"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pamja "spartane" e luftëtarit shqiptar

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Pamja "spartane" e luftëtarit shqiptar

#1

Post by Zeus10 » Tue Jul 28, 2015 5:20 pm

Shume dashamires se historise, jane familjare me nje pikture, te nje autori te huaj, ku ai ka pikturuar disa luftetare shqiptare te Jugut te Shqiperise, me ate qe konsiderohet si "Qethja Spartane", sepse mendohet, duke u mbeshtetur ne pershkrimet e autoreve te vjeter( Aristoph. Lys. 1316), se nje luftetar dorian ka pasur kete paraqitje:

Image

Deri ca kohe me pare, une mendoja se ky ishte thjesht nje krijim artistik i autorit dhe ndoshta, nuk do ta shihnim dot kurre nje portret real te tille. Por ja qe, historia na paska ruajtur surpriza te kendshme dhe ja ku gjeta nje portret real te nje shqiptari te Kosoves te viti 1909, realizuar nga fotografi gjerman Ernst Jek:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Si1ri
Member
Member
Posts: 23
Joined: Mon Feb 01, 2016 7:03 pm
Gender: Male

Re: Pamja "spartane" e luftëtarit shqiptar

#2

Post by Si1ri » Tue Jun 28, 2016 8:29 pm

Aristidh Kola me te drejte veren se pikturat e kohes qe nuk paraqesin Shqiptaret me kete lloj qethjeje jane bere nga autore qe nuk kane pare luftetaret ne vend por ne baze te tregimeve te te treteve.
Une mbaj mende, disi ne mjegull, xhaxhallaret e babait tim, sepse gjyshi kishte vdekur para pak lindje sime, qe mbanin qeleshe dhe koken e rruar dhe vetem me tufen e flokeve pas kokes por te rruar mbi qafe.

Nje foto bere ne Tirane para pak kohesh. Marre nga nje faqe FB

Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Pamja "spartane" e luftëtarit shqiptar

#3

Post by Arbëri » Fri Jul 06, 2018 11:58 pm

Gratë shqiptare duke i ndihmuar burrat në luftime kundër armikut!
36640239_1700098523437328_1013703352342544384_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Fotografi historike”