"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#31

Post by Sally » Thu May 18, 2017 5:39 pm

Zona arkeologjike pranë vendvarrimit të Skënderbeut në Lezhë është kthyer në tualet publik.


Në Lezhë zona arkeologjike, ku ndodhet dhe vendvarrimi i Skënderbeut rrezikon të shndërrohet në një destinacion për WC publike. Në mungesë të këtyre të fundit, qytetarët përdorin muret antike për nevojat personale. Problemi është prezent prej shumë vitesh, por asnjë masë nuk është marrë për ta eliminuar. Për ekspertët zgjidhje është rrethimi i zonës. shiko videon

Në mungese të tuleteve në qytet, qytetarët por edhe vizitorët thonë se u drejtohen mureve antike, duke përdhosur vlerat historike të këtij qyteti 2400-vjeçar.

Qytetarët: “Më e keqja është se ndotet Memoriali i Skëndërbeut. Unë kam parë disa herë persona. Shpresoj që kryetari i bashkisë Z. Fran Frrokaj që të marrë ndonjë masë.”
Ndërsa një tjetër qytetar është shpehur: “Mungesa e banjove publike është mungesë për qytetin. Kemi mbetur duke shkuar në lokale për të hyrë në tualet.”

Eksperti i Trashëgimisë Kulturore në Bashkinë Lezhë, Paulin Zefi, thotë se këtij problemi i jep zgjidhje rrethimi i zones arkeologjike.

Paulin Zefi: “Kohët e fundit ka filluar që të stabilizohet situata pavarësisht se nuk mund ti ruajmë non-stop. Njerëzit e papërgjegjshëm janë në çdo orë të ditës edhe natën madje. Dhe kemi parashtuar kërkesën për ndërtimin e një rrethimi me kangjella metalike. Projekti është gati dhe shumë shpejt do të fillojë ndërtimi i këtij rrethimi.”

Problemi i mungesës së tualeteve publike në Lezhë vijon prej shume vitesh, dhe nuk i është dhënë zgjidhje nga Bashkia.
Më alarmante situata është gjatë verës, kur numri i popullatës shumëfishohet nga prezenca e lartë e turistëve./Oranews.tv/


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Vjedhja dhe shkaterrimi i vlerave arkeologjike.

#32

Post by Adriana » Fri Jun 23, 2017 12:15 pm

STOP (21 qershor 2017) - Katandisja e kishave ortodokse, strategji e qëllimshme apo neglizhencë?!

Emisioni investigativ STOP nga tvklan.al drejtuar nga Saimir Kodra & Gentian Zenelaj, trajtoi me 21 /06/2017 problematikën e degradimit të kishave të vjetra ortodokse të titulluar: Katandisja e kishave ortodokse, strategji e qëllimshme apo neglizhencë?! Drejtoresha e Institutit të Monumenteve të Kulturës, Arta Dollani thotë, se kisha e Shën Kollit në Shelcan të Elbasanit është restauruar në mënyrë të pjeshme në vitin 2010. Në një ardhme, që nuk ka datë, sipas saj, restaurimi do të bëhet i plotë.Nga ana tjetër At Nikolla Marku thotë, se indiferenca e shtetit ndaj kishave të vjetra ortodokse, është e qëllimshme, për të zhdukur gjurmët e lashta të ortodoksisë shqiptare. Edhe historiani dhe studiuesi Moikom Zeqo është i mendimit, se restaurmiet nuk po i përmbahen elementit shqiptar, duke rrezikuar identitetin tonë. Video e plotë:


Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 492
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Pamje nga Durresi i shek. I-II m.K.

#33

Post by TeuAL » Sat Mar 10, 2018 9:10 am

Durresi ne Kolonen e Perandorit Trajan
TeuAL wrote:
Wed Dec 02, 2015 6:18 pm
Ne Rome, ne kolonen e perandorit Trajan(98-117 m.K.), eshte shenuar vizita e tij ne Durres. Shihen 3 pamje te Durresit antik. Ngjitjet jane nga libri:
-------------------------------------
NAME(S):Coarelli, Filippo, 1936-
TITLE(S): La Colonna Traiana / Filippo Coarelli ; presentazione
di Paul Zanker ; appendici di Bruno Brizzi, Cinzia
Conti, Roberto Meneghini
PUBLISHER: Roma : Colombo : Istituto archeologico germanico, 1999.
DESCRIPTION: viii, 273 p. : ill. (some col.) ; 30 cm.
-------------------------------------

vijon . . .

Pamjet nga 'Kolona e Trajanit', te Mainz, te kopjuara me besnikeri, ne muzeun e arkeologjise detare ne Mainz (ngjitur). Shembull i mire.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 492
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Pamje nga Durresi i shek. I-II m.K.

#34

Post by TeuAL » Tue Feb 05, 2019 9:22 am

TeuAL wrote:
Wed Dec 02, 2015 6:18 pm
Ne Rome, ne kolonen e perandorit Trajan(98-117 m.K), eshte shenuar vizita e tij ne Durres. Shihen 3 pamje te Durresit antik. Ngjitjet jane nga libri:
-------------------------------------
NAME(S):Coarelli, Filippo, 1936-
TITLE(S): La Colonna Traiana / Filippo Coarelli ; presentazione
di Paul Zanker ; appendici di Bruno Brizzi, Cinzia
Conti, Roberto Meneghini
PUBLISHER: Roma : Colombo : Istituto archeologico germanico, 1999.
DESCRIPTION: viii, 273 p. : ill. (some col.) ; 30 cm.
-------------------------------------

vijon . . .

Profesori Filippo Coarelli ka sjelle 3 pamje te Durresit te periudhes viti 98-viti 117 mbas Krishtit. Pamjet jane nga kolona e Perandorit Trajan dhe jane shoqeruar me spjegime nga Dr. Coarelli. Ky eshte nder i madh per Durresin dhe mendoj qe Durresi, per kete prurje me vlere te Dr Coarelli-t, te shprehet.

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”