"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

“Helenën e rrëmbyen Ilirët”, dëshmitë arkeologjike

Arkeologjia dhe antropologjia janë disiplina të rëndësishme në fushën e historise, sillni të dhëna për to dhe zbulimet e bëra për një vështrim të bazuar të historisë.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

“Helenën e rrëmbyen Ilirët”, dëshmitë arkeologjike

#1

Post by Adriana » Mon Oct 19, 2015 8:33 pm

[quoteemNga: Gjergji Thanasi 19 Tetor 2015]Image


Një tjetër skenë klasike rrëfen rrëmbimin e Helenës, ku plisi-qeleshja-kësulja pellazgo-ilire-shqiptare është një dëshmi e pashmangshme.

Helena ende nuk është akoma gjashtëmbëdhjetë (dokumente të tjera, moshën e saj e japin dymbëdhjetë vjeçe) kur Theseus e çon nga Sparta në Athinë. Por pasi nuk ka ende moshën për të dashuruar, mbetet gjatë fshehur në një vend të sigurt.

Më pas shkon nuse për Menelaus-in dhe i jep atij katër fëmijë: Hermionen, Plistenen, Etiolaen dhe Marafion. Perëndia Afërdita, ndërkohë, i premton Parisit të martohet me shumë të bukurën Helenë. I riu, (Parisi) më përpara e bën për vete e pastaj e rrëmben atë. Në udhëtimin e kthimit për në Trojë (Hektori dhe Parisi) pengohen nga moti i keq, dy të arratisurit bredhin në det për kohë të gjatë.

Shiheni këtë bazoreliev në alabaster, relievi tregon femrën, (Helenën) me tunikë të shkurtër, një shami në kokë dhe me mantel. Në anën e majtë të bazoriljevit shikojmë kiçin e dekoruar të anijes, në të cilën një figurë mashkulli mban remin, (tomonin) e anijes. Ajo që është më e rëndësishme për ne shqiptarët, është se të katëra figurat mashkullore të paraqitura në këtë basoriljev në alabastër, janë të gjithë me plisin pellazgo-Iliro-Shqiptar. Dy figurat majtas dhe djathtas Helenës janë Parisi dhe Hektori, (edhe ata me plisa).Mapo.Al

Shënim: Bazorilievi në alabaster i këtij sarkofagu gjendet në Muzeun Guarnacci në Voltera Itali (Etrusket)[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: “Helenën e rrëmbyen Ilirët”, dëshmitë arkeologjike

#2

Post by Zeus10 » Mon Oct 19, 2015 9:16 pm

Po pse iliret? Ky eshte nje artifakt etrusk, gjendur ne Itali dhe artisti, ne menyre spontane, ju "vesh" personazheve te tij, veshjet e njerezve qe e rrethojne, dmth etruskeve apo Albaneve, sic quheshin ne Romen e lashte. Pra ai plis dhe ajo fustanelle, qe ne shohim aty, nuk u perket ilireve, por etrusko-albaneve te Romes. Pastaj kjo "Historia e Romes", eshte shume e ngaterruar. Anatoli Formenko, thote qe "Lufta e Trojes", eshte vecse, nje "zhvendosje" prapa ne kohe, e Luftrave te Romes Mesjetare, te shekullit te 13 Pas Krishtit:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Arkeologji, antropologji”