"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#16

Post by Arban bArbArian » Fri Aug 14, 2015 2:17 pm

ja pse mendoi qe jan T'arët'tan :)https://en.wikipedia.org/wiki/Dard_people

dhe ja vallja e hunzakve


Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#17

Post by Arban bArbArian » Fri Aug 14, 2015 3:22 pm


User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#18

Post by Zeus10 » Sun Aug 16, 2015 10:41 pm

Arban bArbArian wrote:
Zeus10 wrote:
Arban bArbArian wrote:un nuk mendoj qe kta jan prej lekes , kta duhet tjen prej dardanve 'para lekes' argument per kete eshte emertimi qe ju ka dhan prej studiusve 'Dardic'
Ceshtja qe na intereson per ta eshte: "A ka ndonje fije lidhjeje, ne ndergjegjen e tyre me shqiptaret, neprmjet parardhesve tane te perbashket, nese do te marrim ata te mireqene"?
nuk di per ndergjegjjen e tyre vetem nje fis shqiptar e kam gjet ne Pakistan , fisin Hot ja nje person i fisit hot
http://i.dawn.com/large/2015/04/552dfc7 ... 2121292381
ky fis gjendet ne provincen Mardan te Pakistanit , edhe mARdan mund te jet nga gjuha shqipe
https://en.wikipedia.org/wiki/Hoti,_Pakistan
Ne linkun qe ju sollet, shkruhej qe gjuha e tyre eshte pukhto. kjo gjuhe sipas nje studimi, eshte dicka midis gjuheve semite dhe arabike:

https://archive.org/details/grammarofpukhtop00rave

Ndoshta nuk eshte e mjaftueshme, vetem fakti qe emri i krahines se tyre, eshte i njejte me ate te nje krahine shqiptare.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#19

Post by Arban bArbArian » Mon Aug 17, 2015 7:42 pm

Ne linkun qe ju sollet, shkruhej qe gjuha e tyre eshte pukhto. kjo gjuhe sipas nje studimi, eshte dicka midis gjuheve semite dhe arabike:
Ndoshta nuk eshte e mjaftueshme, vetem fakti qe emri i krahines se tyre, eshte i njejte me ate te nje krahine shqiptare
po veq ne e dim mir qe gjuha nuk ka fort lidhje me etnicitete moderne , ata dardan kan qen te sunduar nga arabet me shekuj , indianet/pakistanezt kan shum influenc angleze nga pushtimi anglez , edhe arabet e kan pushtu at pjes indi/pakistan

gjuha semite-arabe jan nje 1 , identike

https://youtu.be/s95yAJye36w

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#20

Post by Zeus10 » Tue Aug 18, 2015 8:40 pm

Arban bArbArian wrote:
Ne linkun qe ju sollet, shkruhej qe gjuha e tyre eshte pukhto. kjo gjuhe sipas nje studimi, eshte dicka midis gjuheve semite dhe arabike:
Ndoshta nuk eshte e mjaftueshme, vetem fakti qe emri i krahines se tyre, eshte i njejte me ate te nje krahine shqiptare
po veq ne e dim mir qe gjuha nuk ka fort lidhje me etnicitete moderne , ata dardan kan qen te sunduar nga arabet me shekuj , indianet/pakistanezt kan shum influenc angleze nga pushtimi anglez , edhe arabet e kan pushtu at pjes indi/pakistan

gjuha semite-arabe jan nje 1 , identike

https://youtu.be/s95yAJye36w
Gjuha, eshte shume e rendesishme si element specifik i kultures ne pergjithesi, per te vecuar nje komb nga kombet e tjere, sidomos ne kohet moderne. Perpara krijimit te shteteve-kombe, gjuha, nuk ishte elementi kryesor, ne rradhen e elementeve qe perkufizojne kombin. Per rastin e shqiptareve, ajo perben krenarine tone dhe per ato dege te braktisura nga historia te kombit tone, sic mund te jene hunzaket, nese ata kane humbur gjuhen, por dhe kujtesen kolektive te prejardhjes se tyre te perbashket me tonen, ata nuk I bashkon asgje me ne, vecse pandehmat tona jo thellesisht te bazuara ne realitet.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#21

Post by Arban bArbArian » Thu Sep 10, 2015 12:14 am

Zeus10 wrote:Gjuha, eshte shume e rendesishme si element specifik i kultures ne pergjithesi, per te vecuar nje komb nga kombet e tjere, sidomos ne kohet moderne. Perpara krijimit te shteteve-kombe, gjuha, nuk ishte elementi kryesor, ne rradhen e elementeve qe perkufizojne kombin. Per rastin e shqiptareve, ajo perben krenarine tone dhe per ato dege te braktisura nga historia te kombit tone, sic mund te jene hunzaket, nese ata kane humbur gjuhen, por dhe kujtesen kolektive te prejardhjes se tyre te perbashket me tonen, ata nuk I bashkon asgje me ne, vecse pandehmat tona jo thellesisht te bazuara ne realitet.
analizoi pak keto fakte dhe do e shihesh qe dardanet kan shkuar dhe kan lan evidenc ne ato vende , ndersa leka ka shku veq me 30 mij ushtar dmth ka pas ndihem nga popullata vendase gjat gjith rruges

http://www.thefullwiki.org/Boyar_(caste)

jepi vemendje emrit Kirat qe dmth Kir Ati mbreti i harruar Dardan

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Pasardhesit e aleksandrit te madh (LEKA I MADH)?

#22

Post by Arban bArbArian » Thu Sep 10, 2015 12:17 am

Bujar e kuptum ma se kush jan edhe nga 'Etimilogjia e Fjales'

http://boyars.weebly.com/boyar-history- ... tland.html

Post Reply

Return to “Fotografi historike”