"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme Arkeologjike/Historike

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike_Durres

#196

Post by TeuAL » Fri Jul 01, 2016 7:57 am

. . . vijon

Ne Maj 2016, nen termat antike qe jane(keto vete) nen pallatin e kultures ne Durres, arkeologet zbuluan objekte te shekujve 4 - 3 para Krishtit. Objektet e zbuluara, te shekujve 4 - 3 para Krishtit, jane nje rruge dhe nje shtepi e vogel (me dy dhoma) me mozaike. Fotot ngjitur tregojne keto dy objekte dhe jane nga gazetat Shqiptare online.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#197

Post by TeuAL » Fri Jul 01, 2016 8:08 am

. . . vijon

edhe nje foto(nga www) nga puna e arkeologeve ne 2016 per zbulimin e objekteve te shek. 4 - 3 para Krishtit dhe qe ndodhen nen termat 2000 vjecare qe jane poshte pallatit te kultures ne qender te Durresit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#198

Post by TeuAL » Sun Jul 31, 2016 8:25 am

Duke lexuar librin "The Celts", skeda vijon

------------------ The Celts - skeda --------------
Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.]
Publisher : Rizzoli,
Date : 1999.
Description : 719 p. : ill. (some col.) ; 23 cm.
Notes : Translation of: Celti.
Notes : "Published on the occasion of the exhibition The Celts at Palazzo Grassi Venice 1991"--T.p. verso.
Notes : Includes bibliographical references (p.708-718) and index.
Subject : Art, Celtic --Exhibitions.
Subject : Civilization, Celtic --Exhibitions.
Co-Author : Moscati, Sabatino.
Co-Author : Arslan, Ermanno A.
Co-Author : Vitali, Daniele.
Co-Author : Palazzo Grassi.
--------------------------------------------

ve re objekte antike( shek. 3 para Krishtit) metalike te punuara nga Keltet e Italise(Marche-Ancona) dhe Zvicres. Keto objekte ngjasojne shume me objekte te zbuluara nga arkeologet tane ne Durres, Selce e Librazhdit dhe Shkoder. Fotot e objekteve antike te zbuluara ne Shqiperi jane nga libri "ALBANIEN -- Schätze aus dem Land der Skipetaren". A tregojne keto ngjasime shkembime tregetare apo edhe levizje te mjeshtrave ?

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#199

Post by TeuAL » Sun Jul 31, 2016 8:29 am

. . . vijon
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#200

Post by TeuAL » Sun Aug 21, 2016 8:45 am

TeuAL wrote:Duke lexuar librin "The Celts", skeda vijon

------------------ The Celts - skeda --------------
Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.]
Publisher : Rizzoli,
Date : 1999.
Description : 719 p. : ill. (some col.) ; 23 cm.
Notes : Translation of: Celti.
Notes : "Published on the occasion of the exhibition The Celts at Palazzo Grassi Venice 1991"--T.p. verso.
Notes : Includes bibliographical references (p.708-718) and index.
Subject : Art, Celtic --Exhibitions.
Subject : Civilization, Celtic --Exhibitions.
Co-Author : Moscati, Sabatino.
Co-Author : Arslan, Ermanno A.
Co-Author : Vitali, Daniele.
Co-Author : Palazzo Grassi.
--------------------------------------------

vijon . . .
==================================================

Nga i njejti liber, me duken me interes faktet e sjella per popullaten Ballkanase te quajtur "Scordisci". Burimet historike dhe zbulimet arkeologjike cuan ne mendimin qe keta Ballkanas, "Scordisci", ishin te perbere nga Ilire, Panone dhe Kelte. Ngjitja vijon.

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#201

Post by TeuAL » Sun Aug 21, 2016 9:20 am

. . . vijon

Fleta #380 nga ky liber, << Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.] >>
flet per qytetin e lashte TEUTIBORG. Kete emer qyteti e kam hasur edhe tek autori Andrea Alciati te cilin e kam permendur me heret tek seksioni "Histori e Shqiperise", pikerisht ketu:

- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -

Re: " Historia e Shqiperise / Permendja e Ilireve ne kohet moderne
Post #5 by TeuAL » Sun Mar 15, 2015 11:58 pm

Lexova edhe per vendin tone ne librin e juristit Italian Andrea Alciati "Emblematum Liber", botim i vitit 1531 . . .


http://archive.org/stream/notitiavtraqv ... 3/mode/2up
-------------------------------------------------
Titulli:
---------
Notitia vtraqve cvm orientis tvm occidentis vltra Arcadii Honoriiqve Cæsarvm tempora, illustre uetustatis monumentum, imò thesaurus prorsum incomparabilis : Præcedit aute D. Andreæ Alciati libellus, De magistratib. ciuilibusq; ac militaribus officijs, partim ex hac ipsa Notitia, partim aliunde desumptus : cvi succedit Descriptio urbis Romæ, quæ sub titulo Pub. Victoris circumfertur : & altera urbis Constantinopolitanæ incerto autore, nunquã antehac typis excusa, imperialium uidelicet ac primariaru sedium utriusq reipub : svbiungitur Notitiis uetustus liber De rebvs bellicis ad Theodosium Aug & filios eius Arcadium atq; Honorium, ut uidetur, scriptus incerto autore : item, ne quid de antiquo exemplari omitteretur, Disputatio Adriani Aug. & Epicteti philosophi (1552)

Te dhena:
------------
Author: Gelen, Sigmund, 1497-1554; Schnitt, Konrad, d. 1541; Alciati, Andrea, 1492-1550. De magistratibus civilibusque & militaribus officiis

Subject: Roman provinces
Publisher: Basileae : [Apvd Hieronymvm Frobenivm, et Nicolavm Episcopivm]
Pages: 224
Language: Latin
Call number: 264796
Digitizing sponsor: Getty Research Institute
Book contributor: Getty Research Institute
----------------------------------------------------

- - - - - - - - - -
- - - - - - - - - -
Ngjitja e fletes nga Andrea Alciati "Emblematum Liber", ku permendet qyteti Teutiborg vijon:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#202

Post by TeuAL » Sun Aug 21, 2016 9:35 am

TeuAL wrote:. . . vijon

Fleta #380 nga ky liber, << Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.] >>
flet per qytetin e lashte TEUTIBORG:
. . . vijon
---------------------------------------------------------

Ngjitur eshte fleta #380 ku flitet per nje qytet antik qe eshte identifikuar si "Teutiborg". Pas leximit te kesaj flete(ngjitur) me linden dy pyetje:

1 - A jane gjetur shkrime ne rrenojat qe deshmojne per kete emer qyteti ?
2 - A behet fjale per te njejtin qytet Teutiborg qe permendet nga Andrea Alciati ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#203

Post by TeuAL » Mon Aug 22, 2016 8:34 am

Legjenda Kelte e keshtjelles se mbretit Vortigern

Fakteve qe kam postuar me lart per Keltet, desha tju shtoj edhe nje tjeter, shume interesant. Ne librin:
-------------------------------------------
Saxons, Vikings, and Celts: The Genetic Roots of Britain and Ireland
Bryan Sykes
W. W. Norton, 2006 - History
------------------------------------------
tregohet legjenda e nje keshtjelle Kelte e cila ngjason shume me legjenden Shqiptare te keshtjelles se Rozafes. Ja cfare thote shkurtimisht legjenda:

Legjenda e keshtjelles se mbretit Vortigern
----------------------------------------------------
Vortigern, nje mbret i Kelteve, perpiqej te ndertonte nje keshtjelle ne Uells por pa sukses sepse cdo dite, cfare ndertohej diten shembej gjate nates. Te diturit e oborrit i sygjeruan nje flijim njerezor n.m.qe keshtjella te hidhte shtat. Pas kerkimesh u zgjodh per flijim djaloshi profet Merlin. Merlini e spjegoi shembjen e mureve te keshtjelles me faktin qe ne ate vend toka ishte e paqendrueshme sepse aty ndodhej nje liqen nentokesor. Prandaj nuk duhej flijim njerezor por tharja e liqenit dhe me tej gjetja aty e dy zgavrave shkembore ku flinin dy dragoj qe duheshin zgjuar etj. etj
---------------------------------------------------------------------

Ngjitja tregon fletet nga libri ku shkruhet per legjenden e keshtjelles.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#204

Post by TeuAL » Fri Aug 26, 2016 10:10 am

. . . vijon

Po ngjis flete ku flitet per perendite e Kelteve. Teuta-tes, Boand-Boyana, Lugh etj. Me duken emertime interesante prandaj po i sjell ketu. Ja disa:

Teuta_tes eshte titulli "Zot i Popullit(fisit)".

Perendesha "Nena Hyjnore:" eshte simbol human(personifikim) i nje lumi, ne rastin konkret lumi "Boand - Boyne".

Perendia - Lugh, festohet me te korrat, jane gjetur(foto) lugesh ceremoniale.


Ngjitjet jane nga libri qe kam permendur me heret ketu:
------------------ The Celts - skeda --------------
Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.]
Publisher : Rizzoli,
Date : 1999.
Description : 719 p. : ill. (some col.) ; 23 cm.
Notes : Translation of: Celti.
Notes : "Published on the occasion of the exhibition The Celts at Palazzo Grassi Venice 1991"--T.p. verso.
Notes : Includes bibliographical references (p.708-718) and index.
Subject : Art, Celtic --Exhibitions.
Subject : Civilization, Celtic --Exhibitions.
-----------------------------------------------------

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#205

Post by TeuAL » Fri Aug 26, 2016 10:23 am

. . . vijon

Me vjen ndermend fakti qe permend Konti Ilir Marceli, sekretar i Justinian-Perandorit, ku tregon per kerkesen kembengulese te Justinianit per gjetjen e Druideve ne ishujt Britanike.

Ngjitjet jane ilustrime per sa kam thene ne postimin e mepareshem, nga i njejti liber.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#206

Post by TeuAL » Wed Aug 31, 2016 1:53 am

Mbreti Pirro dhe ushtaret e tij Kelte(Gale)

. . . vijon nga i njejti liber.

Desha te theksoj disa fakte qe lexohen ne kete liber:
1. Mbreti Pirro kishte ne ushtrine e tij edhe mercenare Kelte dhe keta ushtare qendruan me te deri ne fund te jetes se tij.
2. Mercenaret Kelte numeronin disa mijera ne ushtrite e mbreterve Maqedonas.
3. Mbas luftes shume mercenare preferonin te qendronin ne vendet e mbreterve per te cilet kishin luftuar.
-----------------------------------------
Ne cilet qytete(nga gjetjet arkeologjike) te Mbretit Pirro te kene qendruar ushtaret Kelte ?

shenim: nje tradite Kelte, thote libri, ishte varrosja e prijesave Kelte ne nje dhome me gjithe karrocen e tyre ceremoniale dhe me enet
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#207

Post by TeuAL » Thu Sep 01, 2016 10:25 pm

TeuAL wrote:Mbreti Pirro dhe ushtaret e tij Kelte(Gale)

. . . vijon nga i njejti liber.

Ne cilet qytete(nga gjetjet arkeologjike) te Mbretit Pirro te kene qendruar ushtaret Kelte ?

shenim: nje tradite Kelte, thote libri, ishte varrosja e prijesave Kelte ne nje dhome me gjithe karrocen e tyre ceremoniale dhe me enet

. . . vijon

. . . nje ilustrim(jane disa ne liber) nga i njejti liber per sa eshte thene per traditen princerore Kelte te ndertimit te dhomave te varrimit ku vendosej edhe karroca ceremoniale e prijesit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#208

Post by TeuAL » Sun Sep 18, 2016 5:38 am

Mozaiket e Butrintit 2016

Artikulli ngjitur flet per pese (5) mozaike te parkut te Butrintit qe do beheshin perkohesisht te vizitueshem ne veren e 2016, per here te pare kjo mundesi. A ka ndonje adrese_www ku mund te shihen pamje nga keta mozaike te rralle, mozaiku nr.5 ne vecanti ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#209

Post by TeuAL » Tue Sep 27, 2016 10:54 pm

Gjetje arkeologjike (shek.VII para Krishtit) ku shihen festa dhe vallezime te Kelteve antike.
TeuAL wrote: Ngjitja(fleta nr. 659) eshte nga libri qe kam permendur me heret ketu:
------------------ The Celts - skeda --------------
Title : The Celts / scientific direction, Sabatino Moscati, coordinator ... [et al.]
Publisher : Rizzoli,
Date : 1999.
Description : 719 p. : ill. (some col.) ; 23 cm.
Notes : Translation of: Celti.
Notes : "Published on the occasion of the exhibition The Celts at Palazzo Grassi Venice 1991"--T.p. verso.
Notes : Includes bibliographical references (p.708-718) and index.
Subject : Art, Celtic --Exhibitions.
Subject : Civilization, Celtic --Exhibitions.
-----------------------------------------------------
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Star Member
Star Member
Posts: 519
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Lajme Arkeologjike/Historike

#210

Post by TeuAL » Tue Sep 27, 2016 11:00 pm

Tradite e hedhjes se objekteve me vlere ne lume duke shpresuar qe lumi te mos i demtonte me vershime. Ngjitja eshte nga National_Geographic.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”