"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#1

Post by Zeus10 » Mon Jul 13, 2009 1:10 pm

Apolloni, dhunohen varret 2 mije vjecare
13/07/2009 10:40

Masakra e radhes mbi objektet arkeologjike shqiptare ka goditur kete here zonen e Apollonise.

Persona te paidentifikuar kane tentuar te vjedhin varret rreth 2 mije vjecare te zones arkeologjike, duke i dhunuar ato. Ngjarja ka ndodhur gjate oreve te nates dhe sipas drejtuesve te kesaj zone turistike, dyshohet se ky akt ka lidhje me trafikun nderkombetar te objekteve arkeologjike.

Roja i zones arkeologjike nuk ka lejuar qe grabitesit te merrnin me vete sendet e germuara, pasi ai njoftoi policine e cila erdhi menjehere ne vendngjarje.

“Nuk eshte hera e pare qe ndodhin tentativa te tilla per grabitje. Dyshojme se ky veprim eshte kryer per trafik nderkombetar te objekteve arkeologjike”, shprehet drejtori i Parkut te Apolonise, Marin Haxhimihali. Sipas tij, tentativat me te shumta te grabitjeve ndodhin ne te njejten preiudhe, pra kur ka fluks me te madh turistesh.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#2

Post by Sally » Mon Jul 13, 2009 1:31 pm

Diku me lart eshte shprehur ne nje nga temat e forumit qe: shumë vepra të lashta të kulturës sonë kanë përfunduar në vendet fqinje.
Ja nje rast i fundit qe ka ndodhur brem ne zonen Antike te Apollonise, le te shpresojm qe ne keto grabitje mos te ket bashkpunim me Shqipetar, se do jet nje krim shume i rend te vjedhesh/bashkpunosh per thesarin e shtepis tende,kush e vjedh shtëpinë e vet, ndoshta edhe nuk e dinë fare se cilës shtëpi i takon, sepse i humb gjurmët e lashtësisë së saj, dhe një ditë mos të çuditemi dhe të bëjmë folklor patriotik, kur të tjerët mund të na thonë, por ju e keni shitur historinë tuaj dhe etninë kombëtare për një grusht lekë dhe napolona, tani jeni të xhveshur dhe jeni fise të padobishme, dhe të paorganizuara dhe nuk keni prova të majftueshme, për të qenë në tryezën e popujve të lashtë, jeni popull pa hstori dhe pa traditë. Dikush mund të hedhë tezën se ndoshta shtëpisë sonë nuk i duhet as themele as mbështetës të fortë as histori dhe as lashtësi, dhe pikërisht armiqët e duan një shtet të tillë që nuk e ka mburojën e vet, por mbështetet në të huajën! vaj halli, për neve, dhe për të ardhmen tonë!!!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#3

Post by Zeus10 » Mon Jul 13, 2009 4:12 pm

Korce, vidhet kisha e Shen Gjergjit
13/07/2009 16:25

Paraditen e sotme eshte mesuar se eshte vjedhur kisha e Shen Gjergjit ne fshatin Shipske ne Korce.
Persona te paidentifikuar kane vjedhur kryqin e gdhendur ne shekullin e XVII dhe bashke me te eshte vjedhur edhe vendi ku mbahen ikonat se bashku me keto te fundit.

Grabitesit jane kujdesur qe te marrin sendet te cilat kane vlere per vjetersine e tyre shume te madhe.

Policia, qe mberriti ne vendngjarje pas denoncimit, verejti se vjedhja ishte bere nga dritaret e kesaj kishe, shume e njohur ne krahine per festimin e dites se Shen Gjergjit, emer te cilin mban edhe kjo kishe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#4

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 15, 2009 12:56 pm

Asgje nuk eshte vjedhja klandestine, cka eshte shitja vullnetare e objekteve materiale te kultures dhe historise shqiptare nga kasta e politikaneve. E kom fjalen per ne Kosove.

Ne negociatat e fundit ne Vjene qe u mbajten per percaktimin e statusit te Kosoves, negociata ne te cilin liria e Kosoves negociohej me vrasesit e lirise se Kosoves: Serbine; ne emer te gjoja pavaresise, politikanet tregtare shqiptare i falen Serbise kishat dhe manastiret ortodokse shqiptare Serbise. Kishat dhe Manastiret Ortodokse kane histori Shqiptare dhe jo-serbe. Nderkaq, duke i njohur a priori si trashegimi serbe, politikanet tregtare hoqen dore nga historia mesjetare shqiptare ne Kosoves. Kesilloj, ata e minuan vazhdimesine iliro-shqiptare ne Kosove, sepse duke u humbur mesjeta, atehere humbet edhe vertebra qe lidh te sotshmen me te kaluaren antike.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#5

Post by Arta » Mon Aug 10, 2009 4:27 pm

Neritan ceka: Ne po shesim identitetin tonë


Fatmira Nikolli

Në një kohë kur arkeologjia jonë po trafikohet, ajo që dëshmon lashtësinë dhe jetën e paraardhësve tanë në këto toka, ne ‘bëjmë sehir’. Ky është pak a shumë konkluzioni në të cilin ka arritur arkeologu dhe politikani Neritan Ceka. Lashtësia jonë po trafikohet, ndërkohë që ne jemi patriotë vetëm nëpër ndeshje futbolli ose nëpër sherre. Jemi ne që e shesim atë. Pikërisht ne shqiptarët që shkruajmë, botojmë libra për të dëshmuar se jemi ndër më të vjetrit në këto troje. Jemi ne që e duam dhe ne që e shesim. Ne që e mbrojmë dhe ne që e ‘mohojmë’, ne që na nevojitet, ne e shesim për para duke i mohuar vetes atë që është e jona. I shqetësuar dhe i revoltuar nga mungesa e zbatimit të ligjit për mbrojtjen e pasurive kulturore, Neritan Ceka vë në dukje problemet me të cilat përballet sot kultura jonë. Një pushtet i shpërndarë në dy ministri e në disa institucione, e përgjegjësi që humbin. Teksa ne merremi me fjalë, thesarkërkuesit e thesarshitësit, vazhdojnë të bëjnë ‘punën’ e tyre duke iu mohuar bashkëkombësve të vet, atë që historia iu dha. Arkeologu flet për trafikimin e objekteve arkeologjike, për lejet e ndërtimit që jepen edhe aty ku janë zona arkeologjike, kërkimet me detektorë dhe gërmimet me buldozerë për ditë të tëra në sy të mbrojtësve të saiteve, për objektet e ekspozuara e të paregjistruara, për zhdukjen e pasurive nga muzetë lokale pas viteve ’90, kur këto të fundit kaluan nën administrimin e bashkive. Ai na jep neve një panoramë mjeruese të asaj që duhet të ishte krenaria jonë, e që në fakt në një farë mënyre është turpi jonë, sepse ne nuk e mbrojmë atë. Pasi evidenton problemet, Neritan Ceka, i cili para se të jetë politikan, është një arkeolog dhe këtë e dëshmon herë pas here, jep edhe zgjidhjen. ‘Shteti duhet të mbrojë pasurinë e vet, e po ashtu qytetarët. Shembulli i mbrojtjes është përballë, është në Itali. Ne duhet vetëm ta marrim atë’, - shprehet ai. Më tej gjatë intervistës ai shtron probleme e zgjidhje, të cilat mendon se duhen marrë parasysh.

Ka zëra që thonë se ekziston një rrjet trafikimi objektesh arkeologjike, një rrjet i cili pasi i zbulon saitet arkeologjike, i nxjerr për t’i shitur jashtë Shqipërisë. A jeni në dijeni të këtij fakti?

Ky fakt njihet prej kohësh, por ne deri sot nuk kemi arritur të ndërtojmë antirrjetin apo antitrafikun. Problemet kryesore për policinë dhe prokurorinë shqiptare kanë qenë çështjet që lidhen me trafikun e qenieve njerëzore, drogës, etj. Në këtë mënyrë është lënë pas dore çështja e trafikimit dhe vjedhjes së objekteve të kulturës. Kjo, ka sjellë dëme të pariparueshme. Kur unë kam punuar në Ministrinë e Brendshme kam ndërtuar një grup për antitrafikun e vlerave kulturore i cili nuk ka mbijetuar dhe është përfshirë në kuadrin e zyrave të tjera e që lidhen me detyra që kanë të bëjnë me lloje të tjera trafiqesh. Në një bisedë të fundit që kam pasur me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, kam gjetur një mbështetje më të gjerë në këtë drejtim dhe shpresoj që të organizohet puna edhe në marrëdhënie të ngushta me policinë italiane, veçanërisht me karabinierinë. Ata kanë një traditë shumë të mirë në luftën kundër trafikut të vlerave kulturore. Besoj se është koha e duhur për ta luftuar qoftë rrjetin që është krijuar i cili pjesërisht është edhe ligjor, rrjet me shoqata që mbajnë emra të qartë që nuk kanë të bëjnë me ligjin, por janë miratuar nga gjykata shqiptare. Unë mendoj se shoqata të tilla iu duhet kufizuar aktiviteti.

Çfarë dhe kush janë ‘Thesarkërkuesit’? Ku iu lejohet të kërkojnë thesare dhe çfarë thesaresh?


Thesarkërkuesit ekzistojnë në të gjithë botën. Ata janë profesionistë që kërkojnë thesare. Sipas informacioneve që unë kam, disa janë familjare e disa shtetërore ose të ligjshme në një farë mase, por në mënyrë absolute është e ndaluar që kërkimet e thesareve të shtrihen në saitet arkeologjike, në pasuritë kulturore. Ligji e përcakton në mënyrë taksative ndalimin e ushtrimit të aktivitetit të tyre pranë qendrave arkeologjike. Për fat të keq, pushteti vendor që duhet të merret me mbrojtjen e pasurive arkeologjike brenda territorit, por edhe atyre natyrore e ujore e kështu me radhë, e kanë konsideruar ligjin për mbrojtjen e tyre si një mbeturinë të komunizmit. Ky është një mentalitet shumë i gabuar dhe i rrezikshëm, por edhe kompromentues për pushtetin vendor. Janë qindra raste, ku në sytë e kryetarëve të komunave dhe të autoriteteve vendore zhvillohen kërkime. Këto kërkime bëhen me detektorë, pastaj bëhen edhe gropa. Kjo ndodh për ditë të tëra e aty përdoret edhe buldozeri. Një rast i tillë ka ndodhur edhe në komunën e Cakranit të Fierit, ku në ekspeditën e bërë nga Instituti i Arkeologjisë u vunë re vjedhje e dëmtime të zonës arkeologjike aty...

Cakrani është një shembull i tillë në të kaluarën. Tani ka një ndryshim 100% të pushtetit vendor. Aty është pikërisht pushteti vendor që sponsorizoi gërmimet e fundit arkeologjike aty, e një shembull të tillë e ka dhënë më përpara vetëm Elbasani. Për fat të keq këtë nuk e bën Durrësi, që është një bashki e pasur, por që është armiqësore ndaj objekteve kulturore. Është një bashki që është e dhënë vetëm pas ndërtimeve dhe nuk e kupton që pasuri më e madhe e këtij qyteti është nën tokë. Për fat të keq, si kjo ka edhe bashki e komuna të tjera. Ata nuk e kanë parë se ç’bëhet në Bari apo në Romë me objektet kulturore, e ç’bëhet në Brindisi, e Venecia ku këto pasuri janë kthyer në shanse të mëdha për qytetin, sepse janë qendra turistike.

Le të mbetemi tek lejet e ndërtimit. Sipas ligjit, kur merret një leje ndërtimi në vendin e dhënë, duhet të shkojë një arkeolog që duhet të japë okein që në atë zonë nuk ka objekte arkeologjike. Kjo nuk ndodh gjithmonë e shpesh, janë hasur mure të vjetra në trojet ku kanë hedhur shtat ndërtime moderne...

Kjo është pjesë e ligjit, sipas të cilit çdo leje ndërtimi duhet të ketë firmën e përfaqësuesit të Institutit të Monumenteve. Por këtu ka një problem më të madh se ai që thashë unë. Është problemi i përgjegjësive lokale por edhe i atyre qendrore, sepse nuk është koordinuar reforma që është bërë në drejtim të kërkimeve arkeologjike. Pas kësaj reforme nuk ka një Këshill koordinues dhe as një logjikë koordinuese e cila mund ta disiplinonte çështjen e monumenteve. Edhe ata që kanë përgjegjësitë, janë të shpërndarë në 5 ose 6 institucione. Për shembull, arkeologët e parqeve arkeologjike, e muzeve arkeologjikë dhe të Institutit të Monumenteve varen direkt nga Ministria e Kulturës, në Shërbimin Arkeologjik Shqiptar, varen nga sërish nga ajo e Kulturës, në universitete varen nga Ministria e Arsimit, dhe së fundi në Institutin Arkeologjik që është pjesë e Qendrës së Studimeve Albanologjike, varen nga Ministria e Arsimit. Natyrisht është një kaos i vërtetë dhe rezultati është i qartë, njëri i bie gozhdës e tjetri patkoit. Pra, vazhdon shkatërrimi masiv i monumenteve të Kulturës, asnjeri nuk mban përgjegjësi, asnjeri nuk është në vendin e në kohën e duhur. Kjo çështje ka nevojë për një model.

Cili do të ishte ky model dhe si do të funksiononte?

Modeli është në Greqi dhe në Itali. Në këto vende ka institucione që e mbikëqyrin të gjithë aktivitetin e varen nga Ministri i Kulturës. Në një linjë të vetme e në një organizim, i cili duhet bërë edhe në Shqipëri. Nuk është e nevojshme që ne të kemi 12 drejtori rajonale të kulturës kombëtare, të kemi 8 parqe arkeologjike dhe disa muze arkeologjike secili më vete. Kishat dhe manastiret janë në një gjendje të keqe, pikturat e tyre po shkatërrohen dhe kjo ndodh edhe me qendrat historike siç është Gjirokastra dhe Berati. Duhet të kemi më shumë zona të mbrojtura. Duhet të jetë një institucion i vetëm që varet nga ministri e që kontrollon të gjithë sistemin. Në këtë mënyrë është ai që jep lejen, edhe për gërmime arkeologjike, ai e mbikëqyr qendrën arkeologjike dhe është ai që jep lejet e ndërtimit e bën restaurimet. Ne modelin e kemi përballë, duhet vetëm ta marrim.

Në shumë muze privatë e shtetërorë ekspozohen objekte arkeologjike. Disa i kanë pa certifikatën e regjistrimit të tyre ...
Në përgjithësi, në muzetë shtetërorë janë të regjistruar. Katastrofa ka ndodhur në vitin 1992-1993, kur muzetë iu dhanë bashkive. Që nga ajo kohë e deri më sot nuk është bërë asnjë inventar i tyre. Pra, ne nuk dimë se çfarë ka ndodhur me objektet që ishin në Muzeun e Elbasanit, në atë të Fierit, etj. Asnjeri nuk ka shkuar që të verifikojë se çfarë bëjnë punonjësit e emëruar nga bashkia. Këta janë njerëz që ndryshojnë sa herë ndryshon kryetari i bashkisë por edhe më shumë se kaq. Janë mijëra objekte që janë zhdukur e kanë marrë rrugën e tregjeve. Problemi tjetër është ai i muzeve privatë. Ka një ligj që i lejon këto muze. Lejohen tregtia e objekteve arkeologjike që janë pjesë e koleksioneve private, duke marrë modele të përparuara. U bë kjo me mendimin që ky liberalizim do të sillte kufizimin e trafikut të paligjshëm por kjo nuk ka ndodhur sepse nuk ka një organ që ti kontrollojë dhe nuk ka shërbim të orientuar drejt goditjes së këtij trafiku kur është i paligjshëm. Nuk ka asnjë të dënuar nga organet tona gjyqësore për trafik të objekteve kulturore. Ndërkohë që në muzetë tona ka 20 vite që nuk futet më asnjë objekt i gjetur rastësisht siç ndodhte më përpara. Nuk gjendet më objekte në sheshe ndërtimi, as në toka bujqësore, por të gjitha ato që gjenden marrin rrugën e kurbetit. Në këtë mënyrë objektet humbin përgjithmonë identitetin, sepse nuk regjistrohen. Ne po humbim vlerat kulturore. Këtu tek ne ndodhin gjëra të çuditshme. Nga njëra anë ne kemi patriotizëm që shprehet në fusha futbolli, e në sherre. Ka 10-15 libra të botuar ku ne mundohemi të vërtetojmë që shqiptarët janë populli më i vjetër në Mesdhe, dhe duam të themi që e gjithë mitologjia greke e ka origjinën nga mitologjia ilire, etj, e nga ana tjetër, objektet që mund të na japin shpjegime në këtë drejtim e mund të sqarojnë çështje të rëndësishme, po këta patriotë të mëdhenj i marrin dhe i shesin ku të munden, pa asnjë brejtje ndërgjegjeje. Kjo mund të kufizohet vetëm me masa drastike. Ka ardhur koha të jemi të rreptë e të pamëshirshëm tek kushdo që prek identitetin e kombit tonë. Ne kemi debate pa fund për identitetin, e nga ana tjetër po këta ‘patriotë’ s’e kanë për gjë të shesin pjesë të identitetit tonë që janë mbishkrime, që janë vazo, s’e kanë për gjë të fusin buldozerin e të prishin qendra të tëra arkeologjike, s’e kanë për gjë të japin leje ndërtimi mbi mozaikë edhe mbi monumente, apo të heqin nga lista e monumenteve disa qendra vetëm për të favorizuar njerëz.

Në shumë ambiente private gjenden amfora të vjetra, mbase të gjetura nën ujë... Si mund të mënjanohet ky problem dhe si mund të zgjidhet?

Kjo ka ndodhur për faktin se kërkimet arkeologjike nënujore nuk janë të disiplinuara, sepse këto kërkime janë një e drejtë ekskluzive e shtetit. Çdo kërkim nënujor dhe jo vetëm arkeologjik por edhe çdo pasuri tjetër, mund ta bëjë vetëm shteti. Pjesa arkeologjike është vënë në ligjin e pasurive shtetërore dhe parashikohen edhe ndëshkimet përkatëse, të cilat nuk zbatohen asnjëherë. Qoftë edhe rojat bregdetare kanë detyrë ta zbatojnë me rigorozitet. Shteti duhet të ndryshojë filozofinë e të mbrojë pasurinë e tij, kombëtare e të pazëvendësueshme. Krahas kësaj duhet të mbrojë pronat e tij që po pushtohen e po shkatërrohen, të ruajë edhe kullotat edhe ujërat që të mos hidhen inerte. Duhet të kemi një filozofi më evropiane në mbrojtjen e asaj që është e jona. Ne jemi gati të miratojmë me ligj martesat gei, dhe nga ana tjetër jemi shumë larg standardit të ruajtjes së pasurisë sonë kulturore.

Ç’mund dhe ç’duhet të bëjë Ministria e Kulturës?

Duhet të përqendrohet tek mbrojtja dhe restaurimi i monumenteve të kulturës. Këto të fundit janë në kaos. Duhet që të marrë modelin e Italisë, ne nuk kemi nevojë ta shpikim, duhet vetëm ta aplikojmë. Është një përvojë e gjatë dhe e suksesshme e tyre në këtë punë dhe është një filozofi e ngjashme me atë që ka qeveria Berisha, pra pasuritë kulturore duhet të integrohen në zhvillimin e tyre. Kjo nuk mund të bëhet pa një punë intensive. Unë ju siguroj që sot ne harxhojmë 10 herë më shumë se në kohën e komunizmit për pasuritë kulturore, kemi më shumë njerëz se atëherë dhe kemi 10 herë më pak mbrojtje se atëherë. Kjo sepse paratë nuk arrijnë në objektiv. Në objektiv arrijnë vetëm një pjesë nga masa e madhe e parave që shteti jep për objektet. Paratë avullojnë para se të arrijnë në destinacion.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#6

Post by Arta » Mon Aug 10, 2009 4:28 pm

Shume shpejt u kujtuat per shitjen e vlerave arkeologjike! :?
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#7

Post by alfeko sukaraku » Mon Aug 10, 2009 7:18 pm

Zeus10 wrote:Apolloni, dhunohen varret 2 mije vjecare
13/07/2009 10:40

Masakra e radhes mbi objektet arkeologjike shqiptare ka goditur kete here zonen e Apollonise.

Persona te paidentifikuar kane tentuar te vjedhin varret rreth 2 mije vjecare te zones arkeologjike, duke i dhunuar ato. Ngjarja ka ndodhur gjate oreve te nates dhe sipas drejtuesve te kesaj zone turistike, dyshohet se ky akt ka lidhje me trafikun nderkombetar te objekteve arkeologjike.

Roja i zones arkeologjike nuk ka lejuar qe grabitesit te merrnin me vete sendet e germuara, pasi ai njoftoi policine e cila erdhi menjehere ne vendngjarje.

“Nuk eshte hera e pare qe ndodhin tentativa te tilla per grabitje. Dyshojme se ky veprim eshte kryer per trafik nderkombetar te objekteve arkeologjike”, shprehet drejtori i Parkut te Apolonise, Marin Haxhimihali. Sipas tij, tentativat me te shumta te grabitjeve ndodhin ne te njejten preiudhe, pra kur ka fluks me te madh turistesh.
tema eshte shume interesante...vetem se ne se roja i Apollonis...ne se nuk eshte ndryshuar nga 2006..janar....kush i ka mundesit lere te shkoj atije edhe te blej c ti doje qejfi.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Korrupsioni dhe burokracitë pezullojnë gërmimet në Kalanë e

#8

Post by Zeus10 » Wed Aug 19, 2009 11:53 pm

Korrupsioni dhe burokracitë pezullojnë gërmimet në Kalanë e Tiranës

Themelet e Kalasë “ripërtërihen” me themelet e pallateve shumëkatëshe të kartelit Rama
Kalaja e Tiranës prej më shumë se një viti është lënë në hijen e harresës. Askush nuk vë dorë mbi të për të kryer gërmime të mëtejshme dhe për ta nxjerrë në dritë këtë monument kulture. Fjalët e arkeologëve dhe historianëve lidhur me themelet e reja që u zbuluan rastësisht në Kalanë e Tiranës kanë qenë të forta ku kanë theksuar mbi të gjitha se aty fshihen themelet e një qyteti antik që mund ta ndryshonte krejtësisht historinë e tij si dhe të nxirrte në pah një tjetër lashtësi të tij. Ishte kjo një çështje që mori përmasa të mëdha dhe projektet vijuan radhazi me një bujë të madhe si dhe me një rëndësi të veçantë. Fatkeqësisht këto projekte ngelën në fjalë të hedhura në ajër si dhe në letra që tani pas më shumë se një viti duhet të jene zverdhur në sirtarët e institucioneve të vendit tonë që janë përgjegjëse për këto zbulime arkeologjike dhe historike. E vetmja gjë që është bërë deri më tani lidhur me zbulimet e reja të kalasë janë sherret dhe zënkat e vazhdueshme mes institucioneve dhe asgjë më tepër. Por e keqja më e madhe që po i kanoset këtyre themeleve historike është uzurpimi i tyre nga pluhuri, plehrat e shkurret duke e kthyer atë si një gjë të pavlerë dhe mediokre. Por akoma më keq situata po bëhet kohët e fundit ku vetëm pak metra larg këtyre zbulimeve po ngrihen themele ndërtesash të reja që me siguri do ti mbulojnë themelet historike me ato të rejat e pallateve apo ndërtesave. Është kjo një dëshmi e hapur e dhënieve të lejeve pa kriter nga ana e Bashkisë së Tiranës që kohë e fundit nuk ka bërë asgjë tjetër veçse ka lejuar që ndërtimet e reja në Tiranë të mbijnë si kërpudhat pas shiut. Por me këtë leje ndërtimi ajo e ka tepruar akoma më shumë pasi do të zhdukë historinë dhe kulturën e kryeqytetit duke e cunguar atë në mënyrë të turpshme.
Mbi themelet e Kalasë së Tiranës ngrihen themelet e pallateve
Në kohën kur të gjithë ishin gati të nisnin punimet dhe kërkimet e mëtejshme në themelet e Kalasë së Tiranës ndodhi krejt e kundërta. Punimet u pezulluan pa u dhënë një afat i përcaktuar se kur do të nisin gërmimet arkeologjike në këtë zonë. Pas disa planeve dhe pas premtimit që dha Bashkia e Tiranës se do të vinin specialistë të huaj për të drejtuar punimet dhe për të kryer studimet e nevojshme gjithçka u shua sikur të mos ishte thënë asgjë dhe duke e lënë kalanë në mëshirë të fatit. Por ajo që i habiti akoma më shumë të gjithë, sidomos qytetarët, ishte fakti se fare pranë gërmadhave u vendosën llamarinat që njoftojnë se aty do të nisin ndërtime të reja. Aktualisht këto llamarina qëndrojnë aty dhe brenda tyre duket se po kryhen punime duke na bërë të ditur para syve tanë se mbi themelet e kalasë po ngrihen themele pallati apo ndonjë ndërtese. Kjo është e pafalshme dhe shumë e turpshme pasi këto ndërtime të reja do të mbulojnë një herë e mire themelet e kalasë së vjetër të Tiranës pasi akoma nuk dihet se deri ku mund të jenë të shtrira këto themele të lashtësisë pasi deri më tani vetëm një pjesë e tyre ka dalë në pah. Madje këto themele dolën në pah krejt rastësisht nga punëtorët që po punonin për rikonstruksionin e rrugës “Murat Toptani” ku ndodhet edhe Kalaja e Tiranës. Madje për shkak të saj u devijuan punimet edhe për Unazën e Vogël të kryeqytetit.


http://www.sot.com.al/index.php?option= ... e&id=15927
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#9

Post by alfeko sukaraku » Thu Aug 20, 2009 8:23 pm

cu be pasuria jone kombetare?cu bene gjurmet e qytetrimeve te vjetra ne shqiperi?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#10

Post by Patush » Fri Nov 27, 2009 5:54 pm

A vazhdon te jete ky bust perseri ne Shqipni apo jo, din kush gja me na than?

Image
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#11

Post by Arbëri » Thu Apr 29, 2010 4:55 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#12

Post by alfeko sukaraku » Thu Apr 29, 2010 8:16 pm

Patush wrote:A vazhdon te jete ky bust perseri ne Shqipni apo jo, din kush gja me na than?

Image
me sa kam degjuar eshte ne shqiperi...nuk jam i sigurt.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#13

Post by Mallakastrioti » Fri Sep 14, 2012 10:06 pm

Ekspedita Arkeologjike italiane ne Butrint. Butrinti u zbulua apo te themi me mire punen kryesore e beri arkeologu italian Luigj Maria Ugolini. Ne kete foto interesante paraqitet teatri (personalisht mendoj se eshte ne nje gjendje me te mire se si e ndeshim sot). Gjithashtu do ishte me interes te dihet fati i ketyre dy busteve, bashkangjitur ne foto, te cilat jane gjetur ne Butrint por ndoshta dergjen ne ndonje muze apo magazine te ndonje muzeu ne Itali.

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#14

Post by Mallakastrioti » Thu Oct 17, 2013 8:13 pm

Image

Prisnin si çdo vit ndonjë lajm të ri për ndonjë zbulim interesant, por arkeologët kthehen “duarbosh” nga gërmimet. Në jug të vendit në Manastirin e 40 Shenjtorëve në Sarandë njëra prej ekspeditave udhëhiqej nga arkeologu Skënder Muçaj.

Ekipi i gërmimeve ka një muaj që është kthyer, por me shumë fletë të bardha në ditarin e arkeologut. Muaji gusht ka qenë muaji e ekspeditave arkeologjike. Ekspeditat e drejtuara nga Instituti i Arkeologjisë u shtrinë në të gjitha terrenet arkeologjike të vendit, që nga Dimali i Shkodrës e deri në Sarandë.

Ndërsa pyesim arkeologun Skënder Muçaj se çfarë gjërash interesante janë zbuluar, ai na bën aty për aty një inventar rrëqethës të objekteve arkeologjike të grabitura, ku përfshihen edhe skulptura antike të rëndësishme. Biseda nis me shkak ikonat dhe afresket mesjetare, të cilat pas një operacioni antitrafik të koduar “Ikonat” u strehuan në Galerinë Kombëtare të Arteve. E nisëm kështu bisedën në shenjë respekti për vëmendjen e pareshtur të arkeologut të njohur, i cili jo pak herë gjatë ekspeditave arkeologjike ka apeluar për lënien e kishave në mëshirë të fatit. Ka folur disa herë edhe për grabitjet, lënien nga qeveria Berisha pa roje dhe në dorë të vjedhësve...dhe Muçaj sërish nuk po duket shumë entuziast për gjetjen e ikonave, sepse më pyet: “Mirë ikonat që u gjetën, po për trafikun e objekteve dhe skulpturave arkeologjike çfarë do të bëjë Edi Rama.

Si grabiten e trafikohen objektet arkeologjike

“Kam ardhur të më tregosh se për ndonjë zbulim interesant”, i them arkeologut, të cilit për shkak të profesionit “i bie shpesh më qafë”. “Çfarë zbulimesh, thua ti, kemi punuar në kushte të vështira. Kemi bërë disa gërmime dhe kemi evidentuar të dhënat, por nuk vazhdohej dot më tej. Ishte e pamundur. Ku të linin trafikantët të gërmoje. Ne vinin të bënin gërmime ditën dhe piratët sa mësonin vendin shkonin për të vjedhur. Ata nuk kishin frikë, as nga ligji, as nga polici, sepse ç’është e vërteta gjithnjë kanë vjedhur dhe asnjëherë policia e shtetit nuk është munduar t’i kap.

Piratët ne i kishim pas gjurmëve tona”, thotë arkeologu, ndërsa i vjen keq se nuk e ka as forcën, as pushtetin për të bërë diçka në mbrojtje të trashëgimisë, kundrejt indiferencës së ministrave të kulturës në vite, të instancave të shtetit, që për gati një dekadë nuk kanë bërë deri më sot asnjë reagim zyrtar ndaj vjedhjes së trashëgimisë. I pari rast ishte ky i qeverisë së re, ku me mbështetjen e kryeministrit Rama u sekuestruan nga trafikantët 1127 ikona dhe objekte të trashëgimisë. Kështu arkeologu ka bërë atë që ka mundur, duke kryesuar një ekspeditë, e ndërpreu për të mos u treguar më piratëve se ku ndodhet thesari arkeologjik.Gazeta “Shqiptarja.com” ka botuar pothuajse të gjitha kronikat ku piratët e arkeologjisë iu janë sulur tumave, varrezave të lashta historike. “Ata janë të interesuar për objektet metalike, por tumat janë varrezat më të pasura me objekte arkeologjike që kemi neve, jo vetëm ato prehistorike por edhe të një kohe të vonë”, thotë Muçaj duke theksuar se ato “janë një pasuri kolosale edhe për Mesdheun, jo vetëm për Shqipërinë, janë një shenjë e qartë e trashëgimisë ilire”. Dhe ashtu siç ka pasur një treg të zi për ikonat, Muçaj rrëfen se ka edhe një treg të antikave në Shqipëri. “Në Shqipëri nuk ka një treg specifik, një ankand antikuarësh. Klandestinët detyrimisht i shesin jashtë. Në këtë lloj tregu ka edhe VIP-a që janë pasuruar nëpërmjet këtij biznesi, ose ka nga ata që janë në politikë dhe kanë një post të caktuar”, thotë Muçaj për Shqiptarja.com. Duke shpresuar se “ndoshta ata nuk i kanë nxjerr akoma jashtë”, shprehet “kjo u takon instancave të tjera t'i zbulojnë.

fieri.com/shqiptarja.com
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#15

Post by Mallakastrioti » Fri May 30, 2014 9:00 pm

Banesat e lashta ILire ne forme "insula" ne Durres dhe rendesia e tyre.

Shkaterrimi i Monumenteve Kulturore shqiptare keto njezet vitet e fundit, ka marr me te vertet permasa alarmuese dhe me te vertet eshte diçka shqetesuese.
Njeri nder rastet me flagrant, i cili po ben jehone kohet e fundit (me te drejte prej studiueseve, arkeologeve dhe dashamiresve shqiptar te kultures) eshte edhe ai i betonizimit si dhe shkaterrimit te pa kthyeshem qe ndodhi ne Durres lidhur banesave te ashtuquajtura, apo pagezuar ndryshe si "lagja romake e aristoktrateve" apo edhe "Pompeu Shqiptar".
Duke lene menjane emertimin e pare, pra "lagja romake e aristokrateve", nje opinion apo nje teze kjo disi e nxituar per mendimin tim, do kerkoj te ndalem me teper ne aspektin arkitektonik te ketyre ndertesave (rrenoja) te cilat ne se sot do ishin ende aty, apo do viheshin ne pah dhe do mbroheshin prej institucioneve perkatese, me te vertet do cilesoheshin si ndertesat/banesa te nje "Pompeu Shqiptar "
Ndertesat/banesa te tipit "insula" (Lat. "insulae") ishin nje menyre ndertimi ne Romen e Lashte e cila perkon pikerisht ne ate qe eshte quajtur periudha e e vonte republikane dhe me mbas ajo perandorake. Keto tip banesash zhvillohen ne menyre vertikale dhe banoheshin gjeresisht prej nje numri te madh personash, pra duke nisur prej tregetaresh, artizanesh, bujtesish sikurse edhe njerezish te thjeshte apo puntoresh krahu, te cilet ne te shumten e rasteve banonin se bashku me familjen. Banesat ne forme "insula" mund te shkonin prej dy deri ne gjashte apo shtate kate (Roma, Ostia,/Ita.) dhe hyrjet si te banesave apo punishteve ishin perhere pergjate rruges kryesore.Ne rastin tone, pra ne Durres, nuk kemi arsye te mos besojme qe keto ndertesa ishin me dy-tre apo me teper kate. Ne periudhat qe flasim, familjet me te pasura, pra ekonomikisht disi me te avantazhuara, banonin kryesisht ne katin e pare dhe katet perdhe perdoreshin si dyqane apo punishte pikerisht prej ketyre familjeve me te avantazhuara. Nje familje disi e kamur e cila kishte ne pronesine e vet jo vetem katin me afer terrenit, pra punishten, por edhe katin e pare, mund te kishte ne pronesine e vet gjithe katet e tjere siper te cilat i jepte me qera. Familjet me te varfera banonin perhere ne katet me te siperm, pra diçka e kundert qe ndodh sot ku ndertesat ne forme "atiko" te kateve me te larta banohen prej te pasurve. Studiuesit sot kan arritur ne perfundimin se "Insula" gjate periudhes se Perandorise Romake nuk ishin gje tjeter perveçse lagje te keshtuquajtura "popullore", pra qe banoheshin qe prej nje familje te kamur e deri tek nje familje me pak e avantazhuar apo e varfer.
Duke perdorur perhere menyren krahasuese (shih imazhet e bashkangjitura) shohim nje ngjashmeri te jashtezakonshme midis nje "insula" ne Ostia te Italise me "insula" te Durresit ne Shqiperi. Pra, keto banesa te Durresit nuk duhet te kene qene ndryshe prej banesave qe sot ndodhen (dhe ruhen) ne Ostia te Italise. Perhere duke perdorur menyren krahasuese, ne se do shohim çka u nxorr ne drite prej germimeve ne Pompe dhe Erkolano te Napoli, do arrinim ne konkluzionin se edhe ne Durres eshte perdorur pak a shume e njejta teknike ndertimi si dhe e njejta arkitekture, pikerisht sepse keto banesa ne forme "insula" ishin deri diku teje te thjeshta ne pamje te pare, pra jo me ndonje arkitekture te rafinuar te tipit "grek" apo "romak" aristokrat.
Duke iu referuar perhere dy imazheve sjell ne kete shkrim, shohim gjithashtu nje rruge te ngushte ndaresse midis "insulave". Diçka e tille ishte teje normale per ate periudhe dhe keto rruge mund te ishin edhe me te ngushta saqe nje poet i lashte romak do shkruante se; "mund te degjonte gjithçka çka thoshte fqini perballe..."

Siti arkeologjik ne Durres, i cili fatkeqesisht sot eshte nen betonin e disa pallateve te shemtuar. rendesine e vet me te madhe e kishte pikerisht ne aspektin e jetes se perditshme te njerezve te periudhave te lashta si ajo Romake, pra njerezve me jeten e tyre te perditshme, duke nisur prej artizanit, qelq-punuesit, hekur-punuesit, bujtesit apo sandalarit duke arritur deri tek punonjesi me dite pune apo ore pune. Nuk ka rendesi ne se ishin aristokrate dhe te kamur, te varfer dhe njerez qe luftonin perdite me jeten, rendesi ka qe ky sit arkeologjik, pra "Pompeu Shqiptar", u varros nen syte tona prej betonit duke dhene lamtumiren e fundit per tu mos kthyer kurre me!
---
E. Canaj

Image
Image

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”