"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#106

Post by elikranon » Sat Mar 13, 2010 10:09 pm

Mallakastrioti wrote:
elikranon wrote: Mallakastriot, behu me serioz.
Zbulove nje citat(per greqishten) dhe ben sikur zbulove ndonje damar ari. Ka me dhjetra e dhjetra libra(dhe jo citate) qe pohojne te kunderten.
Serioz duhet te jesh ti ne kete rast(sepse po sjell nje video ku titulli me te vertet eshte qesharak....duhej te ishte titulli:Zeusi dhe perkatesia e tij greke----me gjithe faktet perkatese,qe ju natyrisht nuk keni mundesi ti sillni pasi nuk ekzistojne)
Sa per kete citatin qe solla fale ketij zoterise qe e ka shkruar(autorit),kemi marre kete lloj metode edukimi kohor.
Problems of Greek Continuity
[ Γλύκατζη - Ahrweiler, Ελένη ]
Do e lexoj kete liber, lexoje dhe ti.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#107

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 13, 2011 11:44 am

Po e vendos ne kete teme kete hipoteze.

Shume here ndeshim qe vendbanimet e lashta, autore te ndryshem i vendosin edhe me hamendje duke u bazuar ne disa tekste si p.sh ato te Ptolemeut, Plinit etj...

Duke shfletuar librin :The Journal of Hellenic studies


Author: Society for the Promotion of Hellenic Studies (London, England)
Volume: 10-11

...ndesha ne nje toponim interesant, pikerisht permendur per here te pare nga Ptolemeu e me mbas prej Plinit si dhe Stefan Bizantit. Interesant eshte fakti si e quan S. Bizanti kete vendbanim. Pra behet fjale per KRIA, nje forme korruptive sipas autoreve apo studiuesve moderne per KARIA qe ndodhet ne Azi te Vogel sipas tyre. Nga citimi me poshte te pakten ndeshim ne tre toponime interesante qe gjinden "çuditerisht" edhe ne Shqiperi:

Lezha (=Lycia?), KRUJA (=KARIA apo KRIA?) si dhe DIBRA (=DAIBALA?):

Image

Harta dhe vendndodhja e ketyre Qyteteve Shqiptare sot ( qe çuditerisht gjenden po ne te njejtin pozicion apo menyre pershkrimi, pra prej Perendimi ne Lindje)

Image

Mos valle me ate Gjirin ( Sinus) Glaucus kemi te bejme me Gjirin e Shengjinit si dhe ai lumi Axon te kete qene hidronomi i lashte i lumit Drini?
Image

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#108

Post by TeuAL » Wed Oct 19, 2016 9:31 am

Ravennatis Anonymi Cosmographia

Po shfletoj librin e Anonimit nga Ravenna, shek. 7(shtate) pas Krishtit, Shoh itinerare shume interesante me emra te stacioneve, lumejve si edhe nje harte me qender ne Ravenna, qyteti ku punon autori. Po ngjis ca flete nga ky liber me shenime dhe nje harte te anonimit. Librin e pashe ne www:
http://www.google.ca/webhp?sourceid=chr ... as&tbm=bks
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#109

Post by TeuAL » Wed Oct 19, 2016 9:39 am

. . . vijon "Ravennatis Anonymi Cosmographia".

Ngjitjet jane shembuj per itineraret. Ka ndonje sqarim me te hollesishem te tyre ne forumin tone sepse shume nga emrat e vendeve nuk i njoh ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#110

Post by Zeus10 » Wed Oct 19, 2016 10:11 pm

Keto emrat e qyteteve, ne librat e gjeografise, duan nje studim te vecante. Ne librin e sjelle prej jush, une gjeta nje qytet qe therritej Arberie, ne zonen e Dalmacise:
arberies.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#111

Post by TeuAL » Wed Oct 19, 2016 11:39 pm

TeuAL wrote:Ravennatis Anonymi Cosmographia

Po shfletoj librin e Anonimit nga Ravenna, shek. 7(shtate) pas Krishtit, Shoh itinerare shume interesante me emra te stacioneve, lumejve si edhe nje harte me qender ne Ravenna, qyteti ku punon autori. Po ngjis . . . dhe nje harte te anonimit.
Harta qe kam sjelle eshte nga www ketu:
http://cartographic-images.net/Cartogra ... venna.html

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#112

Post by TeuAL » Fri Oct 21, 2016 2:01 pm

Zeus10 wrote: . . . gjeta nje qytet qe therritej Arberie, ne zonen e Dalmacise:
Qytet me emrin "Arberie" ne librin e shkruar ne shekullin e shtate pas Krishtit. A mendoni qe jep shprese per te ndricuar periudhen e erret (shek. 7 dhe 8 pas Krishtit)? Ne fletet 540-541 ka te dhena per Durresin. Te jene ato qe dihen?

Ne ngjitje eshte titulli i nje libri qe shfletova pas Anonimit te Ravenes (lidhej me te), flitej per kerkime arkeologjike per rruget qe tregohen tek itineraret e "Ravennatis Anonymi Cosmographia" edhe te tjera dhe kishte gjetje te shumta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#113

Post by TeuAL » Sat Oct 22, 2016 8:23 am

TeuAL wrote:
Ne fletet 540-541 ka te dhena per Durresin. Te jene ato qe dihen?
Kur them " ... ato qe dihen" kam parasysh legjenden e Dioskureve qe rrefen Ana Komnena tek Aleksiada

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#114

Post by Zeus10 » Sat Oct 29, 2016 7:18 pm

TeuAL wrote:
Zeus10 wrote: . . . gjeta nje qytet qe therritej Arberie, ne zonen e Dalmacise:
Qytet me emrin "Arberie" ne librin e shkruar ne shekullin e shtate pas Krishtit. A mendoni qe jep shprese per te ndricuar periudhen e erret (shek. 7 dhe 8 pas Krishtit)? Ne fletet 540-541 ka te dhena per Durresin. Te jene ato qe dihen?

Ne ngjitje eshte titulli i nje libri qe shfletova pas Anonimit te Ravenes (lidhej me te), flitej per kerkime arkeologjike per rruget qe tregohen tek itineraret e "Ravennatis Anonymi Cosmographia" edhe te tjera dhe kishte gjetje te shumta.
Nuk ka periudhe te erret Teuta. Te ashtequajturat "Periudha te errëta", jane trillime, alibira, per te justifikuar paraqitjen e historise, ne menyren qe eshte shkruar historia. Historia e vertete, nuk mund te kete periudha "te erreta" disaqindravjecare, ku njerezimi te kete pushuar egzistencen e tij, apo shkruesit te kene harruar befas te shkruajne per te.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
TeuAL
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 499
Joined: Tue Mar 10, 2015 3:28 am
Gender: Female

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#115

Post by TeuAL » Mon Feb 27, 2017 1:08 am

Nje prodhues-tregetues qeramike(tjegulla) me emrin ARBERI, ne periudhen shek. I - V pas Krishtit. Ne ngjitje eshte nje tjegull me stampen e tij e cila eshte gjetur ne Cirencester-UK, prane rruges qe ndertoi ushtria Romake. Ngjitja eshte nga libri:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Title : Roman Britain, Life in an Imperial Province
Author : Keith Branigan
Publisher : Reader's Digest, 1980
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

GaniB
Member
Member
Posts: 25
Joined: Thu Jan 12, 2017 6:26 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#116

Post by GaniB » Tue Feb 28, 2017 8:24 pm

Lidhur me “Ravennatis Anonymi Cosmofraphia”, faqe 206

2. VINDINIS

Sipas të gjitha gjasave, bëhet fjalë për lokalitetin VINDENIS apo edhe VENDENIS që përmendet në literaturën antike. Ndodhet në fshatin Gllamnik të Besianës (Podujevës) në Kosovë, në mes të Naissus-it dhe Ulpianës.

Në vitin 2009, Patushi ka sjellë në forum një shkrim të Milot Hasimes rreth këtij lokaliteti.
Për më shumë kërko në Databaza e Trashëgimisë Kulturore të Kosovës.

GaniB
Member
Member
Posts: 25
Joined: Thu Jan 12, 2017 6:26 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#117

Post by GaniB » Tue Feb 28, 2017 8:39 pm

Ja dhe Mozaiku i Orfeut i zbuluar në Vendenis.
Mozaiku i Orfeut-Gllamnik-Podujeve.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Laberia
Member
Member
Posts: 10
Joined: Tue Apr 19, 2016 7:34 pm
Gender: Male

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#118

Post by Laberia » Wed Mar 01, 2017 2:26 pm

Po postoj diçka që e kam postuar në një forum tjetër. Kërkoj ndjesë për anglishten time të dobët.


Let`s make an short timeline:
The first time that Arber is mentioned, is in an inscription, III century BC, in Finiq in South Albania:
Image
It is writen arbaios for arber.

In the second century AD, Ptolemy the ancient geographer and astronomer from Alexandria shows the city of Albanopolis in the northeast of Durrës.
Image
Source: https://archive.org/details/bub_gb_4ksBAAAAMAAJ

At the same period it is a grave found in Gorno Sonje near Shkup, today capital of FYROM, where someone named Mikat from Albanopolis is mentioned:

Image

Original text of the inscription:
POSIS MESTYLV F FL DELVS MVCATI F DOM
ALBANOP IPSA DELVS
/...../

The inscription transcribed: POSIS MESTYLU F(ILIUS) FL(AVIA) DELUS MUCATI
F(ILIA) DOM(O)
ALBANOP(OLI) IPSA DELUS
/...../
The inscription translated version in English:
Posis Mestylu, son of Flavia Deluse his daughter Mucatus residing in Albanopolis/...../
The name Mikatus is conisdered an Illyrian name. It appears in the inscription of the village Middle Konjare
SHkup (Dragojevic-Josifovska 1982: 133).
For further information about this inscription see: (Dragojevic- Josifovska, 1971: 513-522)
In another grave of IV century AD found in Stobi Southeast Shkup today capital of FYROM, is found the name Albanos.
see: (Spasovska-Dimitriovska 1993-1995:123-135)

In the 6th century AD, Stephanus of Byzantium, in his important geographical dictionary entitled Ethnica (Ἐθνικά),[30] mentions a city in Illyria called Arbon (Greek: Ἀρβών), and gives an ethnic name for its inhabitants, in two singular number forms, i.e. Arbonios (Greek: Ἀρβώνιος; pl. Ἀρβώνιοι Arbonioi) and Arbonites (Greek: Ἀρβωνίτης; pl. Ἀρβωνῖται Arbonitai).

Image

Source: https://archive.org/details/stephanibyzanti00meingoog

Now i want ot repeat one of my previous posts because a couple of members have expressed difficulty to understand this post.
Nicholas Hammond in his book:
Migrations and Invasions in Greece and Adjacent Areas
Chapter:
Albanian Ethnogenesis says:

The gap between Ptolemy and Acropolites is bridged by the mention of "Ducagini d'Arbania" in a seventh-century document at Ragusa (Dubrovnik). These Ducagini instigated a revolt against Byzantine rule in Bosnia and in particular at Ragusa, but they had to submit after the second unsuccessful intervention at Ragusa, to which they were said to have come "de terra ferma," i.e overland (15). The name 'Ducagini' is evidently derived from the Latin 'dux' and the common Albanian name 'Ghin'; indeed an Albanian chieftain in 1281 was referred to as "dux Ginius Tanuschus"(16). Moreover, the leading family of northern Albania from the thirteenth century to the Turkish invasion in the fifteenth century was called 'Dukagjin' (Lek Dukagjini the codifier was one of them), and their properties lay between Lesh (Lissus) and the bend of the Drin. It is here then that we should put the ‘Arbania' of the seventh century. The conclusion that 'Albanians' lived there continuously from the second century to the thirteenth century becomes, I think, unavoidable (17).

Hammond refers to an old document of the seventh century AD from the archives of Ragusa(Dubrovnik). The document is published by V. Makusev, Pamiatniki Dubrovnika (Petrograd, 1867), pp. 307 and 373.
This document is what is usually called primary source. What is an primary source, because you probably don`t have any idea: Primary source
In the study of history as an academic discipline, a primary source (also called original source or evidence) is an artifact, a document, diary, manuscript, autobiography, a recording, or other source of information that was created at the time under study. It serves as an original source of information about the topic.

This document confirms us what we have read in other documents quoted by me in this post, the existence of this country mentioned by different ancient authors as Albanopolis or Arvanon. Also, the most interesting fact is that we find here mentioned this leader of the uprising named Ducagini d`Arbania. This Dukagjini(Alb), are probably the most famous family in the history of Albania. This Ducagini arrived in Ragusa from terra ferma, i.e Arbania. And we have still today in the Tirana County, northeast of Durres this village named Arbana

But it`s interesting also the name of this Albanian lord. Hammond explain very well it:
The name 'Ducagini' is evidently derived from the Latin 'dux' and the common Albanian name 'Ghin'; indeed an Albanian chieftain in 1281 was referred to as "dux Ginius Tanuschus" Dux
That an title became part of the surname need some time. Probably, to one of the ancestors of this Dukagjini, was given this title of Dux and his name was Gjin. Probably after generations that this title was use by this family, this title became part of their surname and we have this noble Albanian family of middle age, The Dukagjini Family. The most famous from the members of this family was Lek Dukagjini, the codifier of the Kanun, the most famous of different Albanian Kanuns, the ancient Constitution of the Albanians.
I remember that i asked servs that meanwhile the Albanians were an consolidate ethnic group, with their nobilty and abble to put in difficulty the East Roman Empire with their uprisings, where were the ancestors of the today serbs? Nobody from the servs answer to my question. Well is high probabile that in this period of time, the ancestors of the serbs were among Pashtun tribes in today Afganistan, this is one of the different theories. Other theories speak for different locations of the serbs, Caucasus, beyond the Ural mountain in Siberia, even Indonesia, etc, etc, etc.

Another important document about Albanians is this:

1000 — 1018
Anonymous:
Fragment on the Origins of Nations


It can be seen that there are various languages on earth. Of them, there are five Orthodox languages: Bulgarian, Greek, Syrian, Iberian (Georgian) and Russian. Three of these have Orthodox alphabets: Greek, Bulgarian and Iberian. There are twelve languages of half-believers: Alamanians, Franks, Magyars (Hungarians), Indians, Jacobites, Armenians, Saxons, Lechs (Poles), Arbanasi (Albanians), Croatians, Hizi, Germans.

Source:
Extract from: Radoslav Grujic: Legenda iz vremena Cara Samuila o poreklu naroda. in: Glasnik skopskog naucnog drustva, Skopje, 13 (1934), p. 198 200. Translated from the Old Church Slavonic by Robert Elsie. First published in R. Elsie: Early Albania, a Reader of Historical Texts, 11th - 17th Centuries, Wiesbaden 2003, p. 3.

I see mentioned in the document Albanians and Croats among the other nation of the world, but not servs. Of course there were some servs:
Practically nothing was known about the Serbs before 1136 when Tihomir, who was merely a shepherd, became Grand Zupan.
In the 12th century, according to a contemporary chronicler, W. of Tyre, the Serbs were "an uncultured and undisciplined people inhabiting the mountains and the forests" and who "sometimes ...
quit their mountains and forests... to ravage the surrounding countries", (cited by W. Miller, Essays on the Latin Orient, 1921, p. 446).

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#119

Post by Mallakastrioti » Wed Mar 01, 2017 9:14 pm

Mendoj se duhet te jemi te kujdesshem ne keto raste pasi ne kete mbishkrim gjetur ne Finiq kemi te bejme me nje antroponim dhe jo me nje etnonim:

Άρβαϊος

καί Νικομαχος καί Μνασαρέτα καί Παμφίλα καί Ξενοτίμα...


Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Duke studjuar nje harte te ""lashte"".

#120

Post by Zeus10 » Thu Mar 02, 2017 7:14 pm

Mallakastrioti wrote:
Wed Mar 01, 2017 9:14 pm
Image
Eshte interesant emri i Poseidonit disa rreshta me siper: POTEIDANI, fragmentin 'potei' te te cilit, mund ta lidhim me disa kuptime shqip:

potis--ujis
apo
potiske----nje mjet peshkimi
apo
poce uji
Zeus10 wrote:
Fri Dec 02, 2011 10:33 pm
Image

Po te shihet me vemendje, emri i Poseidonit ne te majte, nese do e transliterojme shkruhet:

POTISDAN
ku qartesisht, potis apo posis jane forma e elaboruar "greke", πόσις
e fjales πίν-ω, qe nuk eshte gje tjeter vecse folja shqipe pi(te pish) e cila "perkulet" ne greqisht ne kete menyre:

present πίνω,
future: πίομαι/πιοῦμαι (m)
aorist: ἔπιον,
perfect: πέποκα/πέπωκα
aorist passive: ἐπόθην

por pergjithesisht ajo ruan rrenjen shqipe pi(e nenvizuar), folje primitive(c-v) e cila ne vetvete, do te thote: me thith:

PI kal.
1. Thith me gojë dhe e kapërdij në stomak një lëng (ujë qumësht etj.) për të shuar etjen ose për t'u ushqyer, gëlltit një lëng; përdor si ushqim diçka të lëngshme. Pi ujë (çaj, kafe, raki, verë). Pi lëng mishi (lëng pemësh). Pi një shishe birrë (një gotë raki). Pi me gotë (me tas, me filxhan). E piu menjëherë (me një gllënjkë, me një frymë).
E piu me fund. E piu të gjithë. Pimë për shëndetin e... Piu ujë në çezmë (në burim). Hante e pinte mirë. Për të ngrënë e për të pirë. Pa ngrënë e pa pirë. Dua të pi diçka.
S'e pi të ngrohtë.

Pra vete fjala PO_T(h)IS, eshte nje fjale qe ne shqip mund te kete kuptimin e PI-rjes apo THI-thjes dhe vetem skolasticalizimi i gjuhes(greqishtja), na ka dhene nje forme qe ne dukje eshte e pakuptim.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Harta historike”