"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#31

Post by Arbëri » Sun May 12, 2013 1:31 pm

National Geographic : http://ngm.nationalgeographic.com/ngm/p ... 7015/view/

Nuset e pikturuara në Kosovë - A është kjo një traditë shqiptare?

Image Image
Fotot nga: Nita Zeqiri
Një traditë 1000 vjet e lashtë, kaluar nga brezi në brez deri në ditët e sotme, në Donje Ljubinje-n e largët, në Zhupa, në Jug të Kosovës. Sot, kjo traditë është në prag të zhdukjes, pasi vetëm një grua 65 vjeçare vazhdon të përgatisë nuse, sipas kësaj tradite. Fytyra e nuses është e pikturuar me shumë shtresa të mrekullueshme ngjyrash. Tre rrathët e artë simbolizojnë ciklet e jetës, të lidhur njëri me tjetrin nëpërmjet linjave të arta, të cilat njeriu i kalon në kohëzgjatjen e jetës së vet. Rrathët e brendshëm të kuq, janë simbolet e pjellorisë, prej nga ku pikat e kuqe dhe blu lindin dhe e tërë fytyra mbulohet prej tyre, duke i uruar asaj (nuses) një familje të lumtur e të shëndetshme.
Vendi: Kosovë, Donje Lubinje, Prizren, Zhupa, Kosova e Jugut

------------------------------------------

Photo and caption by Nita Zeqiri
A tradition a 1000 years Old, passed on to generations of today's remote Donje Ljubinje in Zhupa area in South Kosovo. Today, this tradition is at the verge of extinction as only a 65yrs old Lady continues preparing young Brides according to their traditions.The Brides face is painted in many beautiful layers of colors.3 Golden circles symbolizing cycles of life tied to one another by golden roads that one crosses over their lifetime.The inner red circles are symbols of fertility where red&blue dots are born from and the whole face is covered by them wishing her a healthy and a happy family.
Location: Kosovo, Donje Lubinje, Prizren, Zhupa, South Kosovo
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#32

Post by Arbëri » Mon May 13, 2013 9:36 pm

bardus wrote:Arber,interesant ai simboli ne qeleshe,edhe njehere tjeter ke sjelle Leken e Madh

me qeleshe me ate simbol fotot e te cilave po i permbledh ne te njejtin vend.

Po aty, eshte edhe flamuri shqiptar me gjysem hene mbi shqiponje.A eshte flamuri i kaloresve shqiptare te quajtur stradiote ,qe s`kane lene vend te Europes pa shkuar?


Image
Falemnderit Bardus per kete illustrim fantastik !
Ka diku me hene dhe yll ne forum te postuara pervetem se ne kete postim te kjo faqe : viewtopic.php?p=36276#p36276 , ose te libri i Aristid Kola kam hasur shume simbole me hene dhe yll .

E solla ketu postimin tend se me beri pershtypje kjo valle e lashte :
Image
me mundesat e Shkupit qe e kane valle tradicionale para se te fillon lufta ne mundje ne kete video : viewtopic.php?p=37147#p37147
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#33

Post by Mallakastrioti » Tue May 14, 2013 12:24 pm

Arbëri wrote:
bardus wrote:Arber,interesant ai simboli ne qeleshe,edhe njehere tjeter ke sjelle Leken e Madh

me qeleshe me ate simbol fotot e te cilave po i permbledh ne te njejtin vend.

Po aty, eshte edhe flamuri shqiptar me gjysem hene mbi shqiponje.A eshte flamuri i kaloresve shqiptare te quajtur stradiote ,qe s`kane lene vend te Europes pa shkuar?


Image
Falemnderit Bardus per kete illustrim fantastik !
Ka diku me hene dhe yll ne forum te postuara pervetem se ne kete postim te kjo faqe : viewtopic.php?p=36276#p36276 , ose te libri i Aristid Kola kam hasur shume simbole me hene dhe yll .

E solla ketu postimin tend se me beri pershtypje kjo valle e lashte :
Image
me mundesat e Shkupit qe e kane valle tradicionale para se te fillon lufta ne mundje ne kete video : viewtopic.php?p=37147#p37147
Mendimi im eshte se ne kete lloj valle tipike shqiptare, kemi te bejme me nje imitim te levizjeve te lejlekut. Keto levizje te ketij shpendi i gjejme edhe ne Artet Marciale, pra arte luftarake ne te cilat ky shpend imitohet:
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#34

Post by Mallakastrioti » Mon Jun 17, 2013 7:48 pm

"Hyjnesha e trefishte", Diana e trefishte, sikurse tre Dianat ILire, sikurse tre Zanat e Malit, sikurse tre gjokset femerore simbol i cili ndeshet nder kostume te grave shqiptare deri ne ditet tona. Artemisa (e keshtuquajtur greke) apo Diana ( e keshtuquajtur romake) e cila shume here paraqitet si Hyjneshe e trefishte. Por ne mitologjine shqiptare ndeshim diçka teje interesante lidhur simbolizmit te trefishte:
"...Zoja Prende. besohej se ylberi ishte brezi apo shoka e asaj Zonje, te cilin ajo e ndente ne hapesiren qiellore. Prandaj edhe ylberi quhet edhe Brezi i Zojes (ne Veri), Shoka e Zojes (ne Veri), Brezi i Perendise (ne Cameri) etj...
Meqenese te ylberi bien ne sy tri ngjyra, mendohej se Zoja prende mbante ne ate brez tri hire, qe i jepnin tere ate bukuri. Kur i duhej pastaj te endej neper hapesiren qiellore, ajo futej brenda nje shkolke detare, te cilen e terhiqnin dallendyshet..."

Image
Image

User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#35

Post by pirro » Mon Jun 17, 2013 8:23 pm

shikojei eshte shume interesantgjithcka filloj me nje folje, pra me nje te folur, pra me nje ze pra me zeus-in. Ne shqip gjithcka ka me shume kuptim!

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#36

Post by bardus » Wed Jun 18, 2014 10:27 am

Arbëri wrote:

Aleksandri i madh , me Hene dhe Diell ne Plis
Nelson-Atkins Muzeu i Artit, Kansas City, Missouri, USA.

Image

Edhe nje lidhje tjeter me simbolet ne foto ne kete faqe : viewtopic.php?p=36276#p36276

Ne nder kohe edhe nje foto te ngjashme e gjeta : http://www.flickr.com/photos/menesje/29 ... otostream/

Afro 2300 vjet me vone ,simbolet ilire te Aleksandrit Madh , na jepen edhe nga Marubi,

tek kjo foto e malesores me xhublete.

Image

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 8077_n.jpg

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#37

Post by rrëqebull » Wed Jun 18, 2014 12:36 pm

bardus wrote:
Arbëri wrote:

Aleksandri i madh , me Hene dhe Diell ne Plis
Nelson-Atkins Muzeu i Artit, Kansas City, Missouri, USA.

Image

Edhe nje lidhje tjeter me simbolet ne foto ne kete faqe : viewtopic.php?p=36276#p36276

Ne nder kohe edhe nje foto te ngjashme e gjeta : http://www.flickr.com/photos/menesje/29 ... otostream/

Afro 2300 vjet me vone ,simbolet ilire te Aleksandrit Madh , na jepen edhe nga Marubi,

tek kjo foto e malesores me xhublete.

Image

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 8077_n.jpg
Edith Durham, High Albania And Its Customs, 1908 wrote:The Christian married women of Maltsia e
madhe wear a crescent of silver filagree or of gold braid on their caps. They vow
and declare that this has nothing to do with the Turk : " It is our custom. We
have always done it."
Edith Durham, High Albania, 1909 wrote:On the head is a flat black cap on the crown of which is sewn a crescent, or a double crescent, of silver-gilt filagree. Or a similar design is worked in gold thread. This crescent the Christian women say they have always worn, and that it is not Turkish. In this they are probably correct. The crescent and sun are very commonly tattooed together with the cross on all these Christian tribes-folk, men and women. This seems to be the remnant of some old pre-Christian belief not connected with Mahomedanism at all.
Edhe Edith Durhami, në këto dy veprat e saj (Shqipnia e Epërme, dhe Shqipnia e Epërme dhe Doket e Saj),
e përmend dhe e shpjegon shumë mirë dhe qart që ky është një simbol krejt para-abrahamik, që s'ka të bëjë asgjë as me kristianizmin as me muhametizmin.

Pra është iliroshqiptar

Dhe për këtë kemi qenë të ndërgjegjshëm dhe e kemi ditë nga hera edhe vet.
Malësoret vet i tregonin asaj se ky simbol nuk ka të bëjë asgjë me turqit: «Âsht traditë e jona. E kena pas gjithmon».

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.

#38

Post by Arbëri » Fri Jan 18, 2019 3:54 am

Bujku me Plis duke punuar arën' njejte si ne video te grupit nga Negotini i Gostivarit :
49555770_1955188721261639_3486076133546393600_n (1).jpg
Nga minuta 0:55
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”