga greket po ashtu edhe nga maqedonet ! Mbaj mend nje reference qe tregon per perdorjen e perktheysve mes gjeneraleve maqedon edhe ilir per traktet qe beheshin , madje edhe sesi greket tregonin per perdorjen e perkthyesve per tregti me iliret .
A e di ti qe jeta "helenike" e Apollonise nuk i kaperxen 300-350 vjete?
Di qe ky qytet eshte themeluar nga greket edhe ngeli grek edhe gjate pushtimit romak ! Edhe familjet romake qe u vune aty u greqizuan !
A e ke shqyrtuar ndonjehere mundesine qe zotat e heleneve te jene jo vetem te tyre, por dhe te Ilireve, Thrakasve Epiroteve?
Kulturalisht eshte e veshtire ti ndash greket nga epirotet , gjithesesi mendoj se greket kane adoptuar shume perendi, Zeus duhet ta kene muarre nga popuj para greke , Zeus > Dweus PIE "perendi" . Aris ishte perendi trak etj.

A e di ti qe termi helen eshte shume i mjergullt, ai nuk percakton nje etni, por nje bashkesi individesh nen sundimin e nje aristokracie te caktuar, per nje periudhe kalimtare ne histori?
Keta njerez flisnin nje gjuhe te vetme , kishin nje alfabet , e quanin te gjithe veten greke . Te vrisnin per njeri tjetrin ! Edhe ishin krenar per emrin e tyre .
A e di ti qe termi helen u "rishpik" vetem ne shek e 19 , per qellime politike te fuqive te medha?
Nuk kam thene kurre se "greket modern" jane pasardhes te grekeve te lashte ! E di sesi muarri jete kombi greke "modern" . Gjuha u shpik nga tregtaret cifut te izmirit , qe vete flsinin rusisht per arsye tregtie ! E di se te gjithe udheheqesit edhe financuesit e "grekeve modern" jane danez , gjerman etj. E di se u gjenociduan popullsi shqiptare , sllave edhe turke ne "greqine moderne" , edhe aty u vune me se shumti armene dhe arab te krishtere , qe ju mesua "greqishtja moderne" edhe ju blen shpirtrat me leket e evropes perendimore !
Helene eshte quajtur nje popullsi pagane e lashte, qe ashtu si u shfaqen ashtu dhe humben ne histori, dhe qe ndryshon kryekeput nga ata qe ti nenkuptove me ate shprehje, duke u vetequajtur te tille.
Nuk mendoj se jane zhdukur kurre ! Shqiptaret antropologjikisht jane dorik , ne mesjete jemi quajtur rrace greke , duke u dalluar nga ortodokset e tjere qe quheshin "greke vetem nga feja(ortodokse)" .

QARTESO MENDIMET , EDHE MOS SHKRUAJ ME NERVA EDHE ME PARAMENDIM !
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: Vllahët

#30

Post by arise6327 » Mon Feb 22, 2010 12:15 am

Mallakastrioti wrote:Kjo marre nga Encyclopedia Britannica:

"The Vlachs

The Vlachs played an important role in central and southern Thessaly. They have generally been identified with the indigenous, pre-Slav populations of Dacian and Thracian origin, many of whom migrated into the less accessible mountainous areas of Greece and the northern Balkan region because of the Germanic and Avar-Slav invasions and immigration of the 5th–7th centuries. The Vlachs maintained a transhumant, pastoral economy in those areas. Their language belongs to the so-called Macedo-Romanian group and is closely related to that known from the 13th century on as Romanian Daco-Romanian; it is essentially rooted in late Latin but heavily influenced by the Slavic dialects with which the Daco-Thracianpopulations were in regular contact. By the 11th century the Vlachs are described as communities of shepherds who moved with their flocks between their winter pastures in Thessaly and summer pastures in Mount Gramoz and the Pindus range; they are found in Byzantine armies and are mentioned in many documents dealing with landholdings in northern Greece, where—as is often the case in relations between settled and nomadicpopulations —they were regarded as troublemakers and thieves. Byzantines were often imprecise in their use of ethnic names; the Vlachs seem frequently to have been confused with the Bulgarians, through whose territory they also wandered on their seasonal routes and pasturage. A major modern debate about the role of the Vlachs in the establishment of the second Bulgarian empire after 1185 continues and is strongly marked by nationalist sentiment."

Pa kerkuar te hap debate,por kam pasur mendimin qe ekzistojne dy kategori Vllehesh-ata me prejardhje me te hershme pra Tracian dhe ata me te vonshem Dacian(keta te fundit te romanizuar)... ata me prejardhje Trake(ku thuhet qe gjuha e tyre ishte e afert me maqedonishten-jane me te afert me shqiptaret,permendur edhe nga Thunmann)
Britanika ka disa probleme , merr per referenca vetem britanik !(Edhe Wilkes eshte britanik)

Natyralisht kjo qe eshte shkruar me siper nuk eshte e vertete ! THJESHT PER FAKTIN SE AS RUMUNET NUK KANE LIDHJE GJENETIKE ME POPUJT E LASHTE TE BALLKANIT ! E JO ME VLLEHET APO NDONJE TJETER .
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”