"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kadmos dhe qeleshja me antene.

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Kadmos dhe qeleshja me antene.

#1

Post by Zeus10 » Mon Dec 14, 2009 12:17 am

Sic e dini shume prej jush, plisi ne variantin e tij lab, quhet qeleshe dhe zakonisht ka nje "antene" te vogel ne maje. ""Cuditerisht"" kete antene e bart dhe plisi i vendosur ne koken e """greko-fenikasit"" Kadmo. Nuk ka fare rendesi qe ai konsiderohet babai i races ilire, por historiografine moderne ai ngelet grek dhe fenikas:

Kadmos dje
Image

shqiptaret sot
ImageImage
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#2

Post by alfeko sukaraku » Mon Dec 14, 2009 4:21 am

Askush nuk munde ta perjashtoj mundesin se nje fare Kadmi kaloj nga laberia,pasi jane dhjetra emra vendore qe lidhen me Kadmin e pjellen e tij.Biles edhe Straboni na thote se "ne kete zone tregohen shume gojdhena ma Kadmin edhe pjellen e tij"

Por eshte c mendurisht llogjik e gabuar qe te mendojm se Kadem agaj ishte i pari qe kaloj nga kjo zone sepse dokumentet arkeologjike zonore tregojn nje jete me te vjeter se sa Kadem agaj.Fakte per kete jane mbishkrimet ne zone edhe sidomos mbishkrimi i Lepenices ,gje qe tregojn se ketu kishte jete edhe qytetrim me pare se te vinte Kadmi....ndryeshe ne se do vinte Kadmi i pari ,do ta dinte vetem ai edhe malet,por ja qe Kadmi eshte i shume permendur ne gojdhena.Ai gjeti aty vendasit te cilet koicidojn te jene autoktonet.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#3

Post by ALBPelasgian » Mon Dec 14, 2009 11:23 am

Zeus10, kjo teme perhere me terheq me shume sesa te tjerat. Ne fakt, kur debatoj me 'grek' neper forume, Plisi yne behet nje nga provat me te fuqishme etnologjike; vazhdimesia e te cilit nder shqiptare eshte e panderprere prej koherave me te lashta. Mua me ka joshur gjithashtu edhe Plisi Frigj, i cili me duket se ka njefare ngjashmerie me qeleshet e Krujes. Fatkeqesisht, ne google fotografite per Plisin jane teper te rralla, keshtu qe s'kam mujt me ba nje krahasim te pershtatshem.

Image

Mendoj, se nje lloj i ketille i plisit eshte me shume rrjedhoje e ndikimit te Brygeve (te cilet jetonin ne Shqiperine Qendrore dhe Maqedonine e sotme Qendrore).
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#4

Post by ALBPelasgian » Thu Dec 17, 2009 12:46 pm

Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#5

Post by ALBPelasgian » Tue Mar 16, 2010 10:20 pm

Zeus, ke pasur ndonjëherë një parafytyrim sado të afërt mbi një Maqedonas. Në fakt, kjo stella e gjetur në Pellë (kryqyteti maqedonas) i jep fund mëdyshjeve.

Macedonian Soldier Grave Stele

This is a reconstruction of the grave stele of
a Macedonian soldier found in Pella, the
capital of ancient Macedonia, and
birthplace of Alexander the Great. The
warrior is portrayed in heroic nudity leaning
on his shield and holding a spear in his
hand.
Image

Çka mund të jetë ajo kapela nëse jo Plis?

http://images.google.com/imgres?imgurl= ... s%3Disch:1
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#6

Post by Socio » Wed Mar 17, 2010 11:24 am

ALBPelasgian wrote:ImageImage

Çka mund të jetë ajo kapela nëse jo Plis?

Mund te jete helmete Alb, sepse ushtari eshte i armatosur !
Vereje shtresen e poshtme qe eshte e ndare dhe ku mbeshtet helmeta. Ajo pjese une mendoj eshte prej materialit jo-metalik qe mbron koken nga helmeta.

Por perseri edhe helmetat mund te jene punuar ne dizajnin e plisave, qe ishin kapela kulturore te lashta.

Helmeta me poshte eshte Ilire, dhe kur e krahasojme me ate Maqedonase pothuajse eshte e njejte:

Edhe nje deshmi kulturore e Iliricitetit te Maqedonaseve, apo jo ?
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Kadmos dhe qeleshja me antene.

#7

Post by ALBPelasgian » Wed Mar 17, 2010 11:50 am

Socio wrote:

Mund te jete helmete Alb, sepse ushtari eshte i armatosur !
Vereje shtresen e poshtme qe eshte e ndare dhe ku mbeshtet helmeta. Ajo pjese une mendoj eshte prej materialit jo-metalik qe mbron koken nga helmeta.

Por perseri edhe helmetat mund te jene punuar ne dizajnin e plisave, qe ishin kapela kulturore te lashta.

Helmeta me poshte eshte Ilire, dhe kur e krahasojme me ate Maqedonase pothuajse eshte e njejte:

Edhe nje deshmi kulturore e Iliricitetit te Maqedonaseve, apo jo ?
Ka mundësi që të jetë edhe Helmetë, Socio, ama mendoj se është helmetë e dizajnuar përpiktazi sipas formës së plisit. Nga arkeologjia vërejmë, se në të kaluarën antike jo rrallherë helmeta-përkrenarja ishte një version i hekurtë i kapelës. P.sh, plisi frigjian dhe pëkrenarja frigjiane:

Image
Image
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Fotografi historike”