"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Muçi
Junior Member
Junior Member
Posts: 2
Joined: Sun May 09, 2010 6:23 pm
Gender: Male
Location: Nowhere
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#16

Post by Muçi » Tue May 11, 2010 2:14 pm

Ja ku eshte ne nje mbishkrim te lashte

Image

ku greket pretendojne qe eshte greqisht

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#17

Post by Zeus10 » Tue May 11, 2010 2:44 pm

Muçi wrote:Ja ku eshte ne nje mbishkrim te lashte

http://img265.imageshack.us/img265/3745 ... lemgd0.jpg

ku greket pretendojne qe eshte greqisht
Mendoj qe kjo stele, dhe nese eshte akoma 'gjalle', eshte e 'sakatosur', prej grekeve qe nuk e shfaqin ne publik, por e perdorin ne forumet e tyre, sa here qe duan te propagandojne idene, qe gjithshka eshte greke. Cinizmi i tyre arrin deri atje, sa te thone, qe dhe fjala dielli i shqipes, eshte fjale greke.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#18

Post by ALBPelasgian » Tue May 11, 2010 3:06 pm

Zeus10 wrote: Per njohjen time, nuk egziston nje shpjegim per kete term nga ana kuptimore ne filologjine moderne, por per veshet tane, ai ka plot kuptim. Dia(Zeusi), ishte per ate popull te lashte, ATA & BIRI, ishte Zoti, qe kishte lindur ate race dhe ishte lindur prej saj.
Vezhgim dhe gjetje e mrekullueshme kjo, Zeus10!
Ne te vertete, sa kam lexuar per Zeusin, ne cfaredo piste etimologjizimi le te nisemi (n'dac me metoden konvencionaliste te ashtuquajtur 'indoeuropiane' ose n'dac me metoda jo-konvencionale) semantizmi, tema dhe rrenja ne shqip eshte e pashmangshme. Aristidh Kola (duke pervijuar metoden e pare) stivon nje sere kuptimesh bazike te emrit "Zeus" = *Di (Diell, Dite, Drite, Dije) + Zau (Zjarr, nxehtë). Tek popullsia e kalashave ne Kafiristan (Afganistan) ende ekziston kulti i Zeusit qe ne fjalorin kalash sot e kesaj dite quhet 'Dizao' ku Kola e shpalos si <Diell-Zeus>.
Kalash gods have many similarities with Greek ones," he tells me. "The father of the gods and people for the Kalash is Di-Zau. In the Greek pantheon the father of the gods is Dias-Zeus

~The Reader's digest~
DeWitt Wallace, Lila Bell Acheson Wallace - 2000
Per dallim prej, Koles etimonin e dyte /Zau/ s'me duket e drejte me e barazue me 'zjarr' pavaresisht se superioriteti dhe gjithanshmeria hyjnore e Zeusit perfshinte edhe nxehtesine e Diellit. Ma shume bindese dhe e argumentueshme duket fjala shqipe 'ze' ose ma konkretisht ne gegnishte 'Za'. Profiri tek 'Jeta e Pitagores' thote se Pitagora ne varrin e Zeusit, gjegjesisht n'epitaf shkroi: Zeusit, te quajtur ZAN' (Mathiew Aref: Shqiperia - Odieseja e nje populli parahelen).

Ja nje koleksion i jashtezakonshem citatesh qe kam mbledhur mbi Zeusin:

Eshte e mrekullueshme kjo apo jo?
Even in 1929 the Mohammedan monks of a monastery at the foot of Mt. Tomori, in neighbouring Albania, were still sacrificing annually on that summit a white bull to Zeus (Cook, Zeus, II, 1 171).

~Greek poetry for everyman~
Frank Laurence Lucas - 1956
Dmth, bektashinjte ne 'tyrben' e Tomorit deri ne vitin 1929 kurbanizonin nje buall te bardhe ne shenje nderimi per Zeusin.
Ze'e' was the Pelasgian God of thunder and lightning, and the word means in the Albanian of today "voice," and is claimed as the root of Zeus, the first God to whom the Pelasgians made petitions and built a temple at Dodona

~Dodona~
Howard Fremont Stratton - 1937
If we find a root for Zeus both in Indian and in Albanian speech, this, as far as it goes, tends to show that the deity was worshipped over wide spaces, and among nations which had long lost all connection one with another ;

The North American review
Jared Sparks, Edward Everett, James Russell ... - 1892

Shih: http://www.archive.org/stream/northamre ... 4/mode/2up
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#19

Post by Zeus10 » Tue May 11, 2010 3:29 pm

Ashtu si rrufeja e Zeusit qe ka dy komponente:

1. Driten(vetetima)
2. Zerin(bubullima)

ashtu dhe Zeusi perfaqsuesi i saj ka dy emra:

1. Dia-s( dita, drita, dija)
2. Zeu-s(zeri, gjemimi, ushtimi)

Image

Te lashtet e therrisnin me dy emra: Ζεύς, Δίας
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#20

Post by Zeus10 » Tue May 11, 2010 6:38 pm

Per njohjen time, nuk egziston nje shpjegim per kete term nga ana kuptimore ne filologjine moderne, por per veshet tane ai ka plot kuptim. Dia(Zeusi), ishte per ate popull te lashte, ATA & BIRI, ishte Zoti, qe kishte lindur ate race dhe ishte lindur prej saj.
Pervec kesaj, meqenese gjithmone eshte thene qe fete e reja, jane vecse vazhdime te korruptuara te besimeve te vjetra, do doja te dija : 'A ka lidhje Αταβυρι me ate pjese te formules se krishtere, ku identifikohet Zoti si Ati Biri(dhe shpirti i shenjte)?

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#21

Post by Zeus10 » Mon Jun 07, 2010 1:39 pm

Do ndalem dhe njehere tek simboli i Diellit-Zot ne perkrenaren e Skenderbeut. Ky prijes shqiptar, ne perkrenaren e tij nuk mbante simbole mesjetare bizantine, por simbolet e lashta pagane, nje prej te cilave eshte simboli i lashte i diellit, i gjetur pothuajse ne cdo artifakt te ""grekeve"" dhe "maqedonasve"" te lashte:

SKENDERBEU

Image

TE LASHTET(pa dashur te vendos emra sepse keqdrejtohet vemendja)

ImageImage

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#22

Post by Zeus10 » Mon Jun 07, 2010 1:43 pm

Image

Image

(Apollonia-Epirus)

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#23

Post by Zeus10 » Sun Aug 15, 2010 11:24 pm

Fotot e meposhtme jane nje prove e padiskutueshme, qe flamuri yne eshte trasheguar jo nga Bizantinet(qe ne fund te fundit dhe ata ishin romake), por eshte simboli shume i lashte i ZEUSIT dhe simbolit te tij shqiponjes, ne duart e te ciles ndodhet labrys(ose peleku), "arma" me te cilen ai shkakton rrufene:

The Labrys is the doubleheaded axe, known to the Classical Greeks as pelekus (πέλεκυς )but which predated the arrival of the Hellenes in the Aegean world. Representations of the labrys are on Neolithic finds of "Old Europe", and the labrys is continued in Minoan Thracian, Greek (and Byzantine) art and mythology. It also appears in African mythology (see Shango). Today, it is sometimes used as a symbol associated with female and matristic power.

Le ta shohim cfare forme ka ai ne mbishkrimet dhe monedhat e lashta:

Image

ne nje skulpture murale afer Pompeit, shfaqet po ky simbol, Jupiteri(Zeusi) duke bartur dicka te ngjashme me Labrys ne kthetrat e tij:

Image

Por Labrysi, shfaqet qarte tek flamuri i Skenderbeut, qe u ruajt prej arberesheve ne Itali ne formen e tij origjinale, flamur te cilin e trasheguam ne shqiptaret natyrshem nga paraardhesit tane:

Image

Image

Sic shihet qarte ne to, objekti ne kthetrat e shqiponjes eshte labrys, ai eshte simbol shume i lashte qe tregon lashtesine e kesaj race.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#24

Post by ALBPelasgian » Sun Aug 15, 2010 11:47 pm

...and the labrys is continued in Minoan Thracian, Greek (and Byzantine) art and mythology
Sidomos n'at Ilirë:
Sopata me dy tehe ishte simbol i shoqërisë kretase. Kjo quhej labrys, dhe përveç Kretës gjendet si simbol edhe në Iliri e Thraki. Ishte simbol i dinastisë së Odrisëve http://vargmal.org/dan1020

Për labrysin tek ilirët, shkruan Aleksandër Stipçeviq në librin e tij "Ilirët":

Citim:
Vlerë të veçantë sopata merr në Kretë, më saktësisht sopata e dyfishtë (labrys) qëndron në lidhje të ngushtë me brirët konsekrativë dhe së këndejmi edhe me kultin e Nënës së Madhe. Në të vërtetë, sopata e dyfishtë nuk është gjë tjetër veçse forma anakronike e Nënës së Madhe.66 Edhe në vise të tjera të Mesdheut Lindor, jo vetëm në Kretë, sopata është simbol i Nënës Hyjneshë, dhe njëkohësisht simbol lunar në përgjithësi,67 si edhe simbol i rrufesë e i vetëtimës. Sikur shumë simbole të tjera, edhe sopata ka domethënie polivalente. Mirëpo, mbizotëron domethënia e saj e plleshmërisë, sepse në rastet më të shumta është e Iidhur me ato hyjni të cilat mishërojnë parimin e jetës e të ripërtëritjes në natyrë. Domethënie të tillë sopata do të ketë edhe në kohërat e mevonëshme deri më sot, pa marrë parasysh trajtat e ndryshme në të cilat manifestohet kulti i sopatës.
Duke mos hyrë në trajtim më të hollësishëm të problemit kompleks të sopatës, ne këtu do të kufizohemi në ato çështje të cilat i imponon materiali i zbuluar në trevën ilire.
Edhe në këtë trevë sopata është instrument tejet i lashtë i kultit. Janë zbuluar dëshmi të pakontestueshme se sopata që në kohën e epokës së neolitit ka shërbyer në disa veprime të kultit, përkatësisht se ka pasur disa veti magjike, të cilat, megjithatë, nuk është gjithmonë e mundur, saktësisht të identifikohen.68
Gjetjet e deritanishme e të shumta të sopatave në trevën ilire, për të cilat me siguri mund të konstatohet se kanë pasur domethënie magjike ose religjioze, flasin pa mëdyshje për popullaritetin e madh të kultit të sopatës tek ilirët.
Për ne mjafton që këtu të konstatojmë faktin se pikërisht në provincën romake të Dalmacisë përmendoret me paraqitjen e sopatës dhe me formulën e përmendur janë më të lashta se sa në viset e tjera të Perandorisë romake dhe se, së këndejmi, duhet që shpjegimin e kësaj dukurie ta kërkojmë në besimet parahistorike në viset ilire mbi sopatën si simbol që në njëfarë mënyre ka qenë i lidhur me vetë varrimin, përkatësisht, gjë që është edhe më e besueshme, për jetën e pasvdekjes. Që ilirët e jo vetëm ata,94 e kanë lidhur sopatën me jetën e amshueshme, na flet, mbase, edhe fakti që ata shumë shpesh sopatën ia kanë vënë të vdekurit në varr, dhe jo vetëm ato për të cilat nuk mund të konstatohet që kanë pasur një funksion simbolik, por edhe sopatat e dyfishta (labrys) dhe sopatat miniaturale të gurit, në domethënien simbolike të të cilëve nuk mund të dyshohet.
Sëpata të gjetura në Kretë, mileniumi i II p.e.s.
Image
Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#25

Post by erix77 » Mon Aug 16, 2010 8:42 am

te gjitha keto qe thoni jane ruajtur me se miri tek tatuazhet qe mbanin deri vone grate shqiptare gege sidomos ne bosnje,tatuazhi i diellit ishte me i rendesishmi.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#26

Post by Socio » Sun Sep 05, 2010 6:58 pm

... Dhe kjo eshte arma e Zeusit, zotit te te pareve tane, Pellasgeve ...


Image

Fotografuar te porta kryesore e Muzeut te Luvrit ne Paris.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#27

Post by Zeus10 » Sun Sep 19, 2010 12:03 am

Zeus released two eagles to fly around the world, and that they met at Delphi. The spot of meeting was marked by the Omphalos, or navel stone of the world.


Image

Guri ku u takuan DY SHQIPONJAT, Qendra e Botes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#28

Post by Socio » Sun Sep 19, 2010 6:57 pm

Image

Photo: 'Wooden crosses with incised sun symbols' in albanian cemetery in Theti, Albania.
Photographed by Edith Durham in 1910. British Museum - http://www.britishmuseum.org/research/s ... entPage=39


Dhe kjo vendosje e diellit ne te dy anet e kryqit (si me larte) jep indikacione edhe nje here se ne varrin me poshte kemi te bejme me simbolin Pellasg te diellit !

Image

Photographed: in 1913 by Mr. Leland Buseton in albanian inhabited territory -Yugoslavia

Description: A catholic Albanian grave

Location: The negative is held at British Museum, London
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#29

Post by Trojan » Mon Sep 20, 2010 12:07 pm

Socio wrote:Image

Photo: 'Wooden crosses with incised sun symbols' in albanian cemetery in Theti, Albania.
Photographed by Edith Durham in 1910. British Museum - http://www.britishmuseum.org/research/s ... entPage=39


Dhe kjo vendosje e diellit ne te dy anet e kryqit (si me larte) jep indikacione edhe nje here se ne varrin me poshte kemi te bejme me simbolin Pellasg te diellit !

Image

Photographed: in 1913 by Mr. Leland Buseton in albanian inhabited territory -Yugoslavia

Description: A catholic Albanian grave

Location: The negative is held at British Museum, London

Kete Simbol te djellit sic eshte i punuar tek fotografia e pare diku ma ka zene syri... Po nuk po e gjej dot ne internet!!!!!!!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#30

Post by Zeus10 » Fri Oct 29, 2010 4:58 pm

Te njejtat simbole:
click in the image

http://i56.tinypic.com/14csbd1.jpg

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”