"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

FUSTANELLA

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1336

Post by CERMENIKASI » Sat Feb 08, 2014 9:30 pm

Image
Paris musée de l'armée
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1337

Post by CERMENIKASI » Sat Feb 08, 2014 11:00 pm

Image
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1338

Post by CERMENIKASI » Tue Mar 04, 2014 12:39 am

Image
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1339

Post by Mallakastrioti » Mon May 05, 2014 9:14 pm

Te pakten deshmon qe Fustanellat ne lashtesi edhe vet Hyjte apo Zotat i mbanin te gjata, pra, poshte gjurit jo siper tij .
Poseidoni me Fustanelle dhe çizme. Artefakt qe i perket shek. II-I para Kr.

Image
Image

User avatar
illyrianboyful
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 286
Joined: Thu May 30, 2013 9:22 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1340

Post by illyrianboyful » Sun Jun 08, 2014 10:19 pm

Fotografi shumë me vlerë, me sa duket duhet të jetë në shkodër, viti 1900 përafërsisht(nuk kam më shumë të dhëna)Image
Nuk është i forti ai që ngadhënjen njerëzit, por i forti është ai që ngadhënjen vetëvehten!!!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1341

Post by Zeus10 » Fri Feb 27, 2015 6:11 pm

Durres, 22 shkurt 1862
Fotografi te marra ne Durres nga Fotografi i princit, Frensis (Francis) Bedford (1815-1894).

Image

Image

Burimi: http://www.durreslajm.com/speciale/153- ... -i-uellsit
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Mr.Alban
Junior Member
Junior Member
Posts: 1
Joined: Tue Jul 28, 2015 3:32 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1342

Post by Mr.Alban » Wed Jul 29, 2015 2:21 pm

Fotografi ne Diber ne vitin 1863. Ne sfond disa persona qe duket te kene veshur fustanelle.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1343

Post by Mallakastrioti » Tue Sep 08, 2015 7:12 pm

(Interesante Dibrani me fustanelle)


Rara Incisione

Estratta da Rivista d'epoca del 1880

Moda e costume in Albania nel 1880

Uomo di Dibra, Clementi e Ufficiale di Turchia


Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: FUSTANELLA

#1344

Post by Arbëri » Fri Dec 18, 2015 11:43 pm

Jashar bej Shkupi - (1860-919) ka qenë kryetari i Degës së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për Sanxhakun e Shkupit dhe prefekt i Shkupit.

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1345

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 13, 2017 11:35 pm

RUPP GUTSEN (1793-1854) (engraver) Two Albanian men and a Greek woman of Smyrna. Lithography.


Image

Ne cilen gjuhe komunikojne midis tyre, do pyetur ata te Museut te Athines qe posedojne litografine? :)
Image

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: FUSTANELLA

#1346

Post by TeuAL » Sat Jan 14, 2017 11:57 am

Fotografi Pascal Sébah (1823–1886) ka bere keto foto Shqiptaresh me veshjet e tyre kombetare. Fotot jane nga www.

shenim: nuk e di nese jane postuar ketu me pare keto foto, disa flete qe kontrollova nuk i kishin, ka shume fotografi dhe piktura me Fustanellen tone.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: FUSTANELLA

#1347

Post by Adriana » Tue Jan 17, 2017 7:28 am

TeuAL wrote:Fotografi Pascal Sébah (1823–1886) ka bere keto foto Shqiptaresh me veshjet e tyre kombetare. Fotot jane nga www.

shenim: nuk e di nese jane postuar ketu me pare keto foto, disa flete qe kontrollova nuk i kishin, ka shume fotografi dhe piktura me Fustanellen tone.Nga nje kerkim qe bera ketu ne forum me opcionin "Search..." me te dhenat e ketij forografi »Pascal Sébah (1823–1886) », me rezultoj qe eshte bere vetem nje postim me keto te dhena nga Mallakastrioti » me date 15 Apr 2012, ne temen Album, qe ndodhet ketu .

Megjithate nuk duhet te perjashtojm faktim qe edhe mund te ken postuar pa shenur te dhenat e autorit/fotografit.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 483
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: FUSTANELLA

#1348

Post by TeuAL » Tue Jan 17, 2017 12:15 pm

Flm. Adriana!

GaniB
Member
Member
Posts: 25
Joined: Thu Jan 12, 2017 6:26 pm
Gender: Male

Re: FUSTANELLA

#1349

Post by GaniB » Wed Jan 18, 2017 2:48 pm

Përkthim i legjendës: Serbët kalojnë Danubin në vitin 1960 gjatë shpërnguljes së Parë të madhe në Austri. Ky është vizatim me tush i Franc Juze.Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: FUSTANELLA

#1350

Post by Zeus10 » Sat Jul 01, 2017 8:59 pm

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Fotografi historike”