"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#31

Post by Zeus10 » Thu Jan 20, 2011 8:48 pm

Krahasoheni simbolin me siper, te kultures Mikenase, me ate qe eshte zbuluar vetem 15 km larg Tiranes. Ato jane saktesisht i njejti simbol, dhe i perkasin DIELLIT:

Image

Por kesaj rradhe ato jane shume te lashte 10000-12000 vite me pare, shume perpara Mikenasve.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#32

Post by Socio » Tue Jun 21, 2011 8:35 pm

.... dhe po ky simbol (dmth, simboli i katert me radhe, ne rreshtin e pare, fig.1) eshte trasheguar dhe perdorur nga shqiptaret deri ne kohen moderne !

Image

Nga kerkimet e Edith Durham per kulturen shqiptare ne Shqiperi me 1909
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#33

Post by Arbëri » Thu Oct 27, 2011 9:26 pm

Kthehet në atdhe Koka Zeusit

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#34

Post by Zeus10 » Fri Oct 28, 2011 10:05 pm

Po thot dielli: "A ndorja e eme!"
Ka than hana: "A ndorja e eme!"
Kanë thanë orët: "A ndorja e jonë!"
Zotafletdhijanëmal!
Ça ka qitun e ka thanë?
- Sa të bajë dritë ka ndoren dielli,
T'errmen natë, ka ndoren hana,
Armët e brezit ja rue Zana!


a kane lidhje fjalet e mesiperme te Eposit te Kreshnikeve me keto?

Δία
ὥρα
Ζεύς
Διόθεν
Διώνη
Ζενώ
Ζηνός
Ἀμάλθεια("Mountain Goat ")
ορακλε
a.A shrine consecrated to the worship and consultation of a prophetic deity, as that of Apollo at Delphi.
b. A person, such as a priestess, through whom a deity is held to respond when consulted.
etj
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#35

Post by Zeus10 » Fri Nov 04, 2011 5:04 pm

Simboli i DIELLIT shoqeron figuren e ketij luftetari shqiptar:

Image

ashtu si ne lashtesi:

Image

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#36

Post by Arbëri » Fri Nov 04, 2011 10:32 pm

Zeus10 wrote:Along with Zeus we always find his symbol the eagle:

Image

putting in the right way the double-eagle which we find today as the double-headed eagle on the Albanian flag. That was the symbol of the Pelasgians. Lycaion son of Pelasgus built a temple dedicated to Zeus, in Arcadia where the Mount Lycaion is located:

Albanians the real Pelasgians descendents never forgot about their beloved God, their ancient symbols and their meanings.
Zeusi adhurohej atje, si Zot i motit dhe zotërues i rrufeve të stuhive,
aq të shpeshta në malet shqiptare
Titulli: A manual of Greek antiquities
Autori: Percy Gardner, Frank Byron Jevons, Edition 2
Botues: C. Griffin & Co., 1898
Zeusi adhurohej atje, si Zot i motit dhe zotërues i rrufeve të stuhive, aq të shpeshta në malet shqiptare, dhe si sundues i vlagës, burimi, sipas grekëve, i jetës dhe zhvillimit. Bashkuar me të, ishte Diona, e cila në Epir merr tërësisht vendin e Herës, edhe pse askund tjetër, ajo nuk duket që të marrë adhurim të pavarur apo të ketë funksione të caktuara.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zeus was there worshipped as god of weather and ruler of thunder-storms, so frequent on the Albanian hills, and as presiding over moisture, the source according to the Greeks of life and growth. With him was associated Dione, who in Epirus quite takes the place of Hera, though neither there nor anywhere else does she seem to receive independent worship or to have definite functions.
.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#37

Post by Zeus10 » Thu Mar 01, 2012 11:36 pm

SKEPTËR m.
Shkop i posaçëm, i gdhendur e i stolisur me gurë të çmuar e me ar, që e mbanin në dorë mbretërit si simbol të pushtetit e të sundimit të tyre.

"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
Skeptri, rrufeja, shqiponja dhe Zeusi, te gjitha nje simbol i lashte i permbledhur ne 1 fjale SHQIP. A eshte ky emri qe e therritem qe nga lashtesia, per te quajtur vetveten, kur raca jone e madhe filloi te shperbehej, me formimin e kombeve te reja? A mos ishte ky emer nje simbol bashkimi, per te gjithe ata qe dikur flisnin nje gjuhe dhe besonin te njejtin hy? Do e le ne gjykimin tuaj:
shih bashkengjitjen
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#38

Post by Arbëri » Fri Aug 24, 2012 9:18 pm

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#39

Post by Arbëri » Fri Aug 24, 2012 9:24 pm

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

arberor
Member
Member
Posts: 48
Joined: Mon Mar 19, 2012 10:10 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#40

Post by arberor » Fri Aug 31, 2012 2:54 pm

i dont want to spam here, but i was searching "ZOT" on google, and i found something interesting:

Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Zot!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#41

Post by Zeus10 » Sun Sep 23, 2012 1:10 pm

Renja arb dhe alb, ne arbe-ria, alba-nia, jane rrenjet e fjaleve latine per pemen ose LISIN. Lisi eshte nje peme shume e shenjte, ai eshte simboli pellazgjik i Dodones, duke bere keshtu nje lidhje domethenese, midis shqiptareve dhe pellazgeve:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#42

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 23, 2012 2:04 pm

"The Cambridge Ancient History" , Volume 3, f.272
Autor: John Boardman,N. G. L. Hammond

Edhe N. G. L. Hammond (qe kerkonte qytete dhe qyteterime "greke" ne Jug te Shqiperise), pranoi qe Dodona fillimisht ishte Orakulli i verioreve dhe te keshtuquajtur grek nuk gjendeshin ne veri, pra nuk eshte e llogjikshme te mendojme qe ky orakull u ndertua prej te keshtuquajtur grek. Thjesht ka qene nje Orakull i barinjve Thrak, Epirote dhe Ilire!

Image
Image

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#43

Post by rrëqebull » Mon Nov 12, 2012 11:38 pm

Mallakastrioti wrote:"The Cambridge Ancient History" , Volume 3, f.272
Autor: John Boardman,N. G. L. Hammond

Edhe N. G. L. Hammond (qe kerkonte qytete dhe qyteterime "greke" ne Jug te Shqiperise), pranoi qe Dodona fillimisht ishte Orakulli i verioreve dhe te keshtuquajtur grek nuk gjendeshin ne veri, pra nuk eshte e llogjikshme te mendojme qe ky orakull u ndertua prej te keshtuquajtur grek. Thjesht ka qene nje Orakull i barinjve Thrak, Epirote dhe Ilire!

Image

Përpiktmërisht e pohuar nga kjo qasje:
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#44

Post by Arbëri » Tue Jan 22, 2013 8:28 pm

Pindar, Olympian
Image


Zeus And Hera
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Zeus' symbols and Albanian_Epirotes

#45

Post by Arbëri » Tue Jan 22, 2013 8:30 pm

This terracotta figurine, shows Aphrodite semi-draped riding on a goose (or possibly a swan). Dated to the 3rd century BCE, it is from a tomb at Salamis, and was probably made in Cyprus.

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”