"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

FUSTANELLA

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1126

Post by Socio » Fri Dec 02, 2011 11:37 pm

Ne muzeun e Tiranes -

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1127

Post by Mallakastrioti » Sun Dec 04, 2011 12:24 pm

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1128

Post by Mallakastrioti » Tue Dec 06, 2011 7:54 pm

E kemi ndeshur edhe me pare si fotografi, por le ta shohim me nga afer. I perket luftes se pare boterore dhe po te shihni ka shqiponjen ne kapele, por fatkeqesisht ka qene nje vullnetar (apo mercenar) ne ushtrine italiane qe vepronte ne Jug te Shqiperise aso kohe.

Image

Sipas historigrafise zyrtare thuhet se shkaba apo shqiponja si simbol ne qeleshet apo plisat nder shqiptar u adoptua prej "Ballit kombetar", nje organizate politike qe lindi gjate pushtimit italo-fashist. Une kete teori do e hidhja poshte duke ju sjelle ne ekskluzive kete pamje (fotografi) te periudhes se Luftes se pare Boterore dhe pikerisht fotografi e vitit 1917. Kete fotografi e kemi hasur shpesh, por jo kaq imtesisht dhe nga afer. Vullnetari (apo mercenari) shqiptar qe shihni ne fotografi ka qene ne krahun e forcave italiane qe vepronin ne Jug te Shqiperise. Pra siç shohim ky luftetar mbi qeleshe ka simbolin e shqiponjes dykrereshe
Image

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: FUSTANELLA

#1129

Post by erix77 » Tue Dec 06, 2011 8:35 pm

me interesant me duket ylli ne menge
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1130

Post by Socio » Thu Dec 08, 2011 6:26 pm

Erix wrote:
me interesant me duket ylli ne menge^ Eshte yll i bardhe ! Yll nacionalist !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: FUSTANELLA

#1131

Post by erix77 » Thu Dec 08, 2011 9:00 pm

Mendoja me teper se mund te kishte lidhje me rite te lashta pagane dhe ndoshta me vete emrin e Ilireve qe ka te beje me yjet.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1132

Post by Socio » Sun Dec 11, 2011 7:38 pm

^ Shume e bukur kjo Marku !
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1133

Post by CERMENIKASI » Mon Dec 19, 2011 12:31 am

Les Albanais, grands et beaux garçons bien découplés,
se reconnaissent à leur fustanelle, sorte de jupe courte
analogue à celle des Highlanders écossais. Seulement la
leur est blanche.
Le grand luxe, c'est d'y avoir tout à l'en-
tour un nombre considérable de plis. M. Braun s'est
amusé une fois à compter ces plis, et il est arrivé à près
de quatre cents le propriétaire en était très-fier. On re-
garde assez souvent chez nous la fustanelle comme étant
la pièce distinctive du costume des Grecs c'est une er-
reur, qui a été accréditée dans le temps par le roi Othon.
Comme il y avait en 1826 parmi les populations qui se
soulevèrent contre les Turcs un grand nombre d'Albanais,
et qu'ils se battaient à merveille, on s'habitua, dans les
nombreux tableaux et dessins qu'on fit du théâtre de la
guerre, à représenter les Pallikares et leurs amis avec la
fustanelle,
tandis que les Turcs se reconnaissaient à leurs
pantalons bouffants. Lorsque le jeune prince Othon de
Bavière monta sur le trône d'Athènes, il trouva ce cos-
tume fort joli et l'adopta si bien que, sur ses vieux jours,
après la révolution de 1863. on pouvait encore le voir à
Munich, affublé d'une fustanelle qui, là, avec ses appa-
rences de costume de carnaval, serrait le cœur. Quoi qu'il
en soit, à Salonique, ce jupon plissé est l'apanage exclusif
des Albanais. Les Grecs, hommes et femmes, sont vêtus
de noir, comme s'ils portaient le deuil de la domination
ottomane.
BURIMI:BIBLIOTHEQUE UNVERSELLE ET REVUE SUISSE -LAUSANNE 1878

Përkthim i pjesëve të shënueme me ngjyrë të kuqe mbrenda nji kohë të shkurtën
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1134

Post by Zeus10 » Mon Dec 19, 2011 1:38 pm

The fabric of cultures: fashion, identity, and globalization
Eugenia Paulicelli

see attachment
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1135

Post by CERMENIKASI » Mon Dec 19, 2011 7:34 pm

Përkthim i postimit 1150.

Shqiptarët,djem shtatmëdhenj dhe të bukur,dallohen me fustanellën që ata bajnë,nji lloj funde të shkurtën të ngjajshme me atë të Highlanders-ve (Hajlandërsve) scocez,vetëm që e tyne (Shqiptarëve) asht e bardhë.
.....
Tek ne (në evropën perëndimore,v.i.),fustanella shifet shpesh si nji pjesë e veçantë e veshjës greke,kjo asht nji gabim që u ba i besueshëm mapara nga mbreti Othon (Oton).
Ndër popullsitë që banë kryengritje kundër Turqve në 1826,kishte nji numër të madh Shqiptarësh të cilët luftojshin në mënyrë të shkëlqyeshme;kështuqë u ba e zakonshme që të i nxjerrshin Palikarët dhe shokët e tyne me fustanella nëpër pikturat dhe vizatimet e shumëta me pamje të luftës që u banë.
.....
Sidoqoftë,në Selanik,ketë fundë me pala e bajnë VETEM Shqiptarët .
Grekët,gra e burra,vishen me të zeza sikur të mbajshin zi për shkak të sundimit otoman.
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: FUSTANELLA

#1136

Post by Arbëri » Mon Dec 19, 2011 7:43 pm

Cigarette cards Dandies-Lord Byron in Albanian Dress

Image

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: FUSTANELLA

#1137

Post by Adriana » Fri Dec 23, 2011 6:35 pm

Albanian Tourism spot on CNN (fustanella)

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Zbulohet Piktura “Shqiptare” e Bajronit

#1138

Post by Marku » Fri Dec 30, 2011 3:43 pm

Piktura që tregon poetin e famshëm anglez, Lord Bajron, në veshje tradicionale shqiptare, është duke u shfaqur për herë të parë për publikun në Galerinë e Londrës.

Lordi Bajron rrëzëllues, që pozon me mburrje me veshje e takëme shqiptare, ofrohet në shfaqjen e re me kurator historianin Simon Schama. Ai nuk mund të fshehë entuziazmin për këtë pikturë. "Është absolutisht e mrekullueshme", i tha Schama, gazetës Guardian.

Duket se Bajroni po kënaqet "në kotësinë e vitit të pushimit, pas përfundimit të studimeve”.

Portreti i Bajronit, i bërë më 1814, nga Thomas Phillips, rri i varur në banesën e ambasadorit të Mbretërisë së Bashkuar në Athinë, por është kërkuar për shfaqjen e fundit të punimeve nga Koleksioni i Arteve i Qeverisë. Ai do të shfaqet për herë të parë për publikun.

Gjatë vizitës së tij në Shqipërinë jugore, më saktësisht në Janinë, në vitin 1808, Lord Bajroni mori si kujtim nga ato vise një kostum tradicional shqiptar. Do të ishte pikërisht bukuria dhe e veçanta e këtij kostumi, që do ta shtynin piktorin Phillips që të realizonte portretin e famshëm që titullohet “Portrait of a Nobleman in the Dress of an Albanian” (Portret i një fisniku me veshje shqiptare) dhe paraqet Bajronin me një veshje ku ndërthuren e purpurta dhe e arta e jelekut me vizat gri e blu të një turbani që i përngjan më shumë një shalli; e bardha e këmishës dhe e fustanellës me të zezën e kadifenjtë të një xhakete.

Ai mban në duar një jatagan i cili ka një këllëf të purpurt e të argjendtë. Portreti u vendos asokohe në Royal Academy dhe tani është i vendosur në ambasadën britanike në Athinë, shkruan në Wikipedia.

Schama është kuratori i tretë mysafir në një koleksion prej pothuajse 14.000 veprash arti, i cili personalisht ka zgjedhur punën që do të shfaqet për publikun të premten në Galerinë Whitechapel në Londër.

Ai tha se ishte kënaqësi e madhe puna për këtë ekspozitë. "Kur isha një djalë i vogël, më qonin me karrocë te Woolworths dhe e mbaj mend një nga mendimet e para në jetën time ishte a t’ia mësyj kallameve me sheqer elbi, apo karameleve laramane. Me të vërtetë ndihem si një fëmijë në një dyqan sheqerkash, përsëri”.

Schama e ka quajtur ekspozitën e tij “Drita e Udhëtimit”, dhe përçon idenë e Britanisë si një komb hulumtuesish. Prandaj edhe është zgjedhur portreti i Bajronit, si dhe vepra të tilla si Pamja e Bejrutit e Edward Learit dhe Zonja Bizantine, që paraqet një portret gruaje, e Vanessa Bell.

Ai gjithashtu zgjodhi vepra nga artistë, që i njihte dhe i pëlqenin, si Howard Hodgkin, Peter Liversidge, Roger Hilton dhe Tacita Dean, dhe u dorëzua para punimeve të artistëve, jo shumë të njohur për të, si Rachel Lowe dhe Hurvin Anderson. Peter’s 1 e Andersonit, që tregon një dyqan berberësh të ngritur në shtëpinë e dikujt, zakonisht varet mbi mysafirët në Downing Street 11.

Punime të tjera kanë udhëtuar nga ambasadat në Tel Aviv, Kairo dhe Kopenhagë. Schama pranon se ka pasur një dehje të caktuar "duke i kërkuar ato nga ambasadat dhe ministra të kabinetit - se sa kënaqësi e madhe është kjo gjë! Sikur arti po çlirohet për njerëzit", shkruan The Guardian.

Koleksioni i Artit i Qeverisë ka blerë vepra arti për kombin për 113 vjet. Ndërkohë me shkurtimin e shpenzimeve, Qeveria britanike nuk është duke e bërë këtë - hera e parë që ka ndaluar koleksionimin që nga Lufta e Dytë Botërore.


Portreti i Lordit Bajroni, i vitit 1814, nga Thomas Phillips, një nga veprat e zgjedhura nga Simon Schama për ekspozitën |Foto: Government Art Collection

Image

lajmi eshte i gazetes "Jeta ne Kosove"
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

Codex Beratinus
Member
Member
Posts: 31
Joined: Tue Dec 14, 2010 6:03 am
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1139

Post by Codex Beratinus » Sat Jan 07, 2012 4:02 am

John Frederick Lewis - An Albanian Suliot.
Image
Off topic but very important inlight of attempts to clear the slate for the ones that took so much away from us for so long .

History should not be revised for favors .

Acknowledge the Sacrifice ,Truth and be as Proud as ever .

Henry Charles woods - The cradle of the war, the Near East and Pan-Germanism 1918

"From a local as well as from a national point of
view, one of the most important questions connected
with Albania to-day is that which concerns the
nationality of its inhabitants. In order to understand
this aright it is necessary to remember that in Turkish
times these people, unlike the other alien races which
went to make up the European provinces of the Otto-
man Empire, were not formed into a "millet" or a
religious "community." In other words, whilst the
nationality of the Bulgarians and the Greeks was recog-
nised, as the result of the existence of the Bulgarian
and Greek Churches, the Albanians had no such
binding link, and they were classed in the making of
a census entirely according to their religion. Thus, if
an Albanian belonged to the Orthodox Church he was
called a Greek ; if he were a Moslem, he was put down
as a Turk. This meant not only that the gallant Shky-
pctars, as the Albanians call themselves, were never
supported by intrigue adroitlj^ hatched in various
capitals, but that their territory has been and is sub-
ject to the aspirations of their neighbours.


This is a
question of supreme importance, for whilst up to a
point Abdul Hamid encouraged the Greeks, the Bul-
garians, and the Serbians of Turkey in their national-
istic and religious ideas, with the express purpose of
causing strife between these elements of the popula-
tion, the Turks — Old and New — never left a stone
unturned to subdue the Albanians, whose sentiments
of nationalism and of patriotism are probably older,
stronger, and deeper than those of any of the Balkan
race.

The Albanians are generally and probably accu-
rately identified by impartial observers as the de-
scendants of the ancient Illyrians, who were simply the
inhabitants of Illyria, and who in their turn were the
offspring of the Pelasgeans — the first people to come
to Europe. It was therefore to their forefathers that
the Albanians allege St. Paul referred, when he said
"Round about into Illyricum I have fully preached
the gospel of Christ." But little is known about these
Illyrians except that they were slow to accept the
civilisation of the Greeks and Romans, and that sub-
sequently they were driven westwards towards the
shores of the Adriatic by the advancing hordes of
Slavs. From the time of the Turkish Conquest,
which may be said finally to have taken place about
the year 1478 and soon after the death of the famous
Albanian hero — Scanderbeg — until the Balkan Wars,
Albania formed part of the Ottoman Empire, and it
was nominally ruled from Constantinople.

But such
were the strength and the feelings of nationalism of
the people, that throughout this period they really
enjoyed a considerable amount of independence, being
governed largely by unwritten laws administered by the local chieftains.


The Shkypetars are today a wild, warlike, lawless
people, but nevertheless they have their own — a very
strict — code of honour, and they are faithful even
unto death. An Arnaut once engaged is not only the
most trusty servant and loyal follower in the Near
East, but he is the most useful protector of his em-
ployer in whatever difficulty may arise. Indeed, the
honour of the people is such that if once they have en-
tertained you in their houses, or if once they have given
you a promise, you may be absolutely sure that not a
sacrifice will be too great for them to make in order
that their promise may be fulfilled!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1140

Post by ALBPelasgian » Thu Feb 02, 2012 7:11 pm

Per mendimin tim, kjo pikture u ve vule gjithe atyre materialeve te pafundme qe i kemi sjelle deri me tani:

Image

Oriental and sacred scenes: from notes of travel in Greece, Turkey, and ..., Fisher Howe, p. 18

http://books.google.com/books?id=xZNCAA ... &q&f=false
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Fotografi historike”