"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
albotrimi
Member
Member
Posts: 15
Joined: Sun Jul 19, 2009 2:36 pm
Gender: Male

Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#1

Post by albotrimi » Sun Jul 19, 2009 2:48 pm

Arta wrote:Our 'Fustanella' has been worn in every region of the Balkans where Albanians have lived, and every region has songs for it as well.
Krahasoheni pak kete valle me kete valle <<greke>> te kesaj pikture te lashte

Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#2

Post by Zeus10 » Sun Jul 19, 2009 6:18 pm

Shume, shume interesante, ngjashmeria eshte e jashtezakonshme. Falemnderit per prurjen.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#3

Post by Zeus10 » Sat Aug 29, 2009 9:26 pm

Le te krahasojme me fotografite e mesiperme kete fotografi qe i perket shek. te 14 Para Krishtit, dhe i perket qyteterimit minoik:

Image

gjithashtu dhe me kete foto te arberesheve te Italise:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#4

Post by IllyriankinG » Mon Sep 21, 2009 4:10 pm

Është mëkat që akademia jonë e shkencave, në vënd që të meret me hulumtime të tilla, dhe të bojtojë rezultatet, është kthyer në një portë futbolli ku bëjnë gola të gjithë akademitë e vendeve fqinjë.
Turp!
Turp!
Turp!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#5

Post by Zeus10 » Fri Nov 05, 2010 5:51 pm

Ngjashmerine cizmes akease me ate shqiptare e kane vene re dhe autoret e huaj:

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#6

Post by Zeus10 » Mon May 28, 2012 7:57 pm

Illyria-Apollonia, AR Denarius, Mid 1st century BC, Bionos and Mnasen as Magistrates
BIWNOS
Laureate head of Apollo left
A | P | O | L
Three nymphs, hand in hand, dancing around the fire of the Nymphaeum
MNASHN in exergue
18mm x 20mm, 3.90g, 6h
Maier 139
Kjo monedhe e Apollonise, permban nje figure te nje valle te lashte, qe eshte shume e ngjashme me vallen e sotme tradicionale shqiptare:

Image
Image
Image
Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#7

Post by Zeus10 » Fri May 08, 2015 5:22 pm

Image

Ngjashmeria eshte mbreselenese.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#8

Post by Zeus10 » Thu Jul 27, 2017 8:37 pm

llambador.jpg
Kostum gruaje I quajtur: Llambador, ose ndryshe "shndrites"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Bana
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Fri Nov 30, 2018 12:51 am
Gender: Female

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#9

Post by Bana » Sat Dec 01, 2018 1:21 am

Eshte kenaqesi kur shikon me keto foto lashtesine e preardhjes sone -bravo-

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#10

Post by Arbëri » Tue Dec 18, 2018 11:12 pm

Loja e gugjave ne Dardani p.e.s edhe ne shek XXI akoma luhet kjo loje te ne 🇦🇱
48374301_1927691400678038_759715754009427968_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#11

Post by TeuAL » Sat Feb 23, 2019 1:26 am

Pamje me kostume popullore Shqiptare, ne sfond fortesa e Durresit (nga www):
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#12

Post by TeuAL » Sat Feb 23, 2019 1:32 am

Ne kete dokument te shehullit XVI, me veshje nga vende te ndryshme, ka vizatime me veshje te burrave Shqiptare:

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Valle dhe kostume ne lashtesi dhe tani.

#13

Post by TeuAL » Sat Feb 23, 2019 1:33 am

vijon . . .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Fotografi historike”